Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

2011. Τι αναμένετε φέτος από την αγορά εργασίας πληροφορικής στην Ελλάδα;

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò cap. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος dimos.homatas στις 15-03-2011, 09:22. Υπάρχουν 56 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 4 (57 εγγραφές)   1 2 3 4 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  02-01-2011, 01:04 62028

    2011. Τι αναμένετε φέτος από την αγορά εργασίας πληροφορικής στην Ελλάδα;

    Θα είναι, όπως όλοι δηλώνουν αριστερά και δεξιά, μια δύσκολη χρονιά. Δεν έχουμε λόγο να μην το πιστέψουμε.

    Στην πληροφορική, ένα κλάδο με μέχρι πρότινος σχεδόν μηδενική ανεργία (εντάξει, όχι σε όλους τους τομείς αλλά σε αρκετούς), πώς βλέπετε τα πράγματα το 2011;
    Ποιοί θα επιβιώσουν και ποιοί θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα; Ποιές ειδικότητες και ποιές κατευθύνσεις, τόσο από μεμονωμένους επαγγελματίες όσο και από εταιρίες;

    Πώς σκέφτεστε να δρομολογήσετε την προσωπική σας εξέλιξη προκειμένου να διασφαλίσετε το εισόδημά σας (και, γιατί οχι, against all odds, να το αυξήσετε κιόλας;)

    Γενικά, οι απόψεις σας και οι σκέψεις σας για την προσωπική σας εξέλιξη, την καριέρα σας, τον κλάδο, την αγορά, εδώ.


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  02-01-2011, 01:29 62030 σε απάντηση της 62028

    Απ: 2011. Τι αναμένετε φέτος από την αγορά εργασίας πληροφορικής στην Ελλάδα;

    Κατ' αρχήν... ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!

    Τώρα, όσον αφορά στο ερώτημα, η αλήθεια είναι ότι δεν πολυπιστεύω ότι θα υπάρξει ιδιαίτερη κάμψη. Ίσως όχι ανάπτυξη, αλλά όχι κάμψη. Εκτός, βέβαια, κι αν συμβεί κάτι θεαματικό, όπως το να μην πάρουμε την τέταρτη δόση και να υποχρεωθούμε σε στάση πληρωμών και χρεοκοπία. Ο λόγος είναι απλός. Όπως λέει κι ο λογιστής μου: "Η λογιστική είναι επιστήμη. Δημιουργήθηκε για να εξυπηρετεί τις ανάγκες της επιχείρησης. Στην Ελλάδα, όμως, υπάρχει για να εξυπηρετεί τις ανάγκες της ΕΦΟΡΙΑΣ!!". Όσο, λοιπόν, ισχύει αυτή η σοφή κουβέντα, το επάγγελμα ΔΕΝ κινδυνεύει! Οι μεταβολές στο λογισμικό θα είναι αναπόφευκτες, συχνές και θα πρέπει να πληρωθούν!! Βέβαια, αυτό σαν γενική εκτίμηση. Δε μπορεί κανείς να το εξειδικεύσει σε εταιρίες ή/και άτομα. Τα πάντα εξαρτώνται από την αγορά που δραστηριοποιείται ο καθένας και κατά πόσο η τελευταία έχει επηρεαστεί από την κρίση.

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  02-01-2011, 13:03 62033 σε απάντηση της 62028

    Απ: 2011. Τι αναμένετε φέτος από την αγορά εργασίας πληροφορικής στην Ελλάδα;

    Η ταπεινή μου εκτίμηση για το 2011 είναι "ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΗΣ...".

    Συρίκνωση τμημάτων πληροφορικής, centralization, μεταφορά θέσεων στο εξωτερικό και άλλα 'δεινά'!!!

    Θεοφάνης Γιώτης (Theofanis Giotis) | BA, MSc, Ph.D. c., CSAP
    PMI-PMP, PMI-PBA, DASSM, PMI-ACP, CSM, CSP, PSM I, ITIL, CTT+
    PMI ATP Trainer, PMI DA ATP Trainer, PRINCE2 Trainer, PRINCE2 Agile Trainer
    [email protected]
    Tel: +30 693-22.13.502

    CEO at 12PM Consulting, 1988-now
    President at PMI-GREECE, 2004-2014
    Vice President at PMI-GREECE, 2017-2020
    President at PMI-GREECE, 2020-2021
    Leader at AgileGreece, 2014-now
  •  02-01-2011, 15:30 62034 σε απάντηση της 62028

    Απ: 2011. Τι αναμένετε φέτος από την αγορά εργασίας πληροφορικής στην Ελλάδα;

    καλη χρονια σε ολα τα παιδια (δεν παίζει ρόλο η ηλικίαStick out tongue)

    για φετος τα βλεπω τουλαχιστον εδω στο Βορρα ποιο μαυρα απο ποτε!
    Για να διασφαλίσουμε το εισόδημα μας ή φτιάχνουμε από τώρα βαλίτσα για καμιά άλλη χώρα ή βοηθαμε στις πωλησεις να ερθει νεο χρημα.(αν και πωλησεις ειναι μια λεξη αστεια εδω και μηνες!)

    Το θετικό ειναι οτι προσωπικά βλέπω μεγαλύτερο ενδιαφέρων σε custom λύσεις! ισως γιατι ο άλλος κανει έρευνα αγοράς βλεπει να ζητανε πολλα λεφτα παραδηγμα για ενα εσοδα-εξοδα προγραμματακι, και σου λεει αφου ξερω ενα γνωστο προγραμματιστη να του προτεινω να κανει αυτος κατι μικρο και φθηνο για μενα.

    γενικα η custom δουλειές έχουν αυξηθεί παρά τα προβλήματα της εποχης (τουλαχιστον στην δικη μου προσωπική καριέρα) και ενας καλος πελατης σου φερνει και εναν αλλο κτλ κτλ κτλ.
    ολα αυτα βοηθάνε στο να συμπληρώσουν το βασικό μηνιάτικο και να τα βγάλουμε πέρα με κοινωνικές και οικονομικές υποχρεώσεις! και στο τελος οι μικροι πελατης φερνουν και ενα μεγαλητερο και ετσι λαδώνετε η μηχανη και είμαστε όλοι ευχαριστημένοι.

    απο την αλλη ομως για τις εταιρειες που εργαζομαστε ή εχουμε, βλεπω πολυ ασχημες εξελιξεις αν η εταιρεια δεν προσπαθησει να εληχθει και στο εξωτερικο για πωλήσεις ή σε software που δεν εκανε ως τωρα.(οχι μονο ERP ας κανει και pos παραδειγμα) οι βιομηχανιες εδω παιδια βαζουν λουκετο η μια μετα την αλλη και φυσικα χωρις αυτες δεν παιζει και μηχανογραφηση!

    αλλοι παλι προτειμανε να πανε σε ενα παρα πολυ φθηνο προγραμμα και στο τελως καταλιγουν με χαλια υποστιριξει και εκει που νομιζαν οτι γλυτωσαν 100ευρω τα πληρωνουν τριπλα! πρεπει λοιπον η καθε εταιρεια να κραταει το επιπεδο ψηλα για να εχει και τιμες που να ειναι αποδεκτες! τωρα ο καθενας βγαινει και λεει εχω κανει ERP και ο καθένας τον πιστεύει και τον εμπιστεύεται! 

    αυτο που θα συμβουλευα απλα σε ολους ειναι να μην ξεφτιλιζουμε την δουλεια μας εμεις οι ιδιοι! ενα site αν για παραδειγμα κοστιζε σε λογικα πλαισια 1000ευρω αντε να τους πεις 850-αντε 800να παρεις την δουλεια απο τον αλλο, αλλα οχι 400και να σκωτωσεις ετσι οχι μονο τον συναδελφο αλλα και τον ευατο σου που θα εισαι καταδικασμενος να κανεις μετα για παντα δουλειες των 1000ευρω για 400 η λιγοτερα!

    καλη χρονια ελπιζω να ξυπνησουν τα 300"παλικαρια" και να κανουν κατι να ερθει ρευστο στις αγορες!


    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  04-01-2011, 00:11 62066 σε απάντηση της 62034

    Απ: 2011. Τι αναμένετε φέτος από την αγορά εργασίας πληροφορικής στην Ελλάδα;

    Να ξυπνήσουν τα "300" παλικάρια;; Τι λες;; Αυτά τα παλικάρια τα θέλουν όλα για την πάρτη τους... Εμείς τι κάνουμε;;

    Το πως το βλέπω εγώ το θέμα προσωπικά.. Αν και μου λένε δεξιά- αριστερά, πως ο κλάδος της πληροφορικής δεν έχει πληχθεί ιδιαίτερα, ωστόσο προσλήψεις δεν γίνονται, η αγορά δεν κινείται, πως να μην επηρεαστεί αυτός ο κλάδος;; Από που επιβιώνει πια...;;

    Μας βλέπω να μετακινούμαστε και στο εξωτερικό για δουλειά... Τώρα σε ποιά χώρα, αφού και στις υπόλοιπες ευρωπαϊκές το ίδιο πρόβλημα ισχύει με την κρίση.... Καλό ερώτημα.... Χαμένα τα ΄χω να πω την αλήθεια και κοιτάω να βγάλω άκρη.... Αυτά είναι βέβαια πολύ προσωπική μου γνώμη.. Πείτε και οι υπόλοιποι τις απόψεις σας....


    "Μη σταματάς να αναζητάς αυτό που αγαπάς, ειδάλλως θα καταλήξεις να αγαπάς ό,τι βρίσκεις." (Αγνώστου)
  •  04-01-2011, 03:18 62068 σε απάντηση της 62066

    Απ: 2011. Τι αναμένετε φέτος από την αγορά εργασίας πληροφορικής στην Ελλάδα;

    PanPan:

    Να ξυπνήσουν τα "300" παλικάρια;; Τι λες;; Αυτά τα παλικάρια τα θέλουν όλα για την πάρτη τους... Εμείς τι κάνουμε;;

    Εμείς είμαστε η μονάδα υποστήριξης!! Στη γλώσσα μας, το BACK UP ΤΟΥΣ!!


    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  04-01-2011, 18:24 62096 σε απάντηση της 62068

    Απ: 2011. Τι αναμένετε φέτος από την αγορά εργασίας πληροφορικής στην Ελλάδα;

    ... ευκαιρίες για μικρά, ευέλικτα σχήματα, απαρτιζόμενα απο ανθρώπους που έχουν ήδη καλό όνομα στην αγορά.

    Angel
    O:]
  •  04-01-2011, 18:40 62098 σε απάντηση της 62096

    Απ: 2011. Τι αναμένετε φέτος από την αγορά εργασίας πληροφορικής στην Ελλάδα;

    anjelinio:
    ... ευκαιρίες για μικρά, ευέλικτα σχήματα, απαρτιζόμενα απο ανθρώπους που έχουν ήδη καλό όνομα στην αγορά.

    Μιλάς για εταιρικά σχήματα, ή "συνασπισμούς επαγγελματιών";
    (Νομίζω οτι κάπου το είχαμε ξανασυζητήσει αυτό)

    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  04-01-2011, 22:11 62104 σε απάντηση της 62098

    Απ: 2011. Τι αναμένετε φέτος από την αγορά εργασίας πληροφορικής στην Ελλάδα;

    Εννοώ ότι πιθανότατα το ένα θα οδηγήσει τελικά στο άλλο.

    Κοντολογίς, πιθανώς ένα σχήμα φίλων , καλών επαγγελματιών, που έχουν δουλέψει μαζί και είναι "σφχτή" ομάδα να κρυφτεί για λίγο καιρό πίσω απο ένα ΑΦΜ και στοιχεία προσωπικής επιχείρησης, και ... "καιρός γαρ εγγύς" όντας ... γίνεται εταιριούλα.

    Εγώ περιμένω με αυτό τον τρόπο πληθώρα νέων μικρών σχημάτων, με ή χωρίς specialization - όλα παίζουν  - σε κάποιο συγκεκριμένο τομέα, στο "έμμεσο" μέλλον. Άνθρωποι που αποδιώχνουν το λίπος του κακού management το οποίο λυμαίνεται τον κλάδο, και λόγω γνωριμιών και εμπειρίας στην αγορά έχουν και πελάτες ... 4 δυνατά βιογραφικά, και φτηνότερες ( αληθινές δηλαδή, όχι χρεώνω τα τριπλά επειδή παίζω με το δημόσιο και υπερτιμολογήσεις ...  ) τιμές ίσως είναι πιο δυνατά πλέον απο τα μιζο-κοννέ ( αν και το 5% φαίνεται να παραμένει το στάνταρ μίζας για καιρό ακόμα :D )



    Angel
    O:]
  •  04-01-2011, 22:23 62105 σε απάντηση της 62104

    Απ: 2011. Τι αναμένετε φέτος από την αγορά εργασίας πληροφορικής στην Ελλάδα;

    Πιστεύω ότι αποτελεί μια πάρα πολύ καλή προσέγγιση, ανεξαρτήτως κρίσης, αρκεί οι πελάτες να διώξουν από πάνω τους την εμμονή που έχουν να αναθέτουν έργα σε "εταιρία" για λόγους καθαρά ψυχολογικούς (μόνο σε αυτούς αναφέρομαι, σίγουρα υπάρχουν και άλλοι). Προσωπικά, αυτό κάνω τα τελευταία χρόνια (πλην της κύριάς μου δουλειάς) και αποδίδει (όσο μου επιτρέπει ο χρόνος, βέβαια). Εχω μια σειρά πελατών, που με εμπιστεύονται και τους εμπιστεύομαι, και μια χαλαρή αλλά συνεχή συνεργασία με ορισμένους ανθρώπους, με την βοήθεια των οποίων αναλαμβάνω τα έργα που μου έρχονται. Ο μόνος λόγος που θα έλεγα οτι δεν είναι αρκετό αυτό για "quit your day job" είναι γιατί δεν το έχω εγώ κυνηγήσει όπως θα έπρεπε.


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  04-01-2011, 22:35 62106 σε απάντηση της 62105

    Απ: 2011. Τι αναμένετε φέτος από την αγορά εργασίας πληροφορικής στην Ελλάδα;

    Και για να προλάβω όσους θυμούνται οτι είχα ξεκινήσει ως ελεύθερος επαγγελματίας μερικά χρόνια πριν, ακόμα είμαι. Η τωρινή "day job" μου προέκυψε μέσα από μια τέτοια συνεργασία, εν ολίγοις ξοδεύαμε τόσο χρόνο μαζί που στο τέλος "παντρευτήκαμε" :)


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  20-01-2011, 16:41 62536 σε απάντηση της 62106

    Απ: 2011. Τι αναμένετε φέτος από την αγορά εργασίας πληροφορικής στην Ελλάδα;

    αγαπητέ Σωτήρη,

    Πιστεύω πως θα υπάρξει πτώση μέχρι τον 9/2011 μιας και ο "Μεγάλος Πελάτης" έμμεσα ή άμεσα για πολλές εταιρείες, Χρεοκόπησε και ζητάει να πληρώσουμε τα σπασμένα,  αν μετά τον 9/2011 υπάρχουμε τα πράγματα θα σταθεροποιηθούν, μιας και όλοι θα ποντάρουν στο "Η κρίση φέρνει ευκαιρίες" και κάποιοι άλλοι θα προσπαθήσουν να δραστηριοποιηθούν και εκτός συνόρων.



     

  •  16-02-2011, 15:11 63334 σε απάντηση της 62066

    Απ: 2011. Τι αναμένετε φέτος από την αγορά εργασίας πληροφορικής στην Ελλάδα;

    Ψηλά το κεφάλι panpan, μη πτοείσαι. Πείσμα θέλει και δύναμη. Και ίσως λίγη φαντασία. Wink
    Μακάρι μια μέρα να χώθω κι εγώ στο χώρο από hobby να το κάνω profession.
    Κι ότι βρέξει ας κατεβάσει.

  •  19-02-2011, 19:52 63420 σε απάντηση της 62028

    Απ: 2011. Τι αναμένετε φέτος από την αγορά εργασίας πληροφορικής στην Ελλάδα;

    Δυστυχώς δε περιμένω πολλά καλά πράγματα αγαπητοί φίλοι μου. Προσωπικά αυτό που ακούω στην αγορά είναι δυσκολία πληρωμών με μεγάλες καθυστερήσεις σε σημείο που να αρχίζουν να αυξάνουν το ρίσκο και τις πιθανότητες να μη πάρει κάποιος τα λεφτά του ποτέ.

    Επίσης θα ήθελα να σας τονίσω το εξής, δώστε ιδιαίτερη προσοχή σε αγγελίες που κυκλοφορούν αυτό το διάστημα από εταιρίες που αντιμετωπίζουν δυσκολίες στις υποχρεώσεις τους. Κρατάτε μάτια και αυτιά ανοικτά γιατί μπορεί να βρεθείτε προ εκπλήξεων. Ενεργοποιήστε γνωστούς και φίλους και social media ... προσέξτε γιατί μπορεί να απαγοητευθείτε. Crying

    Θα συμφωνήσω με τις απόψεις που λένε (βλ. Άγγελος) ότι είναι ευκαιρία για να ξεκινήσουν νέα σχήματα στην αγορά από ανθρώπους που εμπιστεύονται ο ένας τον άλλο και έχουν όραμα για κάτι καλύτερο. Εγώ πάντως επιμένω εξωστρέφεια για όσους θέλουν να δουν Θεού πρόσωπο τα επόμενα χρόνια.

     


    Βαγγέλης Ξανθάκης
    Independent Consultant
    www.aylos.com
  •  19-02-2011, 19:57 63421 σε απάντηση της 62066

    Απ: 2011. Τι αναμένετε φέτος από την αγορά εργασίας πληροφορικής στην Ελλάδα;

    PanPan:

    Μας βλέπω να μετακινούμαστε και στο εξωτερικό για δουλειά... Τώρα σε ποιά χώρα, αφού και στις υπόλοιπες ευρωπαϊκές το ίδιο πρόβλημα ισχύει με την κρίση.... Καλό ερώτημα.... Χαμένα τα ΄χω να πω την αλήθεια και κοιτάω να βγάλω άκρη.... Αυτά είναι βέβαια πολύ προσωπική μου γνώμη.. Πείτε και οι υπόλοιποι τις απόψεις σας....

    Όσο και να είναι δύσκολα τα πράγματα στο εξωτερικό δεν έχουν καμμία σχέση με την Ελλάδα.


    Βαγγέλης Ξανθάκης
    Independent Consultant
    www.aylos.com
Σελίδα 1 από 4 (57 εγγραφές)   1 2 3 4 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems