Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Trial Azure Subscription

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò George Parissis. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος George Parissis στις 03-09-2011, 14:36. Υπάρχουν 7 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  02-09-2011, 19:03 67019

    Trial Azure Subscription

    Μόλις μίλησα με Microsoft για το Trial Azure Subscription που έχω.

    To συγκεκριμένο Subscription το είχα από τον Απρίλιο και θα είναι ενεργό μέχρι το τέλος του μήνα. Μετά από τόσο καιρό και αφού είχε περάσει η αρχική φάση πειραματισμού είπα να ξεκινήσω να βάλω μία εφαρμογή επάνω και να δω πως θα πάει.

    Η εφαρμογή εγκαταστάθηκε και όλα ωραία. Η απορία που είχα είναι αν θα μπορούσα να συνεχίσω να έχω το ίδιο Subscription και μετά το τέλος της δομικαστικής περιόδου. Η απάντηση ήταν αρνητική. Θα πρέπει να δημιουργήσω νέο subscription να τους πάρω τηλέφωνο για να μου μεταφέρουν τα δεδομένα μου στο νέο Subscription μία διαδικασία που όπως μου είπαν θα κρατήσει το πολύ 24 ώρες.

    Απλά ενημερώνω τα μέλη του site για την παράμετρο αυτή αν δεν την ήξεραν.

    Επίσης προς τους moderators μήπως θα ήταν λογικό να δημιουργηθεί μία νέα κατηγορία συζητήσεων που να αφορά την πλατφόρμα Azure? Δεν ήξερα που να βάλω το συγκεκριμένο post και το έβαλα εδώ.

  •  02-09-2011, 19:23 67020 σε απάντηση της 67019

    Απ: Trial Azure Subscription

    Τα παράπονα στο "ναύαρχο" ... Κι εγώ την περιμένω ένα χρόνο αυτή την κατηγορία. Και επειδή ξέρω ότι ο "ναύαρχος" θα μου πει "πες μου τί να βάλω τίτλο και περιγραφή", προτείνω τίτλο "Windows Azure και Cloud Computing" και περιγραφή "Θέματα development για Cloud Computing - όχι μόνο σε πλατφόρμα Azure και όχι μόνο σε .NET". Έχω και κάμποσα πραγματάκια να γράψω για κάποιες νεφελοκαταστάσεις που ζω αυτό τον καιρό με OpenStack, REST και την ενδιαφέρουσα συμπεριφορά του .NET (WebException για 404? Καλά, κανείς δεν σκέφτηκε ότι μπορεί να θέλω να κάνω ένα Exists ???? )


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  02-09-2011, 19:32 67021 σε απάντηση της 67020

    Απ: Trial Azure Subscription

    Ωωωωωω! Φοβερός ο "ναύαρχος"! Έτοιμη η νέα κατηγορία στο τσακ-μπάμ!
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  03-09-2011, 04:37 67022 σε απάντηση της 67019

    Απ: Trial Azure Subscription

    George Parissis:

    Μόλις μίλησα με Microsoft για το Trial Azure Subscription που έχω.

    To συγκεκριμένο Subscription το είχα από τον Απρίλιο και θα είναι ενεργό μέχρι το τέλος του μήνα. Μετά από τόσο καιρό και αφού είχε περάσει η αρχική φάση πειραματισμού είπα να ξεκινήσω να βάλω μία εφαρμογή επάνω και να δω πως θα πάει.

    Η εφαρμογή εγκαταστάθηκε και όλα ωραία. Η απορία που είχα είναι αν θα μπορούσα να συνεχίσω να έχω το ίδιο Subscription και μετά το τέλος της δομικαστικής περιόδου. Η απάντηση ήταν αρνητική. Θα πρέπει να δημιουργήσω νέο subscription να τους πάρω τηλέφωνο για να μου μεταφέρουν τα δεδομένα μου στο νέο Subscription μία διαδικασία που όπως μου είπαν θα κρατήσει το πολύ 24 ώρες.

    Απλά ενημερώνω τα μέλη του site για την παράμετρο αυτή αν δεν την ήξεραν.

    Επίσης προς τους moderators μήπως θα ήταν λογικό να δημιουργηθεί μία νέα κατηγορία συζητήσεων που να αφορά την πλατφόρμα Azure? Δεν ήξερα που να βάλω το συγκεκριμένο post και το έβαλα εδώ.

    Προφανώς κάτι δεν κατάλαβες ή δεν κατάλαβαν καλά. Η μόνη περίπτωση να συμβαίνει αυτό είναι εάν είχες είτε κλειδί απο Bootcamp (χλώμο καθώς είναι για 1 μήνα) ή να το έκανες το Trial με κάποιο Promotion. Σε διαφορετική περίπτωση, το Trial, δεν είναι τίποτα παραπάνω απο "προπληρωμένο/πιστωμένο" χρόνο στον λογαριασμό σου για τον οποίο δεν πληρώνεις. Η μετατροπή σε "full" είναι επίσης απλή, καθώς απλά... συνεχίζεις και περνάς σε κάποιο μοντέλο κατανάλωσης (Pay as you go etc). Οπότε κάτι δεν μου κάθεται, δεν μας δίνεις λίγο παραπάνω Info;


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  03-09-2011, 11:01 67023 σε απάντηση της 67022

    Απ: Trial Azure Subscription

    Όχι, είναι όπως το λέω.

    Είναι ένα Trial Subscription που το είχα από τον Απρίλιο και δεν μου στάλθηκε κάποιο email για αυτό ή κάποιο promotion. Ήταν στο επίσημο site του Azure. Τώρα είδα ότι απλά δίνουν μόνο 90 ημέρες. Τότε μάλλον έδιναν περισσότερο χρόνο.

    Όλο αυτό τον καιρό δεν χρεωνόμουν, θα το έβλεπα άλλωτε από την Visa αλλά πέρα από από και από το Biiling που δείχνει τα τιμολόγιά μου όλους αυτούς τους μήνες με μηδενικό ποσό. Δεν είχα ξεπεράσει τα όρια του Trial στο bandwidth αλλά και στο μέγεθος της βάσης.

    Στο τηλέφωνο ανέφερα τον τίτλο του πακέτου της συνδρομής από πότε το είχα και πότε λήγει και ο αντιπρόσωπος μου είπε ότι έγραψα. Από εκεί και πέρα αν κάποιος από Microsoft διαβάζει ας κάνει μία έρευνα να λυθεί η απορία γιατί και εμένα έτσι όπως μου λες μου φάνηκε αλλά είπα για να μην βρεθώ προ εκπλήξεων (τον τελευταίο καιρό συμβαίνει συχνά το φελέκι μου) είπα να σιγουρευτώ.

    Το πακέτο-συνδρομή που έχω είναι

    Windows Azure Platform Introductory Special

    και στο Type λέει Pay Per Use.

    Αυτά είπα στον αντιπρόσωπο και αυτό μου απάντησε. Τώρα τι να σου πω... να το ρισκάρω και να δω τι θα γίνει;

  •  03-09-2011, 11:28 67024 σε απάντηση της 67023

    Απ: Trial Azure Subscription

    Ξαναλέω ότι μάλλον κατάλαβαν λάθος. To Subscription που έχεις, έχει απλά δωρέαν κάποιο usage. Εάν χρησιμοποιείς παραπάνω ή ξεπεράσεις τις 90 μέρες, είσαι σε Pay-As-You use μοντέλο, απλά θα πληρώσεις παραπάνω. Αυτό που μάλλον ρώτησες είναι εάν θες να κάνεις άλλο Subscription, σε άλλο πακέτο, και σου είπαν ότι πρέπει να κάνεις καινούργιο και να το μεταφέρεις εκεί (ειτε τα Windows Azure Core ή SQL Azure Core κλπ). Αυτό που λήγει είναι το free tier που σου δίνουν σαν κατανάλωση, όχι το subscription αυτό καθ'αυτό. Εάν συνεχίσεις να το χρησιμοποιείς χωρίς να το ακυρώσεις/κλείσεις, θα χρεωθείς κανονικά. Μπορείς να βρεις περισσότερες λεπτομέριες στο Billing portal.

    Παντώς αυτό που είναι σωστό, είναι ότι δεν μπορείς ακόμα, τουλάχιστον όχι τόσο εύκολα, να "πηδήξεις" απο πακέτο σε πακέτο. Θα ρωτήσω και στην MVP list και θα σου πω ακριβώς τι και πως.


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  03-09-2011, 11:33 67026 σε απάντηση της 67024

    Απ: Trial Azure Subscription

    Μια "σωστή" περιγραφή θα δεις εδώ http://www.microsoft.com/windowsazure/pricing/pay-as-you-go/ και συγκεκριμένα το κομμάτι που λέει "Everything below is included each month at no charge for the first 90 days.Everything below is included each month at no charge for the first 90 days."


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  03-09-2011, 14:36 67029 σε απάντηση της 67026

    Απ: Trial Azure Subscription

    Θα συμφωνήσω Πάνο. Σου δίνει την εντύπωση ότι για τον πρώτο καιρό είναι δωρεάν και μετά θα χρεώνει.

    Θα πάρω αυτό που λες το Everything below is included each month at no charge for the first 90 days και θα συνεχίσω με κάτι που λέει παρακάτω Use above and beyond what’s included - and after the 3-month period for SQL Azure - will be charged at our standard consumption rates. Βλέπω δηλαδή ότι κάνει ξεκάθαρο διαχωρισμό για τον SQL Azure μόνο και όχι για όλη την συνδρομή. Όπως και να έχει βρήκα ένα link καταχωνιασμένο που εξηγεί τι γίνεται και τελικά θα πρέπει να αγοράσω νέο subscription πριν λήξει το Trial για να γίνει η διαδικασία αυτόματα όπως λέει το link.

    Link

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems