Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Barcode....

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Τάσκος Γιώργος. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Τάσκος Γιώργος στις 16-03-2009, 16:20. Υπάρχουν 6 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  28-10-2008, 15:50 45812

    Barcode....

    Καλησπέρα.

    Μπορεί κάποιος που έχει ασχοληθεί με Barcodes να δώσει λίγο φώς?
    Έχω ένα πίνακα και ένα πεδίο το έχω ονομάσει Barcode, θέλω σε κάθε γραμμή
    που εισάγετε να παίρνει κι ένα Barcode αριθμό, ώστε να αντιπροσωπεύει την συγκεκριμένη
    γραμμή. Επίσης θέλω να τυπώνω αυτό το Barcode(υποθέτω το συγκεκριμένο πεδίο),
    αλλά να τυπώνεται σε μορφή εικόνας και αριθμών απο κάτω. Υπάρχει κάποιο Add-on για
    τέτοιες δουλειές(δηλαδή να μου βγάζει τον αριθμό αλλά και το Image)?

    Έχει κάτι λάθος η σκέψη?

  •  28-10-2008, 19:02 45816 σε απάντηση της 45812

    Απ: Barcode....

    Το barcode είναι μια γραφική αναπαράσταση ενός κειμένου. Με άλλα λόγια ένα συγκεκριμένο κείμενο παράγει ένα συγκεκριμένο barcode και το αντίθετο. Οπότε δεν χρειάζεσαι ειδικό πεδίο για barcode. Θα χρησιμοποιήσεις ένα υπάρχον πεδίο-κωδικό το οποίο θα μετατρέπεις σε barcode πριν την εκτύπωση. π.χ. μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα πεδίο ID που έχεις ήδη στον πίνακά σου. Προφανώς πρέπει να είναι κάτι unique. Αφού εκτυπωθεί barcode βάσει ενός κωδικού, ο barcode reader θα διαβάσει το συγκεκριμένο barcode και θα επιστρέψει στον υπολογιστή τον κωδικό-κείμενο από το οποίο προήλθε. Υπάρχουν report components ή report designers που παράγουν barcodes αλλά πρέπει να μας πεις ποιο reporting εργαλείο χρησιμοποιείς. Ή δέχεσαι προτάσεις και σε αυτό;
    Ψάξε επίσης τη λέξη barcode στο dotnetzone. Το θέμα μας έχει απασχολήσει και στο παρελθόν.

    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  28-10-2008, 22:33 45821 σε απάντηση της 45816

    Απ: Barcode....

    Δημήτρη ευχαριστώ για την απάντηση, κατάλαβα οσον αφορά τα barcodes,
    κι εφόσον έχω Unique ID, μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτο. Δέχομαι προτάσεις
    όσον αφορά κάποιο reporting εργαλείο, γιατι δεν έχω και την τύφλα μου.
    Τώρα προσπαθώ να επιχειρήσω εκτύπωση σε αυτό που κάνω(the beginner).
    Νομίζω ότι ίσως ασχολήθηκα παραπάνω απο όσο με παίρνει, αλλά θα ήθελα
    να επιχειρήσω να το κάνω κι αυτό.

    Κοιτάω και το forum να δώ παρόμοιες δημοσιεύσεις.

    Ευχαριστώ...

  •  29-10-2008, 14:29 45841 σε απάντηση της 45821

    Απ: Barcode....

    Αυτό που θα πρότεινα εγώ είναι να μην χρησιμοποιήσεις το όποιο ID έχεις. Δεν είναι λάθος αλλά είναι πολύ περιοριστικό διότι δεν θα μπορείς μετά, κατά την διαχείριση να αλλάζεις το barcode και φυσικά δεν θα μπορείς να το επαναχρησιμοποιήσεις. Αυτό βέβαια εξαρτάτε από την εφαρμογή σου.

     

    Σημασία έχει και η πληροφορία που θες να κωδικοποιήσεις στο barcode. Στους λογαριασμούς των ΔΕΚΟ, κινητής κτλ. υπάρχει barcode που συνδυάζει τον κωδικό του πελάτη με το ποσό προς πληρωμή και φυσικά κάποιο checksum.

     

    Σκέψου:

    ·        Σου αρκεί ένα ID ή θες κάτι επιπλέον;

    ·        Το ID, σου αρκεί να δημιουργείται χωρίς κανένα έλεγχο από εσένα;

    ·        Τι κωδικοποίηση θες; Θες γράμματα ή μόνο νούμερα;

     

    Ένας απλός τρόπος για εκτύπωση είναι να χρησιμοποιήσεις κάποιο font για barcode. Μια γρήγορη αναζήτηση στο google => http://www.barcodesinc.com/free-barcode-font/

    Μπορείς να βρεις πολλά άλλα. Η κωδικοποίηση σε αυτό είναι code-39. Ρίξε μια ματιά και σε αυτό http://en.wikipedia.org/wiki/Code_39 για να δεις αν σε καλύπτει.

     

  •  29-10-2008, 14:44 45843 σε απάντηση της 45841

    Απ: Barcode....

    Ωραίες πληροφορίες παιδιά ...

    Ναι μου αρκεί ένα απλό ID απο αριθμούς που θα αντιπροσωπεύει την συγκεκριμένη ROW στην βάση,
    δεν χρειάζομαι κάτι παραπάνω, καλό είναι να ξέρω όμως την ευελιξία που μπορώ να έχω.

    Ψάχνοντας στο dotNETZone βρήκα ένα άρθρο επίσης για code-128 με το font του.

    http://www.dotnetzone.gr/cs/blogs/equilibrium/archive/2006/01/30/Printing-BarCodes.aspx

  •  16-03-2009, 05:30 49207 σε απάντηση της 45843

    Απ: Barcode....

    χμμ το δα λίγο αργά το thread σου :P
    Τελικά έβγαλες άκρη?
    Γενικά άν κατανοήσεις τον τρόπο κωδικοποίησης που επιθυμείς (βλ. wiki barcodes), μπορείς εύκολα να φτιάξεις το bitmap σου, παίζοντας με τα pixels σε norrow και bold lines.

    px.gia code39
    bold = 3 * narrow
    gap  μεταξύ των chars = 1 *white_narrow
    1. πρόσθεσε το '*' στην αρχή και το τέλος του string προς κωδικοποίηση.
    2. Φτιάξε έναν πίνακα με όλη την απαραίτητη πληροφορία, ascii char και το  Fomat του, πχ   *  bWbwBwBwb   (b=black_narrow, B = black_bold, w=white_narrow, W=white_bold)
    3. Φτιάξε ένα νέο string se bBwW, αντιστοιχώντας τον κάθε χαρακτήρα του αρχικού σου string με to format του από τον πίνακα που δημιούργησες.
    4. Φτιάξε function που να παίρνει το string kai pixel as integer, και να σου δημιουργεί το barcode bitmap σου


    **Τα barcode scanners λειτουργούν σαν input devices, πχ όπως το keyboard. Όταν θα σκανάρεις ένα barcode, αυτό θα καταγραφεί χαρακτήρα χαρακτήρα (γρήγορα βέβαια) σε κάποιο textbox που του έχεις δώσει focus. To scanner δεν ασχολείται με τα numbers που βλέπεις γραμμένα στο κάτω μέρος των barcodes, αυτά είναι για οπτικοποίηση της κρυπτογραφημένης πληροφορίας και ανάγνωση της, όταν για κάποιο λόγο δεν είναι εφικτή με το scanner. Οποτε μπορείς να προσθέτεις με text imaging το string στο κάτω μέρος του barcode bitmap που δημιούργησες.

    Αν θες βοηθητικό κώδικα πες μου..





    No knowledge can be certain, if it is not based
    upon mathematics or upon some other knowledge
    which is itself based upon the mathematical
    sciences.
  •  16-03-2009, 16:20 49222 σε απάντηση της 49207

    Απ: Barcode....

    Ναι, ευχαριστώ πολύ φίλε μου, κάτι που ήθελα να κάνω τότε το κατάφερα..
    Καλό πάντως που μοιράστηκες μαζί μας και αυτή την λύση. :)

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems