Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Visual Studio και Office σε Vista 64 bit

  •  18-09-2008, 10:53

    Visual Studio και Office σε Vista 64 bit

    Καλημέρα σε όλους,

    έβαλα εχθές Vista 64bit στο desktop στο σπίτι.

    Καταρχήν να παραθέσω όσα ξέρω μέχρι στιγμής για όσους δεν τα γνωρίζουν:

    • Δεν γίνεται αναβάθμιση από 32 σε 64 bit. Πρέπει να γίνει καθαρή εγκατάσταση. Από ό,τι διαβάζω όμως λειτουργεί ο Windows Easy Transfer για να μεταφέρεις ρυθμίσεις. Θα το δοκιμάσω...
    • Προγράμματα για 32bit λειτουργούν και στα 64bit. Αλλά από ό,τι λέει όλος ο κόσμος (δεν έχω προσωπική εμπειρία ακόμα) λειτουργούν πιο αργά από ότι αν έτρεχαν σε 32bit λειτουργικό γιατί λειτουργούν με κάποιας μορφής virtualization. Φυσικά αν υπάρχουν πολύ παλιές εφαρμογές με μεγαλύτερα προβλήματα συμβατότητας υπάρχει πάντα και το Virtual PC.
    • Φυσικά στα 64bit μπορείς να έχεις ελεύθερα περισσότερη από 3GB RAM.

    και οι ερωτήσεις μου για όσους χρησιμοποιούν 64bit περισσότερο χρόνο (π.χ. ο administrator μας!)

    1. Νομίζω ότι δεν υπάρχουν ειδικές εκδόσεις 64bit για Visual Studio και Office. Σωστά;
    2. Για SQL Server;
    3. Πλέον έχω δυο Program Files φακέλους. Έναν για 64 και ένα για 32bit. Γιατί όμως έχουν σχεδόν τα ίδια πράγματα μέσα; Τουλάχιστον πριν εγκαταστήσω τίποτα, αμέσως μετά το πέρας της εγκατάστασης του λειτουργικού, οι δυο φάκελοι είχαν τον ίδιο αριθμό υποφακέλων. Περίεργο...

    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
    Δημοσίευση στην κατηγορία: ,
Δείτε όλες τις δημοσιεύσεις της Θεματική Ενότητας
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems