Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πρόβλημα με Webbrowser

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò GeorgeK1984. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος George J. Capnias στις 07-08-2013, 08:06. Υπάρχουν 5 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  01-08-2013, 21:13 73748

    Πρόβλημα με Webbrowser

    Καλησπέρα παιδιά και καλό μήνα! Έχω δημιουργήσει σε Visual Basic 2012 έναν Webbrowser και του έχω προσθέσει τις δυνατότητες ιστορικού και αγαπημένα. Προσπαθώ μεσώ των settings να αποθηκεύσω σε αυτά τα δυο, τις ιστοσελίδες που πληκτρολογώ, αποθηκεύονται και λειτουργούν όσο έχω ανοιχτό το πρόγραμμα. Όταν όμως το κλείνω και το ξανά ανοίγω όλα έχουν χαθεί και από το ιστορικό αλλά και από τα αγαπημένα. Πως μπορώ να κάνω το πρόγραμμα μου να αποθηκεύει τις ρυθμίσεις μου?? δοκίμασα το My.settings.save() αλλά τίποτα. Για βοηθήστε ρε παιδιά παρακαλώ. 
  •  05-08-2013, 18:03 73765 σε απάντηση της 73748

    Απ: Πρόβλημα με Webbrowser

    Καλησπέρα,

    Μέσα στο MySettings έχεις φτιάξει τις απαραίτητες μεταβλητές για να μπορέσει να κρατήσει την λίστα με τα urls ή ότι άλλο χρειάζεται να σώνεις πριν βγεις από το πρόγραμμα, ώστε να μπορέσεις να τα έχεις την επόμενη φορά;

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  06-08-2013, 09:29 73766 σε απάντηση της 73765

    Απ: Πρόβλημα με Webbrowser

    Ναι έχω δοκιμάσει και αυτό είναι που με μπερδεύει. Πήγα στο MySettings και δημιούργησα π.χ. Το MySave σε τύπο stringCollection αλλά τίποτα, δεν ξέρω μάλλον να το χρησιμοποιήσω στο σωστό σημείο του κώδικα ώστε να κάνει αποθήκευση του ιστορικού μου αλλά και των αγαπημένων. 
  •  06-08-2013, 10:21 73767 σε απάντηση της 73766

    Απ: Πρόβλημα με Webbrowser

    Το scope που έχουν οι μεταβλητές σου είναι User?

       

    George J.

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  06-08-2013, 10:35 73769 σε απάντηση της 73767

    Απ: Πρόβλημα με Webbrowser

    ναι δεν πρέπει?
  •  07-08-2013, 08:06 73776 σε απάντηση της 73769

    Απ: Πρόβλημα με Webbrowser

    Ναι, έτσι θα πρέπει και θα έπρεπε να παίζει.

    Θα πρέπει όμως να έχεις στο μυαλό σου, ότι το visual studio όταν κάνει debug, δεν χρησιμοποιεί το τελικό executable, αλλά έχει ένα ειδικά για τον σκοπό του debugging. Οπότε αυτό έχει δικό του .config (αντίγραφο αυτού που έχει μέσα το solution σου) και αυτά που γράφεις ενώ τρέχει η εφαρμογή δεν θα είναι διαθέσιμα αργότερα.

    Γενικά το .config αρχείο συσχετίζεται με την έκδοση της εφαρμογής σου, και όταν κάνεις διαδοχικά builds και συνεχώς αλλάζει η έκδοση της εφαρμογής, κάθε φορά που την τρέχεις είναι σαν να εγκαταστείς την εφαρμογή σου σε ένα καινούργιο υπολογιστή, και τα setting της εφαρμογής δεν περνάνε από την μία έκδοση στην επόμενη από μόνα τους.

    Θα πρότεινα να τσεκάρεις τον κώδικά σου μέσα το debug, με διαδοχικά .Save() και read, για να δεις ότι πράγματικά αυτά που γράφεις στο .config μπορείς να τα διαβάσεις αμέσως μετά.

     

    George J.

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems