Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

IIS,PDA app και web update

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò DaltonGR. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος DaltonGR στις 26-03-2007, 14:04. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  26-03-2007, 11:04 27068

    IIS,PDA app και web update

    Καλημέρα,
    Λοιπόν έχω την εξής απορία:
    έχω φτιάξει μια εφαρμογή για pda χρησιμοποιώντας IIS για την ανάκτηση των δεδομένων μέσω RDA εντός τοπικού δικτύου.
    και θα ήθελα να ξέρω εάν γίνετε η ενημέρωση να πραγματοποιείται και μέσω internet ..
    θα πρέπει να παραμετροποιήσω και κάτι ακόμα ή θέλει άλλη διαδικασία...
    δηαλαδή η ενημέρωση της βάσησ δεδομένων να μπορεί να γίνει μέσω web με την υπάρχουσα ρύθμιση.
    ευχαριστώ εκ των προτέρων.......

  •  26-03-2007, 11:52 27071 σε απάντηση της 27068

    Απ: IIS,PDA app και web update

    DaltonGR:

    έχω φτιάξει μια εφαρμογή για pda χρησιμοποιώντας IIS για την ανάκτηση των δεδομένων μέσω RDA εντός τοπικού δικτύου.

    Εφαρμογή IIS; Έκανες κάτι σε ASP.NET που απευθύνεται σε PDA μάλλον;

    RDA: "Recommended Dietary Allowance", "Riding for the Disabled Association", "Regional Development Agencies", "República Democrática Alemana"... ααα το βρήκα. Μάλλον εννοείς "Remote Data Access"...με παίδεψε λίγο όμως!

    DaltonGR:

    και θα ήθελα να ξέρω εάν γίνετε η ενημέρωση να πραγματοποιείται και μέσω internet ..
    θα πρέπει να παραμετροποιήσω και κάτι ακόμα ή θέλει άλλη διαδικασία...
    δηαλαδή η ενημέρωση της βάσησ δεδομένων να μπορεί να γίνει μέσω web με την υπάρχουσα ρύθμιση.
    ευχαριστώ εκ των προτέρων.......

    Θα ήθελες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος; Δεν νομίζω ότι οι πληροφορίες που δίνεις είναι αρκετές για να καταλάβει κανείς το σύστημά σου και στη συνέχεια να σε βοηθήσει. Τι εννοείς "ενημέρωση της βάσης δεδομένων μέσω web";


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  26-03-2007, 13:21 27074 σε απάντηση της 27071

    Απ: IIS,PDA app και web update

    έχεις δίκιο δεν ήμουν και πολύ κατατοπιστικός.ΣυγνώμηSurprise
    λοιπόν έχω φτιάξει μια εφαρμογή που ανακτά και ενημερώνει κάποια στοιχεία μιας βάσης δεδομένων με την βοήθεια του Remote data access.
    όλα αυτά δουλεύουν μια χαρά αν είναι το pda εντός της εμβέλειας του ασύρματου δικτύου της εταιρείας.
    ρωτάω λοιπόν πώς θα μπορέσω,αν είανι και εφικτό, να γίνεται η ανάκτηση των δεδομένων μέσω του internet όταν θα είναι εκτός της εμβέλειας..
  •  26-03-2007, 13:59 27077 σε απάντηση της 27074

    Απ: IIS,PDA app και web update

    To Pda σού θά έχει πρόσβαση στο Internet ??? O IIs σου θα έιναι προσβάσιμος από το Internet ???
    Αν ή απάντηση σου είναι Ναι και στις δύο ερωτήσεις δεν θα έχεις πρόβλημα ( όχι φυσικά ότι θα σου σύστηνα ποτέ να βγάλεις έναν Sqlceagent στον "αέρα¨) .
    Αν σε ενδιαφέρουν οι τρόποι δικτύωσης των τερματικών σου είναι βασικά όμως άλλη κουβέντα . Δώσε μας μερικές διευκρινίσεις .


  •  26-03-2007, 14:04 27078 σε απάντηση της 27077

    Απ: IIS,PDA app και web update

    ναι τα pda θα έχουν πρόσβαση στο internet μέσω gprs.όπως έχω στήσει τον iis δεν νομίζω να είναι προσβάσιμος απο το internet.
    αυτό που θέλω να κάνω είναι οι push/pull μέθοδοι του rda για την λήψη/αποστολή των δεδομένων μου να γίνεται και μέσω του internet και όχι μόνο μέσω του εταιρικού ασύρματου δικτύου.

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems