Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Hardware (memmory stick-HASP) protection help

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Johnnyxp64. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Markos στις 01-10-2009, 20:16. Υπάρχουν 11 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  29-09-2009, 14:17 54082

    Hardware (memmory stick-HASP) protection help

    Καλησπέρα σε όλους τους φίλους & φίλες

    Ψάχνω να βρω μια λύση ώστε να προστατέψω μια εφαρμογή μου με hardware τροπο καποιο memmory stick (HASP κλειδί) που θα πρεπει να ειναι πανω στο μηχανημα ωστε να επιτρεπει την εκτελεση της.
    Δεν θέλω να ψάξω στα τυφλά, δεν το εχω ξανακάνει με hardware και θα ήθελα την γνώμη και τις προτάσεις απο όλους όσους έχουν κάνει κάτι τέτοιο ως προς τα εξής:

    1. πως λέγεται που μπορώ να βρω site με πληροφορίες - εικόνες.
    2. πόσο εύκολα  γίνετε (και αν χρειάζεται) η παραμετροποίησή μέσα απο vb.net 2008. Παραδείγματα κώδικα?
    3. μπορει να "σπασει" (hack)?
    4. πόσο κοστίζει?Moon 
    5. Κάθε πότε κάνει τον έλεγχο? Δεν θέλω να τον κάνει μόνο στην αρχή και μετά να μπορεί να βγει και να χρησιμοποιηθεί και σε άλλο μηχάνημα.
    6. Πόσο εύκολα αν χαλάσει μπορεί να αντικατασταθεί χωρείς να πρεπει να αλλάξω κώδικα η κατι αλλο στον πελατη, απλά να του ταχυδρομώ το νεο usb hasp.

    σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.


    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  29-09-2009, 21:12 54112 σε απάντηση της 54082

    Απ: Hardware (memmory stick-HASP) protection help

    anyone? Sad
    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  29-09-2009, 22:03 54123 σε απάντηση της 54112

    Απ: Hardware (memmory stick-HASP) protection help

    Εδώ αναφέρονται κάποιες hardware λύσεις


    Γιώργος Σακαλής
  •  29-09-2009, 23:53 54129 σε απάντηση της 54082

    Απ: Hardware (memmory stick-HASP) protection help

    Για ξεκίνημα, οι λύσεις HASP της Aladdin αντιπροσωπεύονται στην Ελλάδα από τη Unibrain.
    Νατάσα Μανουσοπούλου
  •  30-09-2009, 16:04 54146 σε απάντηση της 54129

    Απ: Hardware (memmory stick-HASP) protection help

    καταρχάς ευχαριστω για το ενδιαφερον,

    ομως στα Link  αυτα μονο γενικες πληροφοριες βρηκα, λεπτομερειες και γενικα εμπειριες πανω στα ερωτημα μου θα μου ηταν ποιο χρήσιμο....δεν εχει.

    ζητησα απο την Unibrain αυτες τις πληροφοριες....ακομα μου απαντανε....Sad

    κανεις εδω δεν εχει κανει ποτε κατι ανάλογο?Huh?

    μην ξεθαψω το παλαιο εκεινο post, εκει μιλάν ποιο πολυ για software λυσεις, τα παιδια...


    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  30-09-2009, 16:25 54147 σε απάντηση της 54146

    Απ: Hardware (memmory stick-HASP) protection help

    Γιατί δεν παραγγέλνεις ένα Developer Kit για να το δοκιμάσεις στην πράξη;


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  30-09-2009, 18:41 54150 σε απάντηση της 54146

    Απ: Hardware (memmory stick-HASP) protection help

    συνιστώ κι εγώ την Alladin.

    όσον αφορά την εμπειρία, μπορώ να πω μόνο ότι στην εταιρία όπου δουλεύω χρησιμοποιούμε τέτοια κλειδιά HASP σε USB dongles, και είναι πολύ εύκολο να γράψεις κώδικα εφαρμογής που να ζητά την ύπαρξη τέτοιου κλειδιού (C#). Ο έλεγχος παρουσίας του κλειδιού γίνεται σε τυχαία χρονικά διαστήματα, ώστε να πρέπει να μένει το κλειδί συνδεδεμένο στον υπολογιστή. Μπορεί επίσης να χρησιμοποιηθεί και σαν network key, ώστε η εφαρμογή να παίρνει πληροφορίες από κλειδί που είναι συνδεδεμένο σε άλλο υπολογιστή στο intranet. Παραπάνω πληροφορίες (π.χ. κώδικα) δε μπορώ να δώσω λόγω copyright. Επίσης για το κόστος δε γνωρίζω καθόλου.

     


    Panagiotis Georgiadis
    HBM Netherlands B.V.
    www.twitter.com/HimWithCurls
  •  30-09-2009, 22:56 54155 σε απάντηση της 54082

    Απ: Hardware (memmory stick-HASP) protection help

    Johnnyxp64:
    Καλησπέρα σε όλους τους φίλους & φίλες

    Ψάχνω να βρω μια λύση ώστε να προστατέψω μια εφαρμογή μου με hardware τροπο καποιο memmory stick (HASP κλειδί) που θα πρεπει να ειναι πανω στο μηχανημα ωστε να επιτρεπει την εκτελεση της.
    Δεν θέλω να ψάξω στα τυφλά, δεν το εχω ξανακάνει με hardware και θα ήθελα την γνώμη και τις προτάσεις απο όλους όσους έχουν κάνει κάτι τέτοιο ως προς τα εξής:

    1. πως λέγεται που μπορώ να βρω site με πληροφορίες - εικόνες.
    2. πόσο εύκολα  γίνετε (και αν χρειάζεται) η παραμετροποίησή μέσα απο vb.net 2008. Παραδείγματα κώδικα?
    3. μπορει να "σπασει" (hack)?
    4. πόσο κοστίζει?Moon 
    5. Κάθε πότε κάνει τον έλεγχο? Δεν θέλω να τον κάνει μόνο στην αρχή και μετά να μπορεί να βγει και να χρησιμοποιηθεί και σε άλλο μηχάνημα.
    6. Πόσο εύκολα αν χαλάσει μπορεί να αντικατασταθεί χωρείς να πρεπει να αλλάξω κώδικα η κατι αλλο στον πελατη, απλά να του ταχυδρομώ το νεο usb hasp.

    σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

    Το θέμα είναι πιο πολύπλοκο απ' όσο δείχνει. Χρησιμοποιώ το HASP SRM της Aladdin και μπορώ με βεβαιότητα να σου πω ότι τα πράγματα δεν είναι καθόλου, μα καθόλου, απλά. Εκτός αν χρησιμοποιείς το HASP HL Basic το οποίο υποστηρίζει το απλούστερο licensing scheme. Κατ' αρχάς, υπάρχει software και hardware protection. Για τα διάφορες λύσεις του Hasp SRM δες εδώ. Αν κάνεις κλικ σε οποιοδήποτε link των hardware solutions, θα εμφανιστεί ένα διαφημιστικό φυλλάδιο στο οποίο περιέχεται συγκριτικός πίνακας δυνατοτήτων.

    Η συγκεκριμένη τεχνολογία υποστηρίζει VB.NET, όπως άλλωστε και c#. Η version του software που έχω εγκατεστημένη είναι η 3.10 και υποστηρίζει μέχρι .NET 3.0. Έχει βγει, όμως, και η έκδοση 4.0 που μπορείς να την κατεβάσεις από εδώ. Πρέπει να έχεις υπομονή γιατί πρόκειται για 900 MBytes. Όσον αφορά τις πλατφόρμες που τρέχει δες εδώ. Τέλος, για επιλεγμένα downloads χρηστών και developers, εδώ. Τέλος με τα links...

    Ο Μάνος έχει δίκιο. Πρέπει να πάρεις στα χέρια σου το Development Kit, το οποίο περιλαμβάνει και ένα demo κλειδί, για να μπορέσεις πειραματιστείς και να καταλάβεις τι γίνεται. Η Unibrain το στέλνει δωρεάν (μου κάνει εντύπωση που γράφεις ότι δεν σου έχουν απαντήσει). Ως προς το software τώρα, στα Tools υπάρχει το Admin Control Center, από το οποίο μπορείς να πάρεις πληροφορίες για όλα τα keys (software + hardware) που υπάρχουν στο σύστημά σου. Επίσης, υπάρχει το Vendor Suite το οποίο συνίσταται από τρεις εφαρμογές: 1) το Envelope, 2) το Business Studio και 3) το ToolBox.

    Όταν παραγγείλεις για πρώτη φορά, η εταιρία θα σου στείλει ένα Master Key, το οποίο είναι μοναδικό για κάθε Software Vendor. Περιττό να τονίσω ότι αυτό δεν το δίνεις πουθενά γιατί περιέχει το Vendor Key, το οποίο θα χρησιμοποιείται στο licensing. Όταν το πάρεις, για να κάνεις extract το key θα χρησιμοποιήσεις μια εφαρμογή που λέγεται MasterWizard. Θα την βρεις κι αυτή στα Tools.

    Με το Envelope κλειδώνεις την εφαρμογή σου. Απλά εισάγεις τα .exe ή .dll που θες, επιλέγεις το πως θα κλειδωθούν και αυτό είναι όλο. Θεωρητικά ακούγεται απλό, αλλά δεν είναι, εκτός αν πρόκειται για το HASP HL Basic. Το κλείδωμα αφορά σε ecryption, obfuscation, compression, string encryption κ.λπ. Αν, λοιπόν, αποφασίσεις να κλειδώσεις το σύνολο μιας εφαρμογής, τότε το πιο πιθανό είναι αυτό να έχει αντίκτυπο στο συνολικό performance. Καλύτερη λύση είναι να καταλήξεις σε κάποια άλλη έκδοση π.χ. την pro ή τη max. Έτσι, θα μπορέσεις να φτιάξεις features και να κλειδώσεις αυτά μόνο. Εδώ ακριβώς χρειάζεται προσοχή, ειδικότερα αν υπάρχουν (που θα υπάρχουν) dependencies ή/και localization features. Πρέπει να επιλέξεις με προσοχή τις μεθόδους που θα κλειδώσεις. Το χρόνο ελέγχου ύπαρξης του Key μπορεί να τον καθορίσεις τόσο στο Envelope όσο και μέσω κώδικα. Εδώ, όμως, χρειάζεται ακόμα μεγαλύτερη προσοχή. Για να επικοινωνήσεις με το hasp θα πρέπει ενσωματώσεις το Vendor Key στον κώδικα της εφαρμογής. Εδώ ξεκινάνε τα δύσκολα μιας και δεν υπάρχουν έτοιμες λύσεις. Θα πρέπει ν' αυτοσχεδιάσεις.

    Με το Business Studio διαχειρίζεσαι τα προϊόντα, τους πελάτες και τις παραγγελίες. Αν αγοράσεις οποιαδήποτε άλλη έκδοση πλην της Basic, θα έχεις τη δυνατότητα να φτιάξεις provisional product το οποίο μπορείς να το διανείμεις σαν δοκιμαστική έκδοση. Στην ουσία, για τη δοκιμαστική αυτή έκδοση το Business Studio δημιουργεί ένα software key με περιορισμένη διάρκεια χρήσης (νομίζω το μέγιστο είναι τρεις μήνες). Ύστερα από τη λήξη της δοκιμαστικής περιόδου ο πελάτης σου πρέπει να προμηθευτεί το hardware key. Επίσης, σε οποιαδήποτε άλλη έκδοση, μπορείς να κλειδώσεις περισσότερες της μίας εφαρμογές με το ίδιο hardware key. Πολύ βολικό αν έχεις πελάτες που αγοράζουν περισσότερες από μία εφαρμογές σου. Αν τώρα η εφαρμογή σου έχει πολλά modules, μπορείς να ενεργοποιείς εκείνα για τα οποία έχει πληρώσει ο πελάτης. Αν στο μέλλον θελήσει ν' αγοράσει κι άλλα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ίδιο hasp key για να ενεργοποιήσεις τα νέα modules. Το πλήθος των program/features που υποστηρίζει η κάθε έκδοση αναφέρεται στον συγκριτικό πίνακα.

    Τέλος, με το ToolBox μπορείς να κάνεις code generation προκειμένου να χρησιμοποιήσεις το HASP SRM API. Δημιουργεί γρήγορα και εύκολα τις μεθόδους που θες για να μιλήσεις με το key, τόσο σε c# όσο και vb.net. Προσοχή, φυσικά ενσωματώνεται και το Vendor Key. Ένα σημείο που πρέπει να προσέξεις είναι ότι οι πληροφορίες που χρειάζεσαι επιστρέφουν σε xml format (καθόλου βολικό), οπότε πρέπει να τις διαβάσεις κάνοντας χρήση των αντίστοιχων κλάσεων του .NET. Έτσι, για παράδειγμα, δουλεύει η Hasp.GetInfo() method.

    Γενικά, έχεις πολλά πράγματα να μάθεις και το learning curve δεν είναι και τόσο μικρό. Μάλιστα, μπορώ να σου πω ότι εξαιτίας της "ποικιλίας" των σχημάτων licensing, το σωστό είναι ν' ασχοληθείς πριν φτάσεις στο στάδιο του deployment. Εδώ πάει το στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα!!

    Τέλος, όσον αφορά τις τιμές, ρώτησε τη Unibrain. Βεβαίως και σπάει, όπως όλα τα κλειδώματα. ΌΧΙ δεν το έχω σπάσει. Απλά, αναπαράγω ένα κλισέ που όλοι το διατυπώνουν με μορφή κανόνα. Μια συμβουλή. Αν πουλάς την εφαρμογή σου κάτω από 400 euros, μάλλον δεν αξίζει να πληρώσεις για κάτι τόσο ακριβό όπως είναι το hardware protection. Άλλοι μπορεί να διαφωνούν. Εσύ θα το κρίνεις.


    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  01-10-2009, 09:34 54167 σε απάντηση της 54155

    Απ: Hardware (memmory stick-HASP) protection help

    Markos:
    ... Μια συμβουλή. Αν πουλάς την εφαρμογή σου κάτω από 400 euros, μάλλον δεν αξίζει να πληρώσεις για κάτι τόσο ακριβό όπως είναι το hardware protection...

    Συμφωνώ και επαυξάνω με την παραπάνω παρατήρηση. 

    Το hardware κλείδωμα έχει 2 κόστη που συνήθως δεν το υπολογίζουμε:

    1) Το USB κλειδί.

    2) Τη διαχείριση των πελατών και των κλειδιών του. Θα πρέπει να ξέρεις τι κλειδί έχεις δώσει σε ποιον πελάτη ώστε αν χρειαστεί αναβάθμιση, αλλαγή προϊόντος ή σύνθεση διαφορετικών προϊόντων να ξέρεις τι έχει και τι μπορείς να του δώσεις. 

    Π.χ μπορεί να βγάλεις μια light και μια Pro έκδοση του ίδιου προγράμματος με διαφορετικά feature (καλός τρόπος να βγάλεις έξτρα λεφτά) ή να δώσεις το πρόγραμμα για ένα μήνα τσάμπα. Μπορείς να βγάλεις δεύτερο προϊόν. Το hasp όμως επειδή είναι hardware το παντρεύεσαι και δεν είναι εύκολο κάθε πελάτης να στο φέρνει πίσω να το ξαναπρογραμματίζεις και να του δίνεις ένα καινούργιο. Δόξα και τιμή στους couriers.

    Η δική μου πρόταση είναι να καταφύγεις σε ένα είδος activation από το internet. Αν και δεν έχω πείρα στο αντικείμενο επειδή τα logistics είναι πιο εύκολα θα έχεις πιο καλά αποτελέσματα. 



    Manos
  •  01-10-2009, 11:45 54170 σε απάντηση της 54167

    Απ: Hardware (memmory stick-HASP) protection help

    Ακόμα καλύτερα σε συνδυασμό με το activation που σου προτείνει ο Μάνος, δες αν υπάρχει τρόπος να βάλεις features τα οποία απαιτούνε επικοινωνία με έναν κεντρικό server, πχ, να ανανεώνονται κάθε βδομάδα ή κάθε μήνα κάποια από τα στοιχεία της βάσης δεδομένων.


    Παράδειγμα: Στην προηγούμενη δουλειά μου είχαμε αναπτύξει μια multitier εκπαιδευτική εφαρμογή η οποία προορίζονταν για χρήση σε εργαστήρια πληροφορικής και προσέφερε την δυνατότητα ζωντανής βοήθειας στον μαθητή μέσω ενός δικού μας helpdesk (το οποίο στεγάζονταν στην δική μας εταιρεία). Αυτό ήταν τόσο... killer feature, που ώθησε πάρα πολύ τις πωλήσεις και ελαχιστοποίησε την όποια πιθανότητα για πειρατεία (όλοι ήθελαν το ζωντανό help περισσότερο κι από το ίδιο το υλικό του μαθήματος).

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  01-10-2009, 19:03 54198 σε απάντηση της 54170

    Απ: Hardware (memmory stick-HASP) protection help


    .....ακομα διαβαζω το post του Μaρκou Surprise περημενα την γνωμη σου μου ειχες πει παλια τηλεφωνικά οτι έχεις εμπειρία μεγάλη στο θεμα.

    τα κοιτω ολα οσο ποιο αναλυτικά μπορω ζητησα και ενα sdk ελπιζω να ειναι εντελώς δωρεαν να δω τη στην ευχη ειναι και αυτο το hasp alladin, φυσικα σκευτομαι ποσο θα φουσκωσω την εφαρμογη παραπανω να" βγαινω" ή να κανω χρηση ενως δικου μου software licence protection plugin Που εχω φτιαξει για winforms απαιτει ιντερντετ 1 φορα και παιζει τελεια και κοστιζει για μενα 0ευρο.

    πολλα να διαβασω και να σκεφτώ σας ευχαριστώ ολους για την μέχρι τωρα ανταπόκρισηSmile.


    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  01-10-2009, 20:16 54201 σε απάντηση της 54198

    Απ: Hardware (memmory stick-HASP) protection help

    Δεν έχω και τόσο μεγάλη εμπειρία. Πολλά από αυτά έπρεπε να τα ξαναδιαβάσω για επανάληψη!! Καλό μου έκανε... Πρέπει να υπάρχουν και ανακρίβειες σ' αυτά που γράφω, οπότε μην τα θεωρήσεις όλα σαν δεδομένα. Ψάξε το και μόνος σου και αν διαπιστώσεις κάτι που δεν ισχύει ενημέρωσε και την κοινότητα. Καλά έκανες και ζήτησες το kit. Νομίζω ότι θα μείνεις ικανοποιημένος, απλά μην περιμένεις ότι από την πρώτη μέρα  θα τα μάθεις όλα. Καλό θα ήταν η Aladdin να είχε φτιάξει και κάποια videos που να σε πηγαίνουν στα βαθιά. Υπάρχει ένα μέσα στο SDK, αλλά είναι πολύ επιδερμικό. Κατά τη γνώμη μου δεν αρκεί...


    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems