Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Ajax update panel. Δεν παίζει σωστά.

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Filaretos. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Markos στις 06-07-2010, 14:02. Υπάρχουν 7 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  01-07-2010, 21:31 59334

    Ajax update panel. Δεν παίζει σωστά.

    Φτιάχνω ένα web application σε asp.net (.net framework 4.0) σε windows 2003.

    To application το φτιάχνω με «Microsoft Visual Web Developer 2010 Express».
    Στο συγκεκριμένο application έχω βάλει και ένα ajax update panel.
    Όταν το κάνω debug μέσω του «Microsoft Visual Web Developer 2010 Express» και ¨σηκώνεται¨ ο development server το update panel δουλεύει μια χαρά.

    Έχω το εξής πρόβλημα:
    Όταν κάνω publish το application στον ίδιο server για να το τρέξω μέσω του IIS το ajax update panel δεν δουλεύει.
    Δεν βγάζει error αλλά κάνει reload την σελίδα σαν μην έχω βάλει καθόλου ajax update panel.
    Φιλάρετος Σεβαστιάδης.

    Albert Camus: Life is the sum of your choices.

  •  03-07-2010, 15:06 59350 σε απάντηση της 59334

    Απ: Ajax update panel. Δεν παίζει σωστά.

    Δεν το έχει συναντήσει κανείς;
    Μήπως δεν έχω δώσει αρκετές πληροφοριές;

    Φιλάρετος Σεβαστιάδης.

    Albert Camus: Life is the sum of your choices.

  •  03-07-2010, 16:05 59352 σε απάντηση της 59350

    Απ: Ajax update panel. Δεν παίζει σωστά.

    Μου έχει τύχει κάποιες φορές, αλλά κάνοντας restart το application λυνόταν το πρόβλημα. Θα σου πρότεινα (αν δεν το έχεις δοκιμάσει ήδη) να κάνεις ένα πολύ μικρό web application με ένα button και ένα update panel και δες αν παίζει σωστά το ajax update.

    Τάσος Καραγιάννης

    Baby debugging steps...
  •  03-07-2010, 18:30 59353 σε απάντηση της 59350

    Απ: Ajax update panel. Δεν παίζει σωστά.

    Filaretos:
    Δεν το έχει συναντήσει κανείς;
    Μήπως δεν έχω δώσει αρκετές πληροφοριές;

    Δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα να μην παίζει το update panel: Το σύνηθες πρόβλημα που έχει κάποιος που χρησιμοποιεί το update panel είναι να έχει κάποιο exception κατά την ώρα που κάνει update το panel, και από εκεί και πέρα μπορεί να γίνονται απρόβλεπτα πράγματα.

    Θα πρότεινα να κάνεις debug επάνω στον IIS για να δεις αν συμβαίνει κάτι τέτοιο... Η να βάλεις κάποιο try/catch που να καταγράψει αν υπάρχει κάποιο exception ώστε να το δεις.

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  04-07-2010, 11:23 59354 σε απάντηση της 59334

    Απ: Ajax update panel. Δεν παίζει σωστά.

    Long shot... Μήπως πρόκειται για project που έχει γίνει upgrade και στο web.config υπάρχει κάποιο xhtmlConformance element; Επίσης, υπάρχουν controls που δεν είναι συμβατά με το Update Panel control. Εδώ θα βρεις μια λίστα με αυτά, προς το τέλος του άρθρου (αλλά αυτό είναι κάτι που πρέπει ήδη να το γνωρίζεις).
    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  04-07-2010, 15:35 59357 σε απάντηση της 59354

    Απ: Ajax update panel. Δεν παίζει σωστά.

    Αν και δεν είμαι μπροστά στο μηχάνημα τώρα, θα δοκιμάσω αυτά που προτείνατε.

    Επαναλαμβάνω όμως ότι μιλάω για το ίδιο μηχάνημα.
    Στο development server παίζει μια χαρά.
    Στον IIS δεν παίζει.

    Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι μήπως υπάρχει καμιά περίεργη ρύθμιση στον IIS.

    Φιλάρετος Σεβαστιάδης.

    Albert Camus: Life is the sum of your choices.

  •  05-07-2010, 10:41 59360 σε απάντηση της 59357

    Απ: Ajax update panel. Δεν παίζει σωστά.

    Για την ακρίβεια, δεν έχεις δώσει καθόλου πληροφορίες. 

    Ο Γιώργος σου είπε ήδη ότι θα πρέπει να δεις τί συμβαίνει στην εφαρμογή σου. Μπορεί το σύμπτωμα να είναι ότι το update panel μοιζάει να μη δουλεύει, στην πραγματικότητα όμως μπορεί να είναι οτιδήποτε. Μπορεί π.χ. να προσπαθείς να διαβάσεις από μία βάση στην οποία το application pool του IIS δεν έχει δικαιώματα. Μπορεί να μην έχει καν το σωστό connection string. Μπορεί να έχεις ξεχάσει να μεταφέρεις κάποιο αρχείο που χρησιμοποιεί κάποιο control μέσα στο panel. Αν μάλιστα κρύβεις τα exceptions και δεν τα βγάζεις σε κάποιο log ή μήνυμα στην οθόνη, λογικό είναι να μην βλέπεις αντίδραση από το updatepanel. 

    Δοκίμασε αυτό που σου έγραψε ο Γιώργος πρώτα, να δεις τί κάνει η εφαρμογή σου, και μετά ψάξε για πιο εξωτικά προβλήματα. Είσαι τυχερός που το πρόβλημα εμφανίζεται στον IIS του μηχανήματος σου και όχι σε κάποιο hoster. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να ενεργοποιήσεις το debug από το web.config και μετά να κάνεις attach στο IIS worker process (w3wp.exe)

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  06-07-2010, 14:02 59373 σε απάντηση της 59334

    Απ: Ajax update panel. Δεν παίζει σωστά.

    Μια τελευταία απόπειρα, γιατί δε μπορεί, ένα exception θα το είχες πάρει!! Όντως δε δουλεύει ή απλά πρόκειται για μεγάλη καθυστέρηση στο async postback; Εδώ θα βρεις περισσότερες πληροφορίες. Το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο στον IE. Στο δημοσίευμα αναφέρουν ότι έχει λυθεί στην τρέχουσα έκδοση του ASP.NET, αλλά παρόλ' αυτά παρέχουν ένα script που κάνει την κατάσταση υποφερτή.

    [UPDATE]

    Τώρα που το ξαναδιαβάζω, λέει ότι το πρόβλημα εντοπίζεται στον client. Λογικά, λοιπόν, θα έπρεπε να σου εμφανίζεται και κατά το development. Δοκίμασε και με άλλο browser για να βεβαιωθείς...


    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems