Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

mp3 Σταματά να παίζει μετά απο postback

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò anthou. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος anthou στις 16-06-2020, 17:36. Υπάρχουν 8 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  08-06-2020, 13:37 78504

    mp3 Σταματά να παίζει μετά απο postback

    Σε μια aspx σελίδα έχω ένα audio control το οποίο παίζει ενα mp3 Και το οποίο λειτουργεί κανονικά

    Δίπλα απο το control υπάρχουν τρία Radiobutton με AutoPostBack="True"

    Ενω παίζει το mp3 και κάνω select σε ενα απο τα τρία  RadioButton  τότε σταματά να παιζει το mp3

    (το ιδο συμβαίνει και με ενα απλο Button) 

    Πως μπορεί   να παιζει το mp3 χωρίς να σταματά οτα γίνεται postback h  οταν γινεται onclick στην σελίδα

     

  •  09-06-2020, 08:33 78505 σε απάντηση της 78504

    Απ: mp3 Σταματά να παίζει μετά απο postback

    Καλημέρα σου,

    Από ότι καταλαβαίνω, χρησιμοποιείς ASP.NET WebForms - δεν είναι δυνατόν, να κάνεις post-back και να μην σταματήσει να παίζει το audio control. Με το στήσιμο που έχεις, κάθε φορά που πατάς ένα κουμπί, όλη η σελίδα αποστέλνεται στο server (Autopostback="true").

    Για να πετύχεις αυτό που θες, πρέπιε να ενεργοποιήσεις το AJAX υποσύστημα (ajax scripts/update panels) και τα partial updates. Αυτό θα σου επιτρέψει να κάνεις post-back, και να μην στέλνει όλη τη σελίδα πίσω στο server, αλλά μόνο την πληροφορία που χρειάζεται.

     

    George j.

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  09-06-2020, 10:38 78506 σε απάντηση της 78505

    Απ: mp3 Σταματά να παίζει μετά απο postback

    Γιώργο καλημέρα


    Ναι εχεις δικιο ειναι aspx web form με το Visual Studio

    Προς την ιδια κατευθυνση είμουνα και εγω αλλα δεν ειμουν σίγουρος, το επιβεβαιωσες  και  άλλαξα την σελίδα η οποία τώρα λειτουργει κανονικά με scpriptmanager και updatepanel. Το αποτέλεσμα ειναι αυτο που ήθελα

    Το  partial updates που αναφέρεις  είναι διαφορετική τεχνική η εννοεις  το updatepanel να το χρησιμοποιήσω μόνο στο τμήμα που κάνει postback και το audio control να είναι εξω απο αυτό ;

    Σε ευχαριστώ για την βοήθεια 

     

     

     

     

     

     

  •  09-06-2020, 20:15 78507 σε απάντηση της 78506

    Απ: mp3 Σταματά να παίζει μετά απο postback

    Καλησπέρα,

    Το partial update είναι αυτό που κάνει το update panel - δεν υπάρχει άλλη παρόμοια τεχνική στα WebForms.

    Μπορείς να το δεις και από τα web tools του browser σου, στο Network tab. Αυτό που γίνεται από το update panel, είναι ότι στέλνει σχεδόν το ίδιο request (postback) όπως όταν δεν υπήρχε, αλλά δεν παίρνει πίσω όλη τη σελίδα, αλλά τις αλλαγές στον html κώδικα μέσα στο update panel.

      

    George J.

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  09-06-2020, 20:30 78508 σε απάντηση της 78507

    Απ: mp3 Σταματά να παίζει μετά απο postback

    Καλησπέρα

    το έχω ήδη βάλει στο τμήμα που στέλνει το postback και η σελίδα λειτουργεί κανονικά 

    Ευχαριστώ

  •  09-06-2020, 23:54 78509 σε απάντηση της 78508

    Απ: mp3 Σταματά να παίζει μετά απο postback

    Θα πρότεινα να μην χρησιμοποιήσεις καθόλου ASP.NET controls γι αυτή τη δουλειά. Όλοι οι browsers πλέον υποστηρίζουν το audio tag. Από την άλλη, τα update panels και partial updates είναι πολύ πιο περίπλοκα στην υλοποίηση από το να κάνεις μία κλήση fetch σε Javascript.
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  10-06-2020, 13:12 78510 σε απάντηση της 78509

    Απ: mp3 Σταματά να παίζει μετά απο postback

    Ενδιαφέρουσα άποψη , αλλα δεν έχω ασχοληθεί με τετοια περίπτωση θα μπορούσες να μου δώσεις 1-2 παραδειγματα για να ασχοληθώ

    Το ζητούμενο είναι οτι στην σελίδα παίζει το mp3  χρήστης θα πρέπει να απαντά με βάση το ακουστικό, επιλέγοντας  RadioButton και να κάνει την εγγραφή στην βάση, με τα στοιχεία του χρήστη και το αποτέλεσμα της επιλογής (Οπως στις παρουσιάσεις να έχουμε το feedback  απο τους χρήστες που παρακολούθησαν την παρουσίαση με βάση το email εγγραφής)

    Στα μέχρι τώρα τα test που έχω κάνει δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα (δουλεύω μέχρι στιγμής τοπικά test περιβάλλον-localhost, δεν ξέρω αν θα λειτουργεί και στο web )

    Ευχαριστώ 

  •  15-06-2020, 08:22 78511 σε απάντηση της 78510

    Απ: mp3 Σταματά να παίζει μετά απο postback

    Καλημέρα,

    Σίγουρα υπάρχουν πολλοί τρόποι για να υλοποιήσεις αυτό που θες. Ένας τρόπος είναι αυτός που έχεις υλοποιήσει. Ένας αλλος είναι αυτός που περιγράφει ο Παναγιώτης - χρήση τεχνικών Ajax, με χρήση JavaScript - τεχνική που είναι αρκετά δημοφιλής στις μέρες μας. Θα μπορούσε να γίνει και με χρήση του <FRAME> tag, που δεν θα απαιτούσε να γραφτεί καθόλου κώδικας JavaScript. Ο καθένας μπορεί να φέρει στο τραπέζι αυτό που πιστεύει ότι είναι καλύτερο...

    Νομίζω ότι το ζητούμενο κάθε φορά είναι διαφορετικό και έχει να κάνει τις περισσότερες φορές με το πως είναι στημένο ήδη το project. Αν είναι στημένο σε ASP.NET WebForms, εγώ προσωπικά δεν θα έμπαινά ποτέ στη διαδικασία να κάτσω να γράψω κώδικα JavaScript, θα πήγαινα με τα αυτά που προσφέρει το ASP.NET WebForms - Ajax Script control και UpdatePanel control.

     

    George J.

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  16-06-2020, 17:36 78512 σε απάντηση της 78511

    Απ: mp3 Σταματά να παίζει μετά απο postback

    Ευχαριστώ και τους δύο για την βοήθεια, η σελίδα οπως έχω αναφέρει λειτουργεί κανονικά οπότε δεν υπάρχει λόγος να την αλλάξω, αλλα θα με ενδιεφερε να μελετήσω και τις άλλες δύο λύσεις.

    Πιστεύω ότι στην εποχή του COVID-19 και επειδή οι συναντήσεις έχουν περιοριστεί, η παρουσίαση μερικών  νέων τεχνικών με διαφορετικές προσεγγίσεις καθώς και οι τρόποι ανάπτυξης θα ήταν ένα καλό θέμα συζητήσεων για πολλούς εδώ μέσα

    Ευχαριστώ 


Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems