Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Microsoft Sync Framework πρόβλημα.

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Τάσκος Γιώργος. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Τάσκος Γιώργος στις 22-01-2011, 17:40. Υπάρχουν 3 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  22-01-2011, 00:16 62599

    Microsoft Sync Framework πρόβλημα.

    Καλησπέρα σε όλους,

    με ταλαιπωρεί ένα προβληματάκι εδώ και 2-3 μέρες όσον αφορά το Sync Framework στην φάση deploy στον τελικό χρήστη.

    Έχουμε 1 Windows Form application όπου πρέπει να συγχρονίζει 2 SQLCe databases από κάποιον SQL Express Server.

    Ενώ όλες οι βιβλιοθήκες και τα Redistributables φένεται να έχουν εγκατασταθεί όπως και το ότι ο SQLExpress λειτουργεί κανονικά
    και κάνοντας ακριβώς copy τις βάσεις δεδομένων (SQLCe & SQLExpress) στο client pc παίρνω αυτό το περίεργο exception.

    Exception:

    Unable to enumerate changes at the DbServerSyncProvider for table 'Table1' in synchronization group 'Table1SyncTableSyncGroup'.

    Inner:

    σε Microsoft.Synchronization.Data.Server.DbServerSyncProvider.EnumerateChanges(SyncGroupMetadata groupMetadata, SyncSession syncSession, IDbTransaction transaction, EnumerateChangeType changeType, SyncSchema traceSchema)
       σε Microsoft.Synchronization.Data.Server.DbServerSyncProvider.GetChanges(SyncGroupMetadata groupMetadata, SyncSession syncSession)
       σε Microsoft.Synchronization.SyncAgent.DownloadChanges(SyncGroupMetadata groupMetadata)
       σε Microsoft.Synchronization.SyncAgent.DataSynchronize()
       σε WinAppName.MainForm.SyncItemClick(Object sender, ItemClickEventArgs e)
       σε DevExpress.XtraBars.BarItem.OnClick(BarItemLink link)
       σε DevExpress.XtraBars.BarBaseButtonItem.OnClick(BarItemLink link)
       σε DevExpress.XtraBars.BarItemLink.OnLinkClick()
       σε DevExpress.XtraBars.BarItemLink.OnLinkAction(BarLinkAction action, Object actionArgs)
       σε DevExpress.XtraBars.BarButtonItemLink.OnLinkAction(BarLinkAction action, Object actionArgs)
       σε DevExpress.XtraBars.BarItemLink.OnLinkActionCore(BarLinkAction action, Object actionArgs)
       σε DevExpress.XtraBars.ViewInfo.BarSelectionInfo.ClickLink(BarItemLink link)
       σε DevExpress.XtraBars.ViewInfo.BarSelectionInfo.UnPressLink(BarItemLink link)
       σε DevExpress.XtraBars.Controls.CustomLinksControl.OnMouseUp(MouseEventArgs e)
       σε System.Windows.Forms.Control.WmMouseUp(Message& m, MouseButtons button, Int32 clicks)
       σε System.Windows.Forms.Control.WndProc(Message& m)
       σε System.Windows.Forms.Control.ControlNativeWindow.OnMessage(Message& m)
       σε System.Windows.Forms.Control.ControlNativeWindow.WndProc(Message& m)
       σε System.Windows.Forms.NativeWindow.Callback(IntPtr hWnd, Int32 msg, IntPtr wparam, IntPtr lparam)

    Να σημειωθεί πως στο Development PC όπως και στο Development Laptop όλα λειτουργούν άψογα....αρα να θεωρήσω πως κάτι μου διαφεύγει...
    σκέφτηκα μήπως θέλουν κάτι σαν "reinitialize" οι βάσεις, αλλά τα Scripts και τα Undo Scripts που έχει παράγει το Sync Framework για το project
    απλά κάνει enable και disable το change tracking.

    Νομίζω πως δεν έχω περισσότερες πληροφορίες...για την ώρα

    Υπάρχει περίπτωση να το έχει συναντήσει κάποιος και να μπορέσει να ρίξει λίγο φως στην υπόθεση?

    [EDIT]

    Παρατήρησα τελικά ότι αντιγράφοντας τα Release assemblies σε ένα άλλο φάκελο και τρέχοντας την εφαρμογή βγάζει το ίδιο λάθος.
    Μέσα από το Visual Studio τρέχει κανονικά



    Δημοσίευση στην κατηγορία: ,
  •  22-01-2011, 01:47 62604 σε απάντηση της 62599

    Απ: Microsoft Sync Framework πρόβλημα.

    Το πρόβλημα λύθηκε, αντιγράφοντας όλο τον debug φάκελο, να πώ την αλήθεια ακόμα δεν ξέρω τι ακριβώς έλειπε....



  •  22-01-2011, 15:51 62610 σε απάντηση της 62604

    Απ: Microsoft Sync Framework πρόβλημα.

    Πρέπει κάποιο από τα references να έχει ένα depended assembly. Αν συγκρίνεις και βρεις τις διαφορές των assemblies του Debug σε σχέση με αυτά του Release θα καταλάβεις τον ένοχο.

    Αυτό είναι που λέμε "works on my machine" Big Smile

     


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  22-01-2011, 17:40 62611 σε απάντηση της 62610

    Απ: Microsoft Sync Framework πρόβλημα.

    Αυτό θα το δω τώρα ένα προς ένα. Έχω εγκατεστημένες και 2-3 εκδόσεις του Sync.



Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems