Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Σχετικα με σπουδες

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Giwrgos7. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Giwrgos7 στις 18-05-2006, 12:10. Υπάρχουν 7 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  11-05-2006, 03:02 12518

    Idea [I] Σχετικα με σπουδες

    Γεια σας κι απο μενα και καλως σας βρηκα! Θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με καποιο θεμα. Καταρχας, ειμαι φοιτητης στο Αμερικανικο Κολλεγιο (Deree) στο προγραμμα του Business Administration. Σκεφτομαι να δωσω εμφαση στον τομεα "Computer Information Systems", του οποιου το προγραμμα ειναι εδω: http://www.acg.gr/deree/academics_results.php?major1=22 . Ποια η αποψη σας για το συγκεκριμενο major οσον αφορα το επιπεδο αλλα και τις προοπτικες του; Ευχαριστω.
    GT
  •  13-05-2006, 17:03 12632 σε απάντηση της 12518

    Απ: Σχετικα με σπουδες

    59 αναγνωσεις ρε παιδια! Κανεις προθυμος να με φωτισει; :P
    GT
  •  13-05-2006, 19:38 12634 σε απάντηση της 12632

    Απ: Σχετικα με σπουδες

    Γιώργο, φαίνεται οτι δεν σου απαντησε κάποιος ακόμα γιατί, όπως και εγώ παρατήρησα, είναι δύσκολο να απαντήσεις για την ποιότητα του συγκεκριμένου προγράμματος. Προσωπικά μου φαίνεται οτι η κατεύθυνσή του είναι περισσότερο Business/Management παρά ΙΤ/Informatics. Φαινεται δηλ. οτι το Deree πήρε τη συνταγή που ξέρει καλά και πρόσθεσε και λίγα γενικής φύσης courses για να βαφτίσει το πρόγραμμα "Computer Information Systems". Αυτή βέβαια είναι μια καθαρά προσωπική μου άποψη.

    Περαν αυτού, η γνώμη μου για τα θέματα πληροφορικής που προσφέρει το συγκεκριμένο major είναι οτι είναι πολύ μα πάρα πολύ γενικά. Δεν προσφέρουν καμμία ουσιαστική εξειδίκευση (περαν του OOP with Java, που όμως θα το βρείς σχεδόν παντού - καθε πτυχίο/μεταπτυχιακό που σέβεται τον εαυτό του περιέχει τουλάχιστον ένα course OOP). Τα υπόλοιπα μπορεί να είναι καλά αλλά ούτε συγκεκριμένες προοπτικές προσφέρουν, ούτε μπορώ να εκφέρω γνώμη για το επίπεδό τους, μια και δεν γνωρίζω το επίπεδο του Deree σε αυτά τα courses.

    Εγώ προσωπικά θα το απέφευγα αν ήθελα να ακολουθήσω μια πιό "στιβαρή" (και τεχνικής φύσης) καριέρα στην πληροφορική. Αν αυτό που σε ενδιαφέρει όμως είναι το Business κομμάτι, δες το απλά σαν ένα MBA με προεκτάσεις στην πληροφορική - και προς θεού απέφυγε τα multimedia - μην τα μπλέξουμε όλα μαζί! :)


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  14-05-2006, 15:12 12649 σε απάντηση της 12518

    Απ: Σχετικα με σπουδες

    Θα συμφωνίσω με τον προλαλίσαντα στο ότι δε μπορούμε να ξέρουμε το επίπεδο των μαθημάτων που γίνονται εκεί. Ωστόσο αν σε ενδιαφέρει περισσότερο τεχνική εκπαίδευση και όχι οικονομικά και Business δεν θα ακολουθήσεις κάποιο Information System course. Θα σου έλεγα να ακολουθήσεις computer sience ή κάτι τέτοιο.Φυσικά επιδή το background σου είναι business ισως να μην σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. Επίσης δεν βλέπω πολλά business μαθήματα να είναι εξιδεκευμένα στην πληροφορική. Οπότε παίρνεις κάποιοες γενικές γνώσεις busines (με έμφαση στο γενικές) και κάποιοες λίγες computing. Ας πούμε εγώ έκανα μαστερ στην αγγλία Distributed Information Systems και είχα μαθήματα όπως Project Management for Information Systems , Business Strategies using Information Systems και γενικά ότι business μάθημα είχα ήταν εφαρμοσμένο στο χώρο της πληροφορικής. Εδω φαίνεται ότι σε γενικές γραμμές πήραν μαθήματα από το τμήμα Business και από το Computer science τμήμα και έκαναν ένα άγραμπο μάλλον δέσιμο. Δε θα με εξέπλητε το γεγονός άν τα business μαθήαμτα τα παρακολουθούσες απο κοινού με καθαρά business majors και κάποια computer Μαθηματα μαζί με τους σπουδαστέςσ του computer science.

    Επίσης στην Ελλάδα ο επιχειρηματικός κόσμος είναι λίγο πρωτόγονος και κυριαρχούν οι κλασσικές ενοιες : Προγραμματιστής-Computerας και Management και διοίκηση επιχειρήσεων. Δεν νομίζω να εξηγήσησεις εύκολα σε κάποιο ουγκα μπουγκα αφεντικό αυτό ακριβώς που σπούδασες και να το εκτιμήσει όπως πρέπει. Ωστόσο αν ψάξεις θα βρεις τη δουλειά που σου ταιριάζει πιστεύω και γενικά.Ίσως αυτό β'εβαια αυτό τελικά να γίνει σε κάποια ξένη εταιρεία που δραστηριοποιείται στην Ελλάδα διότι κακά τα ψέματα είναι πιο μπροστα΄σε πολλά θέματα (οργάνωση, σεβασμός υπαλήλων και πολλά άλλα)

     Πάντως μια μικρή συμβουλή το managemnt και business είναι κορεσμένα. Αν έχεις τα κότσια και τις ικανότητες για να γράφεις hardcore κώδικα και πιο εύκολα δουλειά θα βρεις και πιο πολλά λεφτά θα παίρνεις.

  •  15-05-2006, 12:02 12669 σε απάντηση της 12649

    Απ: Σχετικα με σπουδες

    Μπορώ να σου πώ μετα βεβαιότητας ότι τα μαθήματα που θα κάνεις εκεί δεν μπορούν να σε εξειδικέυσουνε πουθενά. Μπορούνε απλα να σου δώσουνε κάποιες καλές βάσεις. Απο εκεί και πέρα όπως είπανε και οι άλλοι θα πρέπει ή να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό η όπως σου προτείνω να το ψάχνεις και λίγο μόνος σου. Να ασχοληθείς δηλαδή με το αντικείμενο πολύ, πέρα απο τα μαθήματα. Μόνο έτσι θα μπορείς να καταλάβεις τι σε τραβάει περισσότερο.

    Να ξέρεις όμως ότι ακόμα και τα "άσχετα με τον κλάδο" μαθήματα που κάνεις εκεί, θα σε βοηθήσουνε πολύ περισσότερο αύριο στη δουλειά σου.

    Και μια τελευταία αποψη καθαρά προσωπική μου και καθόλου αντικειμενική αλλα θα στην πω. Αν δεν έχεις το "μικρόβιο" μέσα σου σχετικά με το αντικείμενο, δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη λύση για εσένα, η για οποιονδήποτε, το ΙΤ γενικότερα. Γιατι αν δείς ότι σου αρέσει και πάς καλά τότε έχεις πάρα πολλες ευκαιρείες μπροστά σου. Αν όμως σε κάποια φάση δείς ότι δεν σου αρέσει και τόσο και θές να κάνεις κάτι άλλο, τότε θα έχεις εξειδικευτεί πολύ σε κάτι που είναι συγκεκριμένο, και δεν θα είναι εύκολο να αλλάξεις καρριέρα. Το εχω δεί σε πολλούς που απλά επιλέξανε την πληροφορική χωρίς να τους πολυενδιαφερει, και τώρα έχουνε μετανιώσει. Εμεις οι άλλοι πάντως που το είχαμε μέσα μας και το γουστάραμε, δεν το έχουμε μετανιώσει ούτε στιγμη.
  •  18-05-2006, 12:10 12915 σε απάντηση της 12518

    Απ: Σχετικα με σπουδες

    Κατ'αρχας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας! Παντως εχοντας κοιταξει και αλλα προγραμματα σπουδων πανω σε CIS εχουν σχεδον τα ιδια μαθηματα. Λεγοντας μαλιστα οτι υπαρχει μεγαλη ζητηση σε αποφοιτους με συνδυασμο γνωσεων οικονομικων και πληροφορικης. Φυσικα σκεφτομουν να το συνδυασω με ενα μαστερ σε IT ή Information Systems στην Αμερικη αλλα σας βλεπω καπως κατηγορηματικους, ετσι;
    GT
  •  18-05-2006, 12:19 12917 σε απάντηση της 12915

    Απ: Σχετικα με σπουδες

    Ας δώσω και εγώ την άποψή μου στο θέμα. Λοιπόν καταρχάς δεν νομίζω ότι πρέπει να βρεις ένα "πρόγραμμα" και να εξειδικευτείς κάπου. Η εξιδείκευση είναι καλή αλλά όχι στις σπουδές. Γενικά πιστεύω σύμφωνα με τα Ελληνικά δεδομένα καλό ειναι να χεις ένα χαρτί που εμπεριέχει και κάτι  άλλο πχ. management. Αυτό γιατί κάποια στιγμή πιστεύω (και ελπίζω) να φανεί χρήσιμο. Έτσι και αλλιώς περισσότερο μετράει η εργασιακή εμπειρία (τα χουμε πει αυτά και αλλού νομίζω...).
    Όσο για τη ζήτηση αποφοίτων από διάφορα προγράμματα στο χώρο εργασίας παρόλο που δεν είμαι αρμόδιος εγώ να απαντήσω νομίζω ότι παντού τα ίδια ξεφουρνίζουν. Ελάτε εδώ και θα σας παρακαλάνε οι εταιρίες μετά...
  •  19-05-2006, 14:35 12998 σε απάντηση της 12917

    Απ: Σχετικα με σπουδες

    Να συμπληρώσω και γω με τη σειρά μου ότι το πρόγραμμα δείχνει να έχει πολύ θεωρητικό χαρακτήρα με κατεύθυνση στο management. Συμφωνώ με αρκετές προηγούμενες απόψεις. Το θέμα είναι τι σου αρέσει περισσότερο και τι έχεις μέσα στο χαρακτήρα σου, τι άνθρωπος είσαι και πως αντιμετωπίζεις τα πράγματα. Είσαι για παράδειγμα κάποιος ο οποίος είχες ένα χαλασμένο ραδιοκασετόφωνο(CD) στο σπίτι και το ξεκοίλιασες και παιδευτικές να το φιάξεις (ανεξάρτητα αν τα κατάφερες) ή το με το που χάλασε το πέταξες αμέσως χωρίς σκέψη στα σκουπίδια?

    Αν είσαι το πρώτο ακολούθησε κάτι πιο τεχνικό αλλά αν είσαι το δεύτερο τότε μάλλον σου ταιριάζει ένα πρόγραμμα σαν το παραπάνω. Πάντως να ξέρεις αν ξεκινήσεις από τεχνικός (προγραμματιστής ή κάτι παρόμοιο) μπορείς αργότερα - μακροπρόθεσμα να ασχοληθείς και με το management, το αντίθετο δε νομίζω ότι είναι εύκολο να γίνει.

    Εύχομαι να βοήθησα και να μη σε μπέρδεψα περισσότερο. Ψάξε μέσα σου.


    Βαγγέλης Ξανθάκης
    Independent Consultant
    www.aylos.com
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems