Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

C ή κάτι άλλο?

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò psaxnontas. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος psaxnontas στις 21-11-2005, 23:39. Υπάρχουν 6 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  20-11-2005, 20:11 7205

    Huh? [:^)] C ή κάτι άλλο?

    Γεια σε όλους! Θα ήθελα μια γνωμη σε ενα θεμα.

    Έχω να κάνω ένα project σε ενα μάθημα Αλγοριθμων κ Δομων Δεδομενων μέχρι το Γενάρη και έχω τη δυνατότητα να το κάνω σε όποια γλώσσα προγραμματισμου θέλω. Ξέρω μονο καπως C από ενα παλιοτερο μάθημα.

    Ποια γλώσσα θα άξιζε να μάθω -πχ C++(και φυσικά να προλάβω να παραδωσω project)?
    Η να παραμεινω στην πιστη απλή C?
  •  20-11-2005, 20:37 7206 σε απάντηση της 7205

    Απ: C ή κάτι άλλο?

    Μιας και έχεις εμπειρία από ANSI C (ή πιστή απλή C όπως λές Smile [:)]) θα σου είναι αρκετά εύκολο να υλοποιήσεις το project σου με C#. Μπορείς να κατεβάσεις από εδώ (http://msdn.microsoft.com/vstudio/express/visualCsharp/default.aspx) την Express έκδοση. Η C# (όπως και η C++) είναι object oriented σε αντίθεση με την ANSI C αλλά δεν είναι ανάγκη να χωθείς στα άδυτα του OO προγραμματισμού αν αυτό δεν απαιτείται από το project σου.

    Μερικά από τα πλεονεκτήματα αυτής της λύσης είναι ότι θα έχεις ένα πολύ εξελιγμένο περιβάλλον για να γράψεις τον κώδικά σου, όπερ σημαίνει "παραγωγικότητα", επίσης πολύ μεγάλη βοήθεια στο debugging και τέλος μπορείς να βρεις πλούσιο εκπαιδευτικό υλικό στο internet, ακόμη-ακόμη και τεχνική βοήθεια καθώς θα γράφεις τον κώδικά σου.
    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  20-11-2005, 20:46 7207 σε απάντηση της 7205

    Απ: C ή κάτι άλλο?

    Επίσης, ξέχασα να πω ότι η C# είναι ECMA και ISO standard οπότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με τίποτα "περίεργους" καθηγητές...

    Επίσης, στο link που σου έδωσα, δες την ενότητα "Easy to Learn" για να πάρεις μια ιδέα για το support που θα έχεις στην περίπτωση που την επιλέξεις.
    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  21-11-2005, 09:27 7210 σε απάντηση της 7207

    Απ: C ή κάτι άλλο?

    Να ρωτίσω κάτι? Η C# πως προφέρεται?
    ITsecurity.gr
    Ballet.gr
    Viruswitch
  •  21-11-2005, 09:36 7211 σε απάντηση της 7210

    Απ: C ή κάτι άλλο?

    Προφέρεται C Sharp. Όσον αφορά το C, μπορείς να το προφέρεις ως See Sharp Geeked [8-|] όπως επίσης και Sea Sharp Paradise [ip]. Ελληνιστί θα αποδιδόταν ως Γ Κάγκελο αλλά μη το πεις έτσι γιατί θα μας κράξει ο Ζαχαρίας Smile [:)].

    Καλή μας μέρα...

    Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα...
  •  21-11-2005, 10:55 7212 σε απάντηση της 7211

    Απ: C ή κάτι άλλο?

    χαχαχαχα :)) εμένα με ντο δίεση μου κάνει αλλά επειδη μάλλον δεν έχει σχέση με μουσική...

    Kάτι μαθαμε και σήμερα παλι. :)
    ITsecurity.gr
    Ballet.gr
    Viruswitch
  •  21-11-2005, 23:39 7219 σε απάντηση της 7205

    Απ: C ή κάτι άλλο?

    Αχα. Μάλιστα. Ευχαριστω. Μάλλον θα δοκιμάσω με αυτη τη ντο δίεση!! :))
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems