Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Άνοιγμα - Κλείσιμο iexplorer

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò leukonas. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Τάσκος Γιώργος στις 02-02-2011, 22:26. Υπάρχουν 12 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  02-02-2011, 15:16 62939

    Άνοιγμα - Κλείσιμο iexplorer

    Καλησπέρα σε όλους,

     θέλω να φτιάξω μια εφαρμογή η οποία να ανοίγει ένα παράθυρο στον internet explorer, να το κρατάει ανοιχτό για 30sec και μετά να το κλείνει. Όχι να γίνεται kill ο explorer από την task list αλλά να κλείνει μόνο η συγκεκριμένη διεργασία(το παράθυρο δλδ).Ελπίζω να καταλάβατε τι προσπαθώ να κάνω. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατί έχω Κολλάσει στο πως μπορώ να κλείσω μόνο το συγκεκριμένο παράθυρο. Είχα ξεκινήσει να το κάνω με batchfile αλλά δεν έβγαλα άκρη και έτσι είπα να το κάνω ή σε vb.net ή σε c# που ίσως είναι πιο εύκολο να πάρω το id της διεργασίας (αν παρόλαυτά γνωρίζει κανείς πως να το κάνω με batch ακόμα καλύτερα)

    Ευχαριστώ. 

  •  02-02-2011, 15:26 62940 σε απάντηση της 62939

    Απ: Άνοιγμα - Κλείσιμο iexplorer

    Εδώ είσαι φίλε μου: Process Class

    Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το Windows API.

    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  02-02-2011, 15:28 62941 σε απάντηση της 62940

    Απ: Άνοιγμα - Κλείσιμο iexplorer

    Χμμ... όταν λες " να ανοίγει ένα παράθυρο στον internet explorer" εννοείς τα tabs του browser; Ή τον broswer; Οι browsers έχουν tabs, παράθυρα έχουν τα Windows. (διόρθωση: αν και για τα windows είναι το ίδιο πράγμα)
    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  02-02-2011, 15:37 62943 σε απάντηση της 62941

    Απ: Άνοιγμα - Κλείσιμο iexplorer

    Μάλλον τα tabs εννοείς. Ρίξε μια ματιά σε αυτό: Managed Spy (είναι ο απόγονος του Spy++). 

    Μπορείς να πάρεις handlers για όλα τα παράθυρα που παίζουν στα windows, και από κει και πέρα τα κάνεις ότι θες.

    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  02-02-2011, 16:14 62944 σε απάντηση της 62943

    Απ: Άνοιγμα - Κλείσιμο iexplorer

    Βασικά προσπαθώ να ανοίξω ένα παράθυρο του internet explorer ή αν υπάρχει ήδη ανοιχτό κάποιο απλά να ανοίξω ένα tab(σε συγκρκριμένο uri) και μετά να κλείσω το συγκεκριμένο παράθυρο ή tab. Εγραψα το παρακάτω αλλά δεν μου δουλεύει και δυστηχώς δεν έχω ξαναασχοληθεί με processes οπότε κάποια επιπλέον βοήθεια( θα κοιτάξω τα link που παρατέθηκαν παραπάνω απλώς λέω μήπως είναι κάτι πιο απλό)

     

                Process p = new Process();

                p.StartInfo.FileName = "iexplore.exe";

                p.StartInfo.Arguments = "http://www.nameofsite.com/";

                p.Start();

                //p.Close(); -->σκάει

                //p.Kill();  -->σκάει

     

     Ευχαριστώ 

  •  02-02-2011, 17:23 62945 σε απάντηση της 62944

    Απ: Άνοιγμα - Κλείσιμο iexplorer

    Υπάρχει λόγος που θες να φαίνεται ο browser? Μπορείς να "επισκευθείς" μια σελίδα προγραμματιστικά, χωρίς ποτέ να ανοίξεις τον browser. Μπορείς ακόμα και να αλληλεπιδράσεις με τη σελίδα προγραμματιστικά. Μήπως να μας πεις ποιο είναι το πρόβλημα που προσπαθείς να λύσεις;

     


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  02-02-2011, 17:37 62947 σε απάντηση της 62945

    Απ: Άνοιγμα - Κλείσιμο iexplorer

    Το έλυσα το πρόβλημα, παρόλαυτα αυτό που θέλω να κάνω είναι να χτυπάω μια συγκεκριμένη σελίδα σε ένα website που έχω φτιάξει.Δοκίμασα με τον windows scheduler αλλά εκτός απο το ότι δεν δούλευε πάντα (δεν ξέρω γιατί, απλά δεν άνοιγε το παράθυρο ξανά) όταν τελικά δούλευε έμεναν ανοιχτά τα παράθυρα. Οπότε στράφηκα στη λύση του batchfile αλλά και εκεί βρέθηκα με το πρόβλημα να μου μένουν ανοιχτά τα παράθυρα. Οπότε τελικά κατέληξα και έφτιαξα ένα απλό win app το οποίο ανοίγει μια σελίδα (η οποία με τη σειρά της εκτελεί κάποιες εργασίες) και μετά απο ένα λεπτό την κλείνω. Η σελίδα που ανοίγω ελέγχει για schedule task και τα εκτελεί.Οπότε το συνολικό αποτέλεσμα είναι ένας scheduler.

     Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας. 

  •  02-02-2011, 18:10 62949 σε απάντηση της 62947

    Απ: Άνοιγμα - Κλείσιμο iexplorer

    Με το WebBrowser Component μπορείς να κάνεις πολλά και διάφορα μέσα από ενα Windows Form App.



  •  02-02-2011, 19:34 62956 σε απάντηση της 62949

    Απ: Άνοιγμα - Κλείσιμο iexplorer

    Η περίπτωση του "σπάω καρύδια με κομπρεσέρ" Big Smile



    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  02-02-2011, 19:45 62958 σε απάντηση της 62956

    Απ: Άνοιγμα - Κλείσιμο iexplorer

    Δεν νομίζω πως σε καταλαβαίνω.....εννοείς είναι ποιο δύσκολο να πετάξεις σε μια φόρμα ένα component
    με ένα url property και μετά απο (Timer component) 30 sec να την κλείσεις σαν κύριος, από το να
    παιδεύεσαι με Processes και ιστορίες!!!???


  •  02-02-2011, 20:45 62960 σε απάντηση της 62958

    Απ: Άνοιγμα - Κλείσιμο iexplorer

    Ευχαριστώ για τη βοήθεια σας. Θα κοιτάξω την web browser class και θα δω πιο με βολεύει καλύτερα.
  •  02-02-2011, 21:41 62961 σε απάντηση της 62960

    Απ: Άνοιγμα - Κλείσιμο iexplorer

    Γιώργο αναφερόμουν στις δικές μου μεθόδους ως "κομπρεσέρ"! Πλάκα κάνεις, webclient και τα μυαλά στα κάγκελα!!!

    Όμως, όταν είδα το "ποιο παράθυρο είναι ανοιχτό", "πως θα το βρω να το κλείσω", "id της διεργασίας", ε, που θα πάει το μυαλό; Μετά ο φίλος leukonas το έκανε σαφές βέβαια.

    Είναι το λεγόμενο Θεσσαλονίκη-Αθήνα μέσω... Κάιρου!

    Είχα φτιάξει ένα utilitάκι που έκανε αναζήτηση/μετάφραση από οποιοδήποτε κείμενο επέλεγες στα Windows (ονόματα αρχείων, notepad, word κλπ) και είχα ασχοληθεί αρκετά με την όλη διαδικασία enumeration των παραθύρων, send messages κλπ. Μετά τα ξαναπέτυχα σε automation καταστάσεις.



    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  02-02-2011, 22:26 62963 σε απάντηση της 62961

    Απ: Άνοιγμα - Κλείσιμο iexplorer

    :)



Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems