Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Για όσους μετακινήθηκαν στο εξωτερικό, μόνιμα ή προσωρινά - τις εμπειρίες σας!

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò cap. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος troikanos13 στις 09-03-2013, 19:28. Υπάρχουν 45 απαντήσεις.
Σελίδα 3 από 4 (46 εγγραφές)   < 1 2 3 4 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  15-09-2011, 15:29 67303 σε απάντηση της 67300

    Απ: Για όσους μετακινήθηκαν στο εξωτερικό, μόνιμα ή προσωρινά - τις εμπειρίες σας!

    Έχει γράψει και ο Τζόνυ περί Κύπρου, γράφω και εγώ λοιπόν...

    Να αναφέρω πως η κατάσταση με το ρεύμα πλέον σταθεροποιήθηκε! Αλλά έφτυσα/φτύσαμε αίμα για κάνα μήνα και κάτι...

    Τώρα, από μισθούς, παίζει από εταιρία σε εταιρία, αλλά πιστεύω ότι άνετα μπορεί κάποιος να χτυπήσει αρχικά 2000+. Για να μην πω και πολύ παραπάνω. Ίσως όχι απευθείας, αλλά με το πέρας λίγου καιρού... ένας senior σε καλή εταιρία χτυπάει 3000+ και έχει και ζήτηση.

    Να σημειώσω όμως ότι τα πράγματα μοιάζουν και λίγο με την Ελλάδα, πχ θα βρεις και εταιρίες που δεν είναι καλοπληρωτές. Προσωπικά θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό στην εταιρία που βρέθηκα - δεν είναι Ελληνική/Κυπριακή, αλλά από Ν. Αφρική - μεγάλη ιστορία. Η εταιρία έχει στα κεντρικά καμιά 400 προγραμματιστές, και εμείς εδώ στο Ευρωπαικό παράρτημα είμαστε καμιά 30αριά και πληθαίνουμε συνεχώς (προσεχώς μετακόμιση σε νέα γραφεία).

    Από κρατήσεις; πολύ καλύτερα από Ελλάδα: υψηλός συντελεστής ΦΠΑ 15%, κοινωνικές ασφαλίσεις (υποχρεωτικά) είναι το 6% του εισοδήματος (περίπου), και πρέπει να κάνεις και μια ασφάλεια για περίθαλψη, βάλε περίπου 100+ τον μήνα.

    Βενζίνη είναι αυτές τις μέρες στο 1.23 (ανέβηκε πάλι)

    Όσο για τα νοίκια, είναι ακριβότερα μεν, αλλά όσο μεγαλύτερο σπίτι παίρνεις, τόσο πιο φτηνά βγαίνει. Μπορείς να βρεις 1ΔΣΚ με 350/400 και με 700 να έχεις 3άρι με πισίνα...η αποκορύφωση είναι εκείνο το παραθαλλάσιο που λέγαμε με 1000 € : διόρωφο, 4Δ, πισίνα, χτιστό μπάρμπεκιου...

    Γενικότερα, οικονομικά θα έλεγα ότι μπορεί μεν να υπάρχει κρίση (έτσι λένε, αλλά δεν ξέρουν), αλλά συμφέρει πολύ. Το περιβάλλον είναι πολύ φιλικό προς τις επιχειρήσεις, χαμηλή φορολογία, το χρήμα κινείται.

    Από κει και πέρα, ο κόσμος είναι επίσης ευγενικότατος και εξυπηρετικότατος, το κλίμα είναι πολύ καλό.

    Εγκληματικότητα περίπου μηδέν...

    Γενικότερα πάντως φαίνεται ότι ο τομέας μας έχει ζήτηση.



    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  15-09-2011, 16:06 67306 σε απάντηση της 67303

    Απ: Για όσους μετακινήθηκαν στο εξωτερικό, μόνιμα ή προσωρινά - τις εμπειρίες σας!

    Επίσης να αναφέρω και τα διάφορα 'καλούδια' που προσφέρει η εταιρία - κάτι TechEd στη Ν. Αφρική, κάτι ταξίδια, γεμάτα ψυγεία, ψησίματα τακτικά, εκδρομές, φαγητά (πολύ σούσι ρε παιδί μου - χαθήκανε οι ταβέρνες;), και μακράν το καλύτερο κλίμα που έχω δει σε επιχείρηση. Αλλά αυτά είναι specific για την εταιρία.



    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  16-09-2011, 09:33 67334 σε απάντηση της 67306

    Απ: Για όσους μετακινήθηκαν στο εξωτερικό, μόνιμα ή προσωρινά - τις εμπειρίες σας!

    Παρεπιπτόντως, η εταιρία μας μόλις έβγαλε ανακοίνωση ότι αναζητά 3 νέους c# developers για να ξεκινήσουν 1η Νοεμβρίου... θα βάλω και ανακοίνωση στο σχετικό υπο-φόρουμ.
    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  16-09-2011, 10:34 67336 σε απάντηση της 67334

    Απ: Για όσους μετακινήθηκαν στο εξωτερικό, μόνιμα ή προσωρινά - τις εμπειρίες σας!

    Τα εισιτήρια και τα πήγαινέλα για τα τεστ και τις συνεντεύξεις ποιός τα πληρώνει?

    Αυτό ανοίγει άλλο ένα ενδιαφέρον θέμα. Υπάρχουν κοινοτικοί κανονισμοί που απαιτούν η εταιρεία που σε προσλαμβάνει να σε βοηθήσει στη μετεγκατάσταση. Ξέρει κανείς τίποτε γι αυτό?

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  16-09-2011, 10:48 67337 σε απάντηση της 67336

    Απ: Για όσους μετακινήθηκαν στο εξωτερικό, μόνιμα ή προσωρινά - τις εμπειρίες σας!

    Τα εισιτήρια καλύπτονται από τον ενδιαφερόμενο - αλλά εάν τελικά προσληφθεί, αξίζει τον κόπο, μακράν!

    Και στο κάτω κάτω, χρειάζεται να φανεί και λίγο commitment, για αυτό τονίζω ότι πρέπει ο κάθε ενδιαφερόμενος να είναι παρόν. Γενικότερα, και προτού φύγω, ψάχτηκα αρκετά - όλοι μου είπαν το ίδιο πράγμα "έλα εδώ και βλέπουμε". Δεν σε παίρνουν στα σοβαρά, και έχουν και κάποιο δίκιο εδώ που τα λέμε.

    Περί μετεγκατάστασης δεν γνωρίζω.

    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  16-09-2011, 20:09 67358 σε απάντηση της 67337

    Απ: Για όσους μετακινήθηκαν στο εξωτερικό, μόνιμα ή προσωρινά - τις εμπειρίες σας!

    lol
    Stick out tongue
    ολοι οι "καλαμαραδες" θα κατέβουν εδω?Big Smile

    όσο για τα έξοδα σιγά μην στηλουν και ιδιωτικό αεροπλάνο.Stick out tongueTravel
    ειπα και στην αρχη αρχη, αν θες να σε πάρουν στα σοβαρά πρέπει και εσύ (ο καθε ενδιαφερόμενος) να διξεις την ανάλογη σοβαρότητα, χωρίς όμως "πακέτο"Moon στην άκρη ξεχαστε το! δεν μετακομίζεις!
    το "τυχοδιωκτικό" εχει πεθάνει στις μέρες μας!


    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  16-09-2011, 20:35 67360 σε απάντηση της 67337

    Απ: Για όσους μετακινήθηκαν στο εξωτερικό, μόνιμα ή προσωρινά - τις εμπειρίες σας!

    Μια ερώτηση, σε συνέχεια αυτής που έκανε ο Παναγιώτης:

    - Εφόσον απευθύνονται σε Έλληνες προγραμματιστές, υπάρχει η δυνατότητα να αξιολογηθούν από παραρτήματα στην Ελλάδα (εφόσον υπάρχουν) και στη συνέχεια οι άνθρωποι αυτοί να μετακομίσουν στην Κύπρο;

    Νομίζω ότι αν κάτι τέτοιο είναι εφικτό, θα λύσει τα χέρια πολλών ενδιαφερομένων...

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  16-09-2011, 20:41 67361 σε απάντηση της 67358

    Απ: Για όσους μετακινήθηκαν στο εξωτερικό, μόνιμα ή προσωρινά - τις εμπειρίες σας!

    Συμπληρωματικά, τα έλεγα και χτες με τον Τζόνυ: σήμερα με θυμήθηκε και άλλος ένας που είχα στείλει cv όταν είχα έρθει Κύπρο αρχικά. Μετά τον 15αύγουστο σαν να πήραν όλοι μπροστά ξαφνικά, κλασσικό φαινόμενο που συνέβαινε και στην Θεσσαλονίκη μέχρι πριν 4-5 χρόνια.

    Το συμπέρασμά μου είναι, και ας συμπληρώσει και ο Τζόνυ που είναι εδώ μήνες πριν από μένα (και σουρτουκεύει στις εταιρίες) ότι υπάρχει αρκετή κινητικότητα στον τομέα μας. 

    Απλώς χρειάζεται το βήμα - του να πεις φεύγω.

    Γενικότερα υπάρχει μία τάση προς το 'safe side', αλλά όπως λέμε, αν δεν βραχείς, δεν κολυμπάς, και αν δεν κολυμπάς... πνίγεσαι!

    Προσοχή, μην θεωρήσουμε ότι όλα είναι ρόδινα! Απλώς είναι πολύ καλύτερα από την Ελλάδα.

    Συν τοις άλλοις, και για όσους ανησυχούν για skills κλπ, παιδιά, φτάσαμε στο σημείο που έμπειροι προγραμματιστές, θέλετε ψημένοι στην μηχανογράφηση, θέλετε με υψηλή ακαδημαική εκπαίδευση, θέλετε με ένα κάρο certifications, ή οποιονδήποτε συνδυασμό, να λένε για έκτακτες εισφορές, δύσκολα τα πράγματα, τι θα κάνουμε κλπ

    Ε λοιπόν, στην Κύπρο ΔΕΝ υπάρχει εμπειρία! Υπάρχουν πολλοί νεοεισερχόμενοι, αλλά πολύ λίγος κόσμος με εμπειρία στην μηχανογράφηση! 

    Για να μην αναφέρουμε και τον παράγοντα 'μαγκιά της φυλής' - κοινώς analytical skills.

    Προσωπικά, μίλησα αρκετά με τον Τζόνυ πριν 4 και κάτι μήνες, και μου έδωσε αρκετό 'inside' info για να έρθω τελικά στην Κύπρο (σκεφτόμουν αρχικά για Ολλανδία).

    Και βλέπω πλέον να ανοίγονται ορίζοντες και ευκαιρίες που μέχρι πρότινος ούτε μου περνούσαν από το μυαλό. Μάλλον έχει να κάνει και με την συγκεκριμένη εταιρία βέβαια.

    Το ζουμί της υπόθεσης είναι, και λυπάμαι ΠΑΡΑ πολύ που το λέω, αλλά δυστυχώς, τίτλοι τέλους για την πληροφορική (όπως την ξέραμε) στην Ελλάδα.

    Η συμβουλή μου είναι (διπλή):

    Για όσους δεν έχουν οικογένεια: Τι το σκέφτεστε; Γιατί κάθεστε; Αν έχετε δουλειά και είστε ικανοποιημένοι, τότε οκ. Αν όχι, τι θα κάνετε; θα ανταγωνίζεστε ο ένας τον άλλον για το ποιος θα ρίξει περισσότερο τις αποδοχές του για να δουλέψει σε μία εταιρία αμφιβόλου ρευστότητας και πελατολογίου;

    Για όσους έχουν οικογένεια: Η Κύπρος ενδείκνυται! Πραγματικό μέρος για να μεγαλώσεις παιδιά.  Και φυσικά όλα τα προαναφερθέντα!

    Λοιπόν, προπαγάνδα τέλος, είπα και ελάλησα!

    (Μπορείτε να ανατρέξετε και στην αρχή του thread για να διαβάσετε και τα γραφόμενα του Τζόνυ)

    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  16-09-2011, 20:42 67362 σε απάντηση της 67358

    Απ: Για όσους μετακινήθηκαν στο εξωτερικό, μόνιμα ή προσωρινά - τις εμπειρίες σας!

    Johnnyxp64:
    lol

    ειπα και στην αρχη αρχη, αν θες να σε πάρουν στα σοβαρά πρέπει και εσύ (ο καθε ενδιαφερόμενος) να διξεις την ανάλογη σοβαρότητα, χωρίς όμως "πακέτο"Moon στην άκρη ξεχαστε το! δεν μετακομίζεις!
    το "τυχοδιωκτικό" εχει πεθάνει στις μέρες μας!


    Επιβεβαιώνω 100%

    (Τζόνυ δεν σε πήρα, δεν είχα μπαταρία! Κάτσε λίγο να γεμίσει :) )

    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  16-09-2011, 21:15 67363 σε απάντηση της 67362

    Απ: Για όσους μετακινήθηκαν στο εξωτερικό, μόνιμα ή προσωρινά - τις εμπειρίες σας!

    το μονο που θα προσθέσω σε οσα ανέφερε ο αγαπητός φίλος Δήμος, είναι 3 πραγματακια.

    1)χωρις ροδα, και χρημα δεν θα τα καταφερεις!

    2) χωρίς εστω ένα φίλο θα δυσκολευτείς πολυ, αλλά σιγα σιγα θα ερθουν ολα, μετ ις γυναικες αν εισαι "ωραιος" θα τα πας καλητερα απο τους αντρες που ειναι μειωψηφία εδω :) (αυτο για τους ελευθερους)Wink

    ποιο σημαντικό
    3)καμια φορα μιας και ειναι στο DNA μας ως Ελληναρες να "μιλάμε" περισσότερο απο "όσο πρέπει", στους ντοπιους επιχειρηματίες ή συναδέλφους, και σε μικρότερες εταιρείες μπορεί να γυρίσει μπούμερανγκ!
    υπάρχει μια μικρή, (να το πω κομψά) "αντιζηλία" καμιά φορά, και θα πρέπει να είστε προσεκτικοί ποιον εμπιστεύεσαι!! 
    αυτο δεν σημαίνει το οτι επιδη εχεις εμπειρία και γνώσεις που οι εδω δεν έχουν πρεπει να ντρέπεσαι η να το κρύβεις, απλά αλλο να κοκορεύεσαι και άλλο να εχεις ΤΙΚ στους τρόπους σου και να μην το παίζεις "Ξερόλας!". 

    ο κλαδος μας παει καλα εδω...
    και τωρα με το φυσικο και την εκμεταλευσή του (αν δεν κανουν μακακια οι τουρκοι χοντρη) θα πανε πιστευω καλα τα πραγματα στο μελλον! θα ελεγα το 50-60% ειναι μηχανογραφιμενο εδω!! τα υπολοιπα ειναι στο μπακαλοδευτερι! εχει προοπτικές αρκει να εχεις υπομονή και επιμονή! (α και χρημα για την αρχη ειπαμε)
    καθε χωρα εχει τα + και - της! αμα ειναι να κλαιγεσαι καθε μερα "στην Ελλάδα ειμαστε ετσι και γιουβέτσι" που κανουν πολοι που ηρθαν εδω, κατσε εκει που εισαι!
    αν παιζεις με τους κανόνες του παιχνιδιού εδώ, και διξεις εργατικότητα δεν θα βγεις χαμένος!Yes



    (Δήμο μην στεναχωριέσαι τα λεμε Σ/Κ εχω κι εγω "δέμα" αποψε να παραλάβω απο το αεροδρόμιο)Wink

    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  16-09-2011, 21:19 67364 σε απάντηση της 67363

    Απ: Για όσους μετακινήθηκαν στο εξωτερικό, μόνιμα ή προσωρινά - τις εμπειρίες σας!

    Johnnyxp64:
    και τωρα με το φυσικο και την εκμεταλευσή του (αν δεν κανουν μακακια οι τουρκοι χοντρη) θα πανε πιστευω καλα τα πραγματα στο μελλον! 

    Αυτό είναι και το μονιμο δυστυχώς πρόβλημα με την Κύπρο. 
    Δεν πιστεύω να γίνει τίποτα βέβαια - χρωστάμε πολλά για να μας αφήσουν οι Ευρωπαίοι να συρθούμε σε τέτοιες περιπέτειες :)


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  11-08-2012, 20:58 71088 σε απάντηση της 67364

    Απ: Για όσους μετακινήθηκαν στο εξωτερικό, μόνιμα ή προσωρινά - τις εμπειρίες σας!

    Μετά από πολύ καιρό επαναφέρω το θέμα.

    Μετά από πολύ ψάξιμο, αστείρευτη υπομονή και μεγάλη επιμονή τα κατάφερα και πλέον εδώ και ένα μήνα δουλεύω σε μια εταιρεία στην Ολλανδία και συγκεκριμένα στο Άμστερνταμ.

    Περίπου ένα χρόνο πριν και λίγο παραπάνω πήρα την απόφαση να δουλέψω στο εξωτερικό κυρίως για να αποκτήσω την εμπειρία και να δω και κάποια πράγματα παραπάνω. Δεν ήμουν "στριμωγμένος" μιας και είχα μια σχετικά καλή δουλειά από όλους τους τομείς αλλά ένιωθα πως αν δεν το έκανα τώρα δεν θα το έκανα ποτέ, ήμουν 27 όταν πήρα την απόφαση και δεν υπήρχαν πολλά περιθώρια.

    Αφού πήρα την απόφαση το ανακοίνωσα και στην εταιρεία που δούλευα και ξεκίνησα το ψάξιμο αποκλειστικά για Ολλανδία και Άμστερνταμ μια και ήταν ήδη εδώ δυο καλοί φίλοι αλλά και πολλοί συγγενείς στα δυτικά της Γερμανίας. Περίμενα να βρω σχετικά εύκολα δουλειά μιας και υπάρχει μεγάλη ζήτηση στον τομέας μας. Υπολόγιζα λάθος όμως. Το ότι έμενα μακριά, μιας και συνέχιζα να δουλεύω κανονικά, αλλά και η μη γνώση Ολλανδικών ήταν βασικές ελλείψεις. Για να μην τα πολυλογώ αφού ήρθα τον Απρίλιο για συνέντευξη Άμστερνταμ αλλά δεν προχώρησε το θέμα βρέθηκε η δουλειά που είμαι τώρα στις αρχές του Ιουνίου. Στάθηκα αρκετά τυχερός μιας και μου πρότειναν συμβόλαιο μόνο μετά από δυο τηλεφωνικές συνεντεύξεις και χωρίς να με δουν από κοντά. Βέβαια το πρώτο συμβόλαιο είναι εξάμηνο.

    Στα της δουλειάς τα πράγματα εδώ είναι μέρα με τη νύχτα σε σχέση με την Ελλάδα σε όλους τους τομείς. Αυτό που μου έχει μεγάλη εντύπωση είναι το πόσο χαλαρός ρυθμός δουλειάς υπάρχει. Να τονίσω ότι δεν είναι καμιά τεράστια επιχείρηση, περίπου 35 άτομα όλα μαζί, αλλά είναι μέλος πολυεθνικής. Περίμενα να υπάρχει περισσότερη πίεση για αποτελέσματα. Ίσως βέβαια να είχα συνηθίσει και εγώ διαφορετικά. Δουλεύουμε αυστηρά με scrum και η δουλειά που αναλαμβάνουμε για δυο βδομάδες εκτιμώ πως είναι λίγη. Βέβαια ίσως είναι νωρίς ακόμη αλλά αυτή είναι η πρώτη μου αίσθηση. Για παράδειγμα τελειώσαμε ένα sprint μια μέρα πιο νωρίς από το κανονικό και αυτή την μέρα είχαμε την ελευθερία να διαβάσουμε για τεχνολογίες που μας ενδιαφέρουν και γενικότερα να ενημερωθούμε. Δεν αναλάβαμε έξτρα δουλειά αφού είχαμε τα περιθώρια. Επίσης οι παροχές και οι ευκολίες σε τεχνολογικά θέματα είναι απίστευτες. Συνδρομές στο msdn στα πλαίσια της εταιρείας επειδή είναι Silver Partner είναι για όλους όπως και επίσης προσωπικός λογαριασμός σε site όπως το Plularsight μου δόθηκαν από την πρώτη στιγμή.

    Επίσης τεχνολογικά περίμενα να πρέπει να ρίξω πολύ διάβασμα για να αντεπεξέλθω αλλά δεν χρησιμοποιούμε κάτι πολύ διαφορετικό. Μέχρι στιγμής ανταπεξέρχομαι με σχετική ευκολία. Όλο το διάβασμα που στην Ελλάδα το έκανα στον δικό μου ελεύθερο χρόνο τώρα μπορώ να το κάνω μέσα στις ώρες της δουλειάς και αυτό είναι κάτι τελείως φυσιολογικό. Επίσης διαβάζω για να δώσω την πρώτη πιστοποίηση της Microsoft μιας και η εταιρεία θέλει να γίνει Gold Partner. Αυτά σε σχέση με την δουλειά.

    Σε σχέση με την ζωή εδώ είναι ένα θέμα και λίγο υποκειμενικό. Είχα έρθει για διακοπές για ένα μικρό διάστημα και το είχα συμπαθήσει το Άμστερνταμ. Φυσικά επειδή είχα δυο φίλους που ζούσαν αρκετό καιρό εδώ η μετανάστευση ήταν πολύ εύκολη για μένα μιας και με είχαν προετοιμάσει για ότι ακριβώς θα χρειαστώ και τις διαδικασίες που έπρεπε να κάνω. Επίσης και από την εταιρεία με βοήθησαν πολύ.

    Η πόλη για μένα έχει το ιδανικό μέγεθος μιας και δεν είναι τεράστια και υπάρχει καλή ποιότητα ζωής. Αν εξαιρέσεις την διαμονή και τις μετακινήσεις που είναι σχετικά ακριβά το υπόλοιπο κόστος ζωής συγκρίνεται άνετα με την Ελλάδα. Φυσικά οι μισθοί καμία σχέση και εγώ είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Υπάρχει και ένας νόμος για εργαζόμενους που ήρθαν αποκλειστικά για δουλειά στην Ολλανδία που λέει ότι δικαιούνται έκπτωση 30% στους μηνιαίους φόρους για 8 χρόνια νομίζω. Αν συμπεριληφθώ στο νόμο τότε θα είναι ακόμη καλύτερα.

    Τέλος να αναφέρω ότι υπάρχουν αρκετές ευκαιρίες για τον κλάδο μας εδώ. Ζητάνε αρκετούς προγραμματιστές σε όλες τις τεχνολογίες και αν γνωρίζεις και Ολλανδικά έχεις πολλές περισσότερες πιθανότητες. Χαρακτηριστικά να αναφέρω που από την στιγμή που άλλαξα την διαμονή στο προφίλ μου στο Linked in έχω δεχτεί 3-4 μηνύματα για προσφορά εργασίας!

    Αυτά και ελπίζω να μην σας κούρασα με το μακροσκελές μήνυμα μου. Για οποιεσδήποτε άλλες πληροφορίες στην διάθεσή σας.        

    My dream is to fly over the rainbow so high!!!!
    Δημοσίευση στην κατηγορία:
  •  24-08-2012, 22:54 71135 σε απάντηση της 71088

    Απ: Για όσους μετακινήθηκαν στο εξωτερικό, μόνιμα ή προσωρινά - τις εμπειρίες σας!

    Νομίζω ότι άλλη μια χώρα που αξίζει να εξετάσει κάποιος, αλλά συνήθως δεν βρίσκεται μέσα στη λίστα ενδιαφέροντος των περισσότερων ανθρώπων, είναι η Ελβετία. Δεν έχω δουλέψει προσωπικά εκεί, απλά την επισκέφτηκα για μια βδομάδα και νομίζω ότι πρόκειται για πολύ ενδιαφέρουσα χώρα.

    Τα πλεονεκτήματα:
    1. Ο αρχικός μισθός για κάποιον που μόλις τελείωσε το μάστερ είναι κάπου 6000-6500 φράγκα/μήνα, δηλαδή κάπου 5000 ευρώ/μήνα μικτά. Ο κατώτατος πρώτος μισθός (πχ του σερβιτόρου) είναι κάπου 1500-2000 ευρώ/μήνα μικτά.
    2. Ο φόρος και η ανεργία είναι σε πολύ πιο χαμηλά επίπεδα από ότι στην Ελλάδα. Η φορολογία διαφέρει ανάλογα με την περιοχή που μένει κανείς (πάει κλιμακωτά ξεκινώντας απ'το 1% και φτάνοντας κάπου 13% για υψηλά εισοδήματα σε συγκεκριμένες πόλεις), ενώ η ανεργία είναι 3-4%.
    3. Υπάρχουν αρκετοί Έλληνες εκεί και ο ρυθμός αύξησης της κοινότητας είναι μεγάλος. Εγώ πετύχαινα Έλληνες τυχαία στο λεωφορείο, στο τρένο, στην πόλη, κτλ. Στο ΕΤΗ (το πιο γνωστό πολυτεχνείο της Ζυρίχης) οι πρωτοετείς Έλληνες φοιτητές είναι απ'τις μεγαλύτερες εθνικότητες στα μάστερ.
    4. Η Ελβετία είναι εκτός Ευρώ (το νόμισμά τους είναι το ελβετικό φράγκο), αλλά εντός Σέγκεν. Άρα δεν επηρεάζεται απ'την κρίση που επηρεάζει την Ευρωπαϊκή Ένωση (πχ τι θα πάθει το ευρώ, κτλ), ενώ ταυτόχρονα τα σύνορά της είναι ανοικτά για αγορές προϊόντων πχ από Γερμανία, Γαλλία, κτλ.
    5. Η χώρα είναι πάρα πολύ όμορφη. Τόσο η Ζυρίχη όσο και οι περισσότερες άλλες πόλεις είναι πολύ προσεγμένες, καθαρές και όμορφες. Η εξοχή είναι καταπράσινη και ωραία για βόλτες.

    Τα άσχημα:

    1. Το κόστος ζωής είναι υψηλότερο απ'την Ελλάδα (και σαφώς υψηλότερο από τις γειτονικές χώρες, όπως η Γερμανία). Για παράδειγμα, το ενοίκιο για ένα καλό διάρι (σε καλή περιοχή, κτλ) μπορεί να είναι 1500-2000 ευρώ/μήνα. Το καλό είναι ότι η χώρα γενικά είναι μικρή, οπότε μπορεί κάποιος που έχει αμάξι να μένει σε φτηνή περιοχή και να πηγαίνει πχ στη Γερμανία για ψώνια (η διαδρομή είναι σχετική μικρή και το κόστος των καθημερινών προϊόντων είναι το 1/3 από ότι στην Ελβετία).
    2. Ο καιρός δε συγκρίνεται με την Ελλάδα, αν και το καλοκαίρι είναι πολύ όμορφο.
    3. Δε γνωρίζω τι ζήτηση υπάρχει για τον τομέα πληροφορικής. Σίγουρα υπάρχουν, όμως, μεγάλες εταιρίες (πχ Google).

    Δύο άλλα threads, στα οποία γίνεται αντίστοιχη συζήτηση για την Ελβετία (όπου συμμετέχουν και άτομα που είναι ήδη εκεί) είναι το http://www.stayorgo.gr/tabid/55/g/posts/t/30/Mekhanikoi-sten-Elbetia---Eukairies-kai-kala-khremata.aspx και το http://www.stayorgo.gr/tabid/55/g/posts/t/29/Iatroi-sten-Elbetia.aspx

    Σίγουρα κάποιος που ζει στην Ελβετία θα έχει πιο ολοκληρωμένη εικόνα για τη χώρα και θα μπορέσει να διορθώσει πιθανόν ανακρίβειες που έγραψα, μιας και εγώ ήμουν απλά επισκέπτης για μια βδομάδα.
  •  23-01-2013, 14:02 72000 σε απάντηση της 71135

    Απ: Για όσους μετακινήθηκαν στο εξωτερικό, μόνιμα ή προσωρινά - τις εμπειρίες σας!

    Αν και έχουν περάσει αρκετοί μήνες απο την τελευταία δημοσιεύση σε αυτήν την συζήτηση ας παραθέσω και εγώ την δική μου εμπειρία.

    Θα είναι μια σχετικά αναλυτική καταγραφή όλων όσων διαδραματίστηκαν μέχρι την πρόσληψη μου.

    Εδώ και 6 μήνες έχω μετακομίσει στην Ιρλανδία εργαζομένος σε μια εταιρία παροχής ενοποιημένων τηλεπικοινωνιακών λύσεων και βελτιστοποιήση διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού.

    Ειναι μια εταιρία αμερικανικών συμφερόντων με διεθνή παρουσία και περίπου 2000 εργαζομένους παγκοσμιώς.

    Η διαδικασία εύρεσης της θέσης θα μπορούσα να την χαρακτηρίσω "τυχαία".Αυτο γιατί αν και είχα καταχωρισεί το βιογραφικό μου σε διάφορα webisite του εξωτερικού δεν είχα και πολλές ελπίδες οτι θα ευδοκιμούσε η προσπάθεια αυτή.

    Παρόλα αυτά μετά απο 1,5 μήνα αφότου είχα κάνει την καταχώρηση  μου τηλεφώνησε κάποιος recruiter μου περιέγραψε την θέση και τις απαιτήσεις μου έκανε κάποιες γενικές ερωτήσεις βασιζόμενος στο βιογραφικό μου και με ρώτησε αν ενδιαφέρομαι.

    Η απάντηση μου ήταν φυσικά θετική αν και ήμουν αρκετά συγκρατημένος όσο αφορά το αποτέλεσμα.

    Το επόμενο βήμα ήταν αρχικά μια τηλεφωνική συνέντευξη και μια συνέντευξη με φυσική παρουσία.(Σημείωση : Στην δική μου περίπτωση ζήτησα και μου καλύψαν τα έξοδα μετακίνησης και διαμονής για την συνεντευξη)

    Μετά απο αυτό ήρθε μια οικονομική πρόταση την οποία φυσικά μπορείς να αποδεχτείς/απορρίψεις/διαπραγματευτείς.

    Η όλη διαδικασία της συνέντευξης διήρκεσε περίπου 1 μήνα.

    Μετά την αποδοχή της οικονομικής πρότασης σε συννενόηση με τον νέο εργοδότη καθορίζετε την ημερομηνία έναρξης.

    Όσο αφορά την Ιρλανδία και τους μισθούς στον τομέα της πληροφορικής θα έλεγα οτι είναι τουλάχιστον διπλάσιοι και σε πολλές περιπτωσεις πολλαπλάσιοι της Ελλάδος.

    Το κόστος διαβιώσης είναι σαφέστατα υψηλότερο και διαφέρει ανάλογα με την πολή που θα εργαστείς. Για παράδειγμα το Δουβλινό είναι μια ακριβή πόλη.

    Συγκρίσεις για το κόστος διαβίωσης μπορουν να βρεθούν στο numbeo.com

    Όσο για την Ιρλανδία σαν χώρα είναι μια ώραια χώρα με καταπράσινα λειβάδια. Βρέχει αρκετά συχνά και έχει αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες τον χειμώνα.

    Η σχέση κράτους/πολίτη είναι σίγουρα πολυ διαφορετική απο αυτό που έχουμε γνωρίσει στην Ελλάδα.

    Για παράδειγμα πήγα μια φορά στην εφορία και μια φορά στο γραφείο Welfare και δεν χρείαστηκε να ξανασχοληθώ με γραφειοκρατικά ζητήματα. Σε αυτό φυσικά έπαιξε καθοριστικό ρόλο το ότι η Ελλαδα είναι μέλος της ΕΕ. Συνάδελφοι απο χώρες εκτός ΕΕ είχαν σαφέστατα μια πιο "δύσκολη" διαδικασία απο οτι μου περιέγραψαν.

    Φαντάζομαι στην Ελλάδα τα πράγματα δεν θα ήταν και τόσο εύκολα για έναν Ιρλανδό αν ερχόταν για να εργαστεί στην Ελλάδα.

    Τώρα αν με ρωτούσε κάποιος αν θα έμενα μόνιμα στην Ιρλανδία η απάντηση θα ήταν όχι.

    Φυσικά η απάντηση στην ερώτηση αυτή είναι εντελώς υποκειμενική.

    Αυτά ελπίζω να μην κούρασα. Οποιοσδήποτε θέλει περισσότερες πληροφορίες για την Ιρλανδια μη διστάσει να επικοινωνήσει.

  •  23-01-2013, 14:16 72001 σε απάντηση της 72000

    Απ: Για όσους μετακινήθηκαν στο εξωτερικό, μόνιμα ή προσωρινά - τις εμπειρίες σας!

    Με την ευκαιρία της αναβίωσης του thread και της αναφοράς στο stayorgo.gr να πω οτι το συγκεκριμένο forum το έχω φτιαξει εγω σε μια προσπάθεια να συζητήσουμε ευρύτερα το θέμα της απόφασης για μετανάστευση και να ανταλλάξουμε χρήσιμες πληροφορίες είτε για την παραμονή μας στην Ελλάδα είτε για τη μετακίνησή μας αλλού. Αρα οποιεσδήποτε πληροφορίες αναφέρετε εδώ ευπρόσδεκτες και εκεί (αν έχετε όρεξη!)


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
Σελίδα 3 από 4 (46 εγγραφές)   < 1 2 3 4 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems