Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Face Detection

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Γραμματικόπουλος Νικόλαος. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Παναγιώτης Καναβός στις 13-12-2011, 15:43. Υπάρχουν 6 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  13-12-2011, 11:40 68614

    Face Detection

    Γεια σ' όλους,
    στα πλαίσια της πτυχιακής μου εργασίας χρειάζομαι να παίρνω φωτογραφίες ατόμων. Έτσι αποφάσισα να χρησιμοποιήσω Face Detection αλλά δεν βρίσκω τίποτα αξιόλογο(που να λειτουργεί σωστά)
    στο νετ. Η κάμερα που χρησιμοποιώ είναι η Microsto Lifecam VX-6000 και μιας και στα αρχεία της υπάρχει το Facedetection.dll έψαξα για SDK μήπως και υπάρχει το συγκεκριμένο dll για public use αλλά τίποτα. Θα μπορούσε να βοηθήσει κανείς ή έστω καμιά ιδέα;;;Εν υπόψη οτι γράφω σε VB 
    Ευχαριστώ
    Δημοσίευση στην κατηγορία: , ,
  •  13-12-2011, 11:52 68615 σε απάντηση της 68614

    Απ: Face Detection

    http://www.griaulebiometrics.com/page/en-us/gricaoface_sdk είναι SDK που το έχω χρησιμοποιήσει και κάνει ακριβώς αυτό που θες. Επίσης έχω χρησιμοποιήσει και το FingerPrint SDK τους.
    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  13-12-2011, 12:26 68616 σε απάντηση της 68615

    Απ: Face Detection

    Και σου δουλεύει 100%? Τώρα λίγο που το τρέχω δεν έχει καθόλου καλά αποτελέσματα.Για να κάνει FD πρέπει να είσαι καρφωμένος μπροστά στη κάμερα αλλιώς δεν μπορεί.
  •  13-12-2011, 13:47 68618 σε απάντηση της 68614

    Απ: Face Detection

    Τί δοκίμασες ως τώρα? Το face detection είναι πολύ της μόδας λόγω κινητών, και υπάρχει ως feature out-of-the-box στο Android. Υπάρχουν αρκετά open-source projects τα οποία περιλαμβάνουν face detection όπως το OpenCV . Τα περισσότερα είναι γραμμένα σε C/C++ και μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις με wrappers και σε άλλες γλώσσες. Η χρήση C ή C++ είναι απαραίτητη πολύ απλά επειδή το image processing απαιτεί την χρήση του hardware acceleration που δίνουν όλοι οι σύγχρονοι επεξεργαστές για επεξεργασία μεγάλου όγκου δεδομένων. Το OpenCV μάλιστα μπορεί να χρησιμοποιήσει και το GPU για να πετύχει μεγαλύτερη επιτάχυνση.

    Ειδικά για το OpenCV μπορείς να βρεις πολλά βιβλία που είτε αφορούν το OpenCV το ίδιο (π.χ. το Learning OpenCV του O'Reilly, ή το OpenCV Cookbook του Packt ) είτε το αναφέρουν ως παράδειγμα υλοποίησης όσων περιγράφουν. Από τους wrappers που υπάρχουν για .NET ο πιο σταθερός φαίνεται να είναι ο emgu ενώ υπάρχει και το opencvsharp, του οποίου ο συγγραφέας δεν ... γράφει και τόσο καλά αγγλικά.

    Τη VB απλά ξέχνα τη για computer vision. Απλά δεν χρησιμοποιείται καθόλου σε αυτό τον τομέα, ούτε καν για παραδείγματα. Η γλώσσα που χρησιμοποιείται είναι η C++ . Αν θέλεις να καταλάβεις τα παραδείγματα των wrappers, θα πρέπει να μάθεις C#. Αν θέλεις να καταλάβεις τί κάνουν οι βιβλιοθήκες, και να διαβάσεις το documentation τους, θα πρέπει να μάθεις και C++.

    Ακόμα και το EMGU, παρότι έχει ένα παράδειγμα σε VB.NET, είναι παλιό και ίσως να μην δουλεύει πλέον. Αντίθετα, έχει πολύ περισσότερα παραδείγματα για C# γενικά, ενώ το παράδειγμα για face detection διαβάζει τις εικόνες από την κάμερα αντί για στατικό αρχείο.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  13-12-2011, 14:12 68620 σε απάντηση της 68618

    Απ: Face Detection

    Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει κάποια χύμα samples που βρήκα στο νετ και ένα απ' αυτά ήταν και το πρώτο από τα 2 παραδείγματα που δίνεις το οποίο δεν μου έκανε ποτέ FD. Έχω κατεβάσει την Οpen Cv αλλά δεν προσπάθησα ποτέ να χρησιμοποιήσω κάποιο wrapper. Ελπίζω ν' αξίζει το κόπο διότι ότι έχω δει μέχρι τώρα από FD δεν λειτουργεί ποτέ 100%. Μόνο κάτω από ιδανικές συνθήκες.
    Anyway ευχαριστώ πολύ και τους 2 για τη βοήθεια!!!
  •  13-12-2011, 15:29 68621 σε απάντηση της 68616

    Απ: Face Detection

    nikogram:
    Και σου δουλεύει 100%? Τώρα λίγο που το τρέχω δεν έχει καθόλου καλά αποτελέσματα.Για να κάνει FD πρέπει να είσαι καρφωμένος μπροστά στη κάμερα αλλιώς δεν μπορεί.

    Εξαρτάται τι εννοείς, δουλεύει 100%; Βρίσκει το πρόσωπο άλλα όχι πάντα match έαν δεν είναι μέσα σε συγκεκριμένα όρια (height/width) και φωτηνότητα. Έχει ναι μεν κάποια ανοχή, αλλά δεν είναι τέλειο. Για OpenCV κλπ που ανέφερε ο άλλος Παναγιώτης, δεν έχω ιδέα οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, καθώς το 2008 που το ήθελα εγώ και για .NET η griaule ήταν η μόνη που έδινε κάτι καλό με .NET component. Επίσης, χρησιμοποιούσα ήδη το Fingerprint SDK τους, όπως για μένα ήταν πιο εύκολο.


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  13-12-2011, 15:43 68622 σε απάντηση της 68620

    Απ: Face Detection

    Κοίτα, αν δεν σου έχει δουλέψει κάτι το οποίο υπάρχει και παίζει τόσα χρόνια, μάλλον θα πρέπει να κοιτάξεις τον κώδικα σου. Όσον αφορά το VB.NET sample, το λένε επάνω-επάνω ότι δουλεύει με μία παλιά έκδοση του OpenCV.

    Από την άλλη, το face detection επηρεάζεται σημαντικά από την ποιότητα της εικόνας. Μήν περιμένεις η Detect να δουλέψει 100% με κακό φωτισμό, χαμηλή ανάλυση και χωρίς καμμία ρύθμιση. Επιπλέον, το HaarCascade δεν είναι φτιαγμένο για να ανιχνεύει μόνο πρόσωπα. Το τί θα ανιχνεύσει καθορίζεται από το xml που του δίνεις. Αν το έτοιμο XML δεν αρκεί, ίσως χρειάζεσαι ένα διαφορετικό XML, το οποίο είτε θα κατεβάσεις κάπου, είτε θα φτιάξεις εκπαιδεύοντας τον αλγόριθμο.

     


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems