Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Διάβασμα άγνωστου πλήθους στοιχείων Xml

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò xabikos. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Panagiotis Kefalidis στις 20-05-2007, 20:29. Υπάρχουν 3 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  19-05-2007, 23:14 31982

    Διάβασμα άγνωστου πλήθους στοιχείων Xml

    Στην πτυχιακή εργασία που κάνω θέλω να διαβάζω κάποια δεδομένα απο ένα αρχείο xml και να τα παρουσιάζω στο χρήστη για πιθανή επεξεργασία. Το πρόβλημα που έχω είναι οτι μερικά στοιχεία μέσα στο  αρχείο δεν έχουν σταθερό αριθμό και δεν έχω καταφέρει να βρω τρόπο να τα διαβάσω για να τα  παρουσιάσω στο αντίστοιχο datagrid. Ποιο αναλυτικά το έγγραφο xml έχει την παρακάτω δομή.

    <?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
    <INPUTDATA>
      <MODULES>2</MODULES>
      <SI>76</SI>
      <SI>86</SI>
    </INPUTDATA>


    Ο αριθμός των στοιχείων SI όμως δεν είναι σταθερός. Δεν μπόρεσα να βρω κάποια έτοιμη συνάρτηση που να μου επιστρέφει τον αριθμό των στοιχείων ενός κόμβου με συγκεκριμένο όνομα. Δουλεύω σε VC++.NET. Καμιά ιδέα;

    My dream is to fly over the rainbow so high!!!!
  •  20-05-2007, 16:41 31991 σε απάντηση της 31982

    Απ: Διάβασμα άγνωστου πλήθους στοιχείων Xml

    Θα πάρεις τα elements που θέλεις σε μια XmlNodeList και εκεί μπορείς να δεις το πλήθος τους:

      System::Xml::XmlDocument doc;

      // Φόρτωμα των περιεχομένων του document

      // Παίρνουμε όλα τα elements του document που έχουν το όνομα SI
      System::Xml::XmlNodeList ^roots = doc.SelectNodes(L"//SI");

      // Το πλήθος τους δίνεται από το property Count
      int count = roots->Count;

      std::cout << count << std::endl;

    C++ evangelism starts here, C# lovers do not read beyond this point.

    Παρατηρείτε πως τη μεταβλητή doc τη δήλωσα σαν stack based, χωρίς gcnew, ώστε αν ήταν IDisposable (που δεν είναι) θα καλούνταν η Dispose στο τέλος του enclosing scope χωρίς να χρειαστεί να το θυμηθώ, και ακόμα και αν έχει πέσει exception, επίσης και το αβίαστο πέρασμα από το managed κόσμο στο unmanaged call της STL χωρίς P/Invoke και άλλα ακροβατικά.


    Νατάσα Μανουσοπούλου
  •  20-05-2007, 17:30 31996 σε απάντηση της 31991

    Απ: Διάβασμα άγνωστου πλήθους στοιχείων Xml

    Σ ευχαριστώ πολύ Νατάσα. Απλά δεν μου πήγε το μυαλό να δω τις μεθόδους της XmlDocument αν και την χρησιμοποιώ και έψαχνα να κάνω την δουλειά μου μέσω της XmlNode. Τώρα κατάλαβα πως πρέπει να γίνει. Wink

    My dream is to fly over the rainbow so high!!!!
  •  20-05-2007, 20:29 32006 σε απάντηση της 31991

    Απ: Διάβασμα άγνωστου πλήθους στοιχείων Xml

    Off-Topic: Απο την κακία σου στους C# lovers χάθηκε η φωτό σου απο το avatar! Angry

    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems