Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Μετατροπη Access function σε DLL..;

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò neoklis. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος neoklis στις 01-10-2007, 14:52. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  28-09-2007, 13:54 35565

    Μετατροπη Access function σε DLL..;

     

    Έχω πολλές functions σε Access και σκέφτομαι να τις μετατρέψω σε dll και να τις βάλω σε κάποιον κεντρικό server. Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν γίνεται και τον τρόπο που μπορώ να το κάνω ή θα πρέπει να τις ξαναγράψω από την αρχή και σε ποια γλώσσα..;

     

    Ευχαριστώ


    Dionisis
  •  29-09-2007, 11:12 35622 σε απάντηση της 35565

    Απ: Μετατροπη Access function σε DLL..;

    Αυτό που θες γίνεται, αλλά πραγματικά αναρωτιέμαι αν μπορείς να υποστηρίξεις τον τρόπο:

    • Σαν πρώτο βήμα, πιο κοντά στην τεχνολογία που ήδη χρησιμοποιείς, είναι να φτιάξεις ένα ActiveX DLL σε Visual Basic 6. Έτσι μπορείς να το κάνεις reference μέσα από την Access, και να χρησιμοποιείς τις functions σου, και πιθανώς θα είναι πολύ πιο γρήγορες.
    • Τώρα για να μπορέσεις να έχεις το .DLL σε κάποιο κεντρικό server, και να μπορείς να το καλείς από εκεί στα client μηχανήματα, είναι πιο δύσκολο στην υλοποίηση. Θα πρέπει να βάλεις το DLL σου μέσα στα component services και να κάνεις export από εκεί το stub package που θα τα εγκαταστήσεις στα client μηχανήματα. Ουσιαστικά κάθε φορά θα έχει ένα client μηχάνημα μια κλήση για το DLL θα την προωθεί στο κεντρικό μηχάνημα για εκτέλεση και θα περιμένει το αποτέλεσμα.

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  01-10-2007, 14:52 35703 σε απάντηση της 35622

    Απ: Μετατροπη Access function σε DLL..;

    Πολύ σωστά George αναρωτιέσαι αν μπορώ να υποστηρίξω τον τρόπο.. Κάθε τι καινούριο είναι μία πραγματική πρόκληση για μένα μιας και οι προγραμματιστικές μου γνώσεις μου δεν φτάνουν τις δικές σας.. Παρ όλα αυτά μ 'αρέσει να προσπαθώ.. Λες ότι για να φτιάξω ένα ActiveX DLL θα το κάνω σε vb6.. Μπορεί να γίνει με vb express; Και τέλος θα πρέπει να ξαναγράψω όλες τις functions καθώς το να γίνουν convert είναι μάλλον όνειρο...

    Σε ευχαριστώ


    Dionisis
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems