Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

MSDN Activation keys on virtual machines - τι ισχύει τελικά;

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò cap. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος akladakis στις 29-06-2010, 13:53. Υπάρχουν 5 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  28-06-2010, 15:34 59296

    MSDN Activation keys on virtual machines - τι ισχύει τελικά;

    Πριν αρχίσετε να βαράτε όλοι παρέα, σκέφτηκα ΠΡΙΝ το δημοσιεύσω στο Autoexec.gr να ρωτήσω εσάς εδώ μια και εκεί θα ακούσω περισσότερα για Technet και λιγότερα για MSDN.

    Σενάριο: 
    • Εχω ένα κουβά από keys για windows 7.
    • Εχω στήσει virtual pc 2007 (μην αρχίσετε διαμαρτυρίες, θα είναι out of context) και έχω βάλει ένα windows 7 virtual machine. Ας το πούμε virtual machine 1.
    • Θέλω να φτιάξω ένα δεύτερο virtual machine (ας το πούμε virtual machine 2) βασισμένο στο virtual machine 1.

    Fork 1:
    • Αντιγράφω το vhd σε δεύτερο αρχείο και δημιουργώ δεύτερο μηχάνημα, ΧΩΡΙΣ sysprep. 
    • Μου λέει οτι είδε μια αλλαγή στο hardware και θέλει reactivation. Του το κάνω, όλα οκ. Το virtual machine 1 και το virtual machine 2 λειτουργούν μαζί, χωρίς προβλήματα, ακόμα και ταυτόχρονα.

    Fork 2:
    • Αντιγράφω το vhd σε δεύτερο αρχείο και το κάνω sysprep.
    • Βάζω key το οποίο έχω ξαναχρησιμοποιήσει σε άλλη εγκατάσταση.
    • Μου βγάζει το γνωστό μήνυμα (you may be a victim of counterfeiting κλπ) και φυσικά μου προτείνει να τα ξαναστήσω. 
    • ΞΑΝΑΚΑΝΩ sysprep (σιγά μην τα ξαναστήνω) και βάζω key που είμαι σίγουρος οτι δεν έχω χρησιμοποιήσει σε άλλη εγκατάσταση.
    • Το virtual machine 2 δουλεύει μια χαρά.

    Και ερωτώ: 

    ΓΙΑΤΙ στο fork 1 δουλεύουν τα δύο μηχανήματα μια χαρά με το ΙΔΙΟ (πρακτικά) key, ενώ στο Fork 2 δεν γίνεται το ίδιο;

    Τελικά, πόσα virtual machines μπορώ να ενεργοποιήσω με το ίδιο key (αν μπορώ, μπορώ βάση EULA;)

    Πως "καταργώ" μια εγκατάσταση ωστε να μπορώ να ξαναχρησιμοποιήσω το activation key της; (αυτό μπορώ να το ρωτήσω και στο autoexec, αλλά αν κανείς μου απαντήσει εδώ ακόμα καλύτερα).

    <ασύστολη γκρίνια>
    Και τέλος, ΓΙΑΤΙ πρέπει να κρατάω εγώ account του ποιό key έχω χρησιμοποιήσει σε κάποιο μηχάνημα η να βασίζομαι σε εξωτερικά utilities για να μου το λένε; 
    </ασύστολη γκρίνια>



    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  28-06-2010, 23:00 59299 σε απάντηση της 59296

    Απ: MSDN Activation keys on virtual machines - τι ισχύει τελικά;

    Για την περίπτωση 2. Υπάρχουν 2 με το ίδιο ID.

    Για την κατάργηση δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει.

    Το πόσα μπορείς είναι θέμα τι έχεις πχ. MSDN Universal , Premium κλπ. πάντως είναι πολλά όπως μου έχει πει και ο Κλαδάκης φτάνουν για 2 ζωές.

    Από την άλλη καλό θα είναι να μην τα κάνεις άμεσα activate έχεις 6 μήνες free να δουλέψεις μαζί τους.

    Απλά να σε ενημέρωσω ότι αν είσαι σε Hyper-V το σενάριο σου θέλει πάντα activation σε κάθε νέα μηχανή. Έτσι υπάρχει μια αρχή ποτέ δεν κάνουμε activate ta parent (τάδε έφη Κλαδάκης)


    Antonios Chatzipavlis

  •  28-06-2010, 23:34 59300 σε απάντηση της 59299

    Απ: MSDN Activation keys on virtual machines - τι ισχύει τελικά;

    Αντώνη, ευχαριστώ για τις πληροφορίες αλλά μπερδεύτηκα λίγο περισσότερο.

    Για αρχή, στο fork 1, πάλι υπάρχουν 2 με το ίδιο id, δεν υπαρχουν; Αυτά γιατί δουλεύουν;

    Και τι εννοείς είναι πολλά; Εχω 10 για win 7 ultimate, αλλα 10 για win 7 prof και ούτω καθ'εξής.






    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  28-06-2010, 23:49 59301 σε απάντηση της 59300

    Απ: MSDN Activation keys on virtual machines - τι ισχύει τελικά;

    Στην πρώτη περίπτωση το είδε και σου είπε κανε activate. Στην δεύτερη έκανες sysprep πριν και πλέον είναι inactive οπότε θέλει ξανά. Το θέμα είναι ότι το κλειδί έχει ήδη χρησιμοποίηθεί. Όπως σου είπα υπάρχει θέμα με τα κλειδιά στο MSDN θα δείς τον τύπο που έχουν αν είναι multiple activation (ανάλογα με το subscription που έχεις) τότε με ένα μπορείς να κάνεις πολλά αλλίως αν σου λέει 1/10 τότε έχεις 10. Γενικά αυτό το θέμα αδειών είναι λίγο περίπλοκο, προσωπικά δεν το έχω καταλάβει 100% έχω πολλές ερωτήσεις.


    Antonios Chatzipavlis

  •  29-06-2010, 01:02 59302 σε απάντηση της 59301

    Απ: MSDN Activation keys on virtual machines - τι ισχύει τελικά;

    Κατάλαβα. Το θέμα είναι οτι κανένα κλειδί δεν έγραφε multiple activation. Εχω δει τέτοια κλειδιά στο technet και αλλού στο msdn, όχι όμως στα win7. 


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  29-06-2010, 13:53 59308 σε απάντηση της 59302

    Απ: MSDN Activation keys on virtual machines - τι ισχύει τελικά;

    Εχω απαντήσει εδώ http://autoexec.gr/forums/26279/ShowThread.aspx#26279 αναλυτικά

    Τα windows 7 ultimate και pro έχουν retail , ενώ τα enterprise έχουν MAK. Νομίζω οτι μπορείς να χρησιμοποιήσεις για lab όλες τις εκδόσεις.

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems