Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Εφαρμογή με Visual Basic 8 για Windows CE Core 5.0 (PNA)

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Dataman. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Panagiotis Kefalidis στις 06-06-2009, 21:58. Υπάρχουν 13 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  10-05-2008, 20:10 41899

    Εφαρμογή με Visual Basic 8 για Windows CE Core 5.0 (PNA)

    Γεια σας,
    Έχω αναπτύξει μία εφαρμογή με την Visual Basic 8 για Windows CE και τρέχει κανονικά στον CE Device Emulator.

    Προσπαθώ να τρέξω την εφαρμογή από ένα PNA με Windows CE Core 5.0 και παρουσιάζει πρόβλημα με το εξής μήνυμα:
    Cannot find 'Project' (or one of its components). Make sure the path and filename are correct and that all the required libraries are available.

    Προσπαθώ να εγκαταστήσω το Framework 2 τρέχωντας το αρχείο NETCFv2.wce5.x86.cab από το PNA, αλλά προς το τέλος παρουσιάζει πρόβλημα και δεν το εγκαθιστά

    Ανοίγω το NETCFv2.wce5.x86.cab και όλα τα αρχεία του τα βάζω στον ίδιο κατάλογο με την εφαρμογή (Project.exe), κάνω restart το PNA και τρέχω εκ νέου την εφαρμογή και που βγάζει το εξής μήνυμα:
    'Project' is not a valid Windows CE application.

    Είμαι σίγουρος ότι εδω θα βρώ απάντηση στο πρόβλημά μου γιατί ξέρω ότι απευθύνομαι σε γνώστες του είδους

    Υστερόγραφο:
    Να αναφέρω ότι η συσκευή που πρέπει να τρέξω την εφαρμογή είναι η MIO C220.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις
    Δημοσίευση στην κατηγορία: , ,
  •  10-05-2008, 21:33 41900 σε απάντηση της 41899

    Απ: Εφαρμογή με Visual Basic 8 για Windows CE Core 5.0 (PNA)

    Δοκίμασες να κάνεις deploy την εφαρμογή στο MIO από το Visual Studio? Όσον αφορά το σφάλμα, αυτό το βγάζει όταν το λειτουργικό δεν αναγνωρίζει το binary που του δώθηκε. Δεν μπορείς απλά να βάλεις το .NET με το χέρι καθώς αυτό πρέπει να κάνει αλλαγές στο σύστημα προκειμένου να αναγνωρίσουν τα binaries του .NET -  τουλάχιστον.

    Όσον αφορά το .NET που δοκίμασες να εγκαταστήσεις, είναι η debug έκδοση για το desktop emulator, κάτι το οποίο φαίνεται από την κατάληξη .x86.cab. Η κατάλληλη έκδοση για τον επεξεργαστή του MIO θα έχει την κατάληξη ARM.cab.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  11-05-2008, 01:04 41901 σε απάντηση της 41900

    Απ: Εφαρμογή με Visual Basic 8 για Windows CE Core 5.0 (PNA)

    Να σημειώσω ότι το NETCFv2.wce5.x86.cab το έτρεχα σε άλλο PNA και όχι στο MIO.
    Στο MIO δεν μπορώ να εκτελέσω το αρχείο .cab (ενώ έχω κανονικό περιβάλλον Windows). Υπάρχει κάποιος τρόπος να το κάνω αυτό?

  •  11-05-2008, 02:23 41902 σε απάντηση της 41901

    Απ: Εφαρμογή με Visual Basic 8 για Windows CE Core 5.0 (PNA)

    Όπου και να το τρέξεις, κανένα PDA ή PNA δεν έχει επεξεργαστή Pentium οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να τρέξει. Το x86 σημαίνει Pentium. Θα πρέπει να βρεις το κατάλληλο cab για ARM επεξεργαστές, το οποίο μάλλον έχει το όνομα NETCFv2.wce5.ARM.cab.

    Όταν λες ότι έχεις κανονικό περιβάλλον Windows τί εννοείς? Το ότι έχει Windows CE 5? "Κανονικό" περιβάλλον δεν υπάρχει. Ο κάθε κατασκευαστής μπορεί να προσθέσει ή να αφαιρέσει τα κομμάτια του λειτουργικού που θέλει, τους driver που θέλει και τις εφαρμογές έτσι ώστε να φτιάξει ένα μηχανάκι ακριβώς όπως το θέλει. Αν π.χ. ο κατασκευαστής του MIO ήθελε να αφαιρέσει τη δυνατότητα εκτέλεσης των CAB μπορεί να το κάνει πολύ εύκολα.

    Στάνταρ περιβάλλοντα με δεδομένο, υποχρεωτικά, περιεχόμενο έχουν οι συσκευές Windows Mobile 5. Ουσιαστικά πρόκειται για PDA με Windows CE 5 οι οποίες περιέχουν κάποια στάνταρ προγράμματα προκειμένου να λάβουν το logo Windows Mobile 5.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  11-05-2008, 20:46 41907 σε απάντηση της 41902

    Απ: Εφαρμογή με Visual Basic 8 για Windows CE Core 5.0 (PNA)

    Στις συσκευές PNA MIO C320b (.NET CE Core 5) και RYE Traveler 3508 (.NET CE Core 4.2) εκτελούσε κανονικά τα αρχεία .cab, μόνο που (όπως σωστά επισήμανες) έπρεπε να εκτελώ το ARM και όχι το x86 του Framework.

    Το θέμα τώρα είναι να εγκαταστήσω το Framework στο MIO C220 (αυτή η συσκευή επιλέχθηκε για την εφαρμογή, για συσκεκριμένους λόγους), υπάρχει λύση?

  •  12-05-2008, 12:14 41914 σε απάντηση της 41907

    Απ: Εφαρμογή με Visual Basic 8 για Windows CE Core 5.0 (PNA)

    Προσπάθησε πρώτα από όλα να κάνεις deploy την εφαρμογή μέσα από το visual studio Για να το κάνεις αυτό πρέπει να συνδέεσαι στην συσκευή με activesync ώστε να μπορεί το visual studio να τη δει. Όταν κάνει deploy μια εφαρμογή σε φορητό το visual studio αντιγράφει και κάνει register όλα τα αρχεία που χρειάζεται για να την τρέξεις από το φορητό. Δεν χρειάζεται να κάνεις εσύ κάτι με το χέρι.

    Manos
  •  12-05-2008, 17:58 41938 σε απάντηση της 41914

    Απ: Εφαρμογή με Visual Basic 8 για Windows CE Core 5.0 (PNA)

    Δεν μπορώ να την κάνω deploy διότι δεν υπάρχει επικοινωνία του MIO C220 με το activesync, παρά μόνο με δικό του πρόγραμμα (MioSync).

    Άλλη ιδέα?
  •  12-05-2008, 23:15 41941 σε απάντηση της 41938

    Απ: Εφαρμογή με Visual Basic 8 για Windows CE Core 5.0 (PNA)

    Είσαι σίγουρος ότι μπορείς να κάνεις deploy εφαρμογές στο Mio? Απ' ότι μας έχεις πει ως τώρα, δεν υποστηρίζει εγκατάσταση εφαρμογών, δεν υποστηρίζει την standard επικοινωνία, άρα δεν έχεις τρόπο να εγκαταστήσεις εφαρμογές. Όπως σου είπα και νωρίτερα, η Mio έχει κάθε δικαίωμα να φτιάξει μία "κλειδωμένη" συσκευή και τα Windows CE επιτρέπουν να γίνει κάτι τέτοιο.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  13-05-2008, 09:54 41951 σε απάντηση της 41941

    Απ: Εφαρμογή με Visual Basic 8 για Windows CE Core 5.0 (PNA)

    Όπως είπα και πιο πάνω ασχολήθηκα με τις συσκευές Mio C320b και RYE Traveler 3508.
    Σε αυτές τις συσκευές  είναι δυνατή η εγκατάσταση των .cab files (και βέβαια η εφαρμογή).

    Για συσκεκριμένους λόγους έχει επιλεγεί η συσκευή MIO C220 για την εφαρμογή και πρέπει εγώ να αποφασίσω εάν κάνει ή όχι για την λειτουργία που θέλουμε (σε σύντομο χρονικό διάστημα).

    Προσωπικά θα ήθελα να βρεθεί τρόπος (εάν υπάρχει) για την εγκατάσταση του .NET Framework σε αυτή την συσκευή και κατα συνέπεια για την εκτέλεση της εφαρμογής.

    Σαφώς και δεν γνωρίζω εάν υποστηρίζει την εγκατάσταση εφαρμογών, γι'αυτό εξάλου απευθύνθηκα και σε αυτό το Forum που (ανεξάρτητα εάν θα έχω λύση ή όχι), θεωρώ ότι υπάρχουν πραγματικοί γνωστες προγραμματισμού.

    Μετά απο αυτά έχουμε συνέχεια?

  •  13-05-2008, 11:48 41954 σε απάντηση της 41951

    Απ: Εφαρμογή με Visual Basic 8 για Windows CE Core 5.0 (PNA)

    Αυτό που ρωτάς δεν έχει σχέση με προγραμματισμό. Ή είναι κλειδωμένη η συσκευή ή δεν είναι. Ως τώρα σου έχουμε αναφέρει πως γίνεται να εγκαταστήσεις εφαρμογές και το Framework σε συσκευές που δεν είναι κλειδωμένες και μας έχεις πει ότι αυτοί οι τρόποι δεν δουλεύουν. Αν οι συσκευές είναι κλειδωμένες, δεν υπάρχει περίπτωση να εγκαταστήσεις κάτι επάνω τους ... νόμιμα τουλάχιστον.

    Δοκίμασες να ρωτήσεις την Mio αν μπορείς να εγκαταστήσεις δικές σου εφαρμογές?


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  13-05-2008, 12:32 41962 σε απάντηση της 41954

    Απ: Εφαρμογή με Visual Basic 8 για Windows CE Core 5.0 (PNA)

    Πρώτα απ'ολα ευχαριστώ για τον χρόνο σας, έπειτα να σας πώ ότι ήθελα πρώτα να έχω μία γνώμη από εσάς και κατόπιν μαζεύοντας όλες τις πληροφορίες (σοφότερος), να απευθυνθώ στην Mio για τα περεταίρω.
    Αυτό που κρατώ πάντως είναι ότι εάν εγκατασταθεί το Framework στην συσκευή, τότε είμαι ok με την εφαρμογή.


  •  14-05-2008, 01:52 41975 σε απάντηση της 41962

    Re: Απ: Εφαρμογή με Visual Basic 8 για Windows CE Core 5.0 (PNA)

    Πριν αρκετό καιρό είχα εμπλακεί σε ένα παρόμοιο project με ένα proprietary pda (ποιο παλιές τεχνολογίες βέβαια, νομίζω ήταν ακομα .net 1.0) και είχα παρόμοια προβλήματα (δεν μπορούσα να κάνω deploy από studio το framework και το sqlce, etc), αλλά τελικά μεσολάβησε η εταιρία και έκανε update το firmware της μηχανής για να τα περιέχει και όλα πήγαν μια χαρά. Ίσως η καλύτερη λύση αυτή την στιγμή είναι να επικοινωνήσεις μαζί τους.
    The people of the straight land have really got it made, a warm friendly sleep from the craddle to the grave
  •  06-06-2009, 21:50 51408 σε απάντηση της 41975

    Απ: Re: Απ: Εφαρμογή με Visual Basic 8 για Windows CE Core 5.0 (PNA)

    Επειδη θελω να ασχοληθώ λιγο με τον προγραμματισμό σε PNA WINDOWS CE δηλαδή, θελω να κάνω μια ερωτηση, σημειώνω οτι ειμαι πολύ καλος παλιος προγραμματιστής σε VB.
    1. Για να προγραμματίσω σε pna πρέπει να εχω την vb .net και αν ναι ποια version
    2. Μπορώ να γράψω καποιο πρόγραμμα και με την VB6


  •  06-06-2009, 21:58 51409 σε απάντηση της 51408

    Απ: Re: Απ: Εφαρμογή με Visual Basic 8 για Windows CE Core 5.0 (PNA)

    Εδώ μη περιμένεις να πάρεις απάντηση εύκολα.. έχεις ξεθάψει ένα ποστ 1 χρόνου και.. Φτιάξε ένα καινούργιο thread και ρώτησε ότι θέλεις εκεί.
    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems