Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

windows form application με c# πολλαπλές ερωτήσεις

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò jkdev. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος jkdev στις 09-07-2013, 19:50. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  07-07-2013, 18:37 73032

    windows form application με c# πολλαπλές ερωτήσεις

    Καλησπέρα παιδιά,

    Είμαι νέος στον προγραμματισμό σε .net και προσπαθώ να καταλάβω την όλη διαδικασία. Μέχρι τώρα έχω ασχοληθεί με php - mysql (mysql workbench για δημιουργία βάσης) - apache εφαρμογές.

    Θέλω να δημιουργήσω μια windows form stand alone εφαρμογή. Κατέβασα το VS2012 Express και άρχισα να πειραματίζομαι με c# (όλα μέχρι εδώ καλά μιας και γνωρίζω c/c++ και ολίγον από java οπότε δεν είχα κάποιο πρόβλημα).

    Μπήκα σε διάφορα site να δω ποιες databases μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την υλοποίηση μιας τέτοιας εφαρμογής και κατέληξα στην sqlite και στον SQL server compact edition.

    Ερώτηση 1: Γενικά η database  θα είναι μεγάλη μπορεί κάποια από τις παραπάνω λύσεις να με καλύψει ;

    Ερώτηση 2 : Για δοκιμή κατέβασα την sqlite command line shell και άρχισα να "παίζω" με την sqlite και δημιούργησα μια βάση. Πως μπορώ να συνδέσω την βάση αυτή με το VS2012 Express (αν μπορώ) ? Γενικά έχω τελείως μπερδευτεί σε αυτό το σημείο.

    Από video που έχω δει χρησιμοποιούν κάποια extensions για βιβλιοθήκες μέσω τις επιλογής στο VS2012 αλλά τέτοιες επεκτάσεις στο online search για VS2012 EXPRESS εγώ δεν βρίσκω. Έχω βρει βέβαια αυτό http://system.data.sqlite.org/index.html/doc/trunk/www/downloads.wiki αλλά κάπου το χάνω το τι πρέπει να κάνω.

    Ερώτηση 3: Αν τελικά (ελπίζω) βγάζω άκρη με το πως φτιάχνω και συνδέω την βάση μου και τελικά φτιάξω την εφαρμογή μπορώ αυτή να την δώσω σε τρίτους (επί πληρωμή  ή μη ) ;

    Αυτά για αρχή , ξέρω ότι όλα αυτά μπορεί να σας φαίνονται απλά αλλά στο μυαλό μου επικρατεί χάος . 

      

    Δημοσίευση στην κατηγορία: , ,
  •  08-07-2013, 20:16 73039 σε απάντηση της 73032

    Απ: windows form application με c# πολλαπλές ερωτήσεις

    Καλησπέρα,

    Γενική απάντηση: γενικά από το .NET μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιαδήποτε βάση θες. Η πρόσβαση είναι είτε native .ΝΕΤ με οδηγούς που είτε περιλαμβάνονται στο .ΝΕΤ Framework, είτε χρειάζονται να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις, είτε μπορείς να έχεις πρόσβαση από υπάρχοντες οδηγούς, OLEDB ή ODBC. Καταβαίνεις ότι όπως και στην Java, οι native .NET Framework οδηγοί είτε αυτοί που προτίνονται, μιας και δεν θέλουν εγκατάσταση στο client υπολογιστή.

    Ειδική απάντηση: Για "πολλά δεδομένα" κανονικά δεν θα ήθελες μια client database - θα ήθελες κάτι σε server based. Και οι δύο databases, από όσο γνωρίζω, μπορούν να μεγαλώσουν αρκετά και είναι αρκετά αξιόπιστες. Για να μπορέσεις να συνδέσεις - όχι με την εφαρμογή, αλλά με το Visual Studio - μια βάση, πρέπει να φορτωθούν οδηγοί (providers) στον υπολογιστή που θα γίνει η ανάπτυξη. Ανάλογα με την βάση, αυτοί οι οδηγοί (providers) είναι διαφορετικοί. Σε αυτή τη σελίδα μπορείς να βρεις links με τέτοιους providers. Οδηγίες πως να γίνουν deploy δίνονται ανά κατασκευαστή.

    Υπόψη, ότι σε βασική προσέγγιση ο προγραμματισμός σε .NET Framework για την προσπέλαση σε βάσεις δεδομένων, είναι διαφορετικός από άλλα περιβάλλοντα ανάπτυξης - default προσπέλαση σε βάση γινεται με την χρήση των DataSet/DataTables, και είναι πολύ διαφορετική από τα Connections/Commands που χρησιμοποιούνται ευρέως, αν και το δεύτερο μοντέλο υποστηρίζεται πλήρως από το .NET Framework. Αν θέλεις να κάνεις κάτι πιο "Enterprise" θα πρέπει να περάσεις στο Entity Framework, που λίγο ως πολύ, είναι ο standard τρόπος προσπέλασης σε βάση με την χρήση ORM.

    Αυτό που θα φτιάξεις με το Visual Studio Express, είτε με κάποιο άλλο IDE, που θα βασίζεται σε .NET Framework, μπορείς να το πουλήσεις/εκμεταλευτείς εμπορικά χωρίς περιορισμούς.

     

    George J.

     

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  09-07-2013, 01:29 73041 σε απάντηση της 73039

    Απ: windows form application με c# πολλαπλές ερωτήσεις

    Σ'ευχαριστώ Γιώργο για την απάντηση αλλά συνεχώς από την αναζήτηση στο διαδίκτυο μου γεννούνται καινούργιες (αρχικά πρέπει να πω ότι αποθαρρύνθηκα με την όλη ιδέα να ασχοληθώ με .ΝΕΤ)

    Ελπίζω να μην σε κουράζω αλλά θα επωφεληθώ των γνώσεων και τις εμπειρίας σου μπας και με διαφωτίσεις (έλεγα να σου τις κάνω σε προσωπικό μήνυμα αλλά για κάποιον τελείως άσχετο όπως και εγώ μπορεί να φανούν χρήσιμες οπότε δείξε υπομονή και ανοχή).

    Αυτό που έχω μάθει είναι να φτιάχνω την βάση μου με κάποιο εργαλείο (π.χ. mysqlworkbench) και να έρχεται μετά το interface να επικοινωνεί με την βάση (π.χ. μια εφαρμογή σε php).

    Αρχικά κατέβασα το SSCE (SQL Server Combact Edition) και προσπάθησα να καταλάβω πως θα δημιουργήσω την βάση μου. Διαπίστωσα πως Server Explorer/Database Explorer δεν υφίσταται στην Express Edition.

    Μάλιστα ( μετά από πολύ αναζήτηση είναι η αλήθεια, αν θέλεις μπορώ να σου παραθέσω και το link) σε ιστοσελίδα που μπήκα και αναφερόταν πως γίνεται η σύνδεση VS express edition με SSCE (τι dll χρειάζονται κλπ) συνειδητοποίησα ότι πιθανότατα πρέπει να γράψω όλη τη βάση σε κώδικα ! Ισχύει κάτι τέτοιο ή μήπως έχω καταλάβει λάθος (υπάρχει εργαλείο στην express edition που μπορεί να με βοηθήσει να στήσω την βάση ;);

    Μετά από αυτό είπα να ασχοληθώ με SQLite με την λογική να γράψω σε command line την βάση (όχι ότι πιο ευχάριστο) και μετά να την συνδέσω με το VS express. Όμως στο επίσημο site http://system.data.sqlite.org/index.html/doc/trunk/www/faq.wiki#q8 βλέπω την απάντηση στην ερώτηση 4 και αναρωτιέμαι αν τελικά είναι εφικτή η όλη προσπάθεια με express edition.

    Στα παραπάνω ας πάρουμε σαν δεδομένο ότι λόγω οικονομικών συγκυριών να αγοράσω Professional + edition δεν υφίσταται. 

    Αυτά προς το παρόν.  

     

     

     

      

  •  09-07-2013, 13:43 73046 σε απάντηση της 73041

    Απ: windows form application με c# πολλαπλές ερωτήσεις

    Για να ξεκαθαρίζουμε πράγματα - θα μιλάμε με το δεδομένο ότι θα χρησιμοποιείς το VS 2012 Express Ed. και θα προσπαθήσεις να φτιάξεις την βάση με τον "παραδοσιακό" τρόπο - θα φτιάξεις την βάση και μετά θα χρησιμοποιήσεις Connection/Commands για να έχεις πρόσβαση στην βάση σου:

    Για τα εργαλεία που χρειάζεσαι για να δουλέψεις με το SQL Server Compact Ed. v4.0: Δες τι μπορείς να κάνεις με αυτά που λέει στην διεύθυνση http://msdn.microsoft.com/en-us/library/vstudio/aa983341.aspx. Δεν έχω κάποια ένδειξη αν αυτό λειτουργεί και για το VS 2012 Express. Εναλλακτικά μπορείς να δεις το εργαλείο που βρίσκεται στην διεύθυνση http://sqlcetoolbox.codeplex.com/releases/view/104096. Το δεύτερο, υπάρχει σε add-in για τις μεγάλες εκδόσεις VS - έτσι το χρησιμοποιώ εγώ - και είναι "swiss army knife" για ότι θες να κάνεις με το SQL Server Compact Ed. v4.0 αλλά και το SQL Server Compact Ed. v3.5. Σε καλύπτει από να φτιάξεις μια βάση και να δεις/διορθώσεις τα δεδομένα μέσα σε αυτή.

    Για το SqlLite δεν έχω να σου δώσω παρόμοιες κατευθύνσεις. Αν κάποιος άλλος τα έχει πρόχειρα...

    Για την χρήση της βάσης μέσα από το VS Studio. Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να έχεις εγκατεστημένο το Nuget Package Manager (http://visualstudiogallery.msdn.microsoft.com/27077b70-9dad-4c64-adcf-c7cf6bc9970c). Αν και το Express δεν υποστηρίζει Add-ins το συγκεκριμένο το υποστηρίζει. Αφού το εγκαταστήσεις/βεβαιωθείς ότι είναι εγκατεστημένο ήδη, χρειάζεται μέσα στην εφαρμογή σου να εγκαταστήσεις το πακέτο "Microsoft SQL Server Compact Edition" (http://nuget.org/packages/Microsoft.SqlServer.Compact/). Αυτό θα διαμορφώσει το project σου έτσι ώστε να μπορέσεις να έχεις τα managed components της βάσης διαθέσιμα για χρήση, χωρίς την δική σου επέμβαση.

       

    George J.

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  09-07-2013, 19:50 73050 σε απάντηση της 73046

    Απ: windows form application με c# πολλαπλές ερωτήσεις

    Γιώργο είσαι ένας μικρός θεός,

     Έχω την εντύπωση ότι το design-time component του SSCE δεν δουλεύει σε express (κάτι τέτοιο είχα διαβάσει ψάχνοντας το), το δεύτερο tool νομίζω ότι είναι ότι πρέπει (είχα μπει στο blog του συγκεκριμένου αλλά δεν μπορούσα να το βρω).

    Το Nuget Package Manager ήταν από τα πρώτα πράγματα που κατέβασα ακολουθώντας δική σου συμβουλή σε άλλο post. 

    Οπότε φαίνεται φως στον ορίζοντα, ελπίζω στο επόμενο post μου να έχει γίνει πρόοδος.

    Σ'ευχαριστώ πολύ ! 

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems