Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Έγκυρα job search sites

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò axaros. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος valen στις 16-09-2005, 17:24. Υπάρχουν 16 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 2 (17 εγγραφές)   1 2 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  01-09-2005, 10:31 4884

    Έγκυρα job search sites

    Γεια χαρά σε όλους,
    τα site recruting εταιρειών που χρησιμοποίησα στο παρελθόν είναι τα :

    1) www.kariera.gr
    2) www.justjobs.gr

    Ξέρετε άλλα και ποιά ;


    Πάνος Αβραμίδης
  •  01-09-2005, 11:20 4888 σε απάντηση της 4884

    Απ: Έγκυρα job search sites

    Ενα απο τα πιο γνωστά είναι και το
    www.skywalker.gr
    Only two things are infinite, the universe and the human stupidity, and I'm not sure about the former.

    Albert Einstein - US (German-born) physicist (1879 - 1955)
  •  01-09-2005, 11:56 4892 σε απάντηση της 4888

    Απ: Έγκυρα job search sites

    Υπάρχει και το www.injobs.gr
    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  02-09-2005, 22:54 5002 σε απάντηση της 4884

    Απ: Έγκυρα job search sites

    Παιδια δεν ειμαι σιγουρος αν αυτο παει εδω, αλλα ειναι και αυτο ενα ειδος job search site. www.rentacoder.com
    Εχει κανεις ασχοληθει με παρομοιο ειδους site για να παρει καποιο project και αν ναι αξιζει τον κοπο; γιατι φαινεται αρκετα καλο για παραπανω εισοδημα.Και εχει projects για ολα τα γουστα και ολων των βεληνεκων, μικρα και μεγαλα. Ξερετε καμμια παρομοια κινηση στην Ελλαδα; αν και καπως δυσκολο το βλεπω. Τελος παντων. Κοιταξτε το παντως, ειναι μια καλη κινηση αν οντως λειτουργει ετσι οπως το περιγραφουν αυτοι εκει μεσα.

    Ps. Γιατι δεν θελει με τιποτα να μου βαλει link στο μηνυμα; παταω στο δημιουργια υπερσυνδεσης και δεν φαινεται να συγκινειται καθολου.Confused [8-)]
  •  07-09-2005, 12:14 5183 σε απάντηση της 5002

    Απ: Έγκυρα job search sites

     anzap wrote:
    Παιδια δεν ειμαι σιγουρος αν αυτο παει εδω, αλλα ειναι και αυτο ενα ειδος job search site. www.rentacoder.com
    Εχει κανεις ασχοληθει με παρομοιο ειδους site για να παρει καποιο project και αν ναι αξιζει τον κοπο; γιατι φαινεται αρκετα καλο για παραπανω εισοδημα.Και εχει projects για ολα τα γουστα και ολων των βεληνεκων, μικρα και μεγαλα. Ξερετε καμμια παρομοια κινηση στην Ελλαδα; αν και καπως δυσκολο το βλεπω. Τελος παντων. Κοιταξτε το παντως, ειναι μια καλη κινηση αν οντως λειτουργει ετσι οπως το περιγραφουν αυτοι εκει μεσα.

    Ps. Γιατι δεν θελει με τιποτα να μου βαλει link στο μηνυμα; παταω στο δημιουργια υπερσυνδεσης και δεν φαινεται να συγκινειται καθολου.Confused [8-)]


    Ναι το είχα δεί αρκετά χρόνια πριν. Αν και σαν ιδέα μου φαίνεται καλή, πιστεύω ότι έχει προβλήματα. Το σημαντικότερο απ'όλα είναι ότι τα Projects που είναι προς υλοποίηση είναι πολύ χαμηλά κοστολογημένα. Αυτό βολεύει τους Ινδούς και όλους τους άλλους που έχουν μικρές αποδοχές στην πατρίδα τους. Για παράδειγμα ένα Project που θα μου πάρει 1 μήνα δεν μπορώ να δεχτώ να το δώσω με 300$, όμως ένας Ινδός θα το έκανε καθώς 300$ για αυτόν είναι σημαντικό ποσό. Έτσι λοιπόν επειδή το σύστημα λειτουργει με τη μορφή δημοπρασίας είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν θα με διάλεγε κανένας.

    Only two things are infinite, the universe and the human stupidity, and I'm not sure about the former.

    Albert Einstein - US (German-born) physicist (1879 - 1955)
  •  07-09-2005, 13:54 5190 σε απάντηση της 5183

    Απ: Έγκυρα job search sites

     geochatz wrote:
     anzap wrote:
    Παιδια δεν ειμαι σιγουρος αν αυτο παει εδω, αλλα ειναι και αυτο ενα ειδος job search site. www.rentacoder.com
    Εχει κανεις ασχοληθει με παρομοιο ειδους site για να παρει καποιο project και αν ναι αξιζει τον κοπο; γιατι φαινεται αρκετα καλο για παραπανω εισοδημα.Και εχει projects για ολα τα γουστα και ολων των βεληνεκων, μικρα και μεγαλα. Ξερετε καμμια παρομοια κινηση στην Ελλαδα; αν και καπως δυσκολο το βλεπω. Τελος παντων. Κοιταξτε το παντως, ειναι μια καλη κινηση αν οντως λειτουργει ετσι οπως το περιγραφουν αυτοι εκει μεσα.

    Ps. Γιατι δεν θελει με τιποτα να μου βαλει link στο μηνυμα; παταω στο δημιουργια υπερσυνδεσης και δεν φαινεται να συγκινειται καθολου.Confused [8-)]


    Ναι το είχα δεί αρκετά χρόνια πριν. Αν και σαν ιδέα μου φαίνεται καλή, πιστεύω ότι έχει προβλήματα. Το σημαντικότερο απ'όλα είναι ότι τα Projects που είναι προς υλοποίηση είναι πολύ χαμηλά κοστολογημένα. Αυτό βολεύει τους Ινδούς και όλους τους άλλους που έχουν μικρές αποδοχές στην πατρίδα τους. Για παράδειγμα ένα Project που θα μου πάρει 1 μήνα δεν μπορώ να δεχτώ να το δώσω με 300$, όμως ένας Ινδός θα το έκανε καθώς 300$ για αυτόν είναι σημαντικό ποσό. Έτσι λοιπόν επειδή το σύστημα λειτουργει με τη μορφή δημοπρασίας είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν θα με διάλεγε κανένας.


    Δεν το έχω δει το ενλόγω site αλλά η ιδέα θα μπορούσε να υλοποίηθεί σε ελληνικό επίπεδο και για τα ελληνικά δεδομένα από τον DNZ!!!! Θα πρέπει να το σκεφτούμε λίγο...

    rousso

    rousso
  •  07-09-2005, 13:57 5192 σε απάντηση της 4884

    Απ: Έγκυρα job search sites

    Ένα άλλο site που έχω χρησιμοποιήσει και είναι σε πολύ καλή λογική (χωρίς όμως να μου φαίνεται εξίσου αποτελεσματικό) είναι το www.change2it.com.
    Έχει ανδιαφέρον... Δείτε το...

    rousso




    rousso
  •  07-09-2005, 15:13 5202 σε απάντηση της 5192

    Απ: Έγκυρα job search sites

    Γιάννη όλο με άσσους στο μανίκι εμφανίζεσαι !!! Πολύ καλό και προσεγμένο design αν και βέβαια
    δεν έχω κάνει match θέσεις γιατί ακόμα δεν πρόλαβα να κάνω submit τα στοιχεία μου.

    Εύγε ...


    Πάνος Αβραμίδης
  •  07-09-2005, 20:29 5222 σε απάντηση της 5190

    Απ: Έγκυρα job search sites

     rousso wrote:

    Δεν το έχω δει το ενλόγω site αλλά η ιδέα θα μπορούσε να υλοποίηθεί σε ελληνικό επίπεδο και για τα ελληνικά δεδομένα από τον DNZ!!!! Θα πρέπει να το σκεφτούμε λίγο...

    rousso


    Όντως rousso κάτι τέτοιο για τα ελληνικά δεδομένα δεν φαίνεται να υπάρχει. Νομίζεις, σύμφωνα με την εμπειρία σου, ότι θα είχε απήχηση κάτι τέτοιο στον ελληνικό χώρο;
    Ωραίο το site που προτείνεις. Ήξερα ένα παλλικάρι που ήθελε να φτιάξει πριν λίγο καιρό κάτι παρόμοιο για την Ελλάδα. Τώρα δεν ξέρω σε τι επίπεδο βρίσκεται το εγχείρημα αυτό, αλλά μάλλον δεν είχε δει ότι υπήρχε ήδη κάτι.

    Αντρέας.
  •  10-09-2005, 07:20 5304 σε απάντηση της 5222

    Απ: Έγκυρα job search sites

     anzap wrote:
    Όντως rousso κάτι τέτοιο για τα ελληνικά δεδομένα δεν φαίνεται να υπάρχει. Νομίζεις, σύμφωνα με την εμπειρία σου, ότι θα είχε απήχηση κάτι τέτοιο στον ελληνικό χώρο;
    Ωραίο το site που προτείνεις. Ήξερα ένα παλλικάρι που ήθελε να φτιάξει πριν λίγο καιρό κάτι παρόμοιο για την Ελλάδα. Τώρα δεν ξέρω σε τι επίπεδο βρίσκεται το εγχείρημα αυτό, αλλά μάλλον δεν είχε δει ότι υπήρχε ήδη κάτι.

    Κοίτα, δεν υπάρχει ούτε το mentality ούτε η ανάγκη στην ανάλογη έκταση στην χώρα μας για αγορά τέτοιων λύσεων από απόσταση. Όμως σε καθημερινή βάση και με αυξανόμενο ρυθμό παρουσιάζεται η ανάγκη σε Ελληνικές επιχειρήσεις για επίλυση ή υποστήριξη διαφόρων θεμάτων με IT που δεν μπορεί να γίνει inhouse...

    Συνήθως (και αυτό δεν γίνεται μόνο στην Ελλάδα) οι επιχειρήσεις απευθύνονται σε κάποιο γνωστό ή φίλο από τον οποίο ζητάνε να τους δώσει την IT λύση που τους λείπει. Αν δεν έχουν τον κατάλληλο γνωστό ή φίλο πολλές φορές κοιτάνε να λύσουν το πρόβλημα με άλλο τρόπο (πρόχειρο ή μη IT).

    Αν υπήρχε κάπου μια online εφαρμογή/υπηρεσία στην οποία θα μπορούσε μια επιχείρηση να δώσει τα βασικά specs μιας IT ανάγκης της που θέλει να καλύψει και μέσω της οποίας θα μπορούσε να βρει τον/ους κατάλληλο/ους άνθρωπο/ους για να υλοποιήσει μια λύση, τότε θα μπορούσε πιο εύκολα και πιο ρεαλιστικά να προχωρήσει στην ανάθεση ενός μικρού έργου που θα οδηγήσει στην αντιμετώπιση τους θέματός της. Να βρεί π.χ. ένα dveloper ή ένα σύμβουλο που εδρεύει κοντά της και έχει τον χρόνο και την δυνατότητα να πάει επιτόπου και να δώσει τις λύσεις που ζητάει με λογικό κόστος σε λογικό χρόνο.

    Μια τέτοια υπηρεσία επίσης θα βοηθούσε την ανάπτυξη μας τέτοιας αγοράς.

    Σκέψου τα εξής (χωρίς να πάμε μακριά):

    • Πόσες επιχειρήσεις χρησιμοποιούν MS Office στην Ελλάδα και αξιοποιούν λιγότερο από το 10% των δυνατοτήτων της επένδυσης που έχουν κάνει; Δεν κάνουν τυποποιημένες δουλειές με το Office; Δεν συμμετέχουν σε διαγωνισμούς π.χ; Δεν έχουν ανάγκη από Office Automation λύσεις (που δεν γνωρίζουν καν ότι θα μπορούσαν να υλοποιήσουν εύκολα);
    • Πόσες επιχειρήσεις θα μπορούσαν να αξιοποιήσουν τα WSS και δεν γνωρίζουν καν ότι ήδη έχουν κάνει το βασικό μέρος της επένδυσης;
    • Πόσες επιχειρήσεις δεν διαθέτουν καθόλου προσωπικό που να μπορεί να τις βοηθήσει να μειώσουν το κόστος (σε χρόνο και σε χρήμα) της καθημερινής δουλειάς τους;

    Ανάγκες υπάρχουν. Και συζητούνται καθημερινά στα γραφεία και τους διαδρόμους πολλών Ελληνικών επιχειρήσεων. Όλοι έχουν ένα ενδιαφέρον wish-list με διεξόδους που θα ήθελαν σε καθημερινά αλλά και περιστασιακά θέματα, το οποίο παραμένει σε μόνιμη εκκρεμότητα. Δεν είναι όμως εύκολο να κάνει κάνείς outsourcing. Κυρίως γιατί στο θέμα του outsourcing μπαίνει πάντα ένα θέμα εμπιστοσύνης.

    Μια έγκυρη λοιπόν τέτοια υπηρεσία έχει να προσφέρει και λύσεις και market stimulation.

    Το DNZ βρίσκεται ήδη σε καλό δρόμο σε ότι αφορά την απόκτηση κύρους. Επίσης έχει ήδη πρόσβαση στο μισό κοινό μιας τέτοιας υπηρεσίας: τους developers και γενικά τους IT ανθρώπους. Θα μπορούσε σταδιακά και σεμνά να στήσει μια τέτοια υπηρεσία.

    Δεν θα γίνει "ο χαμός" ούτε θα γίνει κανείς πλούσιος. Όμως πολλά εργάκια που μένουν πάντα ανάμεσα σε inhouse συζητήσεις μπορούν να μετατραπούν σε outsourced αναθέσεις.

    Δεν είναι ούτε out of scope, ούτε out of context ούτε καν out of the question κάτι τέτοιο για το DNZ. Και η γνώμη μου γι αυτό είναι ότι θα πρέπει να το δούμε.

    Φιλικά
    rousso


    rousso
  •  10-09-2005, 10:59 5305 σε απάντηση της 5304

    Απ: Έγκυρα job search sites

     rousso wrote:


    Σκέψου τα εξής (χωρίς να πάμε μακριά):

    • Πόσες επιχειρήσεις χρησιμοποιούν MS Office στην Ελλάδα και αξιοποιούν λιγότερο από το 10% των δυνατοτήτων της επένδυσης που έχουν κάνει; Δεν κάνουν τυποποιημένες δουλειές με το Office; Δεν συμμετέχουν σε διαγωνισμούς π.χ; Δεν έχουν ανάγκη από Office Automation λύσεις (που δεν γνωρίζουν καν ότι θα μπορούσαν να υλοποιήσουν εύκολα);
    • Πόσες επιχειρήσεις θα μπορούσαν να αξιοποιήσουν τα WSS και δεν γνωρίζουν καν ότι ήδη έχουν κάνει το βασικό μέρος της επένδυσης;
    • Πόσες επιχειρήσεις δεν διαθέτουν καθόλου προσωπικό που να μπορεί να τις βοηθήσει να μειώσουν το κόστος (σε χρόνο και σε χρήμα) της καθημερινής δουλειάς τους;


    Πιστεύεις οτι όντως υπάρχει ζήτηση στις επιχειρήσεις για τέτοιες "μικροαλλαγές" ή θα πρέπει να τους πείθεις πρώτα ότι όντως αυτά τους χρειάζονται και ότι αυτές οι αλλαγές θα κάνουν καλό στην εταιρεία και στο τρόπο που γίνεται καθημερινά η δουλειά τους; Ρωτάω γιατί πολλοί χρησιμοποιούν Office χωρίς να ξέρουν να ανοίξουν καλά καλά τον υπολογιστή και μου φαίνεται οτί τελικά θα πρέπει να τους πείθεις για το καλό τους.

    Υ.Γ1: Πάντως βλέπω γενικά απο τα posts σου μέχρι τώρα ότι γενικώς έχεις αρκετές καλές ιδέες για projects και νέα εγχειρήματα. Εγώ παρόλο που είμαι πιτσιρικάς, και είχα περισσότερη επαφή με την Java πλατφόρμα, σας παρακολουθώ στενά και μπορώ να πω ότι μου έχει κάνει εντύπωση ο τρόπος που βλέπεις τις ευκαιρίες στις νέες ιδέες. Keep up the good work.

    Υ.Γ2: 7 η ώρα σαββατιάτικα απο το ξενύχτι γύρναγες και είπες να ρίξω μία ματιά και στο dotnetzone;Stick out tongue [:P] Χαρά στο κουράγιο σου.

    Αντρέας.
  •  10-09-2005, 11:26 5307 σε απάντηση της 5305

    Απ: Έγκυρα job search sites

     anzap wrote:
    Πιστεύεις οτι όντως υπάρχει ζήτηση στις επιχειρήσεις για τέτοιες "μικροαλλαγές" ή θα πρέπει να τους πείθεις πρώτα ότι όντως αυτά τους χρειάζονται και ότι αυτές οι αλλαγές θα κάνουν καλό στην εταιρεία και στο τρόπο που γίνεται καθημερινά η δουλειά τους; Ρωτάω γιατί πολλοί χρησιμοποιούν Office χωρίς να ξέρουν να ανοίξουν καλά καλά τον υπολογιστή και μου φαίνεται οτί τελικά θα πρέπει να τους πείθεις για το καλό τους.


    "Τρώγωνας ανοίγει η όρεξη"...
    Αν κανείς δεν αντιμετωπίζει το θέμα πουθενά και περιοριζόμαστε όλοι σε ό,τι πούμε σε ιδιωτικές συζητήσεις θα αργήσει πολύ περισσότερο η όποια κινητοποίηση προς την όποια κατεύθυνση...

    Ειδικά τώρα που διανύουμε μια περίοδο απαισιοδοξίας στην αγορά όλοι βλέπουν γύρω τους ευκαιρίες. Παρά το γεγονός ότι οι δουλειές το τελευταίο διάστημα ήταν πενιχρές όλοι περιμένουν ότι κάτι θα γίνει αργά η γρήγορα και κοιτάνε να ανδιοργανωθούνε και να τοποθετηθούν καλύτερα . Τώρα είναι καλή εποχή για νέες ιδέες και promissing πράγματα και θαύματα... Η αγορά διψάει για προοπτική κατά την άποψή μου...

    Like I said: Δεν θα γίνει κανείς πλούσιος... Όμως λίγο τό 'να λίγο τ' άλλο θα αρχίσει να κινείται το πράγμα...
    Και κυρίως θα είσαι πιο έτοιμος όταν θα υπάρξει η ζήτηση και ο ανταγωνισμός... (You know what they say about the early bird)

     anzap wrote:
    Υ.Γ1: Πάντως βλέπω γενικά απο τα posts σου μέχρι τώρα ότι γενικώς έχεις αρκετές καλές ιδέες για projects και νέα εγχειρήματα. Εγώ παρόλο που είμαι πιτσιρικάς, και είχα περισσότερη επαφή με την Java πλατφόρμα, σας παρακολουθώ στενά και μπορώ να πω ότι μου έχει κάνει εντύπωση ο τρόπος που βλέπεις τις ευκαιρίες στις νέες ιδέες. Keep up the good work.

    Ευχριστώ για τα καλά σου λόγια...

     anzap wrote:
    Υ.Γ2: 7 η ώρα σαββατιάτικα απο το ξενύχτι γύρναγες και είπες να ρίξω μία ματιά και στο dotnetzone;Stick out tongue [:P] Χαρά στο κουράγιο σου.


    06:20΄ ξύπνησα....
    Έχω πολλές εκκρεμότητες για τις επόμενες μέρες. Αλλά ένα quick post στο DNZ ποτέ κάνεναν δεν έβλαψε...


    rousso
  •  12-09-2005, 15:42 5369 σε απάντηση της 5307

    Απ: Έγκυρα job search sites

    Να προσθέσω άλλο ένα :

    www.jobserve.com

    όπου με ένα "Greece" search κάτι βλέπεις... Αν και συνήθως SAP consultants ζητάνε ....
    Λεπτομέρειες στη σελίδα : http://www.jobserve.com/TheCompany.aspx


    Πάνος Αβραμίδης
  •  13-09-2005, 02:58 5396 σε απάντηση της 4884

    Απ: Έγκυρα job search sites

    δυστυχως αυτη η μεθοδος αναζητησης εργασίας και συνεργατών στην Ελλαδα ειναι σε πολυ εμβρυακό στάδιο.
    Οπως αλλωστε και ολα τα περι IT. μικροσκοπικά νουμερα, για οποιοδήποτε σχετικο ποσοστό: Νοικοκυρια με pc, με συνδεση ιντερνετ, με DSL, με χρηση webbanking.

    Οταν εγω εψαχνα, στο νετ βρηκα :
    αγγελίες με τις ιδιες ασάφειες και γενικοτητες με τις εφημεριδες,
    σαιτ εταιρειων αραχνιασμένα (last updated 1821) ακομα και στο section Θεσεις Εργασιας,, προφανως ανακοινωναν ήδη συμπληρωμένες θέσεις.
    και κατι πορταλς με εντελως καραφλους τροπους αναζήτησης. Ειτε τεμαχιζουν τον τομεα IT σε 500 ειδικοτητες (programmer, developer, j.dev, senior dev, master dev, jedi developer, jesus developer, soft.engineer, junior s.e, kai-agios-o-8eos!)

    ειτε τα χωνουν ολα σε ενα καζανι, και βλέπεις ston ιδιο κουβα, unix sys admins, cobolistes, kai web devs..

    ---------------------
    Σε αλλη εποχή, που ειχα πια δουλει και εψαχνε η εταιρεια μου...
    Απο τα πορταλ δεν εμφανιστηκε κανεις, και μολις μπηκε στα ΝΕΑ, ηρθαν 50 cv σε μια μέρα.

    Τα ΝΕΑ της Δευτέρας, και υστερα η κυριακατικη Χ.Ε., δεν παίζονται ακόμα απο κανενα ηλεκτρονικο παζάρι.
    απο οποιοα μεριά του "πάγκου" και να είσαι







  •  13-09-2005, 09:54 5409 σε απάντηση της 5396

    Απ: Έγκυρα job search sites

    pabas καλημέρα ... Πολύ φοβάμαι ότι έχεις δίκιο ...
    Μία ενθαρυντική προσπάθεια θεωρώ το site που πρότεινε ο Rousso ...

    Πάνος Αβραμίδης
Σελίδα 1 από 2 (17 εγγραφές)   1 2 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems