Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

καλησπερα , καλως σας βρηκα

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò arxarios_edw. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος nikolaosk στις 07-01-2011, 15:33. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  06-01-2011, 21:05 62148

    καλησπερα , καλως σας βρηκα

    Χαιρετε , καλή χρονια.
    Μόλις σημερα γραφτηκα στο site σας που πραγματικα μου φαινεται μια πόρτα στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα.Θελω να μοιραστω μαζι σας μερικες (πολλές) απορίες.Από που πρεπει να ξεκινησω για να καταλαβω την λογικη του προγραμματισμου σε περιβαλλον visual studio.NET ας πουμε 2008 ?Πώς μαθαινω να γραφω αρχικα ενα ΧΜL schema και επειτα ενα αλλο αρχειο ΧΜL βασιζόμενο πανω στο XML schema που προανεφερα? Επιπλέον, πως μπορω να αξιολογήσω οντολογίες που έχω γραψει με το εργαλείο OWL ?ΕΠίσης, πως μαθαινω βασικες γνωσεις σχετικα μεHTML, CSS, ASP.NET, C# και JavaScript ? Θελω δλδ να μελετησω μια αρχικη σελιδα με όνομαDefault.aspx.Ακόμα οδηγίες για CSS scripting ?Τέλος, οδηγιες για χρηση βιβλιοθηκων της javascript όπως την jOWL υπάρχουν ??Μαλλον θα φαινονται πολλά τα ερωτηματα, αλλα φανταστειτε πόσο βουνό φαίνονται όλα αυτά σε εμένα. Ολα τα παραπανω μου χρειάζονται για την υλοποίηση ενός project που "εν αγνοία" μου σχετικά με την δυσκολία το ανέλαβα :( !! Δεν φαντάζεστε για πόσο πίκρα και πελάγωμα μιλάμε.Δυστυχως απο web designing kai development απ' ότι καταλάβατε, γιοκ. Απορώ γιατί πασχιζα και τελικά έμαθα την C , java, C++ :( . Τεσπα, περιμενω τυχόν οδηγιες στα επιμέρους ερωτήματα αν ειναι, ή ακόμα και ιδέες με pm. Δηλαδή τι προγραμματα θα χρειαστει να εγκαταστησω, καποιους οδηγούς αναλυτικους, κτλ.Ευχαριστω εκ των προτερων/
  •  06-01-2011, 21:25 62149 σε απάντηση της 62148

    Απ: καλησπερα , καλως σας βρηκα

    arxarios_edw:
    Χαιρετε , καλή χρονια.
    Μόλις σημερα γραφτηκα στο site σας που πραγματικα μου φαινεται μια πόρτα στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα.Θελω να μοιραστω μαζι σας μερικες (πολλές) απορίες.Από που πρεπει να ξεκινησω για να καταλαβω την λογικη του προγραμματισμου σε περιβαλλον visual studio.NET ας πουμε 2008 ?Πώς μαθαινω να γραφω αρχικα ενα ΧΜL schema και επειτα ενα αλλο αρχειο ΧΜL βασιζόμενο πανω στο XML schema που προανεφερα? Επιπλέον, πως μπορω να αξιολογήσω οντολογίες που έχω γραψει με το εργαλείο OWL ?ΕΠίσης, πως μαθαινω βασικες γνωσεις σχετικα με Normal 0 false false false EL X-NONE X-NONE st1\:*{behavior:url(#ieooui) } HTML, CSS, ASP.NET, C# και JavaScript ? Θελω δλδ να μελετησω μια αρχικη σελιδα Normal 0 false false false EL X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;} με όνομαDefault.aspx.Ακόμα οδηγίες για Normal 0 false false false EL X-NONE X-NONE st1\:*{behavior:url(#ieooui) } /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;} CSS scripting ?Τέλος, οδηγιες για χρηση βιβλιοθηκων της javascript όπως την jOWL υπάρχουν ??Μαλλον θα φαινονται πολλά τα ερωτηματα, αλλα φανταστειτε πόσο βουνό φαίνονται όλα αυτά σε εμένα. Ολα τα παραπανω μου χρειάζονται για την υλοποίηση ενός project που "εν αγνοία" μου σχετικά με την δυσκολία το ανέλαβα :( !! Δεν φαντάζεστε για πόσο πίκρα και πελάγωμα μιλάμε.Δυστυχως απο web designing kai development απ' ότι καταλάβατε, γιοκ. Απορώ γιατί πασχιζα και τελικά έμαθα την C , java, C++ :( . Τεσπα, περιμενω τυχόν οδηγιες στα επιμέρους ερωτήματα αν ειναι, ή ακόμα και ιδέες με pm. Δηλαδή τι προγραμματα θα χρειαστει να εγκαταστησω, καποιους οδηγούς αναλυτικους, κτλ.Ευχαριστω εκ των προτερων/



    δεν μπορω να διορθωσω το μηνυμα και αυτα που εχουν παρεβληθει ενδιαμεσα. αν καποιος mod μπορει και θελει ας το διορθωσει
  •  06-01-2011, 23:00 62150 σε απάντηση της 62149

    Απ: καλησπερα , καλως σας βρηκα

    Διορθώθηκε (ελπίζω να μην "έφαγα" τίποτα). Καλώς ήλθες και καλή αρχή!
    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  06-01-2011, 23:08 62151 σε απάντηση της 62150

    Απ: καλησπερα , καλως σας βρηκα

    Σχετικά με την ερώτησή σου, θα πρότεινα να "σπάσεις" την ερώτηση σε πολλές ερωτήσεις, η κάθε μία με το δικό της θεματικό περιεχόμενο, ωστε να μπορείς να έχεις απαντήσεις για κάθε θέμα ξεχωριστά. Επειδή είναι αυτονόητο ότι, ξεκινώντας, στο μυαλό σου επικρατεί μια καταιγίδα θεμάτων, τεχνολογιών, γνωστικών αντικειμένων, θεωριών κλπ (μην ανησυχείς, και πολλά πολλά χρόνια μετά το ξεκίνημα το ίδιο θα συμβαίνει :) ) καλό θα είναι να χωρίσεις επίσης τις απορίες σου σε ενότητες που έχουν να κάνουν με το τι θέλεις να κάνεις, όχι με το πως θα το κάνεις. Αυτό που καταλαβαίνει κανείς διαβάζοντας την αρχική σου δημοσίευση είναι οτι θέλεις να φτιάξεις μια default.aspx που να έχει css, javascript me jowl, να καταλαβαίνει από xml και να δουλεύει με css. Χμ. Κάτι άλλο, πιό σύνθετο, θέλεις να κάνεις, σίγουρα! :) 

    Να δώσω ένα παράδειγμα: Αν π.χ. σου έχει ζητηθεί να φτιάξεις μια εφαρμογή διαχείρισης αποθήκης βιβλιοπωλείου, μπορείς να μας το περιγράψεις ωστε, εκτός από τις συγκεκριμένες τεχνολογίες που έχεις στο μυαλό σου, να σου προτείνουμε ενδεχομένως και άλλα σημεία εκκίνησης, για τεχνολογίες ή εργαλεία που ενδεχομένως δεν γνωρίζεις ή πιθανά εκτιμάς οτι δεν αρμόζουν στο δικό σου έργο. Ετσι, μπορεί κάποιος να σου πει οτι π.χ. το να χρησιμοποιείς xml schemas δεν σου προσφέρει κάτι, ή οτι μπορείς άνετα να χρησιμοποιήσεις jquery για το UI, ή ακόμα ότι θα μπορούσες να επιτύχεις ταχύτερα και αποτελεσματικότερα το data access σου με Entity Framework, ή να σου προτείνει να χρησιμοποιήσεις asp.net MVC. Ολα αυτά όμως προυποθέτουν μια πολύ καλή περιγραφή του τι θέλεις να δημιουργήσεις.






    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  07-01-2011, 15:33 62170 σε απάντηση της 62151

    Απ: καλησπερα , καλως σας βρηκα

    Καλώς ήλθες φίλε στο forum και καλή χρονιά. Καλό είναι να ακολουθήσεις τις συμβουλές του σωτήρη.

    Για τις διαφορετικές τεχνολογίες που θες να μάθεις μπορείς να δεις ένα παλιότερο post που δημοσιεύτηκε στο forum.

    Νικόλαος Καντζέλης
    BSc, MSc, MCAS, MCPD, MCITP, MCTS,MCP, MCT
    http://www.nksolutions.gr
    http://dotnetstories.wordpress.com
    http://weblogs.asp.net/dotnetstories
    http://forum.dotnetnuke.gr
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems