Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Visual Studio και Office σε Vista 64 bit

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Dimitris Papadimitriou. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Mitsaras στις 20-09-2008, 02:40. Υπάρχουν 22 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 2 (23 εγγραφές)   1 2 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  18-09-2008, 10:53 44726

    Visual Studio και Office σε Vista 64 bit

    Καλημέρα σε όλους,

    έβαλα εχθές Vista 64bit στο desktop στο σπίτι.

    Καταρχήν να παραθέσω όσα ξέρω μέχρι στιγμής για όσους δεν τα γνωρίζουν:

    • Δεν γίνεται αναβάθμιση από 32 σε 64 bit. Πρέπει να γίνει καθαρή εγκατάσταση. Από ό,τι διαβάζω όμως λειτουργεί ο Windows Easy Transfer για να μεταφέρεις ρυθμίσεις. Θα το δοκιμάσω...
    • Προγράμματα για 32bit λειτουργούν και στα 64bit. Αλλά από ό,τι λέει όλος ο κόσμος (δεν έχω προσωπική εμπειρία ακόμα) λειτουργούν πιο αργά από ότι αν έτρεχαν σε 32bit λειτουργικό γιατί λειτουργούν με κάποιας μορφής virtualization. Φυσικά αν υπάρχουν πολύ παλιές εφαρμογές με μεγαλύτερα προβλήματα συμβατότητας υπάρχει πάντα και το Virtual PC.
    • Φυσικά στα 64bit μπορείς να έχεις ελεύθερα περισσότερη από 3GB RAM.

    και οι ερωτήσεις μου για όσους χρησιμοποιούν 64bit περισσότερο χρόνο (π.χ. ο administrator μας!)

    1. Νομίζω ότι δεν υπάρχουν ειδικές εκδόσεις 64bit για Visual Studio και Office. Σωστά;
    2. Για SQL Server;
    3. Πλέον έχω δυο Program Files φακέλους. Έναν για 64 και ένα για 32bit. Γιατί όμως έχουν σχεδόν τα ίδια πράγματα μέσα; Τουλάχιστον πριν εγκαταστήσω τίποτα, αμέσως μετά το πέρας της εγκατάστασης του λειτουργικού, οι δυο φάκελοι είχαν τον ίδιο αριθμό υποφακέλων. Περίεργο...

    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
    Δημοσίευση στην κατηγορία: ,
  •  18-09-2008, 11:25 44727 σε απάντηση της 44726

    Απ: Visual Studio και Office σε Vista 64 bit

    Επίσης να σας επισημάνω ότι το Visual Studio είναι αισθητά πιο αργό σε vista64. To λέω από προσωπική εμπειρία αφού στο ίδιο μηχάνημα η διαφορά ανάμεσα σε 32 και 64 μεταφράζονταν σε τουλάχιστον 10% διαφορά σε απόδοση.
    Αν θέλετε διαβάστε και αυτή τη συζήτηση όπου αναφέρομαι και σε ένα άλλο feature που λείπει από τη λειτουργία του VS σε vista 64

    Manos
  •  18-09-2008, 13:12 44728 σε απάντηση της 44727

    Απ: Visual Studio και Office σε Vista 64 bit

    Υπάρχει 64 bit έκδοση του SQL servers (και γι' αυτό τα x64 windows είναι must για DB servers). Για τα program files, είναι πολλά features τα οποία πρέπει να φαίνονται και στις x86 και στις x64 εφαρμογές, πχ o Windows Media player ο οποίος χρησιμοποιείται ή και απλά ανιχνεύεται από άλλες εφαρμογές, με αποτέλεσμα η λύση που επέλεξε η Microsoft είναι να εγκαταστήσει ξεχωριστά binaries για κάθε πλατφόρμα.

    Και που να δεις στην registry τι γίνεται με διπλές καταχωρήσεις...

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  18-09-2008, 13:36 44731 σε απάντηση της 44726

    Απ: Visual Studio και Office σε Vista 64 bit

    Εχω windows xp x64 απο το 2004 και vista x64 πολους μηνες.

    Windows XP pro x64 SP2 > Window sVista x64 ult SP!

    μην ακους αυτα περι αργης λειτουργιας των 32μπιτων εφαρμογων ΔΕΝ ειναι αληθεια! Εχουν ή την ιδια επιδοση ή καλητερη!(μην ξεχνας οτι σχεδον ολες οι εφαρμογες εκμεταλαυοντε οση μνημη και επεξεργαστη "δουν" απο το λειτουργικο, αν το λειτοθργικο σου ειναι σφερα θα πανε και αυτες καλητερα και ας ειναι χ86)
    δεν θελω να μπω σε λεπτομερεις αλλα σου μηλαω εκ πειρας ετων και πολλων bechmark!

    οσο για μερικους 2πλους φακελους η καταχωρησεις στην registry ειναι λογικο, και καθολου δεν φορτωνουν το μηχανημα σου μερικα MB παραπανω που καθοντε, ειναι εκει p.x ο ΙΕ 7 γιατι ειναι η καθαρα 64μπιτη εκδοση που ειναι ποιο "αερατη" στο σερφαρισμα, αλλα και η γνωστη 32μπιτη που παιζει τα παντα....γιατι?

    γιατι ακομα καποιες ηλιθιες εταιρειες με σκοπο να κερδοσκοπησουν, βλεπε Adobe, δεν εχουν γυρισει ολα τα plugin (FLASH, Shockwave ktl ktl) σε 64bit mode και ο ειναι εκει και περιμενουν μερικες εφαρμογες ποτε θα γινει επιτελους το ξεκολημα απο τα αργα 32μπιτα.

    επισης για σπανιες περιπτωσει ασυμβατοτητας, ειναι εκει για να σου δωσουν την λυση...απλα μην αγχωνεσαι για αυτα.

    Το VS 2005 k 2008 αντιλαμβανονται το λειτουργικο σου και εγκαθηστουν .NET framework σε 64bit, εσυ κανε απλα το setup σου, θα το κανει αυτο για σενα!Δεν υπαρχει "ιδικη εκδοση x64" θεωρησαν οτι σοβαρος προγραμματισμος ειναι αυτος που κοιτα το μελλον, και ετσι το setup εχει υποστηριξη καθαρη χ64 απο την μαμα microsoft.

    για sql προτεινω SQL 2008 Express X64 with Advanced Services
    http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=B5D1B8C3-FDA5-4508-B0D0-1311D670E336&displaylang=en
    (οχι οτι ειναι ποιο γρηγορος απο τον 2005, απλα εχει καλητερα εργαλεια export-import που δεν ειχε ο προιγουμενος και ειναι απαραιτητα, και εκμεταλευται αν θυμαμαι καλα περισσοτερο harware 4πυρηνους κτλ)
    αρα οταν κανεις install to vs MHN εγκανταστησεις sql server! πηγαινε Custom και επελεξε εσυ τη θες να εγκατασταθει!


    φυσικα οι εφαρμογες που θα φτιαχνεις αν ειναι στο ayto χωρις καμια αλλαγη θα παιζουν σε υπολογιστων με παλιοτερα 32μπιτα και νεα 64μπιτα, και θα εκμεταλευοντε το hardware σαφως καλητερα, οπως ειπες.

    Το μονο που πρεπει να προσεξεις ειναι οτι εδω και μερικα ετη η microsoft den εφτιαξε JetEngine 4+ (Access DB) για 64bit windows, Που σημαινει εσυ αν φτιαξεις μια εφαρμογη που εχει αναγκη να γραφει η να διαβαζει αρχεια access, ενω στον προγραμματισμο και το debuging θα τρεχει η εφαρμογη σου ΔΕΝ θα βλεπεις καμια εγγραφη, Μην πανικοβληθεις! Πηγαινει στα properties του project σου kai sto build - compile πες να ειναι μονο χ86 η εφαρμωγη σου, και θα βλεπεις εγγραφες κανονικα!
    αν και μαλων δεν σε ενδιαφερει γιατι θα παιζεις με SQL απο οτι καταλαβαινω.

    δεν ξαναγυρισα ποτε στα 32bit και ουτε προκειτε και παιζουν τα Παντα Τελεια στα Windows XP pro X64, και με λιγο καλο tunning kai sta sVista δεν θα εχεις κανενα προβλημα, αν κατι παει αργα στα Vista μην Βιαστεις να κατηγορησεις την αρχιτεκτωνηκη των 64bit θα ειναι λαθος, το λειτουργικο δεν ειναι και πολυ σοβαρο και δεν το συνηστω για development εφαρμογων!

    Windows Xp Pro x64 +sp2 +all updates και παιζει τα Παντα και παιχνιδια και εφαρμωγες και develpent αρκει να θυμασε να βαζεις παντα τους τελαυταιους χ64 drivers για το hardware σου που υπαρχουν για το 90+% των συσκευων! τωρα αν εχεια κανα υλικο μαρκα μ εκαψες ή η εταιρια προσπαθει να προοθησει τα sVista θα δυσκολευτεις να βρεις driver.

    welcome to the real computing world of x64 ;-)
    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  18-09-2008, 14:07 44734 σε απάντηση της 44728

    Απ: Visual Studio και Office σε Vista 64 bit

    manosB:
    Επίσης να σας επισημάνω ότι το Visual Studio είναι αισθητά πιο αργό σε vista64. To λέω από προσωπική εμπειρία αφού στο ίδιο μηχάνημα η διαφορά ανάμεσα σε 32 και 64 μεταφράζονταν σε τουλάχιστον 10% διαφορά σε απόδοση.
    Αν θέλετε διαβάστε και αυτή τη συζήτηση όπου αναφέρομαι και σε ένα άλλο feature που λείπει από τη λειτουργία του VS σε vista 64

    (Ξανα)Διάβασα τη συζήτηση. Την είχα ξεχάσει! Η έλλειψη edit-and-continue με ενοχλεί κι εμένα λίγο. Με βλέπω να αρχίσω να παίζω από την αρχή με virtual και να υπάρχει εκεί το developemnt environment. Έχει πολλά συν αυτή η λύση.

    Mitsaras:
    Και που να δεις στην registry τι γίνεται με διπλές καταχωρήσεις...

    ωχ... άσε να μην δω καλύτερα! Βέβαια φαντάζομαι ότι αυτό δεν είναι performance πρόβλημα, όπως λέει και ο Johnnyxp64 (64 όνομα και πράγμα).

    Johnnyxp64:

    JetEngine 4+

    μμμ... κάτι μου θυμίζει αυτό... αρχαία εφαρμογή για βάσεις δεδομένων της Microsoft με 6 γράμματα. Ποια να 'ναι...;


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  18-09-2008, 15:08 44739 σε απάντηση της 44734

    Απ: Visual Studio και Office σε Vista 64 bit

    Dimitris Papadimitriou:

    μμμ... κάτι μου θυμίζει αυτό... αρχαία εφαρμογή για βάσεις δεδομένων της Microsoft με 6 γράμματα. Ποια να 'ναι...;



    hmmmm Access?! τι κερδίζω? :P
    αλλαζω κατηγορια τωρα....αθλητικα!

    λετε στις F1 να δουλευει κανεις ακομα 32bit λειτουργικο? Καλα linux εχουν σιγουρα οι περισσοτεροι servers αλλα τα υπολοιπα το αποκλειω να ειναι Vista, τι κι αν ειναι 32 τι 64 και 128!
    Τα τερματικα τους με windows εχουν ή XP64 ή 2003χ64.
    κατι παραπανω θα ξερουν αυτοι απο βασεις δεδομενων και αναγκη για ταχυτητα! ;-)

    p.s
    ναι ειμαι Τοσο fan και ευχαριστημενος που Βαφτιστηκα Johnny xp64, για το λογο αυτο :)

    σκευτομαι το πρωτο μου παιδι (οταν) να το δωσω nickname αναλογο...:P
    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  18-09-2008, 17:54 44748 σε απάντηση της 44739

    Απ: Visual Studio και Office σε Vista 64 bit

    Η αλήθεια είναι ότι το WOW64 κάνει καλή δουλειά, αλλά σε καμμιά περίπτωση δεν μπορεί μια 32bit εφαρμογή να είναι πιο γρήγορη σε x64 περιβάλλον απ' ότι σε x86. Οι 64bit on x64 κατά κανόνα είναι πιο γρήγορες (εκτός από τον τομέα της δημιουργίας μουσικής, όπου παραδόξως οι επιδόσεις σε low latency απαιτήσεις είναι χειρότερες), και ακόμα κι αν το "οπλοστάσιο" αποτελείται από 32bit εφαρμογές, τα 64bit components του λειτουργικού εγγυόνται καλύτερη συνολική απόδοση, κοινώς, μια αίσθηση ταχύτητας σε σχέση με τα 32bit, ακόμα και με τους κοινούς κατά τ' άλλα πυρήνες των διαφορετικών platform εκδόσεων των vista (x86 vs x64).
    Τα προβλήματα με το hardware που ακούγονται πολύ έχουν νόημα μόνο σε πολύ παλιό hardware, όσο για τις εφαρμογές που δεν τρέχουν, είναι ο ορισμός του FUD, και είχε να κάνει με antivirii, disk defragmenters κλπ, ζήτημα που πλέον έχει λυθεί από τις περισσότερες εταιρείες που παράγουν τέτοιο software.

    Κοινώς, από 4GB και πάνω, τα x64 λειτουργικά είναι μονόδρομος. Ο υποφαινόμενος έχει 8GB στο κύριο μηχάνημά του, και δεν συμπαθεί καθόλου το PAE.

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  18-09-2008, 18:02 44749 σε απάντηση της 44748

    Απ: Visual Studio και Office σε Vista 64 bit

    ok. Ας μην μπούμε σε αντιπαράθεση για το αν οι εφαρμογές 32bit τρέχουν το ίδιο, χειρότερα ή καλύτερα στα 64bit. Υπάρχουν αρκετές αναφορές ότι τρέχουν χειρότερα, κάποιοι μπορεί από προσωπική εμπειρία να μην πρόσεξαν κάτι τέτοιο, ανάλογα και με το περιβάλλον τους.

    Άλλα θέματα που πρέπει να έχει κανείς υπόψη του. Ίσως πιο development oriented;


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  18-09-2008, 20:34 44752 σε απάντηση της 44749

    Απ: Visual Studio και Office σε Vista 64 bit

    Απο την δική μου εμπειρία έχω να πω ότι δεν είχα πρόβλημα με τίποτα, εκτός απο ένα activex (δυστυχώς δεν υπάρχει .net component για το πράγμα που θέλω) το οποίο δεν έχει 64bit support και φυσικά δεν παίζει σε 64bit καθώς μπλέκεται και θέμα driver μέσα. Γενικά είναι το μοναδικό πρόβλημα (και πάλι θέμα driver) που έχω αντιμετωπίσει εδώ και 1.5 χρόνο σε 64bit.

    Γενικά σε development δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  18-09-2008, 21:46 44753 σε απάντηση της 44752

    Απ: Visual Studio και Office σε Vista 64 bit

    Ditto. Όλα καλά σε development κι από εμένα, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  19-09-2008, 09:24 44758 σε απάντηση της 44731

    Απ: Visual Studio και Office σε Vista 64 bit

    Johnnyxp64:
    Το VS 2005 k 2008 αντιλαμβανονται το λειτουργικο σου και εγκαθηστουν .NET framework σε 64bit, εσυ κανε απλα το setup σου, θα το κανει αυτο για σενα!Δεν υπαρχει "ιδικη εκδοση x64" θεωρησαν οτι σοβαρος προγραμματισμος ειναι αυτος που κοιτα το μελλον, και ετσι το setup εχει υποστηριξη καθαρη χ64 απο την μαμα microsoft.

    Δεν βλέπω να ισχύει κάτι τέτοιο! Έκανα την τυπική εγκατάσταση του vs 2008 στα vista ultimate 64bit. Μπορεί να εγκατέστησε .net framework 64bit (που λογικά ήταν ήδη εγκατεστημένο από τα vista) αλλά το IDE είναι 32bit. Και αυτό φαίνεται από τον task manager όπου μπορείς να δεις ποιες εφαρμογές δεν τρέχουν πραγματικά 64. Άρα... VS2008 μόνο 32bit.


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  19-09-2008, 15:08 44769 σε απάντηση της 44758

    Απ: Visual Studio και Office σε Vista 64 bit

    Λοιπόν τα 64 αν δουλεύεις με virtual machines ή χρησιμοποιείται το pc για ειδικές εργασίες (Data center με SQLx64) είναι ιδανικά.

    Τώρα για το προγραμματιστή σε VS 2008
    • το VS αποδίδει καλύτερα σε 32 windows (τι να κάνουμε τώρα, αυτό ισχύει, Αυτή η διαφορά περίπου 10% σε μεγάλα compiles είναι αισθητή)
    • Κάποιες βιβλιοθήκες τρίτων κατασκευαστών δεν τρέχουν σε 64
    • το VS δεν υποστηρίζει edit and continue debug

    εγώ γύρισα από 64 σε 32 και ας έχω 6GB μνήμη στο μηχάνημα μου. Βέβαια παραδέχομαι ότι αν χρησιμοποιείς virtual machines  τα 64 είναι μονόδρομος για να εκμεταλλευθείς το hardware.

     Και συζήτηση κάνουμε ωρέ παίδες, χαλαρά Cool


    Manos
  •  19-09-2008, 15:38 44772 σε απάντηση της 44758

    Απ: Visual Studio και Office σε Vista 64 bit

    το ide ειναι 32 ναι αλλα το framework ειναι το συμαντικοτερο κοματι και αυτο ειναι 64.

    αν και κακος που δεν εχουν κανει και 64μπιτο interface θα πηγαινε καλητερα...who knows why....... κατι ακουστηκε για το vs10....

    σου ειναι προβλημα που δεν ειναι και το περιβαλλον 64 ή απλα ενημερωτικα ρωτας. γιατι προβληματα δεν εχει αναπτυσεις εφαρμογες κανωνικα.

    το "κακο" ειναι το edit and continiue Που λειει και ο Manos.

    αν και δεν με χαλαει αυτο ετσι κι αλλιος οι αλλαγες που κανουμε συνηθως απαιτουν restart της εφαρμoγης μας.

    με το καιρο θα δεις οτι ειναι ποιο αερατα απο τα 32 σε 32 windows. τουλαχιστον αυτη ειναι η δικη μου αποψη, στο δικο μου μηχανημα.

    Quad Q6600 3.0Ghz
    4Gbyte 1066 ram
    Stripe Raid Harddisks
    GA-P35-ds3 r2.1 Mainboard
    ATI 4850 512 Toxic (αλλα ασχετο με το vs)
    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  19-09-2008, 16:27 44775 σε απάντηση της 44772

    Απ: Visual Studio και Office σε Vista 64 bit

    Johnnyxp64:
    το ide ειναι 32 ναι αλλα το framework ειναι το συμαντικοτερο κοματι και αυτο ειναι 64. αν και κακος που δεν εχουν κανει και 64μπιτο interface θα πηγαινε καλητερα...who knows why....... κατι ακουστηκε για το vs10.... σου ειναι προβλημα που δεν ειναι και το περιβαλλον 64 ή απλα ενημερωτικα ρωτας. γιατι προβληματα δεν εχει αναπτυσεις εφαρμογες κανωνικα. το "κακο" ειναι το edit and continiue Που λειει και ο Manos. αν και δεν με χαλαει αυτο ετσι κι αλλιος οι αλλαγες που κανουμε συνηθως απαιτουν restart της εφαρμoγης μας. με το καιρο θα δεις οτι ειναι ποιο αερατα απο τα 32 σε 32 windows. τουλαχιστον αυτη ειναι η δικη μου αποψη, στο δικο μου μηχανημα. Quad Q6600 3.0Ghz 4Gbyte 1066 ram Stripe Raid Harddisks GA-P35-ds3 r2.1 Mainboard ATI 4850 512 Toxic (αλλα ασχετο με το vs)

    Δεν είναι αλήθεια ότι είναι το σημαντικότερο κομμάτι να τρέχει το framework σε 64. Σαν developer με ενδιαφέρει περισσότερο πόσο γρήγορα γίνεται το build της εφαρμογής, από ότι πόσο γρήγορα τρέχει μετά. Το τελευταίο είναι περισσότερο δουλειά του tester.


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  19-09-2008, 17:04 44776 σε απάντηση της 44775

    Απ: Visual Studio και Office σε Vista 64 bit

    Dimitris Papadimitriou:
    Δεν είναι αλήθεια ότι είναι το σημαντικότερο κομμάτι να τρέχει το framework σε 64. Σαν developer με ενδιαφέρει περισσότερο πόσο γρήγορα γίνει τα build η εφαρμογή από ότι πόσο γρήγορα τρέχει μετά. Το τελευταίο είναι περισσότερο δουλειά του tester.


    Υπονοείς ότι Ο developer και ο tester είναι δύο διαφορετικά άτομα????? WOW έχω πάθει πλάκα.Πολιτισμικό Σοκ!!! Big Smile

    Σοβαρά πάντως αυτό ακριβώς προσπαθώ να πω. Καλά τα 64 αλλά....



    Manos
Σελίδα 1 από 2 (23 εγγραφές)   1 2 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems