Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Μια μικρή βοήθεια...

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò JFoto. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος JFoto στις 17-07-2014, 18:57. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  15-07-2014, 19:09 75552

    Μια μικρή βοήθεια...

    Καλησπέρα σε όλους,

    Είμαι νέο μέλος σε αυτό το εξαίρετο forum που ομολογώ άργησα να ανακαλύψω.

    Ηθελα τα φώτα σας στο εξής. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ ενεργά με τις .net τεχνολογίες και ειδικότερα τα frameworks της Μicrosoft και δεν έχω γνώση στο ακτικείμενο.Θά θελα να κάνω μια αρχή σε ASP.NET και C#. Tο ερώτημα μου είναι τι πρέπει να κάνω, ουσιαστικά απο το μηδέν. Eίδα ότι υπάρχουν διανομές από την ιστοσελίδα της Μicrosoft αλλά δε ξέρω πραγματικά από πού πρεπει ν' αρχίσω.Kατεβάζοντας το Visual studio, έχω όλο το πακέτο, όπως π.χ. σε έναν προσομοιωτή τύπου XAMPP? Eπίσης πρέπει να έχω SQL server στον υπολογιστή μου ? (μιλάμε για Win 7 x64).Τέλος στο θέμα της εκμάθησης τόσο στο .net και στην C# θα φτάσω κάπου εαν ασχοληθώ ή είναι βουνο να ξεκινάει κανείς μόνος του? Το background μου είναι λίγο γνώση της C όσον αφορά τον προγραμματισμό και Oracle, MySQL σε βάσεις δεδομένων. Θα εκτιμούσα μια απάντηση και ευχαριστώ όποιον διαθέτει τον χρόνο...

     

  •  16-07-2014, 12:50 75553 σε απάντηση της 75552

    Απ: Μια μικρή βοήθεια...

    Καλημέρα σου,

    Θα αρχίσω από τα εύκολα - αφού έχεις την λογική του XAMP, θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από το Web PI (Microsoft Web Platform Installer). Μέσα από αυτό μπορείς να εγκαταστήσεις ΟΤΙ χρειάζεται για να μπορέσεις να δουλέψεις με τις τεχνολογίες της Microsoft και άλλα προϊόντα.

    Μέσα από αυτό μπορείς να εγκαταστήσεις στον υπολογιστή σου, την δωρεάν έκδοση του Visual Studio, να εγκαταστήσεις κάμποσες βάσεις δεδομένων (σίγουρα MS SQL Server και MySQL, δεν είμαι σίγουρος για PostgreSQL), να εγκαταστήσεις το IIS (πλήρες Web Server), ή τον IIS Express (Development Web Server), με ή χωρίς υποστήριξη .php, εξασφαλίζοντας το ότι επιλέξεις θα μπει στον υπολογιστή σου με όλα τα απαραίτητα που χρειάζεται και θα λειτουργεί. Τα Windows 7 είναι μια καλή έκδοση Windows για να μπορέσεις να τα κάνεις όλα αυτά.

    Για να ξεκινήσεις να τα χρησιμοποιείς, ένα καλό σημείο είναι το ASP.NET web site. Αν πας στην σελίδα http://www.asp.net/get-started/websites θα δεις τις 3 επιλογές που έχεις για να δουλέψεις. Αν έχεις προηγούμενη εμπειρία από .php προφανώς τα ASP.NET Web pages σου είναι ευκολότερα προς κατανόηση, αν έχεις background από MVC frameworks (πχ CakePHP, Ruby on Rails) το ASP.NET MVC να σου ταιριάζει καλύτερα, ή τέλος αν έχεις εμπειρία από το event driven τρόπο ανάπτυξης από VB6 τα ASP.NET Wenb Forms να είναι για σένα.

     

    George J. 


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  17-07-2014, 18:57 75564 σε απάντηση της 75553

    Απ: Μια μικρή βοήθεια...

    Ευχαριστώ αρχικά για την ανταπόκριση.

    Έχω αρχίσει να χρησιμοποιώ τα  ASP.NET Web pages μέσα από τo Webmatrix και τα tutorials της Μicrosoft τα οποία δίνουν και μια κατεύθυνση για C# και τα θεωρώ πολύ χρήσιμα.Oι ερωτήσεις μου είναι:

    Oι επιλογές σε MVC και Web forms είναι άλλου είδους εργαλεία ή το ένα συμπληρώνει το άλλο ? Επίσης έχω κατεβάσει και εγκαταστήσει την Εxpress 2012 έκδοση του Visual St. το οποίο ακόμα δεν έχω καταλάβει πως χρησιμοποιώ .. Τέλος πώς μπορώ να κάνω χρήση του SQL Server, άσχετα με την ASP.NET.

    Eυχαριστώ και πάλι και θα ήταν χρήσιμο να με κατευθύνατε με κάποιο link μέσα στο Forum,  αν έχουν απαντηθεί παρόμοιες απορίες, για να μη σας κουράζω κιόλας..!

     

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems