Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Παγκόσμια οικονομική κρίση και Ελληνική αγορά εργασίας πληροφορικής

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò cap. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Τάσκος Γιώργος στις 15-11-2008, 00:36. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  13-10-2008, 14:12 45425

    Παγκόσμια οικονομική κρίση και Ελληνική αγορά εργασίας πληροφορικής

    Ποιά είναι η άποψή σας για την αλληλεπίδραση των δυο αυτών πραγμάτων; Τι βλέπετε στον ορίζοντα; Θα επηρεάσει η οικονομική κρίση την αγορά εργασίας στο χώρο της Πληροφορικής στην Ελλάδα; Και πώς;

     

     

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  13-10-2008, 19:55 45433 σε απάντηση της 45425

    Απ: Παγκόσμια οικονομική κρίση και Ελληνική αγορά εργασίας πληροφορικής

    Αν και δεν έχω ξαναζήσει "κράχ" - αν είναι κι αυτό βέβαια κράχ ... - όπως και κανένας μας, νομίζω ότι τελικά το θέμα είναι απλό. Υπάρχει ζήτημα ρευστότητας στα χρηματο-οικονομικά ιδρύματα. Αυτό σε απλά λόγια λέει ότι αν η CityBank δεν έχει ρευστό, πάει να πεί ότι δεν έχει και να σου δανείσει εσένα ρευστό. Και έχω δεί πάμπολες εταιρίες οι οποίες κάποιους μήνες βγάζουν τη μισθοδοσία τους απο βραχυπρόθεσμα δάνεια.

    Κάμποσες απο αυτές, και πληροφορικής φυσικά. Αν τελικά αυτό το πράγμα εξελιχθεί στο χειρότερο πάντως και μιλήσουμε για παγκόσμια σοβάρη κρίση, όπου και να δουλεύουμε οι επιπτώσεις θα μας έρθουν απο παντού, όχι απο τον εργασιακό μας χώρο αποκλειστικά. Οπότε ...
    Καλού κακού, εγώ μίλησα σε ένα θείο με κατσικούλες για internship στο Γύθειο Λακωνίας ! :D

    Angel
    O:]
  •  14-10-2008, 00:40 45437 σε απάντηση της 45433

    Απ: Παγκόσμια οικονομική κρίση και Ελληνική αγορά εργασίας πληροφορικής

    Παρατηρώ τα εξής:
    1) Το χρηματοοικονομικό σύστημα της Ισλανδίας είναι σχεδόν υπό πλήρη κατάρρευση. Η κυβέρνηση παγώνει τα assets από ισλανδικές επιχειρήσεις στην Μ. Βρετανία. Υπάρχει κίνδυνος να επεκταθεί και αλλού.
    2) Η διαθέσιμη ρευστότητα ανέρχεται σε υποοχτακοσιαπλάσια του χάρτινου και πλαστικού χρήματος που κυκλοφορεί. Βέβαια, μεγάλο ρόλο σε αυτό στην Αμερική συνέβαλλε και η ιδιωτική Federal Reserve Bank η οποία ανέβασε τον πληθωρισμό της χώρας σε τρομακτικά νούμερα. Είναι ενδιαφέρον επίσης ότι από ένα σημείο και μετά, στο δολλάριο σταμάτησε να αναγράφεται ότι "υπάρχει αντιστοιχία του παρόντος χαρτονομίσματος σε χρυσό", επιτρέποντας έτσι...
    3) Να βγάζουν κάποιοι λεφτά πουλώντας χρήμα. Τα ανεξέλεγκτα δάνεια και ο μεγάλος πληθωρισμός φούσκωναν το μπαλόνι σε τρομακτικό βαθμό. Αυτή η τακτική είχε επαναληφθεί στο παρελθόν, όχι πολύ παλιά, αλλά οι συνέπειες δεν ήταν άμεσα αισθητές, καθώς σώζανε τις πιστώσεις με... νέες πιστώσεις.
    4) Η Ευρωζώνη σήμερα έλαβε ανοδικές τάσεις (ελαφρώς), σε αντίθεση με την Αμερική.
    5) Είναι ενδιαφέρον επίσης ότι πολλοί Ρώσοι επιχειρηματίες "ξύπνησαν" και αγοράζουν με μεγάλους ρυθμούς, και ίσως αυτό σημαίνει κάτι για το μέλλον και την ανάπτυξη των οικονομικών δυναμεων.
    6) Στην Ελλάδα, θα ισχύσει το όλα ή τίποτα. Μέχρι στιγμής είμαστε καλά. Ωστόσο, επειδή όλες οι μεγάλες εταιρείες είναι μπλεγμένες μεταξύ τους, αν υπάρξει κατάρρευση, θα μας πονέσει πολύ, γιατί θα ακολουθήσουν και οι υπόλοιπες.

    Τώρα, τι σημαίνουν τα παραπάνω για όλους εμάς; Ο κοινός παρονομαστής είναι ότι όσο μεγαλύτερη είναι η πηγή από τον οποία περιμένεις λεφτά, τόσο πιο δύσκολα θα τα πάρεις. Χειροτερεύει ακόμα περισσότερο όσο εσύ είσαι μικρός. Εκτός κι αν η κρίση συνεχιστεί για πολύ μεγάλο διάστημα, οι υπάλληλοι δε θα έχουν κανένα πρόβλημα, γιατί στην περίπτωση μια εταιρεία απολύσει τους υπαλλήλους της, θα είναι κίνηση πανικού (και όχι ιδιαίτερα έξυπνη για το διάστημα που έχουμε διανύσει).

    Προσωπική μου άποψη είναι ότι το μπαλόνι έπρεπε να ξεφουσκώσει. Οι αβλεψίες των "golden boys" ανάγκασαν το μπαλόνι να σκάσει απότομα, αλλά νομίζω ότι -εκτός κι αν φτάσουμε στα άκρα, η εξυγίανση θα μας οφελήσει στο τέλος.

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  13-11-2008, 15:33 46188 σε απάντηση της 45425

    Απ: Παγκόσμια οικονομική κρίση και Ελληνική αγορά εργασίας πληροφορικής

    cap, η κρίση επηρέασε όλους τους τομείς ήδη. Το θέμα είναι αν θα διαρκέσει αρκετό καιρό ώστε να το καταλάβουμε όλοι.

    Εγώ δουλέυω σαν ελεύθερος επαγγελματίας και δυστυχώς ο μεγαλύτερος πελάτης μου αυτή τη στιγμή είναι μια κατασκευαστική εταιρεία. Πριν να αρχίσει όλη αυτή η βαβούρα με τις τράπεζες το ρευστό ερχότανε σε καλούς ρυθμούς και σε αρκετά καλά ποσά από τη στιγμή όμως που τα κανάλια άρχισαν να "παίζουν" την καραμέλα τα πράγματα έγιναν δυσκολότερα.

    Προσωπική μου άποψη είναι πως στην Ελλάδα ζούσαμε σε κρίση πριν αυτή να φτάσει στην αμερική (super market επισκεπτότανε κανείς σας τα τελευταία 4-5 χρόνια;). Τα λεφτά εδώ δεν είχανε και δεν έχουνε αξία.

    Θεωρώ πως το να νομίζει κανείς πως η κρίση δεν θα τον αγγίξει, όσο καιρό και να διαρκέσει, είναι παιδικό και όσο για την αγορά εργασίας πληροφορικής στην ελλάδα (η οποία μόνο αγορά δεν μπορεί να ονοματιστεί αν σκεφτεί κανείς πως οι έλληνες προγραμματιστές ούτε σωματείο που να τους αντιπροσωπεύει δεν έχουν - περισσότερο σαν γυφτοπάζαρο μου φαίνεται εμένα) στην προσωπική μου άποψη είναι ένας από τους χώρους που θα δυσκολευτούν αρκετά.

    Τώρα όσον αναφορά στους ελεύθερους επαγγελματίες του χώρου, αυτούς που το πελατολόγιό τους ξεπερνά τα 2-3 ονόματα (γιατί κακά τα ψέμματα ξέρω πολλούς "ελεύθερους" με ένα πελάτη) πιστεύω πως θα περάσουν πιο χαλαρά από τους άλλους.

    Ελπίζω να μην κάνω λάθος γιατί κοντεύουνε Χριστούγεννα.

  •  15-11-2008, 00:36 46220 σε απάντηση της 46188

    Απ: Παγκόσμια οικονομική κρίση και Ελληνική αγορά εργασίας πληροφορικής

    Το τέλος μιας εποχής, η αρχή μιας άλλης... ΥΠΟΜΟΝΗ..θα περάσει...λίγο δύσκολα αλλά...έσεται ήμαρ ;)

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems