Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Απο C# σε VB

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò besieger. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Μπιρμπίλης Γεώργιος στις 27-11-2008, 00:56. Υπάρχουν 8 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  23-07-2007, 16:27 33696

    Απο C# σε VB

    Συγχωρέσετε με αν είμαι off-topic, αλλά ο συγκεκριμένος χώρος μου φαινόταν ο πλέον κατάλληλος:

    Απο .net γνωρίζω μόνο C# και VB κώδικα δεν έχω γράψει ποτέ στη ζωή μου, με αξαίρεση μια εργασία στο πανεπιστήμιο σε VB6 (δεν μετράει Big Smile).
    Πολλοί εργοδότες/ αγγελίες κλπ κλπ ζητούν κατα καιρούς κώδικα σε VB.net ή να είναι οι εφαρμογές έκεί (από ότι έχω καταλάβει κυρίως γιατί υπαρχουν πολλοί άλλοι developers οι οποίοι μπορούν να τον συντηρήσουν). Επομένως:
    Είνα η μετάβαση εύκολη σε περιβάλλον .net?
    Υπάρχουν εργαλεία (μιας και το framework είναι ίδιο ???) που να κάνουν translation; (έτσι ώστε να γράφω σε C# να παραδίδω vb και να καταλαβαίνεται το τι έγινε);

    Επίσης έχει νόημα μιας και μιλάμε συνήθως για OO κώδικα, να προσπαθείς να πείσεις κανένα ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα και ότι μπορει κανείς να δηλώσει αντικείμενα να κληρονομήσει κλπ;
    και τέλος υπάρχουν τίποτε παράξενα add ons του Visual Studio που να βοηθούν την όλλη κατάσταση (είδα τον reshaper να διαφημίζιει κάτι);

    Αυτά.

    Είστε όλοι πολύ καλοί Cool


  •  23-07-2007, 17:07 33699 σε απάντηση της 33696

    Απ: Απο C# σε VB

    Γενικά η μετάβαση από C# σε VB είναι εύκολη. Χρησιμοποιείς το ίδιο framework οπότε και τα ίδια αντικείμενα, κληρονομείς τα πάντα.  Αλλάζει λίγο η σύνταξη της γλώσσας.΄Βασική προυπόθεση είναι να μη πάρεις την VB.NET σαν συνέχεια της VB6. Είναι μεγάλο λάθος.

    Στην πράξη όμως υπάρχουν κάποιες μικρές διαφορές , δε θυμάμαι αλλά θα τις βρεις σίγουρα στο internet.  Εργαλεία που κάνουν μετάβαση κώδικα δε ξέρω και δε θα στο συνιστούσα ( να γράφεις c# και να σου βγάζει VB αν κατάλαβα καλά) Όσο για το resharper υπάρχει και για τις 2 γλώσσες αρκεί να το αγοράσεις ( Για τη VB έδιναν μια απλή έκδοση δωρεάν νομίζω)


    Γιώργος Σακαλής
  •  25-07-2007, 12:50 33769 σε απάντηση της 33699

    Απ: Απο C# σε VB

    Επίσης ένα πουλάκι μου έχει πει πως στο internet γενικά κυκλοφορούν διάφορα cheat sheets η βιβλιαράκια (pdf και χάρτινα) για αυτό το σκοπό. Αν ξέρει κάτι κανείς το καταθετει...



  •  25-07-2007, 13:27 33771 σε απάντηση της 33769

    Απ: Απο C# σε VB

    Βασικά υπάρχουν πολλά και διάφορα code convertors, κάποια είναι free. Κάνε ένα search στο google και θα βρεις. Συνήθως έχουν και το αντίστροφο, δηλ. VB->C# & C#->VB. Βέβαια, δεν ξέρω κατά πόσο είναι κάτι τέτοιο εφικτό για πολλές γραμμές κώδικα, μάλλον όχι. Συνήθως τέτοια εργαλεία χρησιμοποιώ όταν βρίσκω ένα παράδειγμα γλώσσας στη μία και εγώ θέλω τον κώδικα στην άλλη.

    Τώρα αν θέλεις κάποιο guideline για το πως γράφεται σε VB κάτι που το ξέρεις σε C#, το MSDN έχει τα ίδια παραδείγματα και στις δύο γλώσσες. Ίσως έτσι να μπορέσεις να κάνεις τη μετάβαση σε VB που θέλεις. Έτσι κι αλλιώς οι βασικές έννοιες είναι πάνω κάτω ίδιες, οπότε σε ενδιαφέρει κυρίως η σύνταξη της VB.


    Τάσος Καραγιάννης

    Baby debugging steps...
  •  21-11-2007, 16:36 37602 σε απάντηση της 33696

    Απ: Απο C# σε VB

    Φίλε καλησπέρα,

     Με λένε Νίκο και είμαι προγραμματιστής σε vb.net. Αν θέλεις κάποια βοήθεια μπορείς να μου γράψεις στο [email protected]!

    Ο βασικότερος λόγος που σου έγραψα είναι γιατί είδα ότι είσαι σε c#! Θα ήθελα κι εγώ την βοήθεια σου αν μπορείς. Έχω ένα MFC/C++ DLL και θέλω να το κάνω compile σαν COM, για να το βάλω σαν resource στην Vb.NET 2005. Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο?

  •  21-11-2007, 16:45 37603 σε απάντηση της 37602

    Απ: Απο C# σε VB

    @besieger: Όπως είπαν και οι υπόλοιποι, η μετάβαση που θα κάνεις είναι από C# σε VB.NET και όχι από VB6 σε VB.NET. Το 1ο είναι πιο εύκολο από το 2ο. Δεν έχει νόημα να κοιτάξεις για converters, απλά μπορείς να δεις στα παρακάτω links διαφορές στη σύνταξη μεταξύ των δυο γλωσσών. Στην αρχή ίσως χρειάζεται αυτά τα documents να τα έχεις από κοντά.

    http://www.codeproject.com/dotnet/vbnet_c__difference.asp

    http://support.microsoft.com/kb/308470 

    @biredent : Η ερώτησή σου δεν έχει σχέση με το θέμα αυτού του thread. Παρακαλώ ξεκίνησε ένα καινούργιο thread. 


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  03-11-2008, 10:18 45926 σε απάντηση της 37603

    Απ: Απο C# σε VB

    Οι περισσότεροι compilers της Microsoft υποστηρίζουν μια τεχνολογία που λέγεται CodeDOM (Code Document Object Model).

    Με αυτή ο compiler παράγει ένα δένδρο - AST (Abstract Syntax Tree) - που ακολουθεί το XML schema που ορίζει το CodeDOM. Από αυτό μπορεί κανείς να παράγει κώδικα σε άλλες γλώσσες π.χ. μέσω XML transformations (XSLT).

    Αυτή την τεχνολογία χρησιμοποιεί το BabelFish (ήταν παλιά διαθέσιμο στο community site της Borland / ίσως είναι στο codegear.com τώρα) για translation από C# σε Object Pascal / Delphi. Θα ήταν καλό τέτοια εργαλεία να ήταν ενσωματωμένα στο Visual Studio .NET.

    Στο Internet πολλά converter που κυκλοφορούν είναι της πλάκας αλλά ψάχνοντας θα βρείς και κανά καλό.

    Π.χ. το Reflector είναι καλό και δωρεάν και μπορεί να παράγει από compiled κώδικα VB.net ή C# κλπ. Έτσι όμως χάνεις τα comments του κώδικα. Καλό είναι να βρείς ένα που να δουλεύει στο source, κατά προτίμηση με χρήση CodeDOM και όχι κάποιο custom parser
    Microsoft MVP J# 2004-2010
    Borland Spirit of Delphi 2001
    http://zoomicon.com
    Δημοσίευση στην κατηγορία:
  •  03-11-2008, 13:01 45932 σε απάντηση της 45926

    Απ: Απο C# σε VB

    Ξέθαψες ενδιαφέρον θέμα!
    Δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο xml. Μια που το ανέφερες, ξέρεις κάποιο τέτοιο εργαλείο που να ακολουθεί αυτή τη λογική;

    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  27-11-2008, 00:56 46492 σε απάντηση της 45932

    Απ: Απο C# σε VB

    όπως ανέφερα το BabelFish χρησιμοποιεί το CodeDOM για μετατροπή από C# σε Object Pascal για το Delphi.net. Ήταν online tool στο Borland Community site και αν θυμάμαι καλά μπορούσες να το κατεβάσεις και τοπικά (δεν θυμάμαι αν έδιναν τον κώδικα - δεν κάνει τίποτε φοβερό πάντως ο κώδικας, καλεί το C# compiler να δώσει ένα CodeDOM [AST] tree και μετά έχει κάποιο code producer που παίρνει το δένδρο και το δείχνει σε Object Pascal - συνήθως αυτό το παρέχει έτοιμο η κάθε γλώσσα αν παρέχει CodeDOM support, δηλαδή δίνει 2-way support)

     επίσης μου φαίνεται και το Reflector χρησιμοποιεί CodeDOM για να βγάλει κώδικα σε διάφορες γλώσσες, αλλά δεν το έχω τσεκάρει

     η αρχική λογική του CodeDOM ήταν να γράφουν code samples / snippets για το VStudio online documentation σε μια γλώσσα και οι άλλες να παράγονται αυτόματα


    Microsoft MVP J# 2004-2010
    Borland Spirit of Delphi 2001
    http://zoomicon.com
    Δημοσίευση στην κατηγορία:
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems