Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

VB 2005 - Δημιουργία Query από δύο dataset.

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò neoklis. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος napoleon στις 05-12-2009, 13:08. Υπάρχουν 3 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  02-12-2009, 09:24 55612

    VB 2005 - Δημιουργία Query από δύο dataset.

    Καλημέρα,

     

    Σε ένα Project έχω δύο dataset (διαφορετικές βάσεις). Θέλω να χρησιμοποιήσω πίνακες και από τα δύο dataset για να φτιάξω ένα query το οποίο θα γεμίζει ένα datagridview. Δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να γίνει, καθώς όταν κάνω edit το dataset Α δεν βλέπω τους πίνακες του dataset B.

     

    Ευχαριστώ


    Dionisis
  •  02-12-2009, 10:44 55615 σε απάντηση της 55612

    Απ: VB 2005 - Δημιουργία Query από δύο dataset.

    Με τα εργαλεία και το functionality που δίνει το VS out-of-thebox, δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Χρειάζεται να παίξεις χειροκίνητα... Αν και δε δίνεις περισσότερες πληροφορίες, γενικά αυτό που μπορείς να κάνεις (ή μάλλον αυτό που μπορώ να σκεφτώ τώρα) είναι να φτιάξεις παραμετρικά queries στα δύο datasets. Πχ αν η μία βάση έχει τους πελάτες και η άλλη τις παραγγελίες, μπορείς να φτιάξεις ένα παραμετρικό query που θα φέρνει τις παραγγελίες ενός πελάτη βάσει του id που θα το περνάς αφού το έχεις διαβάσει από την πρώτη βάση. Βέβαια, πρέπει να προσέξεις το referential integrity και ειδικά στα write operations (insert, update, delete) να δουλέψεις με distributed transactions.


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  02-12-2009, 11:47 55618 σε απάντηση της 55615

    Απ: VB 2005 - Δημιουργία Query από δύο dataset.

    Write Operations δεν θα υπάρχουν. Θα είναι μόνο read.

     

    Aυτό που παρατήρησα είναι ότι σε ένα dataset μου δίνεται η δυνατότητα να πρόσθέσω ένα table adapter από άλλη βάση. Το αποτέλεσμα θα είναι να δουλεύει σαν master-detail και θα χρειάζομε 2 datagridviews.

    Αυτό που θα ήθελα σε ένα data table κάνοντας configure να μπορέσω να διαβάσω πίνακα από άλλη βάση να φτιάξω το querακι μου και να το περάσω στο datagridview.


    Dionisis
  •  05-12-2009, 13:08 55711 σε απάντηση της 55618

    Απ: VB 2005 - Δημιουργία Query από δύο dataset.

    Μπορείς να φτιάξεις ένα Typed Dataset από διαφορετικές βάσεις - χωρίς το Table Adapter - που θα γεμίζουν από διαφορετικά connection και να κάνεις Merge
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems