Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

WCF call it from everywhere

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò RedHat. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Panagiotis Kefalidis στις 09-06-2009, 21:51. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  30-03-2009, 16:59 49706

    WCF call it from everywhere

    Καλησπέρα.

    Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια σε κάτι που έχω απορία.

    Ασχολούμαι τον τελευταίο καιρό με το WCF και μπορώ να πω ότι έχει πολύ ωραία πράγματα που μπορεί να φτιάξει κανείς πολύ γρήγορα.

    Θέλω να φτιάξω ένα WCF service το οποίο θα δέχεται ένα xml(πχ) και εγώ μετά θα αναλαμβάνω να κάνω κάτι συγκεκριμένο με αυτό.
    όμως θέλω να μάθω αν αυτό το xml μπορώ να το στείλω από οπουδήποτε. Τι εννοώ? Εννοώ ότι ναι μεν εγώ θα δώσω τις προδιαγραφές στον πελάτη για το xml που θα στέλνει. Αλλά το πως θα το στέλνει και από που είναι δικό του θέμα πχ από asp.net από javascript ή δεν ξέρω εγώ από που και τι. Υπάρχει η δυνατότητα να ακούει το service (WCF) σε μια πόρτα και εκεί ακόμη και με το χέρι σαν να λέγαμε να έστελνα το xml αρχείο ?

    ελπίζω να μην σας μπέρδεψα και να καταλάβατε τι προσπαθώ να πω.

    ευχαριστώ

    Peter Bournakas
  •  09-06-2009, 20:36 51481 σε απάντηση της 49706

    Απ: WCF call it from everywhere

    Μπορείς να το κάνεις να "ακούει" σε μια πόρτα. Αυτό εξαρτάτε απο τα binding που θα βάλεις στο service (net.tcp). Όμως με το "χέρι" δεν νομίζω να μπορεί να γίνει. Αν θές όμως μπορείς με το basicHttpBinding και αν είμαι σίγουρος και με το WSHttpBinding να κάνεις ότι θες γιατί οι περισσότερες γλώσσες μπορούν να κάνουν httprequest και replies.

    Ένα παράδειγμα για το πως να καλείς ενα wcf service άπο javascript http://blogs.msdn.com/alikl/archive/2008/02/18/how-to-consume-wcf-using-ajax-without-asp-net.aspx

     

     


    Iraklis Karagkiozoglou
  •  09-06-2009, 21:51 51488 σε απάντηση της 51481

    Απ: WCF call it from everywhere

    Το έχω επισημάνει και σε άλλο σημείο.. Παρακαλώ κοιτάτε τις ημερομηνίες πρωτού κάνετε ποστ.. Το να απαντάτε σε ένα ποστ που έχει γίνει πριν 4 και 5 μήνες δεν έχει νόημα.


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems