Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πρόβλημα με Professional (MS-SQL) Έσοδα/Έξοδα

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò atma. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος atma στις 24-07-2008, 14:14. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  24-07-2008, 08:02 43649

    Πρόβλημα με Professional (MS-SQL) Έσοδα/Έξοδα

    Καλημέρα,

    Γνωρίζω ότι αυτό το forum δεν είναι το καταλληλότερο, αλλά δεν ξέρω που να απευθυνθώ για τέτοια θέματα... Και καθότι προγραμματιστές πιστεύω ότι θα έχετε την απάντηση εύκολη...

    Θέλω να μεταφέρω το πρόγραμμα Professional Έσοδα/Έξοδα από έναν υπολογιστή σε έναν άλλο. Το κακό είναι ότι από 1/1/2008 έχουμε ως εταιρία εξωτερικό λογιστήριο, οπότε δεν ανανεώσαμε την σύμβαση με την Logicdis. Φυσικά τα στοιχεία που έχω στο λογιστήριο μου, είναι έως 31/12/2007.

    Θέλω αυτά τα στοιχεία, να τα μεταφέρω σε έναν (πιο) καινούριο υπολογιστή που φέραμε στο γραφεί για να αλλάξουμε τους παλιότερους.

    Πήρα το CD του Professional 1.6 έκανα την εγκατάσταση του προγράμματος και του MS-SQL server και τώρα το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω πως να κάνω restore το backup της βάσης έτσι ώστε να το βλέπει το Professional.

    Κάνω restore μέσω του MS-SQL-Admin panel αλλά δεν βλέπω την βάση δεδομένων μέσα από το Professional σαν επιλογή :-(



    Ξέρει κανείς τι διαδικασία χρειάζετε για κάτι τέτοιο;
    Don't take him seriously! This is a Linux/OSX user talking!
    Δημοσίευση στην κατηγορία: ,
  •  24-07-2008, 10:48 43651 σε απάντηση της 43649

    Απ: Πρόβλημα με Professional (MS-SQL) Έσοδα/Έξοδα

    atma:
    Ξέρει κανείς τι διαδικασία χρειάζετε για κάτι τέτοιο;

    Αν εννοείς πως να μεταφέρεις το συγκεκριμένο πρόγραμμα από ένα PC σε ένα άλλο, τότε όντως αυτό δεν είναι το καταλληλότερο forum. Ίσως σε κάποιο forum που συχνάζουν χρήστες του προγράμματος (αν υπάρχει) να βρεις βοήθεια. Διαφορετικά από την logicDIS. Ακόμα και αν δεν έχεις επίσημη υποστήριξη κάτι μπορεί να γράφει κανένα manual.

    Τώρα αν το ερώτημα είναι πως μεταφέρω μια βάση από έναν sql server σε έναν άλλο τότε είσαι στο σωστό forum. Αλλά αυτό το έκανες λες. Σωστά;


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  24-07-2008, 14:14 43663 σε απάντηση της 43651

    Απ: Πρόβλημα με Professional (MS-SQL) Έσοδα/Έξοδα

    Καλημέρα,

    Τελικά το πρόβλημα είναι το εξής:

    [1] State:08001,Native:17,Origin:[Microsoft][ODBC SQL Server Driver][DBNETLIB]
         State:01000,Native:53,Origin:[Microsoft][ODBC SQL Server Driver][DBNETLIB]
    [...]
     ConnectionOpen (Connect()).
    [...]

    Η εφαρμογή δεν μπορεί να συνδεθεί στην βάση δεδομένων. Το περίεργο είναι ότι η database τρέχει στο localhost (megatron / 127.0.0.1) αλλά κάποια directories γίνονται και share κατά την εγκατάσταση για να μπορούν να συνδέονται και clients μέσω δικτύου.

    Τώρα το μόνο που μένει να καταλάβω είναι αν το πρόβλημα είναι του application ή αν η database δεν "ακούει" στο localhost...


    OK Λύθηκε! Το πρόβλημα ήταν στο αρχείο συνδέσεων, ειχε μια προεπιλεγμένη διαδρομή σε ένα .ini αρχείο το οποίο κρατάτει τα δεδομένα των login users η οποία ξεκινούσε με D: ενώ τέτοιος δίσκος δεν υπάρχει σε αυτό το σύστημα. Εντόπισα το αρχείο με τον μηχανησμό έυρεσης, το άλλαξα και είδε κανονικά την βάση μπήκα μέσα στο πρόγραμμα, όλα οκ.

    Ευχαριστώ!

    Don't take him seriously! This is a Linux/OSX user talking!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems