Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πως μπορώ να διασφαλίσω την εγκατάσταση εφαρμογής Vb6 σε ένα & μόνο ΗΥ.. ?

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò gioklis. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Johnnyxp64 στις 13-04-2018, 11:34. Υπάρχουν 5 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  14-03-2018, 17:23 78248

    Πως μπορώ να διασφαλίσω την εγκατάσταση εφαρμογής Vb6 σε ένα & μόνο ΗΥ.. ?

    Ζητώ την βοήθεια σας …… ,   έχω φτιάξει ένα προγραμμα που ουσιαστικά κάνει backup  όποια αρχεία επιλέξει ο χρήστης  από τον υπολογιστή του  .. αυτό που θέλω να διαφυλάξω είναι ότι ό κάθε χρήστης ( όταν αποκτήσει την εφαρμογή, είτε με χρήματα είτε δωρεάν ) να μπορεί να κάνει μια μόνο εγκατάσταση σε ένα ΗΥ.  Δεν έχω ιδέα με ποιο τρόπο μπορώ να το πετύχω αυτό ….  ?  μπορεί να βοηθήσει κάποιος ???????  

  •  20-03-2018, 07:14 78250 σε απάντηση της 78248

    Απ: Πως μπορώ να διασφαλίσω την εγκατάσταση εφαρμογής Vb6 σε ένα & μόνο ΗΥ.. ?

    Καλημέρα σου, 

    Δεν ξέρω αν όντως σε ενδιαφέρει να κάνεις κάτι τέτοιο σε VB6 - ή εκ παραδρομής έχει βρεθεί η δημοσίευση σε αυτή την περιοχή. Όπως και να έχει το θέμα, για να πετύχεις ένα τέτοιο σκοπό, θα πρέπει να έχεις ένα μηχανισμό που να πάρει κάποια μοναδική πληροφορία από το PC που θα εγκαταστήσεις, και με βάση αυτή θα δημιουργίσεις σε συνδιασμό με ένα κρυφό κλειδί, ένα token που θα αποθηκευτεί στον υπολογιστή. Στη συνέχεια, κάθε φορά που θα ξεκινάει η εφαρμογή σου, θα τσεκάρει την ύπαρξη και την εγκυρώτητα του token που θα είναι αποθηκευμένο στον υπολογιστή.

    Τέτοια μοναδική πληροφορία, είναι ένα CRC του BIOS του υπολογιστή, το serial number του πρώτου δίσκου του υπολογιστή, η mac address της πρώητης κάρτας δικτύου του υπολογιστή, κτλ.

    Για τη VB6 κάτι τέτοιο θα μπορούσες να το κάνεις εύκολα μέσω WMI.

     

    Φιλικά,
    George J.
     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  21-03-2018, 18:14 78251 σε απάντηση της 78250

    Απ: Πως μπορώ να διασφαλίσω την εγκατάσταση εφαρμογής Vb6 σε ένα & μόνο ΗΥ.. ?

    Σε ευχαριστώ  Γιώργο  για την απάντηση σου,  την γλώσσα την θυμάμαι λiγο από το σχολείο .. για το λογο αυτό και την επέλεξα,  αλλα μιας και είμαι .. αρχάριος .. μπορείς να μου δώσεις  κάποιο παράδειγμα

    Ευχαριστώ

    Γιώργος.

  •  22-03-2018, 08:49 78252 σε απάντηση της 78251

    Απ: Πως μπορώ να διασφαλίσω την εγκατάσταση εφαρμογής Vb6 σε ένα & μόνο ΗΥ.. ?

    Κανείς δεν χρησιμοποιεί πλέον VB6. Ούτε καν να ψάξεις στο Google δεν μπορείς γιατί ... 16 χρόνια μετά την κατάργηση της, όλα τα αποτελέσματα που επιστρέφει οποιαδήποτε αναζήτηση για "Visual Basic" είναι για VB.NET. 

     Αν είσαι αρχάριος, ξεκίνα με μία γλώσσα που χρησιμοποιείται ευρέως και ταιριάζει σε αυτά που θέλεις να κάνεις, όχι στο τί έμαθες στο σχολείο. Θα είναι ευκολότερο από το να προσπαθήσεις να ξαναθυμηθείς την VB6 χωρίς καμμία βοήθεια.

     


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  27-03-2018, 22:12 78256 σε απάντηση της 78252

    Απ: Πως μπορώ να διασφαλίσω την εγκατάσταση εφαρμογής Vb6 σε ένα & μόνο ΗΥ.. ?

    Παναγιώτη  σε ευχαριστώ για την απάντηση σου … πράγματι  είμαι αρχάριος .. αλλα όχι νέος … την έμαθα στο σχολείο μαζί με το Dos Fortran … κλπ

    Δεν την εξάσκησα .. όσο θα έπρεπε … και τώρα χρειάζομαι κάποιες εφαρμογές .. και είμαι … αναγκασμένος … να επιστρέψω  και φυσικά γυρνώ σε αυτό που είχα διδαχτεί πριν από 20 χρόνια …

  •  13-04-2018, 11:34 78260 σε απάντηση της 78256

    Απ: Πως μπορώ να διασφαλίσω την εγκατάσταση εφαρμογής Vb6 σε ένα & μόνο ΗΥ.. ?

    gioklis:

    Παναγιώτη  σε ευχαριστώ για την απάντηση σου … πράγματι  είμαι αρχάριος .. αλλα όχι νέος … την έμαθα στο σχολείο μαζί με το Dos Fortran … κλπ

    Δεν την εξάσκησα .. όσο θα έπρεπε … και τώρα χρειάζομαι κάποιες εφαρμογές .. και είμαι … αναγκασμένος … να επιστρέψω  και φυσικά γυρνώ σε αυτό που είχα διδαχτεί πριν από 20 χρόνια …

     

    αδερφε πολυ φιλικα, ξεχνα τελειως τι ειχες κανει στο σχολειο πριν 20 χρονια. μιας και δεν το εκανες εφαρμογη ποτε, καλητερα γραψε κατι σε vb.net που εχει και την ιδια συνταξη και δεν θα πανικοβληθεις αμα την δεις σαν γλωσσα!

     

    οσο αφορα την λυση που θελεις ειχα κανει κατι τετοιο καμια 10αρια χρονια πριν σε vb.net και παιζει ακομα και σημερα just fine.

    η βασικη θεωρια ηταν εχω 2 προγραμαμα. το ενα παραγει uniqe serial number keyς και τα αποθηκευει Online φυσικα σε ενα server, ftp or sql, και μαζι εγραφε ποσες αδειες χρησης για Install εχει αυτο το cd-key


    μετα το αλλο κομματι εινaι ενα dll library που εβαζες σε καθε εφαρμογη που ηθελες στην εναρξη και με 1 γραμμη κωδικα εκανε αυτο τον ελεγχο και δεν προχορουσε αν δεν περνουσε το verification.

    εκει ο χρηστης βαζει το κλειδι που του ειχα δωσει και μετα αυτο κανει confirmation με τον server (ωστε να αποφυγουμε τα local cracks) και αν ο server εκανε confirm η εφαρμογη ξεκιναει κανονικα κτλ. οποια δηποτε αλλαγη στο προγραμμα (copy paste etc) η αλλαγη user ξανακλειδωνε την εφαρμογη. εχω ομως φυσικα και την δυνατοτηα να κανεις deActive ενα cd-key και να το μεταφερεις σε αλλη θεση εργασιας. ετσι δεν σε χαλιζουν οι πελατες να το ξεκλειδωσεις εσυ. αρπαξε ιο (παραδειγμα)?

    ας κανει desctivate to cd-key και μετα το format η σε αλλο pc ας το κανει activate μετα μονος τους! 

    αν ενδιαφερεσε να το αποκτησεις στειλε μου Private Message και μιλαμα για λεπτομεριες.

    regards


    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems