Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

2011. Τι αναμένετε φέτος από την αγορά εργασίας πληροφορικής στην Ελλάδα;

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò cap. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος dimos.homatas στις 15-03-2011, 09:22. Υπάρχουν 56 απαντήσεις.
Σελίδα 3 από 4 (57 εγγραφές)   < 1 2 3 4 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  21-02-2011, 11:35 63458 σε απάντηση της 63456

    Απ: 2011. Τι αναμένετε φέτος από την αγορά εργασίας πληροφορικής στην Ελλάδα;

    Δεν ξέρω ποια είναι η κατάσταση στην Αθήνα, αλλά στην Θεσσαλονίκη ο τομέας έχει κάτσει εδώ και 3 χρόνια.

    Για να μην αναφέρουμε ότι οι εταιρίες οι οποίες βάζουν αγγελίες έχουν την νοοτροπία "είσαι overqualified, δεν χρειαζόμαστε τις γνώσεις σου". Παίρνουν λοιπόν κάποιον που "πληροί" τα χαρακτηριστικά...

    ... και μετά από δυο μήνες ΞΑΝΑ αγγελία.

    Δυστυχώς δεν καταλαβαίνουν ότι κάνουν κακό στην πελατεία τους. 

    Έχω την εντύπωση ότι στην Αθήνα είναι πιο σοβαρά τα πράγματα πάντως.

    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  21-02-2011, 11:46 63459 σε απάντηση της 63458

    Απ: 2011. Τι αναμένετε φέτος από την αγορά εργασίας πληροφορικής στην Ελλάδα;

    dimos.homatas:

    Έχω την εντύπωση ότι στην Αθήνα είναι πιο σοβαρά τα πράγματα πάντως.

    Γιατί το νομίζεις αυτό? Οι πελάτες είναι μεγαλύτεροι, τα έργα μεγαλύτερα, οι ρήτρες μεγαλύτερες, αλλά η χώρα και οι άνθρωποι ίδιοι.

    Όσο για τη διαφορά Ελλάδας-Βελγίου, ή το ότι έχει κάτσει η αγορά - ποιά αγορά ρε παιδιά? Παλιά ήταν τα ευρωπαϊκά, μετά τα αναπτυξιακά και μετά το τίποτε. Δεν υπήρξε ποτέ αγορά στην Ελλάδα, απορρόφηση κονδυλίων μόνο υπήρξε. Μόλις στέρεψε το τσάμπα χρήμα, κάτσανε όλα. Και αυτό ισχύει και για τις "μεγαλύτερες", ή μάλλον κυρίως για τις μεγαλύτερες εταιρείες στη χώρα.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  21-02-2011, 11:50 63460 σε απάντηση της 63459

    Απ: 2011. Τι αναμένετε φέτος από την αγορά εργασίας πληροφορικής στην Ελλάδα;

    Τα portals και τα websites παντός είδους πάντως (για σοβαρά μιλάμε, όχι για τις αρπαχτές των 300€) κινούνται αρκετά. Οχι οτι και εκεί δεν έχει κάνει "κοιλιά" το πράγμα, αλλά το web χαρακτηρίζεται (και) από μικρά, αυτόνομα, ευέλικτα projects τα οποία είναι γενικά πιό εύκολο να ανατεθούν. (Θέλει κανείς dnn/umbraco portal; ;) ) 
    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  21-02-2011, 12:12 63461 σε απάντηση της 63455

    Απ: 2011. Τι αναμένετε φέτος από την αγορά εργασίας πληροφορικής στην Ελλάδα;

    Markos:
    Δηλαδή, οι προοπτικές στην Ελλάδα δεν είναι καθόλου καλές; Ούτε μεσοπρόθεσμα;

    Μάρκο δουλεύω είκοσι χρόνια και δεν έχω ξαναδεί τόσο άσχημη κατάσταση με διάχυση σε όλους τους κλάδους της αγοράς, όχι μόνο στη πληροφορική. Βέβαια για ανθρώπους με πολλά χρόνια στη "πιάτσα" ήταν νομίζω λίγο πολύ γνωστό ότι κάποτε θα συνέβαινε αυτό που συμβαίνει τώρα, απλά δε ξέραμε το χρόνο.

    Και σε παρακαλώ πες μου γιατί να υπάρξει ανάπτυξη στην αγορά αυτή όταν το κράτος καταποντίζει τις επιχειρήσεις; Όταν το κράτος είναι ο μεγαλύτερος κλέφτης; Όταν οι επιχειρήσεις νομίζουν ότι θα επιζήσουν πουλώντας μόνο στην εσωτερική αγορά; Πρόσφατα άκουσα από επιχειρηματία να λέει ότι θα ξεσκαρτάρει η αγορά και θα μείνουν οι καλοί και μετά όλα θα φιάξουν δια μαγείας πρσοθέτω εγώ; Εμ, ας γελάσω πάρα πολύ βραχυπρόθεσμα σκέπτονται μερικοί, δε βλέπουν καθόλου μακριά.

    Η αγορά αν συνεχίσει έτσι θα συρρικνωθεί πάρα πολύ με πολλά κακά αποτελέσματα για πολλούς και ίσως και αυτόν που μου έλεγε τις παραπάνω κουβέντες. Για να γυρίσω σε μας η χειρότερη συνέπεια είναι η μείωση της απασχόλησης, άρα η επερχόμενη μείωση των αποδοχών, άρα η επερχόμενη μείωση του γνωσιακού επιπέδου, άρα ο εγκλωβισμός σε μία μίζερη πραγματικότητα.

    ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΑ ΕΓΡΑΨΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΑ, ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΤΣΙ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ... ΘΑ ΧΑΡΩ ΠΟΛΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΑΝΤΙΚΡΟΥΣΕΙ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΝΑ ΝΕΙΩΣΩ ΛΙΓΟ ΠΟΙΟ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟΣ ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

     * Σημείωση: Καμμία σχέση με κόμματα και εξαρτήσεις από πολιτικούς σχηματισμούς τα λεγόμενά μου. Μακριά από μέναAngry.

     

     


    Βαγγέλης Ξανθάκης
    Independent Consultant
    www.aylos.com
  •  21-02-2011, 12:23 63462 σε απάντηση της 63461

    Απ: 2011. Τι αναμένετε φέτος από την αγορά εργασίας πληροφορικής στην Ελλάδα;

    vxan:
    ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΑ ΕΓΡΑΨΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΑ, ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΤΣΙ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ... ΘΑ ΧΑΡΩ ΠΟΛΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΑΝΤΙΚΡΟΥΣΕΙ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΝΑ ΝΕΙΩΣΩ ΛΙΓΟ ΠΟΙΟ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟΣ ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    Δεεεν ξέρω αν θα νοιώσεις πιο αισιόδοξος, πάντως εγώ δεν βλέπω διαφορά σκηνικού. Η Ελληνική αγορά Πληροφορικής ζούσε με "ενέσεις", είτε αυτές λέγονταν επιδοτήσεις, είτε κοινοτικά είτε δεν ξέρω και εγώ τι. Αυτοδύναμη αγορά χωρίς "δεκανίκια" δεν θυμάμαι να υπήρχε ποτέ. 

    Αποψή μου: Τη μερίδα του λέοντος έτρωγαν λίγα, μεγάλα, και καλά δικτυωμένα μαγαζιά. (Και οι "μικροί" επωφελούνταν, αλλά συνήθως από αποφάγια). Ε, αυτά τα μαγαζιά θα υποχρεωθούν σε downsizing σύντομα. Αυτό σημαίνει πολύ περισσότεροι υποψήφιοι εργαζόμενοι εκεί έξω, όσοι πραγματικά το "έχουν" και μπορούν θα αναζητήσουν την τύχη τους σε άλλη γη σε άλλα μέρη και οι υπόλοιποι θα αυξήσουν τον εσωτερικό ανταγωνισμό, με αποτέλεσμα, όπως εικάζεις και εσύ, μείωση αποδοχών. 

    Βέβαια, υπάρχει και ο αντίλογος: Εφόσον πλέον τα έργα δεν θα είναι του στυλ "καλύψαμε τις συμβατικές υποχρεώσεις, δώστε τα φράγκα και μην μας είδατε", η ανάγκη για ποιοτικότερες υπηρεσίες θα βγει στην επιφάνεια. Αυτό σημαίνει οτι οι "κανονιέρηδες" του στυλ "βγάζω 48 projects το διήμερο με c(l)opy - paste) δεν θα έχουν μεγάλα περιθώρια επιβίωσης. Αλλο μοντέλο, άλλες ανάγκες. Το θέμα είναι να το αντιληφθούν αυτό και οι εταιρίες που ζητούν προσωπικό.



    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  21-02-2011, 12:49 63464 σε απάντηση της 63462

    Απ: 2011. Τι αναμένετε φέτος από την αγορά εργασίας πληροφορικής στην Ελλάδα;

    cap:
    vxan:
    ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΑ ΕΓΡΑΨΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΑ, ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΤΣΙ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ... ΘΑ ΧΑΡΩ ΠΟΛΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΑΝΤΙΚΡΟΥΣΕΙ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΝΑ ΝΕΙΩΣΩ ΛΙΓΟ ΠΟΙΟ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟΣ ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    Βέβαια, υπάρχει και ο αντίλογος: Εφόσον πλέον τα έργα δεν θα είναι του στυλ "καλύψαμε τις συμβατικές υποχρεώσεις, δώστε τα φράγκα και μην μας είδατε", η ανάγκη για ποιοτικότερες υπηρεσίες θα βγει στην επιφάνεια. Αυτό σημαίνει οτι οι "κανονιέρηδες" του στυλ "βγάζω 48 projects το διήμερο με c(l)opy - paste) δεν θα έχουν μεγάλα περιθώρια επιβίωσης. Αλλο μοντέλο, άλλες ανάγκες. Το θέμα είναι να το αντιληφθούν αυτό και οι εταιρίες που ζητούν προσωπικό.


    Δυστυχώς  η χαρά των κανονιέρηδων είναι αυτή η εποχή. Και ο λόγος είναι απλός.

    Ο πελάτης θέλει να παρει λογισμικό φθηνό και καλό σωστά?

    Ο κατασκευαστής λογισμικού για να κάνει καλό λογισμικό θέλει χρόνο. Χρόνος σημαίνει περισσότερο χρήμα. Άρα θα είναι ακριβότερη η πώληση. Άρα σκέφτεται απλά και λεει τι θέλω αυτή την στιγμή, τι με καιει; Η ταμειακή στενότητα, άρα μπουμπουνα το να παρουμε τα λεφτά και βλέπουμε τι θα γίνει μετά.

    Έχοντας 23 χρόνια ευδόκιμης επαγγελματικής εμπειρίας στο χώρο αυτό και έχοντας ζήσει την χρυσή εποχή της πληροφορικής στης Ελλάδα αλλά και γνωρίζοντας καλά το πως λειτουργούν οι επιχειρηματίες είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα έχουμε αυτή την συμπεριφορά από τις επιχειρήσεις.

    Τώρα αν αυτό μας αρέσει ή όχι, ή αν είναι ο σωστός τρόπος για την ανάπτυξη λογισμικού είναι άλλου παπά ευαγγέλιο και όσο και να μην μας αρέσεις έτσι θα γίνει και ούτε έχουμε και την δύναμη να το αλλάξουμε.-

     


    Antonios Chatzipavlis

  •  21-02-2011, 13:54 63469 σε απάντηση της 63464

    Απ: 2011. Τι αναμένετε φέτος από την αγορά εργασίας πληροφορικής στην Ελλάδα;

    Αντώνη σεβαστή η άποψή σου. Εγώ προσωπικά εκτιμώ ότι εφόσον η ποιότητα θα καθοδηγείται πλέον από τον πελάτη και όχι από τα "παραδοτέα" και τις "συμβατικές υποχρεώσεις" που όριζαν το πότε αμοίβεται κάποιος π.χ. για κοινοτικά κονδύλια, μάλλον τα πράγματα δεν θα εξελιχθούν προς όφελος των κανονιέρηδων μακροπρόθεσμα. Φυσικά, κάτι τέτοιο συνεπάγεται αντίστοιχη μείωση κόστους του κατασκευαστή, γιατί δεν θα μπορεί να συντηρήσει την ζητούμενη ποιότητα σε υψηλές τιμές, άρα...μείωση αποδοχών και πάλι. Ας ελπίσουμε οτι δεν θα φτάσουμε εκεί όμως, και οτι απλά θα επιζήσουν οι πιό οργανωμένοι και γνώστες.



    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  21-02-2011, 14:31 63483 σε απάντηση της 63469

    Απ: 2011. Τι αναμένετε φέτος από την αγορά εργασίας πληροφορικής στην Ελλάδα;

    Αχ Σωτήρη μου. Λυπάμαι που το λέω αλλά σε αυτή την εποχή η ποιότητα παει για βρούβες....

    Μπορεί ο πελάτης να θέλει ποιότητα αλλά ούτε αυτός θέλει να πληρώσει για αυτή, αλλά και ο κατασκευαστής δεν θέλει να πληρώσει για να φτιάξει αυτή. Μπορεί βέβαια να πουλαει ποιότητα αλλά στην ουσία δεν την παρέχει.

    Βέβαια θα πρέπει να ορίσουμε τι είναι ποιότητα στο λογισμικό. Γιατί μπορεί να έχεις φτιάξει μια λύση με ένα αρκετά δυνατό UI αλλά από πίσω στο κώδικα να γίνεται του Κουτρούλη ο γάμος. Αυτό ο πελάτης δεν μπορεί να το ελέγξει... Λίγοι είναι αυτοί οι πελάτες που μπορούν να το κάνουν αυτό.

    Είμαι πλέον σίγουρος ότι όσο και να θέλουμε να γράψουμε καλό κώδικα αυτή την εποχή δεν πρόκειτε αυτό να γίνει. Το αντίθετο μάλιστα θα γίνει κατά την ταπεινή μου γνώμη. Αυτό βέβαια θα έχει και άλλες επιπτώσεις όταν και αν ομαλοποιηθούν τα πράγματα

     


    Antonios Chatzipavlis

  •  21-02-2011, 14:44 63486 σε απάντηση της 63483

    Απ: 2011. Τι αναμένετε φέτος από την αγορά εργασίας πληροφορικής στην Ελλάδα;

    Κατά κανόνα ο πελάτης δεν ξέρει από ποιότητα κώδικα, αν εννοείτε αυτό. Τον πελάτη τον ενδιαφέρει να κάνει την δουλειά του, οικονομικά.

    Το πρόβλημα που βλέπω είναι στα των πωλήσεων/διοικητικά. Σε προηγούμενη εργασία μου είχαμε (και όλοι εσείς έχετε παρεμφερείς εμπειρίες φαντάζομαι) την υιοθέτηση των cowboy coding, quick n dirty practices ως... πολιτική της εταιρίας!

    Εμ ναι, όταν πάει και πουλάει features που δεν υπάρχουν και πρέπει να παραδοθούν... χτες τι περιμένεις; Να το φτιάξεις σωστά; Καλά; Να έχεις TDD; Καλό ανέκδοτο!!!

    Οπότε σε τέτοιες περιπτώσεις, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να είσαι ένας καλός COWBOY, είτε για καλό, είτε για κακό.


    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  21-02-2011, 15:11 63488 σε απάντηση της 63486

    Απ: 2011. Τι αναμένετε φέτος από την αγορά εργασίας πληροφορικής στην Ελλάδα;

    dimos.homatas:
     
    Οπότε σε τέτοιες περιπτώσεις, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να είσαι ένας καλός COWBOY, είτε για καλό, είτε για κακό.

    Δήμο μου προγραμματιστές είμαστε εδώ όχι καουμπόηδες ή γελαδάρηδες Big Smile. Εκτός αν κάνω λάθος και είμαι σε λάθος forum Stick out tongue.

    Τέλος πάντων η γνώμη μου ήταν (και θα συνεχίσει να είναι) ότι η δουλειά μας θα πρέπει να αμοίβεται καλά και αυτό πρέπει να είναι αυτοσκοπός όλων μας. Είμαστε ένας άκρως εξιδεικευμένος κλάδος και διαβάζουμε και μαθαίνουμε κάθε μέρα. Κάποτε έγραφα Cobol τώρα γράφω C# και ένα σωρό άλλα και έχω περάσει από 10 στάδια για να το κάνω αυτό. Ο πισινός μου και τα μάτια μου το ξέρουν αυτό όπως επίσης και η οικογένειά μου. 

    Δε μιλάω λοιπόν για συνδικαλισμούς και άλλα τέτοια χαζά, ο καθένας μας πρέπει να προσπαθεί για το καλύτερο σα μονάδα και όχι να αποδέχεται ότι του ζητηθεί. Υπάρχουν και όρια στις παραχωρήσεις ... δε συμφωνείτε;

     


    Βαγγέλης Ξανθάκης
    Independent Consultant
    www.aylos.com
  •  21-02-2011, 15:22 63489 σε απάντηση της 63488

    Απ: 2011. Τι αναμένετε φέτος από την αγορά εργασίας πληροφορικής στην Ελλάδα;

    Βαγγέλη, με μέσο όρο μισθού ενός μέσου developer τα 1200 ευρώ / μήνα καθαρά, τις έχουμε κάνει ήδη τις παραχωρήσεις. Τόσα παίρνουν σε άλλα επαγγέλματα, με λιγότερες απαιτήσεις.

    Για να μην μιλήσω για τα "ταβάνια" που είναι γελοία, ή για τους μισθούς των juniors, που άντε, εκεί δικαιολογείται, αλλά δεν δικαιολογείται να παραμένει κάποιος junior για μια πενταετία :)


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  22-02-2011, 15:37 63543 σε απάντηση της 63450

    Απ: 2011. Τι αναμένετε φέτος από την αγορά εργασίας πληροφορικής στην Ελλάδα;

    Panagiotis Kefalidis:

    Παναγιώτα: Ναι είμαι σίγουρος, γιατί είναι λόγια του HR μας που ψάχνει καλό κόσμο, ειδικά για .NET εδώ και κοντά ένα χρόνο και δεν βρίσκει.. με το σταγονόμετρο.. Διάβασα και διάφορα άρθρα που λένε το ίδιο πράγμα απο recruiting websites οπότε νομίζω ότι μάλλον λένε αλήθεια. Stick out tongue

    Δώσε feedback και σε μας, να ενημερωθούμε.

    Όσο για το άλλο που είπες για τους juniors, αυτό το έχω συναντήσει και εδώ, στον ελλαδικό χώρο. Οπότε νομίζω πως έχει να κάνει με το πόσο όρεξη έχει κανείς να δουλέψει και να εξελιχθεί και όχι μόνο με το πόσα χρόνια είναι στο επάγγελμα. Ύστερα από μια δεκαετία και βάλε, ακόμα έχω την ίδια δίψα!! Θυμάμαι έναν συνάδελφο κάποια στιγμή να λέει νιώθοντας κουρασμένος "ως πότε θα διαβάζουμε;" (όντας γηραιότερος από μένα επαγγελματικά) και απάντησα "Έτσι έχουν τα πράγματα στο επάγγελμα μας!"

    dimos.homatas:
    Εμ ναι, όταν πάει και πουλάει features που δεν υπάρχουν και πρέπει να παραδοθούν... χτες τι περιμένεις; Εμ ναι, όταν πάει και πουλάει features που δεν υπάρχουν και πρέπει να παραδοθούν... χτες τι περιμένεις;

    Αυτό συνέβαινε ανέκαθεν στην αγορά της πληροφορικής. Απλά τώρα τα πράγματα έχουν χειροτερέψει, γιατί η οικονομική στενότητα έχει αυξηθεί!!

    vxan:
    Δε μιλάω λοιπόν για συνδικαλισμούς και άλλα τέτοια χαζά, ο καθένας μας πρέπει να προσπαθεί για το καλύτερο σα μονάδα και όχι να αποδέχεται ότι του ζητηθεί. Υπάρχουν και όρια στις παραχωρήσεις ... δε συμφωνείτε; Δε μιλάω λοιπόν για συνδικαλισμούς και άλλα τέτοια χαζά, ο καθένας μας πρέπει να προσπαθεί για το καλύτερο σα μονάδα και όχι να αποδέχεται ότι του ζητηθεί. Υπάρχουν και όρια στις παραχωρήσεις ... δε συμφωνείτε;

    "Κανείς δεν μπορεί να σε υποτιμήσει χωρίς τη συγκατάθεσή σου." - Oscar Wilde

    Όσο πέφτει η ποιότητα στα προγράμματα που παράγονται, τόσο θα υποστηρίζονται και από λιγότερα ικανά άτομα ή αν θέλεις τσαπατσοδουλειές, για να είμαστε εντός προσθεμιών. Αλλά, είναι το χρήμα που κινεί την αγορά και αυτή την εποχή είναι δυσέρευτο. Θα μετακινηθούμε; Θα αντισταθούμε; Και πώς;;; Ιδού το ερώτημα!!!

     


    "Μη σταματάς να αναζητάς αυτό που αγαπάς, ειδάλλως θα καταλήξεις να αγαπάς ό,τι βρίσκεις." (Αγνώστου)
  •  22-02-2011, 18:40 63554 σε απάντηση της 63489

    Απ: 2011. Τι αναμένετε φέτος από την αγορά εργασίας πληροφορικής στην Ελλάδα;

    cap:
    Βαγγέλη, με μέσο όρο μισθού ενός μέσου developer τα 1200 ευρώ / μήνα καθαρά, τις έχουμε κάνει ήδη τις παραχωρήσεις. Τόσα παίρνουν σε άλλα επαγγέλματα, με λιγότερες απαιτήσεις.

    Για να μην μιλήσω για τα "ταβάνια" που είναι γελοία, ή για τους μισθούς των juniors, που άντε, εκεί δικαιολογείται, αλλά δεν δικαιολογείται να παραμένει κάποιος junior για μια πενταετία :)

    Σωτήρη αν κάποιος θεωρεί τον εαυτό του senior και είναι και senior πραγματικά θεωρώ ότι το να παίρνει λιγότερα από 1700 καθαρά είναι κουτό. Το λέω έτσι απλά γιατί αυτό είναι το λιγότερο που μπορώ να πω για κάποιον ο οποίος παιδεύεται να ανανεώνει συνέχεια τις γνώσεις του στο αντικείμενό μας. Νομίζω ότι ένας δίκαιος μισθός κυμαίνεται γύρω στα 2000 ευρώ καθαρά, επαναλαμβάνω για κάποιον πραγματικά senior. Το πόσο μπορεί επίσης να παραμένει κάποιος junior είναι πάλι σχετικό, μπορεί να παραμένει junior και μετά τα 5 χρόνια γιατί μπορεί να ξέρει να γράφει τίποτα scripts, κάνα report, κ.ο.κ. Η δουλειά μας θέλει συνέχεια διάβασμα και προσωπική προσπάθεια γιατί άμα περιμένεις από τις Ελλληνικές εταιρίες να επενδύσουν σε σένα, άστο.

     


    Βαγγέλης Ξανθάκης
    Independent Consultant
    www.aylos.com
  •  22-02-2011, 18:56 63555 σε απάντηση της 63554

    Απ: 2011. Τι αναμένετε φέτος από την αγορά εργασίας πληροφορικής στην Ελλάδα;

    Φυσικά, δεν μιλούσα για το να παραμένει κάποιος junior με δική του ευθύνη / ολιγωρία, αλλά μόνο στο μισθολογικό κομμάτι, λόγω των πολιτικών της εταιρίας που τον απασχολεί. 

    Αν και εδώ ανοίγει ένα μεγάλο κεφάλαιο: Υπάρχουν τελικά αυτές οι διαβαθμίσεις στην Ελληνική πραγματικότητα; Εγώ προσωπικά ξεκίνησα από junior και ΠΟΤΕ δεν έγινα senior - απλά επεκτάθηκα και σε άλλα θέματα, όπως η Ελληνική πραγματικότητα απαιτούσε από εμένα - λίγο administration, λίγο project management, λίγο ανάλυση, λίγο testing, λίγο debugging, λίγος κώδικας, λίγο από το ένα, λίγο από το άλλο... και φυσικά άντε να "πουλήσεις" τον εαυτό σου μετά ως κάτι concrete - όπως λέγαμε σε κάποιο σχετικό thread στο facebook, αυτοβαφτίζεσαι "consultant" και όποιον πάρει ο χάρος.

    Συμφωνώ ότι κάτω των 2000 καθαρά ένας (πραγματικά) senior είναι ξεφτίλα να λαμβάνει - και αυτό γιατί ΑΝ μια εταιρία τον χρησιμοποιήσει σωστά θα έχει πολλαπλάσιο κέρδος - άσε που αν του δίνει λιγότερα και αποφασίσει να το γυρίσει σε freelancer και βρει τις ευκαιρίες του δεν θα σκεφτεί και πολύ για να το κάνει. 

    Αυτό που ορίζω εγώ ως "μέσο" developer βέβαια είναι κάτι ανάμεσα στο senior και στο junior - ένας άνθρωπος στον οποίο θα εμπιστευτείς την ποιότητα και την αποτελεσματικότητα του κώδικα που θα του ζητηθεί, χωρίς όμως να του ζητήσεις να σχεδιάσει ένα ολόκληρο distributed π.χ. σύστημα εξ'αρχής ή να γράψει τα δικά του libraries για πιό advanced θέματα. Ε, αυτός στα 1200 συναγωνίζεται με τον (σεβαστό, μην παρεξηγηθούμε) επαγγελματία που φτιάχνει βρύσες/βάζει πόμολα/κατασκευάζει ντουλάπια παρακάτω και βγάζει τα ίδια (ίσως και περισσότερα). Δεν ξέρω αν είναι ιδανική η σύγκριση, αλλά νομίζω οτι το point είναι σαφές. Η συντήρηση του τίτλου του ενός και η συντήρηση του τίτλου του άλλου δεν έχουν το ίδιο effort.






    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  22-02-2011, 21:13 63559 σε απάντηση της 63421

    Απ: 2011. Τι αναμένετε φέτος από την αγορά εργασίας πληροφορικής στην Ελλάδα;

    Προσωπικά μιλώντας, τελειώνω με το project που έχω τέλος Απριλίου, και... αριβάρω για Ολλανδία. Δεδομένου ότι πραγματικά δεν νομίζω να βρω κάτι στην Θεσσαλονίκη που να πληρώνει 1500 € (καλά, εδώ δεν έχει ούτε για τα μισά) και δεδομένου ότι έχουμε και υποχρεώσεις... ας πάμε να μηχανογραφήσουμε τους Βόρειους! Ο γιατρός συνιστά ψυχρά κλίματα, κάνουν καλό στο δέρμα :)



    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
Σελίδα 3 από 4 (57 εγγραφές)   < 1 2 3 4 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems