Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Βλέποντας την παρέλαση ...

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò anjelinio. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος anjelinio στις 26-03-2009, 19:38. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  25-03-2009, 12:37 49599

    Βλέποντας την παρέλαση ...

    Σήμερα, για κάποιο παράξενο "μου λείπουν τα 80s" ? λόγο, κάθησα με τον καφέ το πρωί και έβλεπα την παρέλαση.

    Στο τέλος λοιπόν, καθώς ο παρουσιαστής έκλεινε την εκπομπή, είπε τη μεγαλύτερη κοινωνιολογική ατάκα του αιώνα κατά τη γνώμη μου, η οποία συνοψίζει τη νοοτροοπία μας σα λαός, και σίγουρα την καθημερινότητα της πληροφορικής Whisper

    "Το μέλλον αυτής της χώρας, δε σφραγίστηκε ποτέ απο κανόνα και διαβήτη, αλλά απο μια βαθιά πίστη στο θαύμα"

    Χρόνια μας πολλά ! Big Smile


    Angel
    O:]
  •  25-03-2009, 13:03 49600 σε απάντηση της 49599

    Απ: Βλέποντας την παρέλαση ...

    To θέμα είναι σε ποιό θαύμα... Μάλλον στο είμαι-ο-τζίτζικας-αλλά-στο-τέλος-θα-γίνει-το-θαύμα-και-θα-τον-βγάλω-το-χειμώνα.
    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  25-03-2009, 18:57 49610 σε απάντηση της 49600

    Απ: Βλέποντας την παρέλαση ...

    Δεν ξερω ποια ηταν η νοοτροπια των ελληνων παλια, παντως αν ηταν ηταν η ιδια .... μας κραταει ζωντανους αρχετες χιλιετιες!
  •  26-03-2009, 00:43 49617 σε απάντηση της 49599

    Απ: Βλέποντας την παρέλαση ...

    Υπάρχουν ¨έλληνες¨ που περιμένουν το θαύμα. 
    Κανείς δεν χάρισε ποτέ τίποτα, όλα κατακτήθηκαν. Ευτυχώς υπήρχαν κάποιοι άνθρωποι που έδωσαν την ζωή τους χωρίς να πριμένουν κανένα θαύμα.
    Η ιστορία έχει δείξει ότι όταν δρας πρώτα σαν άτομο και μετά ενταγμένος σε ομάδα το ¨θαύμα¨ είναι εφικτό.
    Σιγά μην περιμένω το θαύμα.  Έχω επιλέξει να καθορίζω έγω την τύχη μου (ή τουλάχιστον προσπαθώ).

    Φιλάρετος Σεβαστιάδης.

    Albert Camus: Life is the sum of your choices.

  •  26-03-2009, 19:38 49629 σε απάντηση της 49617

    Απ: Βλέποντας την παρέλαση ...

    Προς αποφυγήν ... εξήγησης ή παρεξήγησης ... εξέλαβα τη φράση όχι ως "κάθομαι στον καναπέ και περιμένω να γίνει το θαύμα απο μόνο του", αλλά ως "τι κι αν είμαστε 5 φανταράκια, κι απέναντί μας είναι 15Κ Πέρσες; Πάμε να θερίσουμε !" 

    Η δεύτερη επιλογή θεωρώ ότι είναι αυτή των ταπεινών προγραμματιστών που έχω συναντήσει στις διάφορες συνεργασίες μου ως τώρα, με τις απαραίτητες εξαιρέσεις φυσικά, αλλά οκ ... δεν αμαυρώνουν το σύνολο οι λίγοι.

    Η πρώτη επιλογή θεωρώ ότι ισχύει μάλλον σίγουρα όσο ανεβαίνεις επίπεδα. Η αντίληψη της πραγματικότητας του εφικτού για ένα middle/upper manager στρεβλώνεται σε απευθείας σχέση με το bonus που περιμένει να πάρει στο τέλος του χρόνου και πόσο κοντά είναι αυτό, ή αν φοβάται για τη δουλειά του, ή αν είναι αρκετά φιλόδοξος για να θέλει να ανελιχθεί σύντομα. Σίγουρα και σε αυτή τη συνομοταξία υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά επίσης δεν είναι αρκετές για να "αμαυρώσουν" το σύνολο :D

    Ε, και μ' αυτά τα χιουμοριστικά ... καλό μας βράδυ παίδες, πολλά είπα !


    Angel
    O:]
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems