Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Μένω ή φεύγω;

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò cap. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος cap στις 29-12-2011, 08:59. Υπάρχουν 9 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  19-12-2011, 13:55 68650

    Μένω ή φεύγω;

    Είναι θέμα συζήτησης εδώ και πολύ καιρό, και ειδικά στον κλάδο μας που έχει μια πιό..international προσέγγιση. Πολλοί συνάδελφοι ήδη έχουν φύγει, άλλοι επέλεξαν να κάτσουν και να το παλέψουν εδώ. Το ζήτημα με προβλημάτιζε εδώ και πολύ καιρό, οπότε προέκυψε η εξής ιδέα: Και δεν φτιάχνω ένα forum, στο οποίο θα μπορούμε να συζητήσουμε το ζήτημα αποκλειστικά, και όχι απαραίτητα μόνο οι του κλάδου;

    Και εγένετο www.stayorgo.gr.

    Αυτό είναι μια προσωπική μου προσπάθεια που (αν τα καταφέρει) θα μας βοηθήσει να ανταλλάξουμε πληροφορίες και εμπειρίες, όποια και αν είναι η επιλογή μας. Αρα θα σας παρακαλούσα, ειδικά οι "ξενιτεμένοι", να συμμετάσχετε και να το διαδώσετε σε ανθρώπους άλλων κλάδων που γνωρίζετε.

    (Το δημοσιεύω εδώ κατόπιν άδειας που ζήτησα και πήρα από τον gcapnias - δεν είναι ακριβώς διαφήμιση, μια και τελικά αποτελεί προέκταση των όσων συζητάμε εδώ, οπότε ο Γιώργος ήταν θετικός).

    (Και για τους tech savvy ανάμεσά μας - δηλαδή όλους - το site τρέχει σε DNN 6.1 + YAF 1.9.5 for DNN :) )




    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  19-12-2011, 15:04 68651 σε απάντηση της 68650

    Απ: Μένω ή φεύγω;

    Σαν ξενιτεμένος και γω, να πω ότι από μία πρώτη ματιά φαίνεται αρκετά καλό. 

    Να ρωτήσω όμως... 

    Ετοιμαζόμαστε να ξανααναρτήσουμε μία αγγελία - γενικώς θέλουμε κόσμο - και θα το κάνω και πάλι εδώ στο DNZ. Είχα/είχαμε βάλει πριν κάποιο διάστημα και ήδη έχουμε έναν νέο συνάδελφο από Ελλάδα και μέλος του DNZ που είδε την αγγελία μέσω του φόρουμ. Η ερώτηση είναι: θα μπορώ να αναρτήσω αγγελία στο site; δεν βλέπω κάτι σχετικό.

    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  19-12-2011, 15:10 68652 σε απάντηση της 68651

    Απ: Μένω ή φεύγω;

    Σε ποιό site λες; Στο stayorgo; Η στο dotnetzone;


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  19-12-2011, 15:11 68653 σε απάντηση της 68650

    Απ: Μένω ή φεύγω;

    Καλή προσπάθεια. Έυχομαι να αποδώσει.
  •  19-12-2011, 15:21 68654 σε απάντηση της 68652

    Απ: Μένω ή φεύγω;

    Σίγουρα θα την βάλω στο DNZ, έλεγα και για το stayorgo. 
    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  19-12-2011, 15:23 68655 σε απάντηση της 68654

    Απ: Μένω ή φεύγω;

    Χμ, καλή ιδέα οι αγγελίες, δεν το είχα σκεφτεί.

    Σε πρώτη φάση όμως δεν θα βάλω κατηγορία αγγελιών, ώσπου να "δέσουν" λίγο οι περιοχές συζητήσεων. Οπότε μάλλον για τώρα θα πρέπει να αρκεστείς στο dotnetzone.


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  19-12-2011, 15:58 68656 σε απάντηση της 68650

    Απ: Μένω ή φεύγω;

    ωχ τι μου κανεις τωρα, πρεπει να βρω οτι ειχαμε πει εδω, να τα ξαναγραφω (καλητερα) στο νεο αυτο site.... ωχ .....
    καλα καποια στιγμη μαλλον θα το κανω, για τωρα αν είχες ενα vote ετσι ξερω και απλο, stay or go....θα έλεγα δαγκωτό GO!

    απο την αλλη το GO δεν ειναι κατι καθαρα, πως να το πω, ξεκαθαρο 1+1=2.

    εχει να κανει με τον χαρακτήρα, την παιδία, την επιβίωση, την ανεκτικότητα, και άλλες πτυχές του χαρακτήρα του καθενώς!

    δεν ειναι αντε παμε γιατι εχει δουλεια με 2πλασια λεφτα! αμα το περιβαλλον ειναι ανοργάνωτο? ανουσια αγχωτικο? κακους TL? ή απλα το κλημα ρε φιλε ειναι ολο ξερα ή ολο καταθλιψη και βροχη....
    αν εκει εισαι ολομοναχος? αν δεν εχεις μεσω μεταφορας? αν δεν μιλας την γλωσσα? οικογένεια? παιδιά? σκηλιά / γατια? λεφτα να πας μεχρι εκει και να το παλέψεις για βδομαδες? Ποτε ειναι η καλύτερη περιοδος να πας? κτλ κτλ κτλ

    σιγουρα με την παρουσα κατασταση ειναι να την κανεις απο Ελλαδα, κυριως για Σκανδιναβικές χωρες, αλλά αυτο εχει να κανει με τον κάθε ανθρωπο χωριστα.

    αυτα κι απο μενα τον ξενιτεμένο, τα υπολοιπα στο νεο site! παντος καλη και εξυπνη κινηση Cap ;-)
    αυτα κανεις και δεν γραφεις ζαχαρια?Stick out tongue




    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  19-12-2011, 16:04 68657 σε απάντηση της 68656

    Απ: Μένω ή φεύγω;

    Να τα βρεις και να τα ξαναγράψεις! Ορίστε μας :)

    ...
    ...
    ...
    ακόμα;
    ...
    ...
    ...
    περιμένω!


    Χμ, αυτά κάνω, ναι :) Βασικά το είχα στο μυαλό μου πολύ καιρό και είπα να το κάνω. Ευκαιρία να δοκιμάσω και integration yaf - DNN (δεν θέλεις να ξέρεις).




    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  19-12-2011, 21:52 68659 σε απάντηση της 68657

    Απ: Μένω ή φεύγω;

    Mπράβο σωτήρη για την νέα προσπάθεια.... Μπράβο για το 47ο προσωπικό site/blog που διαχειρίζεσαι...:) Ήδη έχω γραφτεί....και να το κατάλαβα ότι έχει DNN και YAF :)

    εγώ λέω πάντως να μείνουμε να το παλέψουμε με ότι skills έχει ο καθένας. Βέβαια όπως σου έχω πει, αν κάνουμε αυτό που πρέπει ο καθένας μας, είναι αρκετό.

    Νικόλαος Καντζέλης
    BSc, MSc, MCAS, MCPD, MCITP, MCTS,MCP, MCT
    http://www.nksolutions.gr
    http://dotnetstories.wordpress.com
    http://weblogs.asp.net/dotnetstories
    http://forum.dotnetnuke.gr
  •  29-12-2011, 08:59 68734 σε απάντηση της 68659

    Απ: Μένω ή φεύγω;

    Κύριοι, ξέρω ότι έχετε σκάσει από τα μελομακάρονα :), αλλά επίσης ξέρω ότι ορισμένοι από εσάς έχουν ήδη κάνει τα πρώτα τους βήματα σε:

    - Αγγλία
    - Κύπρο
    - Αλβανία
    - Σουηδία
    - Γερμανία
    - Βέλγιο

    (νομίζω αυτές είναι οι χώρες για τις οποίες γνωρίζω ότι μέλη του DNZ έχουν εργαστεί, μόνιμα ή προσωρινά).

    Δεν μου αρέσει να σας ζαλίζω, και υπόσχομαι να είναι η πρώτη και τελευταία φορά, αλλά θα ήθελα να χρησιμοποιήσετε το stayorgo για να γράψετε τις εμπειρίες σας από την εργασία σας στο εξωτερικό (τρόπος ζωής, κόστος ζωής, αμοιβές κλπ). Αλλιώς τσάμπα το έφτιαξα :). Ο λόγος που απευθύνομαι τόσο σθεναρά σε εσάς, είναι γιατί αποτελείτε τη μεγαλύτερη ομάδα ανθρώπων που γνωρίζω που έχει εμπειρίες από το εξωτερικό.

    Καλή χρονιά!

    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems