Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Ελ. Επαγγελματίες: Απόδειξη vs. Τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών, ΚΑΔ και άλλες ερωτήσεις

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò cap. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος KNC στις 22-08-2007, 17:45. Υπάρχουν 5 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  02-06-2007, 17:12 32501

    Ελ. Επαγγελματίες: Απόδειξη vs. Τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών, ΚΑΔ και άλλες ερωτήσεις

    Δεν περίμενα οτι θα έχω απορίες για αυτά τα πράγματα μετά από 2 περίπου χρόνια ως ελεύθερος επαγγελματίας, αλλά να που μερικές φορές, ενώ νομίζεις οτι ξέρεις, ανακαλύπτεις οτι δεν είσαι και τόσο σίγουρος :)

    Η κατάσταση έχει ως εξης:

    Η περιγραφή του επαγγέλματος όπως δηλώθηκε στην Εφορία είναι "Υπηρεσίες Ανάπτυξης Λογισμικού - Μεταφράσεις"
    Ο κύριος κωδικός είναι ο 72.20.2, "Υπηρεσίες ανάπτυξης πακέτων λογισμικού" (και πολλοί κάτω από αυτόν)
    Από έναρξης επαγγέλματος ως τώρα χρησιμοποιώ ΑΠΟΔΕΙΞΗ παροχής υπηρεσιών.
    Τα πρώτα δύο μου μπλοκάκια ήταν τριπλότυπα, ενώ το τρίτο ήταν διπλότυπο (δεν το πήρα χαμπάρι δίνοντάς το στη λογίστριά μου, αλλά θεωρήθηκε κανονικά).
    Οι εργασίες που κάνω είναι συνήθως ad hoc - ανάπτυξη custom λογισμικού για τρίτο πελάτη ή πελάτη του πελάτη μου, web portals, και οποιεσδήποτε άλλες σχετικές εργασίες, συνήθως με την αιτιολογία "Εργασίες ανάπτυξης λογισμικού" στην απόδειξη. (Εκτός από τις μεταφράσεις, που φυσικά έχουν την αντίστοιχη αιτιολογία, αλλά δεν εξετάζω καθολου αυτόν τον τομέα στην παρούσα δημοσίευση). Οι πελάτες μου είναι εταιρίες, στις οποίες παρέχω υπηρεσίες συμβουλευτικού χαρακτήρα αλλά και ανάπτυξης / συντήρησης / customization λογισμικού οι οποίες όλες αιτιολογούνται για λόγους ευκολίας στην απόδειξη ως "εργασίες ανάπτυξης λογισμικού".

    Οι ερωτήσεις είναι οι παρακάτω:
    Τι διαφορά θα είχε αν έκοβα ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ παροχής υπηρεσιών αντί για ΑΠΟΔΕΙΞΗ παροχής υπηρεσιών που κόβω τώρα; Δηλ. τι δικαιολογεί το τιμολόγιο που δεν δικαιολογεί η απόδειξη; (Φτου μου και εβγαλα και το Οικονομικό).
    Τι διαφορά έχει το τριπλότυπο από το διπλότυπο μπλοκ αποδείξεων παροχής υπηρεσιών και γιατί πέρασαν και τα δύο από τη θεώρηση κανονικά; Δεν έπρεπε να υπάρχει συνέχεια;
    Δεν αναπτύσσω "πακέτα" λογισμικού, συνεπώς θεωρώ οτι ο 72.20.32.01 - "Παραγωγή προγραμματων ηλεκτρονικών υπολογιστών που παράγονται ή ολοκληρώνονται κατόπιν παραγγελίας" είναι ο πιό κατάλληλος κωδικός για μένα. Αν δεν τον έχω ήδη (δεν εχω μπροστά μου τώρα το χαρτί), έχω πρόβλημα άραγε που έχω κόψει αποδείξεις παροχής υπηρεσιών ως τώρα με αιτιολογία "Εργασίες ανάπτυξης λογισμικού";
    Μπορεί κάποιος να μου προτείνει ποιούς άλλους ΚΑΔ θα μπορούσα να συμπεριλάβω;

    (Ολους τους ΚΑΔ για Πληροφορική μπορείτε, by the way, να τους βρείτε εδώ: http://www.taxheaven.gr/bibliothiki/codes/kad.php?cat=72)

    Κάποιοι συνάδελφοι που έχουν εμπειρία σε ανάλογα θέματα ίσως θα μπορούσαν να βοηθήσουν; Φυσικά, οποιαδήποτε άλλη παρατήρηση σε σχέση με τα δεδομένα που σας παραθέτω είναι ευπρόσδεκτη!

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  02-06-2007, 20:22 32502 σε απάντηση της 32501

    Απ: Ελ. Επαγγελματίες: Απόδειξη vs. Τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών, ΚΑΔ και άλλες ερωτήσεις

    Σωτήρη θα ρωτήσω το λογιστή μας τη Δευτέρα και σου απαντήσω.


    while (!dead) learn();
  •  04-06-2007, 10:57 32572 σε απάντηση της 32501

    Απ: Ελ. Επαγγελματίες: Απόδειξη vs. Τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών, ΚΑΔ και άλλες ερωτήσεις

    Φίλε Cap . Διπλότυπη ή Τριπλότυπη ή Απόδειξη σου δεν παίζει ρόλο , και δεν θα μπορούσε κανένας εφοριακός να σου αρνηθεί την θεώρηση .
    Το τιμολόγιο Παροχής υπηρεσίας από την άλλη προυποθέτει ότι υπάρχει έδρα στην επιχείρηση σου ( ιδιόκτητη ή μισθωμένη για επαγγελματική χρήση ) . Η παραγωγή  ( και πώληση ) λογισμικού σε αντίθετη περίπτωση καλύπτεται απο  την περίπτωση της κατα παραγγελίας ανάπτυξης ( σε αντίθετη περίπτωση θα πρέπει να είχες και Τιμολόγιο Δελτίο Αποστολής για παροχή υπηρεσίας ( το οποίο φυσικά και αυτό προυποθέτει επαγγελματική έδρα )
    Ελπίζω να μήν σε έμπλεξα περισσότερο . Σαφώς ένα φοροτεχνικός θα σου τα αναλύσει καλύτερα από εμένα .

  •  04-06-2007, 11:49 32579 σε απάντηση της 32572

    Απ: Ελ. Επαγγελματίες: Απόδειξη vs. Τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών, ΚΑΔ και άλλες ερωτήσεις

    nsouflis:
    Το τιμολόγιο Παροχής υπηρεσίας από την άλλη προυποθέτει ότι υπάρχει έδρα στην επιχείρηση σου ( ιδιόκτητη ή μισθωμένη για επαγγελματική χρήση )

    Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Για την έδρα έχω μια απορία. Και ως ελ. επαγγελματίας έχω δηλώσει έδρα (το σπίτι μου), συνεπώς σε κάθε περίπτωση υπάρχει έδρα. Εκτός αν η "εδρα" σε αυτή την περίπτωση, επειδή αποτελεί ποσοστό % του χώρου κατοικίας νοείται με κάποια διαφορετική σημασία.

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  04-06-2007, 12:28 32584 σε απάντηση της 32579

    Απ: Ελ. Επαγγελματίες: Απόδειξη vs. Τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών, ΚΑΔ και άλλες ερωτήσεις

    Σε αυτήν την περίπτωση ( στην οποία εμπίπτω και εγώ ) υπάρχει όντως διαφορετική αντιμετώπιση . Από ότι καταλαβαίνω έχει σχέση με την αυστήρη επαγγελματική χρήση του χώρου ή μη . ( Κάτι το οποίο πρέπει να αναφέρεται ρητά σε περίπτωση μισθώσεως επαγγελματικής έδρας  και στο συμβόλαιο ) .

  •  22-08-2007, 17:45 34444 σε απάντηση της 32584

    Απ: Ελ. Επαγγελματίες: Απόδειξη vs. Τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών, ΚΑΔ και άλλες ερωτήσεις

    Είχα το ίδο πρόβλημα.
    Τελικά μαζί με τόν έφορο έμαθα ότι.
    οι ελεύθεροι επαγγελματίες δεν κόβουν τιμολόγιο.
    Σύμφωνα με το ΚΒΣ θα έκοβες τιμολόγιο αν είχες προσλάβει (εξαρτημένη εργασία) προγραματιστή (ές).

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems