Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

excel - pivot table

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Scientist. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος KelMan στις 15-06-2007, 17:02. Υπάρχουν 1 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  15-06-2007, 14:11 32945

    excel - pivot table

    καλησπέρα σε όλους

    έχω φτιαξει ένα pivot table από Analysis Services 2005.

    Έχω σαν γραμμές Ημερομηνίες και σαν κολώνες Πωλήσεις.

    Θα ήθελα οι γραμμές (Ημερομηνίες) να μην εξαφανίζονται όταν δεν έχω Πωλήσεις
    τη συγκεκριμένη ημέρα, αλλά να παραμένουν σαν γραμμές με το κελί των Πωλήσεων ΚΕΝΟ.
     
    θα μπορουσε κανεις να μου εξηγήσει πως μπορώ να το κάνω αυτο;

    ευχαριστώ εκ των προτέρων

    Δημοσίευση στην κατηγορία:
  •  15-06-2007, 17:02 32952 σε απάντηση της 32945

    Απ: excel - pivot table

    Στο Excel (αλήθεια, σε τι έκδοση παίζεις?) δεν μπορείς να κάνεις κάτι καθώς τα data έρχονται από τα Analysis Services.

    Τώρα, υποψιάζομαι ότι φταίει η σχεδίαση του Time dimension για το ότι δεν σου βγάζει ημερομηνίες χωρίς πωλήσεις. Υπάρχουν δύο τεχνικές για να υλοποιήσεις το time dimension. H πρώτη είναι να κάνεις extract την πληροφορία του χρόνου από το πεδίο που περιέχει και τα fact data. Πχ, αν κάνεις import invoice items, θα βάζει στο time dimension την ημερομηνία έκδοσης τιμολογίου. Αυτό σημαίνει ότι για τις ημερομηνίες που δεν έχουν εκδοθεί τιμολόγια, δεν θα υπαρχουν fact data.

    Μια άλλη τεχνική για το time dimension είναι να παράγεις εσύ τον πίνακα με τις ημερομηνίες και μάλιστα με την ανάλυση που θες (πχ να φτάνεις μέχρι sec). Αυτό γίνεται με κάποιο TSQL script το οποίο γεμίζει τον πίνακα με τιμές όπως:

    Date (PK), Day, Month, Year, Quarter, κλπ

    Αυτό μπορεί να γίνει γιατί σε αντίθεση με όλα τα υπόλοιπα dimensions, το time dimension έχει προκαθορισμένα members.

    Σε αυτή τη δεύτερη περίπτωση, όταν θα βάζεις το time dimension στο Excel ως γραμμή ή στήλη, θα παίρνεις όλα τα members - όλες τις ημερομηνίες - αλλά τα κελιά θα γεμίζουν με τιμές μόνο όταν έχουν γίνει πωλήσεις τη συγκεκριμένη ημερομηνία.

     


    Vir prudens non contra ventum mingit
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems