Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Μισθός .NET Developer

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò DeveloperGR. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος cap στις 20-05-2010, 00:48. Υπάρχουν 5 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  18-05-2010, 14:36 58725

    Μισθός .NET Developer

    Καλησπέρα ,

    Ειμαι στο 8ο εξάμηνο κ κάνω πρακτική κ πτυχιακή......Θεωρώ οτι εχω καλή γνώση Προγραμματισμού για την ηλικία μου κ κυριώς εμπειρία σε αρκετές γλώσσες κ τεχνολογίες ( βεβαια αυτο δεν νομίζω οτι μετράει )..

    Οι μισθοί στην Έλλαδα ποιοι ειναι αυτη τι στιγμή ;;; Ένας Junior Προγραμματιστής με το μισθό ξεκινάει ;;; Επίσης ένας Senior Programmer μέχρι πόσο μπορεί να φτάσει;;;

    Και τέλος εαν καταργηθεί όντως ο 14ος κ 13ος μισθός χάρην στην ανταγωνιστηκότητα , πως τα βλέπετε τα πράγματα ;;;

    Ευχαριστώ πολύ.
  •  18-05-2010, 19:20 58728 σε απάντηση της 58725

    Απ: Μισθός .NET Developer

    Στη φάση που είσαι ο μισθός πρέπει να είναι το τελευταίο που να σε απασχολεί. 

    Το πρώτο πράγμα είναι να αποκτήσεις γνώση το δεύτερο εμπειρία, το τρίτο ευελιξία στις εργασιακές σχέσεις και πως να επιβιώνεις σε μια εταιρία και το τελευταίο τελευταίο τι μισθό θα πάρεις.

    Να σου δώσω ένα παράδειγμα. 

    Η μια εταιρία έχει μια εφαρμογή σε VB6 & com objects  που συντηρεί και σου δίνει 1500€

    Η άλλη εταιρία φτιάχνει web app σε .net framework και π.χ. mvc και σου δίνει 800€

    Ποια πρέπει να διαλέξεις?? Στη δεύτερη ή στη τρίτη δουλειά πρέπει να κοιτάξεις τις απολαβές αλλά όχι από την πρώτη μέρα.

    Η δική μου εμπειρία λέει ότι ακόμα ο κλάδος στην Ελλάδα έχει μηδενική ανεργία! αλλά δυστυχώς το πάνω ταβάνι των αμοιβών έχει συμπιεστεί.




    Manos
  •  18-05-2010, 19:30 58729 σε απάντηση της 58728

    Απ: Μισθός .NET Developer

    Συμφωνώ σε αυτό....Η Επιλογή φυσικα 800 ευρώ κ ASP.NET

    Ο Μισθός εαν έχεις όμως 2 χρόνια Επαγγελματική εμπειρία - Μεγάλες εμπορικές εφαρμογές νομίζω πως πρέπει να απασχολεί κάποιον άσχετα εαν τώρα πρέπει να κάνει πρακτική ή τωρα μπαινεις στην αγορά εργασίας..

    Βασικα θέλω να ρωτήσω τι "παιζει" με τους μισθούς στον χώρο ώστε να εχω μια σφαιρική άποψη ειδικα τώρα με βάση τα νέα Μισθολογικα δεδομένα της χώρας.

    Όσοι λοιπούν ειναι ενεργοί Προγραμματιστές ασχετως απο την εμπειρία τους  ας καταθέσουν τις απόψεις τους.

    κ πάλι ευχαριστώ.
  •  19-05-2010, 12:55 58733 σε απάντηση της 58725

    Απ: Μισθός .NET Developer

    Προσωπική άποψη: Senior Software Engineer >= 20 Euro/ώρα καθαρά (μετά φόρου) σε εταιρία που κάνει σοβαρό τζίρο. Αν μιλάμε για απλό web development ή γενικά για μικρότερης κλίμακας desktop εφαρμογές, ίσως τα μισά και λιγότερα.


    Panagiotis Georgiadis
    HBM Netherlands B.V.
    www.twitter.com/HimWithCurls
  •  19-05-2010, 22:32 58748 σε απάντηση της 58733

    Απ: Μισθός .NET Developer

    20 ευρώ την ώρα;;;; Έλλαδα αναφερεσε;;
  •  20-05-2010, 00:48 58749 σε απάντηση της 58748

    Απ: Μισθός .NET Developer

    Ενας junior προγραμματιστής ξεκινάει συνήθως με μισθό 800-1000 ευρώ στην καλύτερη περίπτωση, εκτός αν προσληφθεί ως ωρομίσθιος, οπότε οι απολαβές του είναι πολύ χαμηλότερος. Μιλάμε για αμοιβές σε σοβαρές εταιρίες, οι οποίες προσφέρουν και κάποιο είδος προοπτικής.

    Ενας senior στην παρούσα οικονομική κατάσταση "παίζει" από 1400 ως 2300 ευρώ, αναλόγως την επιχείρηση, τις απαιτήσεις της και το τι η ίδια η επιχείρηση εννοεί ως "senior". Μετά τα 2300 οι κρατήσεις γίνονται δυσβάσταχτες για την επιχείρηση και για μικρό όφελος του εργαζόμενου η εταιρία αναγκάζεται να πληρώσει μεγάλο ποσό.

    Μιλάω πάντα για καθαρά x 14. 

    Αποψή μου είναι οτι αν οι δύο επιπλέον μισθοί καταργηθούν μεγάλο μέρος των εργαζομένων στον κλάδο θα επιδιώξει άμεση επαναδιαπραγμάτευση (αυτοί που μπορούν, τουλάχιστον, δεδομένου οτι ο κλάδος έχει πολύ λίγη ανεργία ακόμα σε σχέση με άλλους κλάδους) με στόχο την ενσωμάτωση των μισθών αυτών στους 12 μισθούς. Αν θα το κατορθώσουν είναι ένα άλλο θέμα.


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems