Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Freelance υπηρεσίες μέσα από το internet

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò bsam. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος zeon στις 16-07-2012, 15:04. Υπάρχουν 5 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  13-07-2012, 11:04 70841

    Freelance υπηρεσίες μέσα από το internet

    Καλησπέρα στη κοινότητα

     

    Θα θελα να ρωτήσω σχετικά με υπηρεσίες freelance μέσω internet .

    Πως μπορεί να ασχοληθεί κανείς με αυτά (Έχω ξεκινήσει τα προκαταρκτικά που αναφέρει ένα site www.odesk.com).  Θα θελα να ρωτήσω σχετικά με τα φορολογικά τι γίνεται. Επιτρέπεται  μέσα από το internet να παρέχεις τέτοιες υπηρεσίες στην Ελλάδα?

    Πως φορολογούν κάποιον που ασχολείται με τέτοια? Οπως ένας κανονικός ελεύθερος επαγγελματίας?  Όταν παίρνεις μια δουλειά από το εξωτερικό φορολογούν  αυτόν που την αναθέτει ή αυτόν που υλοποιεί το project (Υπάρχει η παρακράτηση Φόρου) ?

     

    Δυστυχώς έχω ρωτήσει λογιστές αλλά έχουν μαύρα μεσάνυχτα ή οι απαντήσεις τους ήταν λίγο αόριστες.

    Αν κάποιος έχει ασχοληθεί οι γνώσεις του θα μου ήταν πολύτιμες.

    Επίσης γνωρίζει κάποιος λογιστή να μου συστήσει οποίος ασχολείται με επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται μέσα από το  internet?

     

    Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

  •  14-07-2012, 11:28 70880 σε απάντηση της 70841

    Απ: Freelance υπηρεσίες μέσα από το internet

    Δεν έχω ακόμα πάρει δουλειές μέσω τέτοιων sites, έχοντας όμως πάρει δουλειές από US και (αναγκαστικά) συμβουλευόμενος τη λογίστριά μου, γνωρίζω τα εξής:

    - Δηλώνεις όποια χρήματα λαμβάνεις από χώρες εκτός ΕΕ ως εισόδημα, ο λογιστής σου μετατρέπει το ποσό σε δολάρια στην αντίστοιχη ισοτιμία σε ευρώ σύμφωνα με το τι ίσχυε τη συγκεκριμένη ημερά στις ισοτιμίες (έχουν πίνακες).
    - Κόβεις, αν χρειάζεται, ένα free  form invoice (δηλαδή όχι από θεωρημένο μπλοκάκι, απλά ένα invoice από τα templates του word)
    - Δεν εισπράττεις και δεν αποδίδεις ΦΠΑ (για US)

    Τώρα, δεν ξέρω αν το oDesk ή συναφείς υπηρεσίες ζητούν invoice. Αν όχι, θα πρέπει να συνεννοηθείς με το λογιστή σου για το πώς δείχνεις το πότε αποκτηθηκαν τα χρήματα, ωστε να γίνει η μετατροπή σε ευρώ με την (τότε) τρέχουσα ισοτιμία.

    Σίγουρα δεν είναι πλήρεις οι γνώσεις μου σχετικά και ενδέχεται να κάνω και εγώ λάθος! Απλά περιγράφω τι γνωρίζω εγω μέχρι τώρα.




    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  14-07-2012, 11:36 70881 σε απάντηση της 70880

    Απ: Freelance υπηρεσίες μέσα από το internet

    Επίσης σχετικά με την ερώτησή σου για παρακράτηση φόρου: Οχι, δεν υπάρχει. Φορολογείσαι για το εισόδημα αυτό που έχεις δηλώσει στο τέλος του οικονομικού έτους, με τους ισχύοντες συντελεστές ανάλογα με το εισόδημά σου. Δηλαδή, προστίθεται ΟΛΟ το ποσό στο εισόδημά σου.


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  15-07-2012, 19:51 70910 σε απάντηση της 70841

    Απ: Freelance υπηρεσίες μέσα από το internet

    Γεια σου φίλε μου,

    Γενικά όπως τα λέει ο Σωτήρης είναι. Να προσθέσω απλά ότι αν ήδη πληρώνεις ΙΚΑ μπορείς έως 5000 ευρώ το χρόνο να τα καλύψεις σε ειδικό κουτάκι της δήλωσης. Και φορολογούνται στο εισόδημά σου. Νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα σε βόλευε στο ξεκίνημα μέχρι όντως να δεις αν τραβάει. Γιατί να μπεις (αν είσαι ήδη με ΙΚΑ) σε ολόκληρη ιστορία κατευθείαν? 
  •  16-07-2012, 13:19 70918 σε απάντηση της 70910

    Απ: Freelance υπηρεσίες μέσα από το internet

    Αυτό που ανέφερες Zeon σχετικά με το ΙΚΑ και τις 5.000 ευρώ το γνώριζα άλλα έχει πάψει να ισχύει.

    Αυτό σκεφτόμουνα και εγώ να το ξεκινήσω έτσι όπως το λές.

    Δυστυχώς δεν γίνεται.

     

    Όταν ανέφερα στο λογιστή σχετικά με τη δουλειά αυτή με ενημέρωσε ότι δεν αναγνωρίζουν

    τέτοιες υπηρεσίες στην Εφορία γιατί θεωρούν ότι από τι στιγμή που δεν πουλάς προιόν

    το οποίο έχει υλική υπόσταση,

    η εργασία (υπηρεσίες μέσω internet δηλαδή) αυτή είναι αεριτζίδικη.

    Είναι να τραβάς τα μαλλιά σου.

     

  •  16-07-2012, 15:04 70919 σε απάντηση της 70918

    Απ: Freelance υπηρεσίες μέσα από το internet

    Πάντως για το 2012 ισχύει τουλάχιστον για υπηρεσίες όχι μέσω διαδικτύου. Το λέω γιατί έχω πιάσει το όριο :D
    Αν δεν ισχύει για συγκεκριμένους τύπους δουλειών (όπως μέσω διαδικτύου) δεν το ξέρω

    Όπως και να χει πάντως καλή αρχή σου εύχομαι!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems