Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πως μπορώ να μεταφέρω τις ρυθμίσεις από το config file σε κώδικα;

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò γιωργος μπακογιαννης. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Antonios Chatzipavlis στις 23-08-2015, 19:27. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  22-08-2015, 11:52 77181

    Πως μπορώ να μεταφέρω τις ρυθμίσεις από το config file σε κώδικα;

    Πως μπορώ να μεταφέρω τις ρυθμίσεις από το config file σε κώδικα;

    Σχετικό App.config file: 

     

    <?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
    <configuration>
      <system.serviceModel>    
        <client>      
          <endpoint name="FileRepositoryService" address="net.tcp://192.168.0.100:5000" binding="netTcpBinding" contract="FileServer.Services.IFileRepositoryService" bindingConfiguration="customTcpBinding"/>
        </client>     
        <bindings>      
          <netTcpBinding>
            <binding name="customTcpBinding" receiveTimeout="00:01:00" sendTimeout="00:01:00" maxReceivedMessageSize="204800" transferMode="Streamed"/>          
          </netTcpBinding>
        </bindings>
      </system.serviceModel>
    <startup><supportedRuntime version="v4.0" sku=".NETFramework,Version=v4.0,Profile=Client"/></startup></configuration>

    while (!dead) learn();
  •  23-08-2015, 07:12 77184 σε απάντηση της 77181

    Απ: Πως μπορώ να μεταφέρω τις ρυθμίσεις από το config file σε κώδικα;

    Τελικά το βρήκα! Εάν κάποιος θέλει μπορώ να το περιγράψω.


    while (!dead) learn();
  •  23-08-2015, 13:14 77185 σε απάντηση της 77184

    Απ: Πως μπορώ να μεταφέρω τις ρυθμίσεις από το config file σε κώδικα;

    Δεν σε πρόλαβα, αλλά δεν πειράζει το βρήκες μόνος σου και έτσι έμαθες κάτι.
     
    Η μόνη σοβαρή ένσταση που έχω και θα πρέπει να προσέξεις είναι ότι εκεί που θα στηθεί αυτό πιθανότατα να χρειαστεί να αλλάξει, αν το έχεις στο κώδικα αυτό σημαίνει αλλαγή στο κώδικα και πίστεψε με δεν θα αρέσει καθόλου. Στο χώρο που εργάζομαι κάτι τέτοιο θα ήταν καταστροφικό για σένα καθώς η εφαρμογή σου δεν θα γίνονταν αποδεκτή εξαιτίας αυτού. Ο λόγος απλός δεν μπορεί το IT να περιμένει εσένα να κάνεις την αλλαγή όσο και αν εσύ την κάνεις γρήγορα. Επίσης ένα άλλο σημαντικό είναι τα τυχόν password που εμπεριέχονται μέσα στο config, δεν θα είναι αποδεκτό να τα ξέρεις ούτε εσύ ούτε η εφαρμογή 

    Antonios Chatzipavlis

  •  23-08-2015, 18:37 77186 σε απάντηση της 77185

    Απ: Πως μπορώ να μεταφέρω τις ρυθμίσεις από το config file σε κώδικα;

    Πρώτα από όλα σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.
     
    Αυτό που έκανα είναι ότι κάλεσα την «ClientBase(System.ServiceModel.Channels.Binding binding, System.ServiceModel.EndpointAddress remoteAddress)» και έτσι έλυσα το θέμα μου.
     
    Τώρα αυτό το κάνω γιατί θέλω να έχω την κεντρική διαχείριση μέσω UI και όχι με τα .configs για τα διαφορά bin αρχεία. Τις σχετικές ρυθμίσεις (credentials, timespans κλπ.) τις αποθηκεύω σε MS SQL Server με encryption. Εάν υπάρχει πιο δόκιμός τρόπος, είναι ευπρόσδεκτος.
     
    Τώρα για να πάω και στην ουσία του θέματος. Θέλω να κατασκευάσω μέσω WCF (tcp) έναν file server που θα στηθεί στον εκάστοτε server για ανταλλαγή αρχείων μεταξύ των τερματικών πχ παραστατικά σε pdf, αρχεία των ΕΑΦΔΣΣ κλπ. 
     
    Αυτό που έχω καταφέρει με την παλαιά εφαρμογή, είναι ότι έχω στον εκάστοτε server ένα και μόνο φάκελο που αποθηκεύω τα πάντα, αρχεία, DBs, Bins κλπ. Δεν έχω ρυθμίσεις στην registry, αρχεία σε αλλά σημεία στον server ή στα τερματικά. Και αυτό τόσα χρόνια (από το 1993) που αναπτύσσω – εξελίσσω την εφαρμογή έχει διευκολύνει εμένα (σαν εταιρία) και τους πελάτες μας. Κρατάς ένα φάκελο backup στο server και αυτό είναι όλο.
     
    Τέλος δεν ξέρω εάν είναι δυνατόν μέσω του WCF (tcp)  να μεταφέρω μερικές διαδικασίες που είναι χρονοβόρες και με πολλά round trips να τις εκτελούνται στο server και όχι στα τερματικά; 


    while (!dead) learn();
  •  23-08-2015, 19:27 77187 σε απάντηση της 77186

    Απ: Πως μπορώ να μεταφέρω τις ρυθμίσεις από το config file σε κώδικα;

    Αν θες την γνώμη μου μην το κάνεις αυτό, κράτα το config και εστίασε στο functionality που θες να δώσεις.

    Απλά θα σου πω ότι όσες εφαρμογές έρχονται έτσι εκεί που δουλεύω ζητάμε να πάνε όλα στα config files καθώς έτσι είναι αρκετά καλύτερα διαχειρίσιμα

     

     


    Antonios Chatzipavlis

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems