Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Τιμές για project τι παίζει???

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò nikosvovos. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Παναγιώτης Καναβός στις 21-09-2013, 10:25. Υπάρχουν 8 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  18-09-2013, 09:45 74383

    Τιμές για project τι παίζει???

    Τιμές για project τι παίζει???

    Πρόκειται να αναλάβω ένα project για κινητό για τραπεζική εφαρμογή που θα το παραδώσω σε δυο μήνες, καθημερινά θα ασχολούμαι περίπου 5 ώρες την ημέρα και τα σαβ/κυριακα αντίστοιχα δεν ξέρω όμως τι τιμές παίζουν στην αγορά???

    Αν ζητήσω πχ για αυτούς τους δύο μήνες 1400€ είναι εντάξει? Η είναι πολλά η λίγα για μια τέτοια δουλεία??

  •  18-09-2013, 10:19 74384 σε απάντηση της 74383

    Απ: Τιμές για project τι παίζει???

    1400 / 60  / 5 = 4.6 ευρώ την ώρα μείον τους φόρους = 3.7 ευρώ την ώρα 

    Εσένα σου φαίνονται πολλά; :) Υπάρχουν Ινδικές mass outsource εταιρίες που ζητάνε περισσότερα!

     

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  18-09-2013, 10:30 74385 σε απάντηση της 74384

    Απ: Τιμές για project τι παίζει???

    Εγώ έλεγα  1400 έχοντας στο μυαλό μου ότι ένας προγραμματιστής παίρνει 700 € τον μήνα περίπου μισθό οπότε με βάση αυτό το είπα!!! Για τα ελληνικά δεδομένα τι παίζει ποια είναι μια ενδεικτική τιμή?? 

  •  18-09-2013, 10:46 74386 σε απάντηση της 74385

    Απ: Τιμές για project τι παίζει???

    Ενας προγραμματιστής παίρνει ΑΠΟ 700 ευρώ μισθό το μήνα (αν και οι περισσότεροι παίρνουν ακόμα και εν μέσω κρίσης κάτι παραπάνω - εκτός αν μιλάμε για junior χωρίς καθόλου εμπειρία), έχοντας καλυμμένα τα φορολογικά και τα ασφαλιστικά του - άρα αυτά τα λεφτά του μένουν καθαρά στα χέρια.

    Εσύ όμως υπολογίζεις καθαρή δουλειά 5-6 ώρες επί 7 ημέρες = 42 ώρες, όχι 40 "μεικτής" δουλειάς (που σημαίνει ότι από αυτές τις 40 ώρες κάποιες αναγκαστικά χάνονται στο φαγητό, καφέ, τουαλέτες, κλπ).

    Συν οτι δεν υπολογίζεις δώρα, ούτε άδειες. Άρα το να εξισώνεις έναν ονομαστικό μισθό με την αμοιβή σου ανά ώρα σαν ελ. επαγγελματίας, είναι λάθος.

    Ακόμα και σαν junior, θα  υπολόγιζα την αναλογία ως εξής: 700 ευρώ x 14 = το ποσό που θα έπαιρνα ανά έτος. Μετά θα διαιρούσα δια ΕΝΤΕΚΑ (οχι δια δωδεκα) για να συμπεριλάβω και τον σχεδόν ένα μήνα πληρωμένης άδειας που θα μου έδινε η μόνιμη εργασία. Αυτό μας βγάζει περίπου 890 ευρώ το μήνα. Σε αναγωγή σε ωρομίσθιο, βγαίνει 5,5 περίπου. Αν βάλεις ότι πληρώνεις και φόρο 26% (φυσικά τα δηλώνεις αυτά και πληρώνεσαι είτε με απόδειξη δαπάνης είτε με ΤΠΥ) τότε για να βγει το καθαρό στο φόρο (δηλ να πάρεις χρήματα που με 26% φόρο θα σου δώσουν 5,5 ευρώ την ώρα) πρέπει να ζητήσεις 7,4 ευρώ την ώρα. (Εδώ πολλοί θα πουν ότι αυτό δεν είναι σωστό μια και ο φόρος μπορεί να σου μειωθεί μέσω εξόδων, αλλά that's just my take on this).

     Αρα, 7.4*60*6 =  2650 περίπου (και δεν έχω βάλει έξοδα ΟΑΕΕ μέσα)

     

    Συγνώμη για την πολύ γρήγορη γραφή, έλλειψη χρόνου :) Οι παραπάνω υπολογισμοί προυποθέτουν ότι δηλώνεις κανονικά το εισόδημα αυτό στη ΔΟΥ σου και είτε είσαι ελ. επαγγελματίας με τιμολόγια παροχής υπηρεσιών, είτε θα πληρωθείς με απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης.

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  18-09-2013, 11:10 74388 σε απάντηση της 74386

    Απ: Τιμές για project τι παίζει???

    Τα ΚΤΕΟ στην Ελλάδα. (Ο θεσμός του ΚΤΕΟ)

    Προς το παρόν δεν έχω ΤΕΒΕ μιας και είναι η πρώτη δουλεία τέτοιας μορφής λογικά από όσα κατάλαβα θα μου δοθεί κάποια απόδειξη ότι πείρα από  την   εταιρεία το ποσό που θα φαίνεται και στο συμβόλαιο που θα κάνουμε και το ποσό αυτό εγώ θα το βάλω στην δήλωση μου σαν έξτρα εισόδημα.

    Οι πέντε ώρες την ημέρα ναι σίγουρα θα είναι και παραπάνω για να βγει η δουλεία.

  •  18-09-2013, 11:14 74389 σε απάντηση της 74388

    Απ: Τιμές για project τι παίζει???

    Για να ολοκληρώσω λοιπον, μια και μου έδωσες αυτή την πληροφορία, ο φόρος που θα πληρώσεις θα είναι 26%. Αρα στα 1440 ευρώ θα πάρεις στα χέρια σου κάτι παραπάνω από 1000 ευρώ για 2 μήνες δουλειά + ΣΚ...εγώ θεωρώ ότι είναι εξαιρετικά λίγα, αλλά it's up to you :)

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  18-09-2013, 11:33 74390 σε απάντηση της 74389

    Απ: Τιμές για project τι παίζει???

     Όντος είναι λίγα 1000 για δύο μήνες αφού έχουμε και 26% φόρο άρα κάπου στα 2500-600 καλά πρέπει να είναι.

  •  18-09-2013, 16:46 74391 σε απάντηση της 74383

    Απ: Τιμές για project τι παίζει???

    Εκτος απο τα λεφτα, πιο δυσκολο ειναι να προβλεψεις την χρονική διαρκεια κατασκευης. Αν δεν κοστολογησεις το καθε feature σε χρονο και χρήμα, οι δυο μήνες φαινονται πολυ αυθαιρετη προθεσμία. Καλο ειναι να πληρωνεσαι καθε 1-2 βδομαδες σύμφωνα με την πρόοδο, αλλιως μπορει να πας μετα απο 2 μηνες και να σου πουν ότι εφτιαξες μια μ@λ@κια (η να μην σε θυμουνται καν!!).
  •  21-09-2013, 10:25 74405 σε απάντηση της 74391

    Απ: Τιμές για project τι παίζει???

    Εγώ λέω 42. Ποιά ήταν η ερώτηση?

     Λοιπόν δεν ξέρουμε το scope του έργου, τις απαιτήσεις, τις λειτουργίες που θα πρέπει να καλύψει, το κοινό στο οποίο απευθύνεται, το χρόνο που μπορεί να χρειαστεί. Γιατί τα αστειάκια του στυλ "2 μήνες για 5 ώρες τη μέρα" τα έχει βγάλει εργοδότης, όχι ο προγραμματιστής που έκατσε να δει τί του ζητήσανε και πόσο χρόνο θα χρειαστεί.

    Να μαντέψω, κάποιος "χωμένος" πήρε το έργο από την Τράπεζα του σκοτωμού, και ψάχνει κορόιδο να του το φτιάξει στο τσάμπα? Και να βγει και με 5 ώρες τη μέρα?

    Με τέτοιες ασάφειες και ρίσκα, μάλλον 6 μήνες θα πάρει με πήγαινε-έλα στον πελάτη που συνέχεια θα απορρίπτει την εφαρμογή και θα ζητάει τροποποιήσεις, ενώ στο τέλος θα ακυρωθεί και κανείς δεν θα πληρωθεί. 


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems