Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

SQL Database to Windows Mobile

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò aris_7. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος KelMan στις 29-07-2010, 22:51. Υπάρχουν 10 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  29-07-2010, 14:40 59566

    SQL Database to Windows Mobile

    Παιδιά καλησπέρα, είμαι νεος στον προγραμματισμο και προσπαθω να εκπονήσω μια πτυχιακή εδώ και πολύ καιρό, αλλά τελικά δεν είναι τόσο ευκολο οσο το περίμενα.

    ΤΟ θεμα μου ειναι αλληλεπίδραση φακέλων ασθενών με PDA.

    2 μηνες τωρα το μονο που κανω ειναι διαβασμα, εγκαταστασεις και ρυθμισεις χωρις σχεδον καθολου προγραμματισμο. Τα χαλια της Microsoft .. Ηξερα λιγο το Studio και ειπα να το κανω μεσω microsoft.. Ενα προγραμματιστης φιλος μου ειπε καντο με Οracle να βρεις την υγεια σου.. Δεν ακουσα κ τωρα παλευω με 1000 προγραμματα ταυτοχρονα

    Θα ηθελα το PDA να κανει αυτο το απλό πράγμα: να παίρνει δεδομένα απο έναν SQL Server να βλεπει κάποια στοιχεία, να τα παραμετροποιεί ο χρήστης και να τα στέλνει πίσω. Από αυτά που έχω βρει μέχρι τώρα υπάρχουν 4 τρόποι για αυτό στο Studio με C#: RDA Vs Ms Sync Framework Vs Replication SQL Server Vs Windows Communication Foundation.

    Πέρνω μια μια τις περιπτώσεις:
    • RDA: Δεν το προσπάθησα, από αυτά που διάβασα ειναι ο ποιο εύκολος και απλός τρόπος, χωρίς ομως καμία ακεραιότητα στα δεδομένα, τα στελνει και οτι γινει εγινε πανω κατω (ειδικά αν παίζει ταυτόχρονη χρήση από πολλούς χρήστες)
    • MS Sync: Το νεο μαραφετι της Microsoft που ειναι πολύ ικανό στο να ενημερώνει βασεις με πολλους χρήστες που εχει τρομερη ακεραιότητα στα δεδομένα, ιδανικό για χρήστες που δεν εχουν μόνιμη σύνδεση στο δικτυο. Θεωρητικά το κατάλληλο για την περίπτωση μου. Αλλά έλα που στα Mobile δεν ειναι τπτ αυτοματοποιημένο και θελει πολύ κώδικα, πράγμα που νομιζω ειναι χαμένος κόπος αφου δεν μιλάμε για πραγματική περίπτωση αλλά για εργασία. Απο αυτα που κατάλαβα (μεσω προσπαθειων) ειναι οτι θελει πολυ παραμετροποίηση και δημιουργια δύο προγραμματων ένα στο PC (Server) και ένα στο PDA (Client) αφου η κυρια Microsoft εφτιαξε το SYnc για ολες τις συσκευές δεν φροντισε να λειτουργει το ιδιο απλά με στις εφαρμογές Mobile.
    • Replication στον SQL: Καλό για πολλούς χρήστες, κυρίως για μόνιμες συνδέσεις, αλλά εχει και τεχνολογία και για περιπτωσεις πολλών χρηστών με μη μόνιμες συνδέσεις. Θεωρωτικά δεν θελει πολύ κώδικα απλά να δημιουργησεις ένα αντίγραφο που θα μετατρέπει την βάση από SQL σε SQL Compact και από εκει θα μπορει να διαβάζει το SQL Mobile.. Ποιασ τα αυγο και κουρευτο!!! Εχω ψαξει καποια how to αλλά δεν βγάζω ακρη. O SQL Express δεν κανει, ο SQL Proffesional δεν κανει με τα XP, μια θελει στο IIS να βαλεις εκεινο, μια το αλλο, μια το FTP, To Socket Security κτλ κτλ.., Αλλο "How to" μου βγαζει στο SQL Managment βασεις Compact, σε άλλο βασεις Mobile δεν βγαζω ακρη. Καταφερα να κανω ενα Publciation την βάση μου αλλά με τπτ να το στείλω σε βάση SQL Compact (τo SQL Managment δεν μου δειχνει Mobile βάσεις αλλά μόνο Compact).
    • To Windows Communication Foundation καπου το ειδα, το χαζεψα, νομιζω μοιαζει με τον MS Sync, δεν καταλαβα ακριβως τι παιζει.
    Κανεις να βοηθησει;;; θελω κατι σχετικά απλό, να μην μου φάει ώρες στησίματος. Ετσι κ αλλιως στην πραξη θα εχω στημμένα δεδομένα και έναν χρήστη. Αλλά να μην ειναι κ γελοίο το πρόγραμμα του στυλ αν μπει δευτερος χρηστης η βαση γραφει οτι νανε!!

    Αν ξερει κανεις πως στο διαολο (σορρυ αλλα ειναι απο αγανακτιση :) :) )μπορω να κανω Replication από SQL Server 2005 Developer, να φτάσει η βαση στο Mobile να δει αυτό τα δεδομένα και να στείλει πάλι πισω, ας βοηθησει ρε παιδια.. Δεν μπορω να βγαλω ακρη!!!

    Λειτουργώ Win XP, IIS6, Visual Studio 2008, SQL Server 2005 Development, Windows Mobile 6 SDK, εχω ολα τα FrameWork και τα προγράμματα πλήρως ενημερωμένα. Αν ξερει κανεις αν ειναι ποιο ευκολο με SQL Server 2008 και Studio 2010 ας ενημερωσει, μην παλευω αδικα!!

    ΥΓ: Το Site ειναι πολυ μπροστα, μπραβο σας για ολη την βοηθεια που δινετε.
  •  29-07-2010, 15:29 59568 σε απάντηση της 59566

    Απ: SQL Database to Windows Mobile

    Κατακρίνεις τεχνολογίες που προφανώς απλά δεν ξέρεις να χρησιμοποιείς, και αυτό το τονίζω για συγκεκριμένες εκφράσεις σου.
    Όλοι όταν ξεκινάνε κάτι βρίσκουν τοίχους και δυσκολίες σε πράγματα, μην ξεχνάμε ότι ο προγραμματισμός δεν είναι Plug and Play,
    αλλιώς ο καθένας θα έκανε setup κάτι θα το σύνδεε με USB στο μυαλό του και θα σκεφτόταν τι θέλει να φτιάξει...και voila.
    Μην βλέπεις λόγω της μεγάλης αυτής παγκόσμιας εταιρείας ονόματι Microsoft και κατασκευάζοντας για δικιά μας ευκολία (Programmers)
    ένα Framework (.NET) όπου κάνεις ταχύτερα και ευκολότερα κάποια πράγματα, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να μάθεις (γνώση) αλλά και
    τον τρόπο (εμπειρία) έτσι ώστε να δουλεύεις γρήγορα και αποτελεσματικά εκπληρώνοντας τους στόχους σου πάντα.

    Μην τα ισοπεδώνουμε όλα...τίποτα δεν είναι εύκολο στον προγραμματισμό αν δεν ξέρεις πως γίνεται.

    Όσο για το Project σου όπως βλέπω προσπαθείς να ζυγίσεις ποια τεχνολογία μπορεί να λύση το πρόβλημα σου.
    Διάλεξε ποια είναι ποιο σωστή για σένα και ξεκίνα από το MSDN.

    Φιλικά.



  •  29-07-2010, 16:13 59569 σε απάντηση της 59568

    Απ: SQL Database to Windows Mobile

    ζηταω μια λυση, και παιρνω μια κριτικη..

    εσυ εχεθς κανει με SQL Database σε Mobile;; γιατι κριτικη καλη αν ξερεις ομως να το κανεις... Απ'εξω απ'τον χωρο, πολλα τραγουδια λενε

    Το οτι ειναι  παγκόσμια εταιρεία τι μου λεει;; να μην κανω κριτικη.. Ε λοιπον αυτη η εταιρια δεν φημιζεται για την αξιοπιστία της.. Ας μην αφηναν να αντιγραφουν το 80% των κατοχων τα Windows και τα λοιπα προγραμματα και θα βλεπαμε σε ποια επιπεδα θα ηταν..  Γενικα σαν marketing επικεντρώνεται στο φτηνο, οχι στο καλο. Μπορω να σου αναφερω 100νταδες παρατημενες τεχνολογιες της.

    Η αποψη μου ειναι οτι εχει προσφερει τα μεγιστα στο θεμα φτηνο PC στον λαο. Αλλά αυτη ειναι η μαγκια της και οχι η ποιότητα των προγραμματων της

    Απο οτι βλεπεις, δεν μιλαω στο χαμο, το εχω ψαξει το θεμα. Αλλα δεν ειναι λογικη φτιαχνω κατι κ μετα κρινω αν έπρεπε να το φτιαξω ετσι.. Ζηταω λιγη βοηθεια απο καποιον που θα το εχει κανει για να μου πει τι να κανω.. ΣΟρρυ κ ολας, αλλα η απαντηση ποιος εισαι εσυ να κρινεις την Microsoft, μπες στο νετ κ ψαξε δεν εχει λογο υπαρξης απο λογικη σκοπια. Αυτο κανω.. Δεν ειναι εμφανες;

    Και για να μην νομιζεις οτι λεω οτι νανε, η ιδια εταιρια, το ιδιο προγραμμα, η ιδια γλωσσα αλλα σε Win εφαρμογές: μπαίνεις, κάνεις συνδεση με την Βαση, τραβας δεδομένα, επεξεργαζεσαι δεδομένα, στέλνεις δεδομένα, αποθηκευεις και κλείνεις την συνδεση.. Αυτο ας πουμε που ζηταω (δλδ να ασχοληθω με τον προγραμματισμο κ οχι με το πως συνδεω μεταξυ τους χιλιαδες πραγματα) σε Win εφαρμογες γινετε ετσι απλα, αλλά αν το ζηταω σε Mobile ειμαι παραλογος;

    Αν καποιος μπορει να βοηθησει ας το κανει, νομιζω αυτος ειναι κ ο σκοπος του Forum.

    ΥΓ: MS Sync και Replication εχω φαει αρκετη ωρα πανω στο Studio για να βγαλω ακρη, δεν περιμενω ετοιμη τροφη, να μου δωσει καποιος το προγραμμα ετοιμο. Αν εχει καποιος ψαχτει να μου πει προς τα που να παω ζηταω και το που θα μπορουσα να κοιταξω..

    Παντα φιλικα
  •  29-07-2010, 16:36 59570 σε απάντηση της 59568

    Απ: SQL Database to Windows Mobile

    Πέρα από το να συμφωνήσω με τον Τάσο 100% (ετοιμαζόμουν να γράψω κάτι παρόμοιο), θα προτείνω στον Άρη να ξεκινήσει από τα απλά: μία απλή εφαρμογή με μία μόνο φόρμα η οποία θα συνδέεται με ADO.NET σε ένα SQL Server. Αν το ζητούμενο είναι να διαβάσεις δεδομένα από μία βάση, γιατί κοιτάς τεχνικές synchronization?

    Από εκεί και πέρα, δεν υπάρχουν "αυτόματοι" τρόποι στον προγραμματισμό, και σίγουρα δεν υπάρχει "αυτόματος" τρόπος να σκέφτεσαι και να δουλεύεις. Για παράδειγμα, μάλλον κοίταξες τεχνικές synchronization νομίζοντας ότι έτσι δεν θα χρειαστεί να μιλήσεις ο ίδιος στη βάση. Λάθος. Το synchronization είναι ένα πολύ, πολύ δυσκολότερο πρόβλημα από το να μιλάς σε μία βάση. Ο λίγος κώδικας που γράφεις για να δουλέχει το οποιοδήποτε synch είναι πολύ λιγότερος από το να κάνεις όλη τη διαδικασία με το χέρι. Ξεκίνησες για μήλα αλλά κοιτάς στα πορτοκάλια.
        Σκέφτηκες την Oracle επειδή "το είπε ο Τάδε". Αν ο Τάδε είχε δουλέψει πραγματικά με Oracle δεν θα το έλεγε ποτέ αυτό, γιατί όσοι έχουν δουλέψει ξέρουν ότι είναι δυσκολότερη στο στήσιμο από τον SQL Server - και έχει και πολλά άλλα προβλήματα που την κάνουν ακατάλληλη για χρήση σε διπλωματική με θέμα PDA.

    Επίσης, κάνεις άλλο ένα σφάλμα, το οποίο δυστυχώς κάνουν και οι περισσότεροι επαγγελματίες προγραμματιστές. Αντί να ρωτάς και να σκέφτεσαι τί είναι αυτό που πρέπει να κάνεις, κοιτάς το πως. Ψάχνεις πως να κάνεις συγχρονισμό, χωρίς να σκεφτείς "μήπως δεν χρειάζεται"? Σκοπός σου είναι να συγχρονίσεις βάσεις ή να δείξεις καρτέλες ασθενών?

    Η πτυχιακή είναι μία πολύ καλή ευκαιρία να δεις πως είναι τα πράγματα, έστω και αν είναι πχ. 100 φορές ευκολότερη από ένα τυπικό project. Είναι ευκαιρία να μάθεις να σκέφτεσαι, να ψάχνεις, να βρίσκεις εναλλακτικές και να συνδυάζεις πληροφορίες. Να σπάς το πρόβλημα σε ξεχωριστά κομμάτια και να λύνεις ένα τη φορά. Ακριβώς τα πράγματα που θα πρέπει να κάνεις και μετά στη δουλειά, σε πολύ πιο σφικτά περιθώρια.

    Υ.Γ. Και είναι και ευκαιρία να μάθεις να λύνεις ένα πρόβλημα αντί να ψάχνεις για έτοιμη λύση.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  29-07-2010, 17:01 59571 σε απάντηση της 59570

    Απ: SQL Database to Windows Mobile

    Παναγιώτη, αν εννοείς εμένα .... Τάσκος <- επώνυμο, Γιώργος <- όνομα.

    Μα γιατί το συναντώ συνεχώς αυτό το φαινόμενο :P


  •  29-07-2010, 17:02 59572 σε απάντηση της 59570

    Απ: SQL Database to Windows Mobile

    Ειλικρινα ρε παιδια, δλδ αντιος.. Οποιος μπορει να  βοηθησει ας βοηθησει.. Ελεος..

    ΖΗΤΑΩ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙ ΔΕΔΟΜΕΝΑ, ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ, ΝΑ ΤΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΖΕΤΑΙ  ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΣΤΕΛΝΕΙ ΠΙΣΩ.. ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ BAΣΗ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΘΕΛΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟ..  ΔΛΔ ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ;; ΑΝ ΣΤΕΙΛΩ ΕΓΩ ΔΕΔΟΜΕΝΑ, ΣΤΕΙΛΕΙ Κ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ, ΘΑ ΧΑΝΟΝΤΑΙ;; ΔΗΛΩΝΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ.. ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΣΟ ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΟ ΕΧΩ ΨΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ

    ΛΕΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, ΤΟ MS SYNC ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΟΛΥ ΚΩΔΙΚΑ.. ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ.. ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΠΟΙΗΣΗ...


    ΟΠΟΤΕ ΖΗΤΑΩ ΕΜΕΣΩΣ ΠΛΗΝ ΣΑΦΩΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΠΟΥ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΓΙΑ REPLICATION AΠΟ SQL 2005 SERVER ΣΕ WINDOWS MOBILE Η ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ.. ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΤΑ ΣΩΘΗΚΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΛΕΩ

    Ο ανθρωπος που μου προτινε την Oracle ειναι προγραμματιστης χρονια και δουλευε στην εγνατια υπολογιζοντας διαφορες παραμετρους και κανοντας μετρησεις για τουνελ στο PDA.. 100% ειναι ποιο δυσκολο να στησεις την Oracle από οτι τον SQL, αλλα αρχιζω να εχω αμφιβολιες αν ειναι ποιο δυσκολο να στησεις τον Oracle από το να εχεις μια συγχρονησμενη βαση ΜΕ ΤΟΝ MOBILE SERVER  στον SQL.

    Ερωτηση: Ξεκινας να πας τζιμπουτζι και ρωτας τι πρεπει να κανω;; να πατησω γκαζι, να βγω εθνικη κ να δω τις ταμπελες!! εγω προσωπικα παω σπιτι, βλεπω τους χαρτες, περνω κ εναν χαρτη μαζι και ξεκιναω.. Η συμβουλη σου ειναι με λιγα λογια ξεκινησα με MS SYNC, βλεπω οτι εχει πολυ δουλεια και το σωστο ειναι να το τελειωσω με MS Sync και οχι να στραφώ  σε ποιο απλη λυση

    ΥΓ: Ας απαντησει καποιος που ειδε οτι θελω ενα προγραμμα φτιαγμενο να μου το στειλει σπιτι... Δηλαδη ελεος..


  •  29-07-2010, 17:33 59574 σε απάντηση της 59572

    Απ: SQL Database to Windows Mobile

    Στο MSDN κοίταξες? Δοκίμασες τα samples ?  Στην πρώτη σελίδα του MSDN για Windows Mobile υπάρχουν κάποια links για να ξεκινήσεις, όπως το RampUp me video, κώδικα και labs. Μπορείς πάντα βέβαια να τραβάς τα δεδομένα απευθείας από τον SQL Server και να τα αποθηκεύεις τοπικά, π.χ. σε ένα SQL Server CE για να δουλέψεις offline.
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  29-07-2010, 18:19 59575 σε απάντηση της 59566

    Απ: SQL Database to Windows Mobile

    Sync Framework, Replication, WCF και άλλα πολλά... Όλ' αυτά μαζί είναι λίγο μπερδεμένα. Ξεκίνα από ένα απλό walkthrough. Δεν ξέρω αν σε καλύπτει για το σενάριο που έχεις στο μυαλό σου. Όμως, έτσι θα έρθεις σε μια πρώτη επαφή με κάποια πράγματα για δεις πως δουλεύουν. Για να στήσεις, όμως, κάτι σοβαρό από την αρχή μέχρι το τέλος, ξέχνα αυτό το forum και τη δωρεάν παιδεία. Εξηγούμαι: Όχι μόνο εδώ, αλλά και πουθενά αλλού δε μπορούν να σου απαντήσουν στο πως να φτιάξεις μια εφαρμογή στο σύνολό της. Είναι ανθρωπίνως αδύνατο. Αν, τώρα, θέλεις να μάθεις πως γίνονται κάποια πράγματα σε βάθος μια καλή αρχή είναι αυτά τα δύο βιβλία.

    1) Windows Mobile Data Synchronization with SQL Server 2005 and SQL Server Compact 3.1

    2) Enterprise Data Synchronization with Microsoft SQL Server 2008 and SQL Server Compact 3.5 Mobile Merge Replication

    Πιθανό να χρειαστεί να αγοράσεις κι άλλα (για μένα είναι σίγουρο). Δυστυχώς, πρέπει πρώτα να μάθεις μια τεχνολογία για να είσαι σε θέση να αποφασίσεις για το αν ταιριάζει να τη χρησιμοποιήσεις σε ένα συγκεκριμένο πρόβλημα ή όχι. Με την πληθώρα των τεχνολογιών που υπάρχουν εκεί έξω τα πράγματα είναι πολύ ζόρικα και ΔΕΝ ευθύνεται η Microsoft γι' αυτό.

    Ελπίζω να βοήθησα.


    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  29-07-2010, 20:10 59576 σε απάντηση της 59575

    Απ: SQL Database to Windows Mobile

    Ευχαριστώ Παναγιώτη και Μαρκο. Σιγουρα δεν ζηταω ολοκληρομένη λυση, αλλα ποιον δρομο να διαλεξω.

    Στο MSDN εχει καποια παραδειγματακια οντως και σιγουρα τα βιβλια ειναι παντα η καλυτερη λυση. Εχω διαβασει ηδη δυο στην προσπαθεια μου να μαθω το .Νετ και την C# το οποιο στις Win εφαρμογές με έχει εντυπωσιασει απο την απλοτητα του και τις δυνατοτητες του.

    Και μια τελευταια ερωτηση αν ξερει καποιος να απαντησει.

    Με Visual studio 2010 ή με SQL Server 2008 λετε να παίζει διαφορά και να είναι ποιο ευκολο;

    Ρωτάω απο την άποψη για να χρησιμποιήσεις το MS Sync σε Win Form ειναι φαση Plug and Play, τουλάχιστον ενα απλό παραδειγμα που προσπάθησα. Μηπως ξερει καποιος αν στις 2 εφαρμογές αυτες εχουν απλοποιηθει τα πράματα περι Mobile?

    Ευχαριστώ για τον χρόνο κ τον κοπο σας
  •  29-07-2010, 20:27 59577 σε απάντηση της 59576

    Απ: SQL Database to Windows Mobile

    Δεν έχω περάσει σε Visual Studio 2010, αλλά γιατί να έχει διαφορά; Προτού σε βάλω να ξοδευτείς, αυτά τα downloads τα μελέτησες;

    1. Database Sync - SQL Server and SQL Server Compact
    2. Database Sync - SQL Server and SQL Server Express
    3. Database Sync - Peer-to-Peer over WCF

     


    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  29-07-2010, 22:51 59578 σε απάντηση της 59576

    Απ: SQL Database to Windows Mobile

    Χονδρικά: O SQL Server 2008 έχει μηχανισμούς change tracking που προσφέρονται για sync σενάρια. Ο SQL Server 2005 δεν έχει αντίστοιχους και ως εκ τούτου πρέπει τα ίδια πράγματα να γίνουν με triggers, πράγμα όχι και τόσο καλό για λόγους performance.

    Σχετικά με το VS 2008 vs VS 2010, προς το παρόν είναι τα ίδια ως προς το tooling support για sync services. Έχει ανακοινωθεί ότι θα ανανεωθεί το tooling support για τα sync services ωστόσο όχι όμως για το ποιό VS θα υποστηριχθεί. Μπορείς να βάλεις σίγουρα τα λεφτά σου στο VS 2010 και δεν βλέπω τον λόγο να μείνεις στο VS 2008.  

    Άρα, VS2010 + SQL Server 2008 = best bet.

    Τέλος, ως προς το plug-n-play. Υποθέτω ότι κανένας (από αυτούς που θα σε βαθμολογίσουν) δεν θα εντυπωσιαστεί αν του δείξεις μια εφαρμογή που κάνει sync γράφοντας δύο γραμμές κώδικα. Αν το ζητούμενο της πτυχιακής είναι το sync, θα πρέπει να δείξεις τα προβλήματα που προκύπτουν και πως τα λύνεις προγραμματιστικά.

     


    Vir prudens non contra ventum mingit
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems