Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Compile σε WinApplication με Web Service

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò amargar. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος amargar στις 29-05-2007, 14:33. Υπάρχουν 3 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  29-05-2007, 12:37 32309

    Compile σε WinApplication με Web Service

    Καλημέρα σε όλους,
    έχω υλοποιήσει μια Windows εφαρμογή σε Visual Studio.NET 2005 στην οποία έχω προσθέσει ένα Web Service μέσω Web Reference.
    Το πρόβλημα που έχω είναι ότι όταν το  κάνω build μέσω του VS όλα πάνε καλά , αλλά πρέπει να το κάνω μέσω command line και του csc σε άλλα pc's και τότε μου χτυπάει στο localhost που είναι το Web Service. Δοκίμασα το /reference αλλά δεν το κατάφερα να το λύσω.
    Τι όρισμα πρέπει να εισάγω στο csc για να το πετύχω;
    Μήπως μπορώ να δω το command που τρέχει το VS για να δω πως το κάνει;

    Ευχαριστώ,
    Αλέξανδρος
  •  29-05-2007, 12:49 32310 σε απάντηση της 32309

    Απ: Compile σε WinApplication με Web Service

    Τι εννοείς "μου χτυπάει στο localhost που είναι το Web Service"? Στο /reference τι έβαλες; Πρέπει να είσαι πιο λεπτομερής για να καταλάβουμε που βρίσκεται το πρόβλημα...

    Πάντως, γενικά, όταν ορίζεις ένα web reference, το VS δημιουργεί ένα proxy dll που περιέχει όλο το type information από το web service (web methods, parameters, κλπ) το οποίο βάζεις στο /reference. Αυτό το proxy dll μπορείς να το φτιάξεις και με το command line tool WSDL.EXE


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  29-05-2007, 12:52 32311 σε απάντηση της 32310

    Απ: Compile σε WinApplication με Web Service

    Να προσθέσω κι εγώ, γιατί χρειάζεται να κάνεις compile από το command line σε άλλους υπολογιστές? Θέλεις να φτιάξεις κάποιο build server? Και φυσικά, όπως είπε και ο Μάνος, τί σημαίνει "μου χτυπάει στο localhost που είναι το Web Service"?


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  29-05-2007, 14:33 32316 σε απάντηση της 32311

    Απ: Compile σε WinApplication με Web Service

    Τελικά με λίγη περισσότερη προσπάθεια κατάφερα να το λύσω. Απλά έκανα reference το Reference.cs για το Web Service.
    Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθειά σας.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems