Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Microsoft's $900 million Surface RT write-down !!!

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Παναγιώτης Καναβός. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Markos στις 30-07-2013, 16:40. Υπάρχουν 16 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 2 (17 εγγραφές)   1 2 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  19-07-2013, 11:08 73620

    Surprise [:O] Microsoft's $900 million Surface RT write-down !!!

    Μιλούσαμε χθες για το πως το Caliburn.Micro δουλεύει σε Windows RT και σήμερα διαβάζω το Microsoft's $900 million Surface RT write-down: How did this happen? !!!

    Με λίγα λόγια, η Microsoft έχει 6 εκατομμύρια απούλητα Surface και παρότι μείωσε την τιμή (στην Ελλάδα δεν φαίνεται ακόμα), τα ξέγραψε. 

    Λέτε τελικά να μην χρειαστεί  να γράψουμε εφαρμογές Windows RT  ?


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  19-07-2013, 12:01 73622 σε απάντηση της 73620

    Απ: Microsoft's $900 million Surface RT write-down !!!

    Λες να έχει σχέση με την εφορία γενικότερα για να κερδίσουν κάποια λεφτά;

    ή

    What's next!? 


  •  19-07-2013, 12:17 73623 σε απάντηση της 73620

    Απ: Microsoft's $900 million Surface RT write-down !!!

    Δεν νομίζω να έχει σχέση το μοντέλο των εφαρμογών με τα RTs.

    Γενικά, φαίνεται ότι η καταναλωτική τάση (ως προς τα MS oriented tablets) είναι τα πιο δυνατά μηχανήματα, να ξεκινούν από ΑΤΟΜ cpus, που παίζουν και desktop και "metro".

    Μπορεί τα RT να μην έπιασαν αλλά οι RT εφαρμογές προς το παρόν δείχνουν να περπατάνε. Πρακτικά δεν μπορείς να κάνεις σχεδόν τίποτα στο desktop UI με ένα tablet όταν είσαι στον δρόμο.

     


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  19-07-2013, 13:11 73624 σε απάντηση της 73622

    Απ: Microsoft's $900 million Surface RT write-down !!!

    Τάσκος Γιώργος:

    Λες να έχει σχέση με την εφορία γενικότερα για να κερδίσουν κάποια λεφτά; 

     

     

    Δεν νομίζω, η άλλη ανακοίνωση της ημέρας ήταν ότι και η Microsoft και η Google τα πήγανε χειρότερα από τις προβλέψεις.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  19-07-2013, 13:14 73625 σε απάντηση της 73623

    Απ: Microsoft's $900 million Surface RT write-down !!!

    KelMan:

    Μπορεί τα RT να μην έπιασαν αλλά οι RT εφαρμογές προς το παρόν δείχνουν να περπατάνε. 

    Προφανώς, όταν είσαι στο δρόμο Stick out tongue. Απλά είναι κομματάκι αδύνατο να πείσω κανέναν να φτιάξει εφαρμογή για RT όταν το market share είναι ...........


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  19-07-2013, 13:22 73626 σε απάντηση της 73625

    Απ: Microsoft's $900 million Surface RT write-down !!!

    Αυτό είναι άλλο θέμα. Τα μπλέκεις όλα μαζί. Από την μία, κάτσε να δούμε τι θα γίνει με τα Gen2 devices που θα βγούν σε λίγο. Από την άλλη, μιας και η MS μπήκε στο παιχνίδι αρκετά αργοπορημένα, θα χρειαστεί επιμονή. Και προς το παρόν φαίνεται να την έχει. Είναι το ίδιο που συμβαίνει με το WP. Τώρα, ύστερα από τόσο καιρό, έχουν αρχίσει οι ρυθμοί ανάπτυξης να κινούνται. Και έχουμε και στο μέλλον την ενοποίηση της πλατφόρμας. Είναι νωρίς για συμπεράσματα...

     


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  19-07-2013, 13:28 73627 σε απάντηση της 73626

    Απ: Microsoft's $900 million Surface RT write-down !!!

    KelMan:

    Αυτό είναι άλλο θέμα. Τα μπλέκεις όλα μαζί. Από την μία, κάτσε να δούμε τι θα γίνει με τα Gen2 devices που θα βγούν σε λίγο. Από την άλλη, μιας και η MS μπήκε στο παιχνίδι αρκετά αργοπορημένα, θα χρειαστεί επιμονή. Και προς το παρόν φαίνεται να την έχει. Είναι το ίδιο που συμβαίνει με το WP. Τώρα, ύστερα από τόσο καιρό, έχουν αρχίσει οι ρυθμοί ανάπτυξης να κινούνται. Και έχουμε και στο μέλλον την ενοποίηση της πλατφόρμας. Είναι νωρίς για συμπεράσματα...

     

     Θα συμφωνήσω, αλλά πόσο υπομονή να κάνουμε ακόμα...μάμα  Microsoft....do your thing...quickly I hope...


  •  22-07-2013, 12:37 73640 σε απάντηση της 73627

    Απ: Microsoft's $900 million Surface RT write-down !!!

    Οντως δεν πρέπει να μπλέκουμε ασχετα μεταξύ τους πραγματα. Από την μία έχουμε μια Windows RT συσκευή (από τις διάφορες που κυκλοφορούν) που φαίνεται να μην πάει καλά, και το οποιό μπορεί να οφείλεται σε πολλους λόγους.

    Από την άλλη έχουμε τις WinRT ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ που μπορούν να τρέξουν σε ΚΑΘΕ Windows RT ή Windows 8 συσκευή από το μικρότερο tablet ως το μεγάλύτερο all-in-one desktop. Με κανένα τρόπο δεν μπορούμε να εξάγουμε συμπεράσματα για το μέλλον των εφαρμογών εξαιτίας της πορείας μιας συγκεκριμένης συσκευής.

    Οσον αφορά το market share των WinRT εφαρμογών, είναι πολύ ευκολό να υπολογιστεί: Είναι ΟΛΕΣ οι Windows 8 & RT συσκευές. Αυτό περολαμβάνει όλα τα upgrade από προηγούμενες εκδόσεις των Windows, καθώς και ολες σχεδον τις νέες συσκευές που έχουν πουληθεί από τον προηγούμενο Οκτωβριο (αφαιρόντας το ξεστοκάρισμα Windows 7 συσκευών) και θα πουληθούν στο μέλλον. Ακόμα και λαμβάνοντας υπόψη το γεγονός ότι οι πωλήσεις νέων συσκευών έχουν μειωθεί λόγω κρίσης νομίζω ότι είναι αρκετό market share για να ασχοληθεί κάποιος. Και μην ξεχνάτε, ότι όπως έχει σχεδιαστεί η start screen ο χρήστης πρέπει να περάσει υποχρεωτικά από τις νέες εφαρμογές.

    Προσωπικά πάντως, όταν έχω την ευκαιρία προτιμώ να χρησιμοποιώ modern εφαρμογες από κλάσικές dektop εφαρμογες ή αντίστοιχα web sites. Και αυτό σε laptop και desktop ΧΩΡΙΣ touch screen. Ο λόγος είναι ο καταρχην μου αρέσει το νέο καθαρό περιβάλλον, αλλά μεγάλο μερίδιο έχουν και τα Live tiles. Τους τελευταίους μήνες πχ προτιμώ ένα συγκεκριμένο ειδησεογραφικό site, γιατί έχει modern εφαρμογή που μου δείχνει τα τελευταία νέα στο live tile, το ίδιο ισχύει και για τον καιρό, κλπ.

  •  29-07-2013, 01:22 73704 σε απάντηση της 73640

    Απ: Microsoft's $900 million Surface RT write-down !!!

    Δεν νομίζω πως ο διαχωρισμός μεταξύ WinRT εφαρμογών και συσκευών είναι δικαιολογημένος. Αλλωστε η πραγματικότητα μας δείχνει πως δεν είναι. 

    Μου δίνεται οι εντύπωση πως οι κατασκευαστές εφαρμογών δεν έχουν δει με καλό μάτι την νέα μόδα που λέγεται WinRT και Metro style applications και το δικαιολογώ αυτό γιατί δεν είδα μέσα στο store να γίνεται χαμός στην αρχή και για κάποιο διάστημα αργότερα. Ο μόνος λόγος που θα τους έσπρωχνε να ασχοληθούν με αυτό, θα ήταν να έβλεπαν τα ποσοστά πωλήσεων (της ταμπλέτας) να αυξάνονται και άρα η αγορά επίσης, όμως δεν έγινε κάτι τέτοιο.

    Οποτε τι μας μένει που να μπορεί να τρέχει WinRT; Το λειτουργικό, αλλά αν μιλάμε και για αυτό έχει δεχτεί πολύ αρνητική κριτική. Αλλά αν είναι να φτιάξω εφαρμογή για desktop τότε γιατί δεν το κάνω με WPF;

    Αν δεν ξεμπλοκαρουν οι πωλήσεις της ταμπλέτας δεν νομίζω ότι θα δούμε να γίνεται χαμός στις WinRT εφαρμογές. 

    Το μόνο που παει καλά για την Microsoft είναι το Windows Phone, άραγε θα μπορεί σε κάποια μελλοντική έκδοση να τρέχει WinRT εφαρμογές; 

  •  29-07-2013, 10:13 73708 σε απάντηση της 73704

    Απ: Microsoft's $900 million Surface RT write-down !!!

    Και να πάει καλύτερα (ΠΡΟΣΘΗΚΗ: η ταμπλέτα), τι θα γίνει; Το business model είναι προβληματικό. Αξίζει κανείς να δει λίγο τα νούμερα για το μέσο κόστος των εφαρμογών στις διάφορες πλατφόρμες. Τα paid apps είναι εξαίρεση και ο ανταγωνισμός εστιάζεται στο ποιος έχει τα περισσότερα downloads (για να χρεώνει περισσότερο τα κλικ στις διαφημίσεις). Το οικοσύστημα των εφαρμογών είναι αφύσικα... ποικιλόμορφο! Κάποια στιγμή η φούσκα θα σκάσει, όπως έσκασε για τις dot com. Δεν είναι λίγες οι εταιρίες που έχουν πάρει σοβαρή χρηματοδότηση για εφαρμογές που και να εκλείψουν δεν χάλασε ο κόσμος (κάποιες από αυτές δε μπορούν να σταθούν ούτε σαν πτυχιακές). Το monetization στο εν λόγω business plan είναι πάντα το τελευταίο στάδιο: 1) Ανάπτυξη και deployment, 2) Δημιουργία ικανής βάσης χρηστών, 3) Monetization. Και αυτή η διαδικασία απαιτεί πολύ χρόνο. Στην καλύτερη περίπτωση, μερικούς μήνες...

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  29-07-2013, 17:00 73709 σε απάντηση της 73708

    Απ: Microsoft's $900 million Surface RT write-down !!!

    Αν υπάρχει ένα πράγμα που ΔΕΝ είναι προβληματικό, είναι το business model. Αυτό και αν έχει αποδειχθεί περίτρανα από τα Android tablets και το iPad. Αυτό που έχει επίσης αποδειχθεί είναι ότι δεν μετράνε οι μπούρδες-app αλλά τα καλά app. Έχουμε ήδη συζητήσει με κάποιους για την εφαρμογή κάποιας αλυσίδας καταστημάτων πληροφορικής της οποίας το όνομα μοιάζει με ... Κάγκελο.

    Το penetration της πλατφόρμας μετράει γιατί ουσιαστικά μιλάμε για το αυγό και την κότα. Αν δεν υπάρξει penetration (αυγό), θα πρέπει η μαμά (εδώ MS) να δώσει κίνητρα για καλά apps για να κάνει αυγό η κότα.  Αλλά ως τώρα τα κίνητρα ήταν για αριθμό app, έστω και μπούρδα.

    Εκεί που όλοι παραδέχονται ότι η MS είχε και έχει πλεονέκτημα, τα biz apps και το Office, η MS έχει αδρανήσει, ή μάλλον έχει δώσει την προσοχή της σε αλλότρια. 

    Για δείτε και αυτό το περίεργον άρθρο από το ZDNet (γνωστούς MS Bashers) για το πως οι μαθητές Γυμνασίου (στην Αμερική φυσικά) προτιμούν Windows RT αντί για iPad, πολύ απλά γιατί με αυτό μπορούν να κάνουν τις εργασίες τους.

     

     


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  29-07-2013, 18:54 73714 σε απάντηση της 73709

    Απ: Microsoft's $900 million Surface RT write-down !!!

    Παρεξήγηση. Δεν αρνήθηκα πως υπάρχουν καλά mobile apps. Είπα ότι το οικοσύστημα των mobile apps χαρακτηρίζεται από... ευτροφισμό, εξαιτίας του business model. Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα κάποια στιγμή πολλούς και ξαφνικούς θανάτους. Όσον αφορά στην πλατφόρμα, αν η ιδέα είναι καλή δεν χρειάζεται να περιμένεις κανέναν. Δουλεύεις με το κυρίαρχο hardware και βγάζεις λεφτά. Αλίμονο αν περιμένεις!

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  30-07-2013, 14:14 73724 σε απάντηση της 73714

    Απ: Microsoft's $900 million Surface RT write-down !!!

    Κι εκεί που τα λέγαμε αυτά, η Walmart ξεπούλησε τα Surface RT στη νέα τιμή!

    Στην Ελλάδα, έχει δει κανείς πουθενά Surface RT, να το δει και να το πιάσει?  Το E-Shop έχει ακόμα την παλιά τιμή στα €600


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  30-07-2013, 15:05 73725 σε απάντηση της 73724

    Απ: Microsoft's $900 million Surface RT write-down !!!

    Παναγιώτη δεν φταίει κανείς για αυτό, το ότι εγώ στην Ελλάδα ακόμα να πιάσω στα χέρια μου ταμπλέτα της Microsoft παρά μόνο η ίδια η Microsoft. Οσο για την τιμή δεν μπορώ να πω. Δεν γνωρίζω. Αν η Microsoft τους έχει δώσει πίσω την διάφορα αγοράς θα έπρεπε και πρέπει να κατεβάσουν την τιμή.

    Η εταιρεία έχει πλέον χάσει την μπάλα. Ναι, το δέχομαι, δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα το όραμα, θέλει χρόνο για να γίνει αλλά οι κανόνες ρυθμίζονται από την αγορά και όχι από τις εκάστοτε εταιρείες. Και αυτό ο κύριος Ballmer έπρεπε να το γνώριζε πριν αποφασίσει να βγάλει την ταμπλέτα έξω. Αλαζονεία, άγνοια βιασύνη αυτές είναι οι λέξεις που μου έρχονται στο μυαλό όταν θέλω να περιγράψω τις κινήσεις της Microsoft τον τελευταίο καιρό. Και στο τέλος θα προσθέσω και πανικό βασιζόμενος στα απαράδεκτα βιντέακια στην Αμερική με υπαλλήλους της εταιρείας να βγαίνουν στους δρόμους για να συγκρίνουν τηλέφωνα και ταμπλέτας με άλλους κατασκευαστές. Απλά δεν το περίμενα από μια εταιρεία σαν και αυτήν. 

     Και τα πρώτα αποτελέσματα αυτής της στρατηγικής φαίνονται. Ζημιές, πληγωμένη εικόνα εταιρείας, μείωση τιμής και ότι άλλο ακολουθήσει. Το τι θα γίνει σε δυο χρόνια όταν θα ολοκληρωθεί το όραμα δεν το γνωρίζω το θέμα είναι τι γίνεται τώρα που πληρώνει τα σπασμένα και υπάρχει γκρίνια, γιατί υπάρχει από πολλούς.

  •  30-07-2013, 15:43 73726 σε απάντηση της 73725

    Απ: Microsoft's $900 million Surface RT write-down !!!

    George Parissis:

    Παναγιώτη δεν φταίει κανείς για αυτό, το ότι εγώ στην Ελλάδα ακόμα να πιάσω στα χέρια μου ταμπλέτα της Microsoft παρά μόνο η ίδια η Microsoft. Οσο για την τιμή δεν μπορώ να πω. Δεν γνωρίζω. Αν η Microsoft τους έχει δώσει πίσω την διάφορα αγοράς θα έπρεπε και πρέπει να κατεβάσουν την τιμή.

     Κάτι μου λέει ότι όσα βλέπουμε είναι ή παράλληλες εισαγωγές, ή θα τα παραγγείλουν από Amazon και θα στα πουλήσουν.

     Να πω την αλήθεια, δεν ξέρω καν ποιος (ή αν) ασχολείται στην Ελλάδα με hardware ... 


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
Σελίδα 1 από 2 (17 εγγραφές)   1 2 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems