Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Τα Vista μπλοκάρουν το amfphp της Macromedia

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò killroy. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος killroy στις 14-08-2008, 00:55. Υπάρχουν 13 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  08-08-2008, 17:14 44010

    Τα Vista μπλοκάρουν το amfphp της Macromedia

    Γειά σας παιδειά,

    Είμαι καινούργιος στο dotNETZone.gr και θα ήθελα να με βοηθήσετε στο εξής πρόβλημα:

    Θέλω να δημιουργήσω μια δυναμική Ιστοσελίδα με το Flash 8 της Macromedia και συγκεκριμένα θέλω να κάνω μια RIA ( Rich Internet Application) εφαρμογή. Για να γίνει αυτό πρέπει η Flash να επικοινωνεί με μία άλλη γλώσσα, όπως την ASP ή την PHP, που να μπορεί να "βλέπει" την βάση δεδομένων (Εγώ χρησιμοποιώ την PHP). Για αυτόν τον λόγο η Macromedia δημιούργησε τα remote components. Όλα αυτά λειτουργούν άψογα στα XP, αλλά δυστυχώς στα Vista δεν λειτουργούν. Έψαξα αρκετά στα διάφορα forum και όλοι λένε ότι οφείλεται στα Vista αλλά κανείς δεν είχε να προτείνει κάποιον τρόπο για την επίλυση του προβλήματος.

    Αν κάποιος έχει βρεί την λύση του προβλήματος τον παρακαλώ πάρα πολύ να απαντείσει και να μου πεί τι θα πρέπει να κάνω.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά


    Test your limits... and go beyond
  •  08-08-2008, 17:55 44012 σε απάντηση της 44010

    Απ: Τα Vista μπλοκάρουν το amfphp της Macromedia

    Ψάχνοντας λίγο στο Google διαπίστωσα ότι μπορεί να αναφέρονται αρκετοί στο πρόβλημα, απλά ο καθένας περιγράφει άλλο πρόβλημα ή κάνει μία τόσο ασαφή περιγραφή που δεν μπορεί να βγει άκρη. Το ότι ο καθένας φαίνεται να αναφέρει διαφορετικό error message ή δεν αναφέρει καθόλου ποιά είναι τα error messages δεν βοηθάει.

    Τί εννοείς "δεν δουλεύει"? Δεν δουλεύει στους browsers που έχουν εγκατασταθεί σε Vista? Δεν δουλεύει στον IIS των Vista? Δεν δουλεύει το Remoting ή το Amfphp? Η PHP δουλεύει? Αν εννοείς ότι δεν δουλεύει στον IIS 7 μάλλον δεν έχει στηθεί σωστά ή καθόλου η PHP ή/και το AMFPHP. Ο IIS7 είναι αρκετά διαφορετικός από τον IIS6 και πολλά features είναι απενεργοποιημένα. Θα πρέπει να βεβαιωθείς πρώτα ότι δουλεύει η PHP και μετά να βάλεις από πάνω και AMFPHP. Άλλη περίπτωση είναι να κόβεται το remoting από το firewall.

     


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  11-08-2008, 10:52 44046 σε απάντηση της 44012

    Απ: Τα Vista μπλοκάρουν το amfphp της Macromedia

    Ευχαριστώ Παναγιώτη για τον χρόνο σου να διαβάσεις και να ασχοληθείς με το ερώτημά μου, παρακάτω θα δώσω λεπτομέρειες έτσι ώστε να κάνω πιο σαφές το πρόβλημα.

    Λοιπόν, αρχικά πρέπει να πώ ότι ο IIS 7 Web Browser δουλεύει σωστά όπως επίσης και η PHP 5.2.0. Αυτό το διαβεβαιώνω από το γεγονός ότι έχω ήδη δημιουργήσει δυναμικές ιστοσελίδες με την PHP οι οποίες τρέχουν στον Web Browser του IIS 7 άψογα.

    Από εκεί και πέρα προσπαθώντας να εγκαταστήσω το amfphp (προκειμένου να κάνω μια RIA Flash Ιστοσελίδα), ακολούθησα τις οδηγίες που περιγράφονται στην επίσημη ιστοσελίδα (www.amfphp.org) και αντέγραψα τον φάκελο amfphp στην διεύθυνση: C:\inetpub\wwwroot\. Έτσι, όταν πληκτρολογήσω στο URL την διεύθυνση : //localhost/amfphp/browser, εμφανίζει μια σελίδα η οποία περιέχει ένα "παράθυρο" με τα εξής στοιχεία:
       Ένα textbox με ετικέτα "Gateway Location" και περιεχόμενο : http://localhost/amfphp/gateway.php
       Από κάτω έχει δύο radio buttons με γενική ετικέτα "Encoding"  και  επιλογή μεταξύ του AMF0  και του AMF 3 ( Προεπιλεγμένο είναι το AMF 3)
       Από κάτω έχει τρία radio buttons με γενική ετικέτα "Set tab after call"  και επιλογή μεταξύ του  Info  του  Results  και του Tree view  ( Προεπιλεγμένο είναι το Results)
       και τέλος ένα κουμπί με ετικέτα "Save".

    Αν πατήσω το κουμπί Save είτε αφήνοντας τις προεπιλογές είτε διαλέγοντας άλλες τιμές για τα radio buttons, μου εμφανίζει το εξής μύνημα λάθους:
       (mx.rpc::Fault)#0
       errorID = 0
       faultCode = "Client.Error.MessageSend"
       faultDetail = "Channel.Connect.Failed error NetConnection.Call.Failed: HTTP: Status 500"
       faultString = "Send failed"
       message = "faultCode:Client.Error.MessageSend faultString:'Send failed' faultDetail:'Channel.Connect.Failed error NetConnection.Call.Failed: HTTP: Status 500'"
       name = "Error"
       rootCause = (Object)#1
       code = "NetConnection.Call.Failed"
       description = "HTTP: Status 500"
       details = "http://localhost/amfphp/gateway.php"
       level = "error"

     

    Ελπίζω να έδωσα όλες τις απαραίτητες πληροφορίες και λεπτομέρειες προκειμένου να γίνει αντιληπτό το σύνολο του προβλήματος, έτσι ώστε να με βοηθήσετε να ξεπεράσω το πρόβλημα που αντιμετωπίζω.


    Test your limits... and go beyond
  •  11-08-2008, 11:50 44048 σε απάντηση της 44046

    Απ: Τα Vista μπλοκάρουν το amfphp της Macromedia

    Διαβάζοντας την σελίδα που περιγράφει την εγκατάσταση (http://www.amfphp.org/docs/installingamfphp.html), μου μπήκε η ιδέα ότι μπορεί να μην έχει ενεργοποιήσεις την php στο καινούργιο site (amfphp) που δημιούργησες:

    • Έγραψες ότι έκανες copy τον folder κάτω από το c:\interpub\wwwroot, μέσα από το MMC δημιούργησες ένα web application σε αυτό το folder? Είδες ότι το .php extension είναι ενεργοποιημένο για την καινούργια εφαρμογή; Θα μπορούσες να βάλεις μια σελίδα που να περιέχει ένα phpinfo() για να δεις ότι πράγματι το .php extesion είναι ενεργό σε αυτό το web application...
    • Στα log του IIS έχεις δει τι γίνεται; Υπάρχει κάποιο λάθος καταγεγραμμένο εκεί; Φτάνει το request του browser μέχρι την .php σελίδα που λαμβάνει τα remote requests;
    • Το logging της php το έχεις ενεργοποιήσει μέσα άπό το php.ini; Έχουν καταγραφεί λάθη της php;
    • Μέσα από τον browser σου ΙΕ/FF, έχει ενεργοποιήσει κάποιο εργαλείο IE Dev Toolbar/Firefly, για να δεις την κίνηση που υπάρχει μεταξύ του browser και του IIS, να δεις ότι ο server δέχεται κανονικά το request, ή δεν το δέχεται, και πως απαντάει στο browser;

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  11-08-2008, 12:49 44049 σε απάντηση της 44048

    Απ: Τα Vista μπλοκάρουν το amfphp της Macromedia

    Ευχαριστώ Γιώργο για την απάντησή σου,

    Επίτρεψέ μου, να πώ ότι απλά ακολούθησα τις οδηγίες εγκατάστασης που περιγράφονται στην ιστοσελίδα http://www.amfphp.org/docs/installingamfphp.html .
    Από εκεί και πέρα προσπαθώντας να εφαρμόσω το tutorial "Hello World" διαπίστωσα το πρόβλημα που αναφέρω.
    Μπορώ απλά να προσθέσω ότι αν πληκτρολογήσω στο URL την διεύθυνση: //localhost/amfphp/gateway.php   (το αρχείο gateway.php καθώς και όλα τα "παιδιά" που έχουν "γονέα" τον κατάλογο amfphp - τα οποία σας αναφέρω - προυπάρχουν σε αυτόν τον φάκελο, εγώ δεν έχω δημιουργήσει κανένα ακόμα αρχείο πλην του tutorial),   εμφανίζει το παρακάτω μύνημα:
       
       amfphp and this gateway are installed correctly. You may now connect to this gateway from Flash.
       Note: If you're reading an old tutorial, it will tell you that you should see a download window instead of this message. This confused people so this is the new behaviour starting from amfphp 1.2.
       View the amfphp documentation
       Load the service browser (κάνοντας κλικ εδώ σε οδηγεί στην σελίδα: //localhost/amfphp/browser όπου και εμφανίζει το ίδιο "παράθυρο επικύρωσης" που αναφέρω παραπάνω με τα radio buttons)

     

    Τώρα όσον αφορά για τα ερωτήματα που έθεσες:
    Για το πρώτο, ο φάκελος amfphp από μόνος του περιέχει ένα αρχείο με όνομα "phpinfo.php", το οποίο όταν βάζω στο URL την διεύθυνση: //localhost/amfphp/phpinfo.php, ανοίγει κανονικά, επομένως το .php extension είναι ενεργό και σε αυτό το web application.
    Για το δεύτερο - υποθέτω ότι εννοείς αν ο internet explorer μου εμφανίζει κάποιο μύνημα λάθους - δεν αναφέρει κάποιο λάθος στην σελίδα //localhost/amfphp/browser
    Για το τρίτο, δυστυχώς δεν έχω ακόμα κάποιο τέτοιο εργαλείο (βλέπετε είμαι καινούργιος στον χώρο του Web Designing).

    H πιο πρόσφατη πληροφορία που ανακάλυψα πριν από λίγο στο δίκτυο είναι ότι αν κάποιος χρησιμοποιεί τον Apache Web Server δεν αντιμετωπίζει τέτοιο πρόβλημα (ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει εγώ). Αυτό μάλον με οδηγεί στο συμπέρασμα (με μεγάλη επιφύλαξη) ότι εφόσον ο IIS 7 προϋπήρχε στα XP και δεν έχει ακουστεί κάποιο πρόβλημα για αυτό το θέμα, άρα πολύ πιθανόν να φταίνε τα Vista.

    Ούτως ή άλλως θα σας παρακαλούσα αν μπορείται να με βοηθήσετε να επιλύσω το πρόβλημα.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά 

     


    Test your limits... and go beyond
  •  11-08-2008, 14:39 44050 σε απάντηση της 44049

    Απ: Τα Vista μπλοκάρουν το amfphp της Macromedia

    Οι οδηγίες που αναφέρεις δεν περιγράφουν πως να ρυθμίσεις τον IIS, βασικά δεν αναφέρονται καθόλου στον IIS 7. Σε παραπέμουν όμως στο http://www.herrodius.com/blog/23 το οποίο σου λέει να κατεβάσεις ένα άλλο πακέτο για να κάνεις ευκολότερη την εγκατάσταση.

    Οπότε το ερώτημα παραμένει. Με δεδομένο ότι οι οδηγίες που αναφέρεις δεν αναφέρονται στον IIS, πως τον ρύθμισες? Στα XP υπήρχε ο IIS 6, όχι ο 7, ο οποίος είναι πιο αυστηρός σε θέματα ασφάλειας και ξεκινάει με περισσότερα services κλειστά.

    Τέλος, θα σε συμβούλευα να πάψεις να ψάχνεις για ασυμβατότητες των Vista καθώς αυτό απλά θα σε εμποδίσει να επικεντρωθείς στο πραγματικό ζήτημα, που είναι η εγκάσταση και ρύθμιση του amfphp. Σκέψου επίσης ότι μπορεί να καταφέρεις κάτι να δουλέψει σε XP, οι hosters και οι πελάτες σου όμως θα έχουν πολύ αυστηρότερο security. Ό,τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις τώρα με τον IIS 7 θα αντιμετωπίσεις και όταν πας να κάνεις deploy. Οι οδηγίες που δίνει το amfphp είναι κάπως πρόχειρες όσον αφορά τον IIS και ανύπαρκτες απλά για τον 7. Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις τον IIS θα πρέπει να κοιτάξεις πως ρυθμίζεται και να μην βασίζεσαι σε τόσο ασαφείς οδηγίες.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  11-08-2008, 15:43 44052 σε απάντηση της 44050

    Απ: Τα Vista μπλοκάρουν το amfphp της Macromedia

    Παναγιώτη,

    Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου.

    Επίτρεψέ μου να αναφέρω ότι την μόνη  ρύθμιση που έχω κάνει στον IIS 7 Web Server, ήταν αυτή για να μπορεί να εμφανίζει αρχεία PHP - τα οποία επικοινωνούν με MySQL βάση δεδομένων. Και μάλιστα αυτήν την ρύθμιση την έκανα ακολουθώντας τις οδηγίες που βρήκα στο δίκτυο, γιατί είναι αλήθεια ότι ο IIS 7 είναι πιο περίπλοκος - πολύπλοκος από τον προκάτοχό του IIS 6.

    Όσον αφορά τις οδηγές για την εγκατάσταση του amfphp, απλά ακολούθησα τις οδηγές του επίσημου site (www.amfphp.org) όπως αναφέρω και παραπάνω. Με αποτέλεσμα, δυστυχώς να μην μπορώ να δώσω - εφόσον δεν γνωρίζω - άλλες λεπτομέρειες για την εγκατάσταση.

    Επίσης, θα παρακαλούσα, όποιος από τους χρήστες γνωρίζει κάποιο "manual" που να έχει οδηγιές για τον τρόπο ρύθμισης του IIS 7, αν είναι δυνατόν ας μου υποδείξει που θα μπορούσα να το βρώ και εγώ.

     


    Test your limits... and go beyond
  •  12-08-2008, 14:46 44068 σε απάντηση της 44052

    Απ: Τα Vista μπλοκάρουν το amfphp της Macromedia

    Νομίζω ότι κάτι βρήκα...

    Μπορείς να μου στείλεις το php.ini της εγκατάστασής σου; Συγκεκριμένα με ενδιαφέρει το temporary upload (upload_tmp_dir μεταβλητή) και temporary session directory (session.save_path μεταβλητή).

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  12-08-2008, 16:24 44070 σε απάντηση της 44068

    Απ: Τα Vista μπλοκάρουν το amfphp της Macromedia

    Γιώργο θέλω να σου το στείλω τώρα αμέσως, αλλά το forum δεν μου επιτρέπει να στείλω κώδικα (δεν αποτελεί μορφή κώδικα από αυτές τις γλώσσες που επιτρέπει) και παρόλο  που διαβάζετε με textpad δεν επιτρέπει ούτε να τον επισυνάψω.

    Για αυτό σε παρακαλώ στείλε μου ένα mail σου, έτσι ώστε να στο στείλω ως επισυναπτόμενο αρχείο μορφής txt.

    Περιμένω απάντησή σου


    Test your limits... and go beyond
  •  12-08-2008, 16:33 44071 σε απάντηση της 44068

    Απ: Τα Vista μπλοκάρουν το amfphp της Macromedia

    Επίσης σου δίνω τις τιμές των μεταβλητών που ανέφερες και οι όπως ακριβώς αναγράφονται  μέσα στο αρχείο php.ini

    ;upload_tmp_dir =

    ;session.save_path = "/tmp" (αυτήν την μεταβλητή την αναφέρει σε αρκετά σημεία, και υπέθεσα ότι θα ήθελες μάλον να δείς αυτήν την τιμή)


    Test your limits... and go beyond
  •  12-08-2008, 21:54 44073 σε απάντηση της 44071

    Απ: Τα Vista μπλοκάρουν το amfphp της Macromedia

    Σου έχω στείλει e-mail, αλλά δεν έχω πάρει ακόμα απάντηση.

    Μέσα στο amfphp υπάρχει το phpinfo.php. Κάντο browse και θέλω να δεις τις τιμές που έχουν τα "upload_tmp_dir" και "session.save_path". Από ότι είδα το amfphp χρειάζεται να σώσει session information. Αν αυτές οι μεταβλητές έχουν τιμές που αντιστοιχούν σε folders στο δίσκο και δεν έχουν τιμή (no value), πιθανώς η εφαρμογή να μην έχει δικαιώματα να γράψει σε αυτά τα folders και να προκαλείται λάθος.

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  12-08-2008, 22:12 44074 σε απάντηση της 44073

    Απ: Τα Vista μπλοκάρουν το amfphp της Macromedia

    Γιώργο,

    Σ' ευχαριστώ για την συνεχή προσπάθειά σου να με βοηθήσεις.

    Ακόμα δεν έχω δεί κάποιο mail σου, και για αυτόν τον λόγο θα δημοσιεύσω εδώ το mail μου, με σκοπό να ξαναστείλεις το δικό σου και να σου απαντήσω με τα δεδομένα που χρειάζεσαι.


    Test your limits... and go beyond
  •  14-08-2008, 00:46 44094 σε απάντηση της 44074

    Απ: Τα Vista μπλοκάρουν το amfphp της Macromedia

    Να το κλείσουμε το θέμα μιας βρήκαμε το πρόβλημα:

    • Το amfphp framework κάνει χρήση του session του php. Το php framework σώνει τα sessions σαν αρχεία στο δίσκο. Από default τα αρχεία αυτά σώνονται μέσα στο %temp% κατάλογο του μηχανήματος. Στους windows υπολογιστές το php framework συνηθίζει να έχει αυτή την επιλογή κενή από default και να χρησιμοποιεί το %temp% του χρήστη που τρέχει το web application.
    • Αν και οι τιμές αυτές δούλευαν μια χαρά για Windows XP, στον Windows 2003 server, Vista και Windows 2008, δεν δουλεύουν αυτές οι τιμές από default. Πρέπει να οριστούν οι μεταβλητές upload_tmp_dir και session.save_path, μέσα στο php.ini, να οριστούν σε καταλόγους που έχουν δικαιώματα να γράψει αρχεία ο χρήστης με τον οποίο τρέχει το web application του php. Αυτό είναι το πρόβλημα και όχι κάτι περίεργο.

    Αυτά...

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  14-08-2008, 00:55 44095 σε απάντηση της 44094

    Απ: Τα Vista μπλοκάρουν το amfphp της Macromedia

    Γιώργο σε ευχαριστώ

    Πραγματικά αυτή είναι η λύση που αναφέρεις.

    Επομένως λύθηκε το ζήτημα Smile


    Test your limits... and go beyond
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems