Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

26ο dotNETZone.gr Community Event – Presentation Layer Patterns

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò George J. Capnias. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος RedHat στις 26-02-2009, 23:21. Υπάρχουν 13 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  12-02-2009, 00:34 48371

    26ο dotNETZone.gr Community Event – Presentation Layer Patterns

    Συνημμένα: Add event to your Calendar.ics

    Την Τετάρτη 18 Φεβρουαρίου στις 19:20, διοργάνουμε το 26ο dotNETZone.gr Community Event, στις εγκαταστάσεις της Microsoft Hellas (Κηφισίας 221, Μαρούσι Μετάβαση στο DriveMe.gr). Η παρουσίαση θα γίνει από τον Μάνο Κελαϊδίτη (KelMan) και τον γράφοντα, Γιώργο Καπνιά (gcapnias) με θέμα «Presentation Layer Patterns».

    Πώς μπορούμε να ξεφορτωθούμε business κώδικα από τα events της φόρμας; Πολλές εφαρμογές φιλοξενούν την business λογική στα code behind αρχεία. Πολλές άλλες συνδέουν στενά την λειτουργικότητα του business κώδικα με μια ή περισσότερες φόρμες, ακόμη κι όταν αυτός ο κώδικας βρίσκεται σε ξεχωριστές κλάσεις. Σε αυτό το event θα εξετάσουμε τα presentation layer patterns που προσφέρονται προκειμένου να αποδεσμευτεί το UI από τον business κώδικα καθώς και τι πλεονεκτήματα πηγάζουν από τέτοιες υλοποιήσεις.

    Τι θα δούμε:

    • Το MVC pattern στις ASP.NET εφαρμογές
    • Το MVP pattern στις Windows Forms εφαρμογές
    • To MVVM pattern στις WPF/Silverlight εφαρμογές

    FAQ

    • Χρειάζεται προεγγραφή;
      Όχι
    • Πόσο κοστίζει;
      Είναι δωρεάν
    • Χρειάζεται να είμαι μέλος του dotNETZone.gr;
      Όχι, αλλά προτείνεται!
    • Πόση ώρα διαρκεί;
      Περίπου δυο ώρες ενώ στη συνέχεια ακολουθεί και μπύρα σε κοντινή μπυραρία...
    • Πως μπορώ να μαθαίνω για τα events του dotNETZone.gr;
      Στην προσπάθειά μας να ενημερώνουμε το δυνατόν ευκολότερα για να events του dotNETZone.gr δημοσιεύουμε τα events μας στην πρώτη σελίδα του site μας. Παράλληλα δημοσιεύονται σε ελληνικά social bookmarking sites, το site του INETA Hellas και στο Facebook group του dotNETZone.gr.

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
    Δημοσίευση στην κατηγορία: , , , , , ,
  •  19-02-2009, 16:03 48548 σε απάντηση της 48371

    Απ: 26ο dotNETZone.gr Community Event – Presentation Layer Patterns

    Καλημέρα,

    Ωραία η παρουσίαση εχθές ευχαριστούμε πολύ.

    Μήπως θα αναβάσετε τα slides και τίποτα κώδικα? ή έστω να μου πείτε που μπορώ να βρώ παραδείγματα έιδικα για το MVP και ΜVC?

    Ευχαριστώ

    Peter Bournakas
  •  19-02-2009, 18:54 48550 σε απάντηση της 48548

    Απ: 26ο dotNETZone.gr Community Event – Presentation Layer Patterns

    Ναι, σίγουρα και την παρουσίαση θα ανεβάσουμε και όλο τον κώδικα. Θα κάνω ένα συμμάζεμα απόψε, και θα προσθέσω το project με την τελευταία έκδοση του ASP.NET MVC και θα μπει στα downloads. Φυσικά και θα ενημερώσω και αυτό το thread.

    Δυστηχώς, για άλλη μια φορά η καταγραφή του event έγινε χωρίς ήχο - υπάρχει μόνο βίντεο που δεν νομίζω ότι έχει νόημα χωρίς τον ήχο.

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  20-02-2009, 14:40 48562 σε απάντηση της 48550

    Απ: 26ο dotNETZone.gr Community Event – Presentation Layer Patterns

    Ευχαριστώ πολύ. Όσο για τον ήχο κρίμα, ευτυχώς που ήμουν παρών. Ήταν και το πρώτο που ήρθα γιατί το θέμα με αφορούσε πολύ.

    Αναμένω να τα ανεβάσεις.



    Peter Bournakas
  •  21-02-2009, 17:26 48590 σε απάντηση της 48562

    Απ: 26ο dotNETZone.gr Community Event – Presentation Layer Patterns

    Όλα τα demos από την παρουσίαση, καθώς και το PowerPoint deck που χρησιμοποιήθηκε, βρίσκεται στις αρχειοθήκες μας.

     

    George J.

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  21-02-2009, 17:36 48591 σε απάντηση της 48590

    Απ: 26ο dotNETZone.gr Community Event – Presentation Layer Patterns

    Μήπως είναι εύκολο να είναι και σε C# version? Αν είναι κόπος αφήστε το.
  •  22-02-2009, 19:15 48624 σε απάντηση της 48591

    Απ: 26ο dotNETZone.gr Community Event – Presentation Layer Patterns

    pap:
    Μήπως είναι εύκολο να είναι και σε C# version? Αν είναι κόπος αφήστε το.

    Θα το κοιτάξω, να δω τι μπορώ να ετοιμάσω. Μόλις έχω κάτι θα ειδοποιήσω...

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  25-02-2009, 01:58 48709 σε απάντηση της 48624

    Απ: 26ο dotNETZone.gr Community Event – Presentation Layer Patterns

    αν καταφέρεις και έχεις και κάτι και σε c# είσαι super.

    Peter Bournakas
  •  26-02-2009, 19:25 48757 σε απάντηση της 48709

    Απ: 26ο dotNETZone.gr Community Event – Presentation Layer Patterns

    Τελικά καταλήγω ότι το χειρότερο προϊον που έβγαλε η Microsoft για develop είναι το VS 2008. Η μάλλον να το θέσω καλύτερα, το πιο αρπακόλλα πρόγραμμα που έχω δει ποτέ. Γιατί το λέω? Για καθώς κατέβασα την υπέροχη παρουσίαση και πήγα να τρέξω το solution μου λέει ότι κάποια project δεν είναι συμβατά, και λογικό γιατί δεν έχω εγκατεστημένη VB μόνο c#.
    Τι πιο απλό λοιπόν? Να κάνω add την VB....
    Και όμως δεν γίνεται γιατί δεν μπορείς να εισάγεις τίποτα νέο ούτε να κάνεις uninstall το VS 2008. Εμφανίζει ένα περίεργο μήνυμα. Και φυσικά ψάχνωντας στο Internet βλέπω ότι άπειροι άνθρωποι σαν εμένα έχουν το ίδιο πρόβλημα αλλά η Microsoft δεν δίνει λύση. Ήμαρτον... καλά λέω εγώ.. πρέπει να το γυρίσω σε java. Huh?

    Peter Bournakas
  •  26-02-2009, 19:42 48759 σε απάντηση της 48757

    Απ: 26ο dotNETZone.gr Community Event – Presentation Layer Patterns

    και ευτυχώς η λύση: http://www.dotnetzone.gr/cs/forums/48758/ShowThread.aspx#48758

    Peter Bournakas
  •  26-02-2009, 19:42 48760 σε απάντηση της 48757

    Απ: 26ο dotNETZone.gr Community Event – Presentation Layer Patterns

    Υπερβολές, πρώτα απ' όλα ψυχραιμία!

    Από το Add/Remove programs των Windows μπορείς να προσθαφαιρέσεις εύκολα components στο Visual Studio, προσωπικά το έχω κάνει μερικές φορές από την εποχή του VS2002. Όσο για το μήνυμα που αναφέρεις, θα βοηθούσε αν ξέραμε τι λέει μήπως και μπορέσουμε να εντοπίσουμε το πρόβλημα.


    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  26-02-2009, 21:00 48762 σε απάντηση της 48760

    Απ: 26ο dotNETZone.gr Community Event – Presentation Layer Patterns

    Δεν το γράφω ως υπερβολή. Αυτό που λέω το εννοώ αλλά για το 2008 όχι για το 2005. Έχω αντιμετωπίσει πολύ άσχημες εμπειρίες με το 2008. Πχ μετά την εγκατάσταση SDK μετά την εγκατάσταση SP1 κλπ κλπ. Πιο πάνω που αναφέρω το Link αναφέρω αυτό που λες με την χρήση του Add/Remove. Μετά το SP1 μόνο από εκεί παίζει. Το θέμα είναι ότι αν δεν το ξέρεις (γιατί μέχρι πρότεινως έπαιζε και από το cd εγκατάστασης) τρως καμιά ωρίτσα.

    Peter Bournakas
  •  26-02-2009, 23:14 48766 σε απάντηση της 48762

    Απ: 26ο dotNETZone.gr Community Event – Presentation Layer Patterns

    Το υπερβολή πήγαινε στην Java Cool

    Με πρόλαβες πριν απαντήσω, υποθέτω ότι λύθηκε το ζήτημα. Επί τη ευκαιρία, δεν βάζεις και ένα "Σημείωση ως απάντησης" στο προηγούμενο μήνυμά σου, μήπως και τύχει και σε άλλον στο μέλλον;

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  26-02-2009, 23:21 48768 σε απάντηση της 48762

    Απ: 26ο dotNETZone.gr Community Event – Presentation Layer Patterns

    RedHat:
    Δεν το γράφω ως υπερβολή. Αυτό που λέω το εννοώ αλλά για το 2008 όχι για το 2005. Έχω αντιμετωπίσει πολύ άσχημες εμπειρίες με το 2008. Πχ μετά την εγκατάσταση SDK μετά την εγκατάσταση SP1 κλπ κλπ. Πιο πάνω που αναφέρω το Link αναφέρω αυτό που λες με την χρήση του Add/Remove. Μετά το SP1 μόνο από εκεί παίζει. Το θέμα είναι ότι αν δεν το ξέρεις (γιατί μέχρι πρότεινως έπαιζε και από το cd εγκατάστασης) τρως καμιά ωρίτσα.



    http://www.dotnetzone.gr/cs/forums/48758/ShowThread.aspx#48758

    Peter Bournakas
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems