Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Επιλογή Μεταπτυχιακού : Software Engineering vs Networks

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò athanas100. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος GNSpng στις 23-01-2009, 14:00. Υπάρχουν 8 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  24-12-2008, 14:59 47137

    Επιλογή Μεταπτυχιακού : Software Engineering vs Networks

    Καταρχάς ως νέο μέλος θα ήθελα να σας χαιρετήσω όλους.

    Είμαι απόφοιτος Πολυτεχνείου (Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής). Αφού ξεμπέρδεψα με τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις και σκεφτόμενος πως αν δεν το κάνω τώρα, δύσκολα θα το κάνω αργότερα, αποφάσισα να κάνω μεταπτυχιακό στην Αγγλια.

    Το πρόβλημα μου είναι η επιλογή του θέματος. Ήδη έχω unconditional offers απο 2 πανεπιστήμια και τώρα καλούμαι να επιλέξω σε ποιο απο τα 2 θα πάω τελικά. Καλώς ή κακώς, (και αυτό υποδηλώνει και την αναποφασιστικότητα μου) κατέληξα να έχω να επιλέξω ανάμεσα σε δυο εντελώς διαφορετικά πράγμματα.

    Το πρώτο είναι Advanced Software Engineering και απευθύνεται σε απόφοιτους σχολών πληροφορικής που γνωρίζουν ήδη προγραμματισμό και θέλουν να επικεντρωθούν εκεί. To πρόγραμμα επικεντρώνεται σε Object Oriented εφαρμογές και προσφέρει μια προσέγγιση που (όπως υπόσχεται) θα σε ετοιμάσει για την αγορά εργασίας με επικέντρωση σε τεχνολογίες που ζητιούνται στην αγορα (Java, .NET). Εκτός απο τα αμιγώς προγραμματιστικά έχει και κάποια μαθήματα τύπου "Project Management" που είναι ίσως πιο πολύ για να διαφοροποιηθεί απο μια απλή πιστοποίηση.

    Το δεύτερο είναι Computer Network Administration and Management και περιλαμβάνει μαθήματα όπως "Network design and Management" , "Client - Server Network Architecture",  "Network Configuration" και "IP communications".

    Ξέρω πως η πρώτη απάντηση θα είναι να ακολουθήσω αυτό που μου αρέσει καλύτερα. Δυστηχώς (λέω δυστηχώς γιατι αν είχα κάποια  προτίμηση δεν θα παιδευόμουν τόσο πολύ να αποφασίσω) δέν μπορώ να καταλήξω στο τι απο τα δυο θα μου άρεσε να ακολουθήσω ως καρριέρα. Ίσως φταίει το γεγονός πως δεν έχω ασχοληθεί με κανένα απο τα δυο οόσο εκτεταμένα χρειάζεται (εκτός πλαισίων σχολής εννοώ). Όσο και αν το προσπάθησα, η προσέγγιση "follow your heart" δεν μπόρεσε να μου δώσει την απάντηση που ψάχνω.

    Η επιλογή λοιπόν εναπόκοιτε στο τι ενδέχεται να αποδειχθεί καλύτερο εφόδιο στην μελοντική εππαγγελματική καρριέρα, τόσο μεσοπρόθεσμα στις πρώτες μου αναζητήσεις για δουλειά, όσο και μακροπρόθεσμα. Δεν ξέρω αν πρόκειται να λάβω πολωμένες απαντήσεις  (λόγω της φύσης του group αυτού) αλλά θα ήθελα πραγματικά μια συμβουλή απο επαγγελματίες που κινούνται ήδη στο χώρο και ξέρουν καλύτερα πως έχουν τα πράγματα.

    Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο,
    Καλλές γιορτές σε όλους.
  •  24-12-2008, 16:47 47139 σε απάντηση της 47137

    Απ: Επιλογή Μεταπτυχιακού Software Engineering vs Networks

    μμμ δύσκολη επιλογή αν δεν σου αρέσει το ένα περισσότερο από το άλλο. Τι ηλικία έχεις;
    Μια επιλογή είναι να πέσεις με τα μούτρα στη μια κατεύθυνση. Η άλλη είναι να κάνεις το master σου στη μια κατεύθυνση και να δουλέψεις για λίγο στην άλλη. Θα είναι ένα δυνατό βιογραφικό!
    Νομίζω όμως ότι πρέπει να σκεφτείς και τι σου ταιριάζει σαν άτομο εκτός από αυτό που σου αρέσει. Δες το πρόγραμμα σπουδών. π.χ. ανέφερες το project mngt. Τι άλλο;
    Δες κι αυτή τη συζήτηση μήπως και σου έρθει καμιά ιδέα: http://www.dotnetzone.gr/cs/forums/thread/40286.aspx


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  24-12-2008, 17:16 47142 σε απάντηση της 47137

    Απ: Επιλογή Μεταπτυχιακού Software Engineering vs Networks

    Απέφυγα αρχικά να παραθέσω links με τα συγκεκριμένα προγράμματα μιας και υπέθεσα πως θα παραήταν "μπελάς" για κάποιον τρίτο. Αλλά μιας και μιλάμε για πρόγραμμα σπουδών, ιδού οι δυο επιλογές : Software , και Networks

    Για να απαντήσω και στην ερώτηση σου, είμαι 25 χρονών.
  •  25-12-2008, 11:29 47151 σε απάντηση της 47142

    Απ: Επιλογή Μεταπτυχιακού Software Engineering vs Networks

    Φίλε, κατ αρχάς να σου θεσω τη διαφωνία μου ώς προς τον τρόπο επιλογής. Είμαι φάν της άποψης "Κάνε αυτό που γουστάρεις και η επιτυχία θα ρθεί μόνη της ". Πάντα οι παθιασμένοι επαγγελματίες ξεχωρίζουν από τους κατα σύμβαση ασκητές του επαγγέλματος ακόμη και σε κλάδους με περιορισμένες προοπτικές. Τώρα με βάση αυτό και έχοντας υπόψη το ότι δεν έχεις αποφασίσει θεωρώ ότι πρέπει να σε βοηθήσουμε να κατασταλάξεις γιατί κάπου βαθιά μέσα σου είσαι ένα από τα δύο.

     Πρωτίστως θεωρώ ότι από τη μιά τo Software Engineering και από την άλλη το System/Network Engineering απαιτούν δύο διαφορετικά καλούπια ανθρώπων. Μερικά χαρακτηριστηκά που θα μπορούσα να αποδώσω, μετά από προσωπικές παρατηρήσεις πάντοτε, είναι τα εξής:

    Software Engineer: Συν:Δημιουργικός, εφευρετικός, αντισυμβατικός(out of the box που λέμε) Πλήν: παρορμητικός, απρόσεχτος, ξεχασιάρης, αφελής

    System/Network Engineer: Συν: Τυπικός, πειθαρχημένος, τέρας μνήμης, υπομονετικός Πλήν: ξεροκέφαλος, ξερόλας

    (Tα υπόλοιπα μέλη παροτρύνονται να συμπληρώσουν τα πιο πάνωSmile)

     Εγώ, για παράδειγμα, δεν θα μπορούσα ποτέ να είμαι System/Network Engineer. Παραείμαι απρόσεχτος για αυτή τη δουλειά. Γιατί άλλο πράγμα να κάνεις λαθος στο κώδικα(το πιό πιθανό είναι να το πιάσει ο compiler η το τέστινγκ) και άλλο πράγμα να κάνεις λάθος σε Permissions η Group Policy η Backup (Το πιό πιθανόν είναι όταν το πάρεις χαμπάρι να είναι αργά). Οι Software Enginees τείνουν περισσότερο προς την τέχνη ενώ οι System\Network Engineers τείνουν περισσότερο προς την επιστήμη. Θεωρώ ότι με βάση τα χαρακτηριστηκά του δικού σου εαυτού μπορείς να κάνεις μια αρχική τοποθέτηση...


    View Παναγιώτης Χαραλάμπους's profile on LinkedIn
    Coding at Mediterranean Acoustics
  •  27-12-2008, 17:06 47189 σε απάντηση της 47151

    Απ: Επιλογή Μεταπτυχιακού Software Engineering vs Networks

    Έτσι όπως το θέτεις πρέπει να πάω καρφωτός για Software μιας και το ψυχογράφημα δείχνει 100% προς τα εκεί Wink . Παρόλα αυτά χωρίς να έχω "τριφτεί" σε πραγματικό εργασιακό περιβάλλον, όποια και απο τις 2 κατευθύνσεις να διαλέξω θα αποτελεί ρίσκο. Για εμένα καλή επιλογή καριιέρας θα είναι αυτή στην οποία ύστερα απο 15-20 χρόνια δουλειάς θα Γουστάρεις ακόμα (με γάμμα κεφαλαίο) να ασχολείσαι με αυτό που κάνεις. Έτσι όπως έχουν τα πράγμματα με μένα δεν νομίζω πως μπορώ να πάρω μια σίγουρη απόφαση προς την μία ή την άλλη πλευρά. Το καλό είναι πως είμαι ευπροσάρμοστος και πιστεύω (ή τουλάχιστον ελπίζω) πως με ότι ασχοληθώ επαγγελματικά, σιγά σιγά θα το αγαπήσω ακόμα και ας μην είναι το "κάρμα" μου.

    Στην φάση που είμαι με απασχολούν πιο πρακτικά θέματα που θα με βοηθήσουν να γείρει η πλάστιγγα. Όπως για παράδειγμα: "Φοβάμαι πως ένα μεταπτυχιακό σε δίκτυα θα πάει 'χαμένο' μιας και 1)Υπάρχουν ΑΕΙ και ΤΕΙ πιο εξειδικευμένα στα δίκτυα, με αποτέλεσμα να υπάρχουν στην αγορά απόφοιτοι με πιο εξειδικευμένες γνώσεις για να καλύψουν τη ζήτηση. 2) Οι εργοδότες θα προτιμούν κάποιον με ένα Cisco Certificate. 3) Υπάρχουν λιγότερες θέσεις "δικτυάδων" σε σχέση με "software-άδων"

    Αντίστοιχα για το Software με απασχολούν ζητήματα όπως 1) Ναι μεν υπάρχει αυξημένη ζήτηση, αλλά και η προσφορά εργατικών χεριών είναι τεράστια.Μήπως επέρχεται κορεσμός στην αγορά? 2) Κατα πόσο μπορεί να προσφέρει ένα MSc σε Software Engineering, όταν αυτό που μάλλον μετράει περισσότερο είναι η εργασιακή εμπειρία? 3) Μήπως πρόκειται για χαμένα λεφτά ένα μεταπτυχιακό που ασχολείται με τεχνολογία software, όταν υπάρχει τόσο ταχεία εξέλιξη στο κλάδο και τα πράγματα αλλάζουν συνεχώς?

  •  27-12-2008, 18:25 47191 σε απάντηση της 47189

    Απ: Επιλογή Μεταπτυχιακού Software Engineering vs Networks

    Μερικές παρατηρήσεις:
    • Άλλο το cisco certificate άλλο ένα master. Να τα πάρεις και τα δυο.
    • Επίσης δεν υπάρχει "τεράστια" προσφορά εργατικών χεριών. Ειδικά έμπειρων και καταρτισμένων χεριών. 8 στους 10 έχουν κάνει πασαλήματα και δεν έχουν ουσιαστική κατάρτιση.
    • Η εργασιακή εμπειρία χρειάζεται παντού σε όλες τις δουλειές. Άλλο όμως το master.
    • Τα πράγματα αλλάζουν συνεχώς άλλα το software engineering δεν άλλαξε ουσιαστικά ποτέ.

    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  27-12-2008, 20:19 47192 σε απάντηση της 47191

    Απ: Επιλογή Μεταπτυχιακού Software Engineering vs Networks

    Καλησπέρα,

    Θα ήθελα κι εγώ με την σειρά μου να πω κάποια πράγατα, αλλά δεν θέλω να τα πάρεις
    ως δεδομένα γιατί άλλο εγώ σαν άνθρωπος και τι συνάντησα στην επαγγελματική μου
    σταδιοδρομία εως τώρα, και τις αποφάσεις που πήρα κάποτε, και άλλο εσύ και οι αποφάσεις
    που θα πάρεις.

    Προσωπικά δουλεύω σαν System/Network Engineer εως και σήμερα σε κάποια εταιρεία.
    Όταν βγήκα στην αγορά εργασίας και ξεκίνησα σαν αρχάριος τεχνικός υπολογιστών, πριν
    ακόμα τελειώσω το λύκειο, κι ενώ παράλληλα τότε στο ΤΕΛ με ειδικότητα Προγραμματιστής
    που υπήρχε εκείνα τα χρόνια, και τελειώνοντας ένα Δημόσιο ΙΕΚ σαν Ειδικός Εφαρμογών
    Πληροφορικής, συνέχισα παρόλα αυτά να εργάζομαι σαν τεχνικός ώσπου μετά απο ασχολία
    και εμπειρία έφτασα να είμαι στο επίπεδο του System/Network Engineer.
    Τώρα ποια είμαι 28 ετών, και είμαι σε κάποια φάση που θέλω να κάνω στροφή στον κλάδο
    και να ασχοληθώ με τον προγραμματισμό είτε παράλληλα, είτε κάποια στιγμή και επαγγελματικά
    όπως ευελπιστώ, γιατί μετά απο τα χρόνια δουλειάς, που δεν είναι και λίγα με επίσημη προυπηρεσία 6 ετών
    κατάλαβα ότι δεν με γεμίζει σαν αντικείμενο, και ότι ποιο πολύ (Γ)ουσταρω τον προγραμματισμό,
    καταλήγω ότι προσωπικά η ανάγκη για εργασία με έκανε να μπώ γρήγορα στον κλάδο με τον οποίο
    ασχολούμαι μέχρι και σήμερα, για αυτό όπως και άλλα παιδιά θα σου προτείνω αν έχεις την πολυτέλεια
    να το ψάξεις λίγο καλύτερα μέσα σου για τον δρόμο που θα ακολουθήσεις.

    Πολύ εύστοχες είναι οι παρατηρήσεις του Pak ποιο πάνω που θα έπρεπε να λάβεις υπ'όψην σου.

    Κάτι ακόμα το οποίο θα ήταν τέλειο είναι να κάνεις κάποια πρακτική ας πούμε, σε κάποια εταιρεία
    σαν βοηθός έτσι ώστε να παρακολουθήσεις τους ρυθμούς και τα αντικείμενα ασχολίας παρακολουθώντας
    τους παλιότερους και την εταιρεία γενικά. Μετά αν μπορούσες να χώθεις και σε κάποιο developing περιβάλλον
    για να κρίνεις το αντίστοιχο. Ακόμα καλύτερα είναι να πετύχεις 2 σε 1, οπου δεν ειναι σπάνιο αλλά λίγο δύσκολο
    να τα παρακολουθήσεις και τα δύο.

    Αυτά απο μένα σαν ένα ζωντανό παράδειγμα που δεν θα ήθελα να χαρακτηρίσω σαν λάθος κίνηση
    ότι έκανα ως τώρα, αλλά ίσως όχι αυτο που πραγματικά ήθελα να κάνω.

    Ελπίζω να σε προβλημάτισα....κι εύχομαι το καλύτερο στις επιλογές σου.

    Χρονια πολλά και καλή χρονιά σε όλο το DNZ.


  •  30-12-2008, 14:24 47300 σε απάντηση της 47137

    Απ: Επιλογή Μεταπτυχιακού : Software Engineering vs Networks

    Το γεγονός ότι προβληματίζεσαι ανάμεσα σε 2 τόσο διαφορετικά πράγματα είναι... προβληματικό... αλλά στο χέρι σου είναι να το κάνεις θετικό.
    Δηλαδή, δεν ξέρεις τι θέλεις, δεν υπάρχει κάτι που σήμερα να το αγαπάς με πάθος και πόρωση, αλλά αυτό δεν σε εμποδίζει να το αγαπήσεις στην πορεία, αρκεί να το πάρεις απόφαση και να μην περνάς τα χρόνια σου αναρωτώμενος μήπως πήρες τη λάθος απόφαση. ΕΣΥ θα την κάνεις ΣΩΣΤΗ, όποια και να λάβεις, όσα πράγματα και αν πάνε στραβά στην πορεία. Αν το καταλάβεις αυτό είσαι έτοιμος.

    Τώρα, η δική μου άποψη είναι εν προκειμένω να σκεφτείς ΓΙΑΤΙ θες να κάνεις μεταπτυχιακό. Αν αργά η γρήγορα σκοπεύεις να καταλήξεις στο στενό ή ευρύτερο δημόσιο (και κατά πάσα πιθανότητα στον αργό και ανώδυνο θάνατο δια της απονεύρωσης), όποιο και να κάνεις ελάχιστη σημασία θα έχει.
    Γι'αυτό βασικά γίνεται τώρα και τόση φασαρία με τα κέντρα σπουδών, αυτά τα πτυχία που παρέχουν ελάχιστη σημασία έχουν στον ιδιωτικό τομέα, αλλά για το δημόσιο μετράνε μόνο τα τυπικά προσόντα.
    Αν λοιπόν θες να μασήσεις σίδερα και όχι ριζόγαλο, σκέψου μήπως πιάσεις δουλειά άμεσα αντί για να κάνεις μεταπτυχιακό. Το νωρίτερο που θα το κάνεις αυτό, το καλύτερο για την καριέρα σου. Προς Θεού μη γίνεις πτυχιομανής και τρώς τα χρόνια σου σε πτυχιά και απανωτά certifications, ελπίζοντας ότι αυτά θα σου στρώσουν κόκκινο χαλί στον ιδιωτικό τομέα, γιατί κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να συμβεί.

    Όσο για το μεταπτυχιακό μπορείς να το κάνεις και αργότερα, όταν π.χ. απελπιστείς με τον ιδιωτικό τομέα και αποφασίσεις να απελπιστείς και με τον δημόσιο :-) Έχω 2 φίλους που το κάνανε έτσι, λίγο ζόρι ήταν δουλειά και διάβασμα μαζί, αλλά τίποτα το ακατόρθωτο, τόσοι το κάνανε πριν από σένα, θα το καταφέρεις και εσύ.

    Καλή Τύχη!
    The fact that the program works is irrelevant.
  •  23-01-2009, 14:00 47841 σε απάντηση της 47137

    Απ: Επιλογή Μεταπτυχιακού : Software Engineering vs Networks

    Normal 0 false false false EN-US X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Κανονικός πίνακας"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin;} Να καταθέσω κι εγώ την δική μου εμπειρία και άποψη που λέει τα έξης:

    Καταρχήν λίγο background: Το βασικό μου πτυχίο είναι software engineer και το μεταπτυχιακό μου είναι Computer Networks Security. Το δικό μου κριτήριο για την επιλογή ήταν το μεγάλο ενδιαφέρον στα δίκτυα (γι αυτό και διάλεξα δύσκολο παν/μιο για msc στο εξωτερικό) την οποία συνδύασα με τον προγραμματισμό λόγω  πρώτου πτυχίου.

    Μην νομίζεις ότι στα δίκτυα (αρχιτεκτονική και ασφάλεια) δεν παίζει programming. Αν θες να ξεφύγεις από τη μάζα των υπολοίπων (2 καλώδια, ένας server με DCHP άντε και κάνα domain controller) θα πρέπει και θα θέλεις να γράψεις κώδικα σε κάποια γλώσσα.

     Τώρα δουλεύω ως senior Application Developer για μεγάλο όμιλο (κοινώς software-ας). Ο συνδυασμός των 2 χαρτιών μου έδωσε εφόδια να καταλάβω πώς να γράψω καλύτερο και ασφαλέστερο κώδικα αλλά την δυνατότητα όποια στιγμή θέλω να μεταπηδήσω πάλι πίσω στα δίκτυα χωρίς να έχω μείνει πολύ πίσω και με πολλά περισσότερα εφόδια με λίγο διάβασμα να ξεχωρίσω από τον σωρό.

    Ότι και να διαλέξεις, έχε υπόψη σου ότι  η επαγγελματική εμπειρία είναι αναντικατάστατη ενώ τα μεταπτυχιακά γίνονται όποια στιγμή το αποφασίσεις κρίνοντας από την αγορά και την διάθεση σου.

    Καλή τύχη και υπομονή

    PS. Επί του παρόντος εργάζομαι ως senior application developer σε μεγάλο όμιλο.


    Application Developer

    Mediocrity knows nothing higher than itself, but talent instantly recognizes genius.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems