Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Βγήκε το Visual Studio 2010 Beta 2, μαζί με το Go-Live license!

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Παναγιώτης Καναβός. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Aggelos Biboudis στις 22-10-2009, 09:24. Υπάρχουν 10 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  20-10-2009, 12:43 54615

    Star [*] Βγήκε το Visual Studio 2010 Beta 2, μαζί με το Go-Live license!

    Ο Scott Guthrie ανακοίνωσε τη διαθεσιμότητα του Visual Studio 2010 Beta 2. Οι MSDN Subscribers μπορούν να το κατεβάσουν αμέσως. Οι υπόλοιποι από αύριο.

    Στις βελτιώσεις αυτής της έκδοσης περιλαμβάνεται υποστήριξη για Sharepoint, βελτιώμένος TFS που στήνεται πλέον εύκολα, ακόμα και σε client μηχανήματα (20 λεπτά για το φουλ πακέτο σύμφωνα με την ανακοίνωση), side-by-side εγκατάσταση με το VS 2008.

    Αλλαγές υπάρχουν και στις εκδόσεις. Καταρχήν, κάθε έκδοση από την Professional και πάνω θα περιέχει και ένα πακέτο από ώρες/μήνα για το Azure. Η Premium έκδοση αλλάζει και καταρχήν περιέχει όλα όσα πριν βρίσκαμε στις Team εκδόσεις εκτός ... από τα θεωρούμενα architecture κομμάτια όπως το UML modelling (το οποίο έπρεπε να βρίσκεται στην Professional καθώς δεν αφορά archtitects αλλά τέλος πάντων). Αυτά θα τα βρούμε στην Ultimate η οποία περιλαμβάνει και πολλά επιπλέον χαρακτηριστικά όπως debug προς τα ...πίσω, διαχείριση test labs και 250 ώρες Azure/μήνα.

    ΚΑΤΕΒΑΖΩΩΩ!


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  20-10-2009, 13:05 54617 σε απάντηση της 54615

    Απ: Βγήκε το Visual Studio 2010 Beta 2, μαζί με το Go-Live license!

    Γρήγορα γρήγορα, να ενημερώσεις κι εμάς τους τεμπέληδες για την σταθερότητα αυτού του release!

    What the hell, ας ανοίξουμε κι εμείς το msdn κι ας βάλουμε μπρος...

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  20-10-2009, 23:26 54629 σε απάντηση της 54615

    Απ: Βγήκε το Visual Studio 2010 Beta 2, μαζί με το Go-Live license!

    Εύκολη εγκατάσταση, χωρίς κανένα πρόβλημα, τρέχει παράλληλα με 2008 επίσης χωρίς κανένα πρόβλημα και παει πολύ γρήγορα παρόλο που έχω φορτωμένα ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια plugins με το 2008 (εκτός απο 1, αλλά δεν έχει και τόσο σημασία). Μέχρι στιγμής όλα καλά..


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  21-10-2009, 00:03 54630 σε απάντηση της 54629

    Απ: Βγήκε το Visual Studio 2010 Beta 2, μαζί με το Go-Live license!

    Εγώ δεν ήμουν τόσο τυχερός στην αρχή. Με εγκατεστημένο SQL2K8 και VS2K8, χτύπησε στην εγκατάσταση των silverlight tools. Τα αφαίρεσα, αλλά το repair δεν μου έκανε τη χάρη. Σκέφτηκα να αρχίσω να αφαιρώ οτιδήποτε είχε σχέση με Visual studio (από Office μέχρι και sql server), αλλά η λίστα στο add/remove programs ήταν αποκαρδιωτική.

    Τελικά αφού αποδέχθηκα ότι "την πάτησα", αποφάσισα να ξεκινήσω μια επανεγκατάσταση των Windows (έχω μετατρέψει σε portable πολλά από τα εργαλεία που χρησιμοποιώ για να κερδίζω χρόνο σε τέτοιες περιπτώσεις). Το VS2010 ήταν το πρώτο πράγμα που εγκατέστησα μετά τα windows. Αυτήν τη φορά η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε επιτυχώς.

    Δεν έβαλα plugins ακόμα, ξεκίνησα με ένα throw-away app για να δοκιμάσω μερικά από τα νέα keywords της C#. Όλα σταθερά. Δεν έχω δοκιμάσει να φορτώσω προηγούμενα projects ακόμα, αλλά ομολογώ ότι δεν βλέπω την ώρα να μετατρέψω με branch το τρέχων ASP.net MVC project στο οποίο δουλεύω σε C# 4.0 & MVC 2.0. Αν δω ότι η όλη συμπεριφορά του IDE είναι σταθερή, μπορεί να το κρατήσω έτσι και να μην επιστρέψω στο 2008.

    Τέλος, όταν πήγα να κλείσω το VS, κόλλησε. Ελπίζω μόνο να μην γίνει συνήθεια. Κατά τ' άλλα μου αρέσει το νέο interface και δεν βλέπω την ώρα να ασχοληθώ περαιτέρω (με την beta 1 δεν ασχολήθηκα πάνω από 10 λεπτά). Δεν μου αρέσει όμως η μορφή του help, προτιμώ την ενσωματωμένη μορφή που είχε στις προηγούμενες εκδόσεις.

    Παναγιώτη, για την ιστορία, ποιο plugin είναι αυτό που δεν δουλεύει;

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  21-10-2009, 12:05 54636 σε απάντηση της 54630

    Απ: Βγήκε το Visual Studio 2010 Beta 2, μαζί με το Go-Live license!


    αν κάποιος θέλει να δει video με step by step instructions on how to download and install VS 2010 beta 2,πατήστε εδώ

    Νικόλαος Καντζέλης
    BSc, MSc, MCAS, MCPD, MCITP, MCTS,MCP, MCT
    http://www.nksolutions.gr
    http://dotnetstories.wordpress.com
    http://weblogs.asp.net/dotnetstories
    http://forum.dotnetnuke.gr
  •  21-10-2009, 15:48 54637 σε απάντηση της 54636

    Απ: Βγήκε το Visual Studio 2010 Beta 2, μαζί με το Go-Live license!

    Ωχ, το resharper δεν δουλεύει...

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  21-10-2009, 16:03 54639 σε απάντηση της 54637

    Απ: Βγήκε το Visual Studio 2010 Beta 2, μαζί με το Go-Live license!

    Mitsaras:
    Ωχ, το resharper δεν δουλεύει...

    Κι εμένα το Refactor Smile


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  21-10-2009, 16:28 54641 σε απάντηση της 54639

    Απ: Βγήκε το Visual Studio 2010 Beta 2, μαζί με το Go-Live license!

    Μα να αφαιρέσουν τό intellisense από την C++/CLI...ακόμα βαρύ μου κάθεται.Τουλάχιστον φαίνεται ότι η ταχύτητα των μενού είναι πλέον ικανοποιητική.

  •  21-10-2009, 23:51 54647 σε απάντηση της 54641

    Απ: Βγήκε το Visual Studio 2010 Beta 2, μαζί με το Go-Live license!

    Με βλέπω για roll-back. Το code analysis δεν δουλεύει, και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Το μήνυμα λάθους στο code analysis log αναφέρει:
    The following error was encountered while reading module 'System.Web.Routing': Could not find exported nested type: <>c__DisplayClass3 in type System.Web.Routing.HttpMethodConstraint.


    Όλα τα references μου είναι για ASP.NET MVC 2 & .net framework 4.0. Το εν λόγω project δεν κάνει reference σε άλλα projects.

    ΕDIT: Έχω δημιουργήσει ένα connect item σε περίπτωση που κάποιος άλλος συναντήσει το ίδιο πρόβλημα.
    EDIT: Ούτε το StyleCop δουλεύει. Υποθέτω ότι έχει σχέση με την μετάβαση στο MSBuild που έκανε το VS2010, αλλά αυτό θα με απασχολήσει στην RC έκδοση πλέον. Φύγαμε πίσω στο 2008...

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  22-10-2009, 01:16 54648 σε απάντηση της 54615

    Απ: Βγήκε το Visual Studio 2010 Beta 2, μαζί με το Go-Live license!


    Προσοχή και όσοι δουλεύουν με SQL CE 3.5 x64 γιατι με το VS10 μπαίνει ο SQL CE 3.5 sp2 αλλα χ86 και προκαλεί ανα μικρο χαμό με την native 64bit application σας. ακόμα και τα παλαιά dll να έχετε compiled θα σκάει, αν είναι το target cpu any. θα πρεπει η να πετάξετε το sqlce 3.5 sp2BETA ή να συμβιβαστείτε κάνοντας την εφαρμογή σας να τρέχει χ86.Sad

    παντός σε σχεση με την 1beta ειναι καλύτερο το performance μα οχι ακομα οπως του 2008.

    Ακομα τα fonts δεν ειναι τέλεια οπως ειχαν υποσχεθεί...ακόμα pixeliazoyn δεν βρίσκω και καποιο option στο vs2010 να "παιξω" μαζι τους. Ότι καταφέρει κανείς  μεσα απο το Font Clear Type των w7.



    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  22-10-2009, 09:24 54650 σε απάντηση της 54630

    Re: Απ: Βγήκε το Visual Studio 2010 Beta 2, μαζί με το Go-Live license!

    Και μένα γκρίνιαξε στο SL. Απεκατέστησα το SDK, έβαλα studio, μετά δεν δούλευε τίποτα με SL, τα ξαναεγκατέστησα χειροκίνητα και όλα οκ.

    https://twitter.com/biboudis
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems