Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Outlook + VSTO 2005: Δημιουργία εγγραφής στο context menu για mail items. Πώς γίνεται;

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò cap. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος cap στις 02-03-2006, 11:02. Υπάρχουν 1 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  01-03-2006, 16:43 10282

    Outlook + VSTO 2005: Δημιουργία εγγραφής στο context menu για mail items. Πώς γίνεται;

    Αρχισα να σκαλίζω το VSTO 2005 και ξεκίνησα να φτιάχνω το πρώτο μου outlook plugin. Καποια στιγμή θα γράψω κάτι σχετικά. Αυτό που θέλω όμως να βρω φαντάζομαι οτι δεν είναι και τόσο εύκολο. Και εξηγούμαι:

    - Θελω να έχω επάνω στο context menu όταν κάνω δεξι κλικ σε κάποιο mail (εχει σημασία που λεω mail), μια ή περισσότερες επιλογές για ενέργειες που θέλω να κάνω σχετικά με αυτό. Φυσικά, με δικό μου κώδικα ο οποίος θα τρέχει από το plugin.

    Ο μόνος τρόπος που βρήκα μέχρι τώρα είναι στο SelectionChange event του ActiveExplorer, να κοιτάζω αν αυτό που διαλέγω είναι mail item και μετά να του προσθέτω ένα custom action και να το κάνω save. Στη συνέχεια μπορώ να γράψω κώδικα για το χειρισμό του event της επιλογής του custom action. Δεν μπαίνω σε περισσότερες λεπτομέρειες εδώ, νομίζω οτι δεν χρειάζονται.

    Ομως, αυτή η προσέγγιση έχει δύο σημαντικά μειονεκτήματα:

    1. Δεν μπορεί κανείς να κάνει δεξί κλικ απευθείας παρά μόνο αν έχει πρώτα διαλέξει το email. Αυτό γιατί μόλις το διαλέξεις τρέχει το SelectionChange event και μπορεί να προστεθεί το custom action στο email. Εν συνεχεία, μπορεί κανείς να κάνει δεκί κλικ και να δει το custom action στο context menu.

    2. Αν κάνω Fwd το email σε κάποιον που δεν έχει εγκαταστήσει το addin, τότε αυτός στο outlook βλέπει με δεξί κλικ το custom action, το οποίο όμως έχει την default συμπεριφορά (reply).

    Ακουσα και διάφορα άλλα, όπως το οτι τέτοια προσέγγιση στα emails μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στους παραλήπτες μηνυμάτων που γίνονται fwd σχετικά με τη θέαση των attachments κλπ.

    Αρα η ερώτηση μου είναι η εξής: Εφόσον αυτή η προσέγγιση δεν είναι καλή, ποιά άλλη προσέγγιση θα μπορούσα να ακολουθήσω προκειμένου να έχω το functionality που θέλω, για όλα τα emails, χωρίς να τα αλλάζω, και χωρίς να επηρεάζω παραλήπτες που τυχόν δεν έχουν το plugin;

     

     

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  02-03-2006, 11:02 10297 σε απάντηση της 10282

    Απ: Outlook + VSTO 2005: Δημιουργία εγγραφής στο context menu για mail items. Πώς γίνεται;

    Update: Βρήκα εδώ (http://forums.microsoft.com/MSDN/ShowPost.aspx?PostID=147214&SiteID=1) την εξής απάντηση από τον John Durant:

    There is no support way to add new right-click menus to these folders in the navigation bar or in the Explorer (I've tried to do this, and it is a common request Smile so you are on the right track).

    The Outlook team knows about this issue, and it comes up in planning discussions now and then. Time will tell if it gets traction in the product.

    Μαλλον πρέπει να αρχίσω να κλαίω; Εχει κανείς δοκιμάσει κάτι άλλο πιό "περίεργο";


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems