Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πλήκτρο συντόμευσης

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò rantanplan. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος rantanplan στις 29-01-2008, 10:11. Υπάρχουν 8 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  12-01-2008, 13:00 39106

    Πλήκτρο συντόμευσης

    Καλημέρα παιδιά.

    Έχω μια φόρμα και έχω επάνω ένα ToolStrip και μέσα σε αυτό ένα ToolStripButton. Σε αυτό το ToolStripButton έχω γράψει ένα κομμάτι κώδικα που εκτελείτε στο event του κλικ.

    Πώς μπορώ να εκτελώ αυτόν τον κώδικα σαν συντόμευση απο ένα πλήκτρο του πληκτρολογίου. Πχ. πιέζοντας το F9.

    Υ.Γ.: η εφαρμογή είναι γραμένη σε VB .NET 2008 και επίσης δεν ξέρω αν παίζει ρόλο απλά το αναφέρω, η φόρμα που περιέχει το ToolStripButton έχει ως parent ένα SplitContainer. Δηλαδή έχω μια άλλη φόρμα που έχω βάλει ένα SplitContainer και μέσα σε αυτόν ανοίγει η φόρμα.

     

    Ευχαριστώ


    Keep programming.....
  •  12-01-2008, 17:01 39110 σε απάντηση της 39106

    Απ: Πλήκτρο συντόμευσης

    Γύρισε KeyPreview της φόρμας σε  True
    Οπότε κάθε πληκτρολόγηση θα περνάη απο το KeyDown event

    Σου δίνω ένα παράδειγμα για βοήθεια.
       Me.KeyPreview = True
       Private Sub Me_KeyDown(ByVal sender As Object, ByVal e As System.Windows.Forms.KeyEventArgs) Handles Me.KeyDown
            If e.KeyCode = Keys.Escape Then
                Me.Close()
            End If
            If e.KeyCode = Keys.F3 Then
                TlSBtn_From.PerformClick()
            End If
            If TypeOf Me.ActiveControl Is TextBox Or TypeOf Me.ActiveControl Is System.Windows.Forms.SplitContainer Or TypeOf Me.ActiveControl Is System.Windows.Forms.DateTimePicker Then
    ........

            End If
        End Sub

    George Matzouranis
  •  12-01-2008, 17:03 39111 σε απάντηση της 39106

    Απ: Πλήκτρο συντόμευσης

    Δυστηχώς το toolstripbutton δεν έχει shortcut property. Έχει όμως το toolStipmenuItem. Οπότε μπορείς να προσθέσεις και ένα menu στην εφαρμογή σου και να βάλεις εκεί το shortcut. Διαφορετικά ενεργοποίησε το keypreview property της φόρμας σου και πιάσε το πάτημα του f9 στο keypress event της φόρμας.

    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  13-01-2008, 13:02 39131 σε απάντηση της 39111

    Απ: Πλήκτρο συντόμευσης

    Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Δούλεψε. Επίσης πάνω στο ίδιο θέμα θέλω να ρωτήσω και κάτι άλ

    λο. Όταν έχω ανοικτή κάποια φόρμα μέσα στον splitconteiner που ανέφερα παραπάνω, και πατάω Alt+F4 δεν κλείνει η φόρμα αλλά όλη η εφαρμογη. Πως μπορώ με Alt+F4 να κλείνει η φόρμα και όχι όλη η εφαρμογή;;;

     

    Ευχαριστώ


    Keep programming.....
  •  13-01-2008, 13:11 39132 σε απάντηση της 39131

    Απ: Πλήκτρο συντόμευσης

    Καταρχήν τι δουλειά έχει η φόρμα μέσα στον splitcontainer! Κάποιο κόλπο έκανες φαντάζομαι... και φαίνεται η φόρμα σαν ένα κοινό control ή σαν mdi child form.

    Το alt+f4 χρησιμοποιείται για να κλείνει το βασικό παράθυρο. Είναι μια λειτουργία που ελέγχουν τα windows και δεν πρέπει να την αλλάξεις με κάποια χακιά! Το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να μπερδέψεις τον τελικό χρήστη. Την child φόρμα σου θα πρέπει να την κλείνεις με ctrl+f4 ή ctrl+w, όπως συνηθίζεται και σε άλλα προγράμματα.


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  14-01-2008, 09:32 39148 σε απάντηση της 39132

    Απ: Πλήκτρο συντόμευσης

    Ναι βασικά χρειάστηκε να κάνω μια πατέντα για αυτό βάζω την φόρμα μέσα στον splitconteiner.
    ΟΚ σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή. Μάλλον θα το κάνω όπως μου λες.

    Keep programming.....
  •  29-01-2008, 09:05 39638 σε απάντηση της 39148

    Απ: Πλήκτρο συντόμευσης

    Καμιά βοήθεια για το πως θα κλείνει η φόρμα με ctrl + F4.......????????

    Ευχαριστώ πολύ.....

    Keep programming.....
  •  29-01-2008, 09:55 39639 σε απάντηση της 39638

    Απ: Πλήκτρο συντόμευσης

    Private Sub Form1_KeyDown(ByVal sender As Object, ByVal e As System.Windows.Forms.KeyEventArgs) Handles Me.KeyDown

        If e.KeyCode = Keys.F4 And (Not e.Shift And e.Control And Not e.Alt) Then
            MessageBox.Show("control + F4 ")
            Me.Close()
        End If

    End Sub


    Manos
  •  29-01-2008, 10:11 39643 σε απάντηση της 39639

    Απ: Πλήκτρο συντόμευσης

    Thanks....
    Θα το κοιτάξω......

    Keep programming.....
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems