Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Απο VB6 σε VB.net

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò gmlogic. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Civil engineer στις 10-07-2015, 18:44. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  28-01-2006, 14:19 9001

    Paradise [ip] Απο VB6 σε VB.net

    Ξεκίνησα να μεταφράζω την εφαρμογή μου απο VB6 σε .net 2003 και  περιμένω τώρα να μου έλθει και η .net 2005

    Λοιπόν ίσως να σας ζαλίσω λίγο αλλά πιστεύω ότι και άλλοι συνάδελφοι θα οφελιθούν από τις απαντήσεις δεν ξέρω μάλιστα

    αν χρειάζεται να ανοίξει μια ειδική ενότητα για αυτό το θέμα δηλ από VB6 σε .NET

    Η πρώτη γεύση ήταν όταν άνοιξα απο .NET το VB6 project(δεν φανταζόσατε τι έβγαλε σχεδόν τίποτα σωστό :) !!!!!  ).

    Σκέφτηκα λοιπόν να ανοίξω και το VB6 project κάτω από το .NET project και να κάνω πχ Select All (copy - paste) κλπ

    και να ξανακτίσω σιγά-σιγά την εφαρμογή.

    Μου φέρνει λοιπον μερικά  VB6 Control υποθέτω μέσω της AxInterop.ComctlLib

    Φυσικά δεν είναι τελικά αυτό το ζητούμενο αλλά να δουλέψουμε με τα .ΝΕΤ Controls

    Καί ξεκινάμε !!!!

    1.Λέω να φτιάξω ένα ωραίο ToolBar όπως  σε VB6 και να πάρω και τα Button άκια μου να τα βάλω στό ToolBar ήξερα ότι

    γινόταν μέ ένα paste μέσα στο ToolBar. Τώρα αμ δε. :)

    2.array controls κλπ

    και άλλα που θά βγούν στην πορεία.

    Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

    Γιώργος.M

     


    George Matzouranis
  •  28-01-2006, 23:05 9006 σε απάντηση της 9001

    Απ: Απο VB6 σε VB.net

    Παιδιά μία τέτοια μεταβολή δεν είναι εύκολο πράγμα. Θέλει προετοιμασία, διάβασμα και κάποιες δοκιμαστικές εφαρμογές. Δεν μπορούμε να αλλάζουμε έτσι περιβάλλοντα εργασίας, τεχνολογία, μεθοδολογία προγραμματισμού χωρίς να φάμε τα μούτρα μας.

    Μία σωστή προετοιμασία θα φέρει τα σωστά αποτελέσματα σε σύντομο χρόνο και με σωστές βάσης. Αν ακούς κάτι από εδώ, κάτι από εκεί χωρίς να υπάρχει ένα σχετικό υπόβαθρο για να καταλάβεις την γενικότερη εικόνα τότε η γνώση που θα αποκτήσεις με την ερώτησή σου πάνω σε αυτό το θέμα ειδικά, δεν θα σου είναι αρκετά χρήσιμη και κατανοητή. Όπως λέγανε και οι κινέζοι μάθε μου να ψαρεύω, μην μου δίνεις κάθε μέρα ψάρι.

    Ξέρουμε όλοι μας για παράδειγμα ότι η VB.ΝΕΤ δεν υποστηρίζει Array Controls. Το απαντήσαμε και όλοι το γνωρίζουμε. Γιατί όμως; Έχει αναρωτηθεί κανείς; Γιατί κάτι που στην φτωχή σε σχέση VB με VB.NET κάτι τέτοιο να υπάρχει και να έχουμε βολευτεί με αυτό τόσοι και τόσοι προγραμματιστές και ξαφνικά να μην υπάρχει πια.

    Καταλήγω λοιπόν. Πρώτα σχετικό διάβασμα, προετοιμασία μέσα στην οποία θα απαντηθούν πολλές πρώτες απορίες και μετά ερωτήσεις. Αν υπάρχει η διάθεση να δημιουργηθεί μια νέα κατηγορία με θέμα αυτό που προτείνεις θα πρότεινα και εγώ με την σειρά μου οι απαντήσεις να μην δίνονται απλά και να προτείνουμε εναλλακτικές τρόπους αλλά να εξηγούμε και το γιατί δεν γίνεται πλέον ή γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά. Έτσι μόνο θα βοηθηθούν κάποιοι πραγματικά.
  •  29-01-2006, 00:46 9007 σε απάντηση της 9006

    Απ: Απο VB6 σε VB.net

    Ένα και μόνο γεγονός απαντάει από μόνο του στις περισσότερες από τις απορίες του τύπου "γιατί πλέον γίνεται αυτό έτσι".

    Γιατί η Visual Basic μέχρι και την τελευταία έκδοση δεν ήταν γλώσσα πλήρως αντικειμενοστραφής (OO). Γι αυτόν τον λόγο υπήρχαν διάφορα κόλπα και τερτίπια, workarounds αν θέλετε, σε διάφορες πτυχές της γλώσσας με τα οποία ξεπερνιώντουσαν οι περιορισμοί που απορρέουν από το ότι η VB δεν ήταν πλήρως OO. Έτσι λοιπόν, υπήρχε η πολυτέλεια να μπορεί να χρησιμοποιηθεί από προγραμματιστές που δεν γνώριζαν τη θεωρία του ΟΟ προγραμματισμού. Υπήρχε η πολυτέλεια να επιτρέπεται η κατασκευή ActiveX controls και COM Components από προγραμματιστές που δεν ήξεραν παρά μόνο τα βασικά του COM. Υπήρχε η πολυτέλεια να κατασκευάζονται μέσω ADO, client/server εφαρμογούλες από προγραμματιστές που δεν είχαν ακούσει ποτέ για την έννοια του concurency. Βέβαια, αν κάποιος τα ήξερε όλα αυτά, ό,τι έφτιαχνε δούλευε καλύτερα και ήξερε τι έφτιαχνε και τι περιορισμούς και τι όρια είχε αυτό που έφτιαχνε. Από την άλλη μεριά, όσοι δεν τα ήξεραν αυτά τα πράγματα, έφτιαχναν κουτσά-στραβά εφαρμογούλες που δούλευαν, έστω και αν δούλευαν πιο αργά ή ήταν εξαιρετικά δύσκολο να συντηρηθούν.

    Η VB.NET λοιπόν - σε αντίθεση με τη VB 6 - είναι μια πλήρως OO γλώσσα προγραμματισμού και κάτι τέτοιο σημαίνει ότι αν κάποιος βγάζει το ψωμί του από τον προγραμματισμό, θα πρέπει να ξέρει ή να κάτσει να μάθει διαβάζοντας και ρωτώντας, τι είναι η κλάση, τι είναι η κληρονομικότητα, τι είναι το interface ή ακόμα τι είναι το disconnected data access, κλπ, κλπ, κλπ. Γενικά, τα περισσότερα αν όχι όλα έτσι όπως γίνονται τώρα, γίνονται γιατί το .NET σχεδιάστηκε από την αρχή και υπήρχε η δυνατότητα να γίνουν τα πράγματα σωστά και οργανωμένα - πιο ορθολογικά! Μπορεί να είχαμε βολευτεί με το control array αλλά αν το εξετάσουμε καλύτερα θα δούμε ότι ήταν μια ανωμαλία. Γιατί υποχρεωτικά να έχουμε controls ίδιου τύπου στο array; Γιατί να είναι συγκεκριμένου τύπου το Array και να μην είναι ένα data structure διαφορετικού τύπου όπως είναι το ArrayList ή το HashTable; Γιατί το event να γίνεται fire για όλα τα control του array; Ή ακόμα-ακόμα, γιατί να πρέπει να τοποθετήσουμε τουλάχιστον ένα control πάνω στη φόρμα προκειμένου να μπορέσουμε να δημιουργήσουμε on runtime κι άλλα controls δυναμικά, με χρήση κώδικα;

    Τα κακά νέα λοιπόν είναι ότι πολλά από αυτά που έκανε η VB6 πριν από μας, για μας, έχουν φύγει. Πολλά πράγματα που γινόντουσαν στο παρασκήνιο χωρίς εμείς, καλώς ή κακώς, να έχουμε τρόπο να τα ελέγξουμε έχουν φύγει και είναι απαραίτητο το διάβασμα σε πολλά επίπεδα, ο κόπος για να φτιάξουμε πράγματα που ήδη ξέραμε πως να φτιάχνουμε.

    Τα καλά νέα όμως είναι ότι τώρα πλέον υπάρχει πολύ μεγαλύτερη ευελιξία και πολύ περισσότερες δυνατότητες. Επίσης υπάρχει τρομερός όγκος γνώσης σε έντυπη και ηλεκτρονική μορφή για όποιον θέλει να ασχοληθεί και να διαβάσει.

    Καμιά φορά, καθώς προγραμματίζω και χρησιμοποιώ κάποια κλάση από το Framework, σκέφτομαι παλιότερα projects και πόσο κώδικα είχα γράψει για να κάνω το ίδιο πράγμα που τώρα βρίσκω έτοιμο στο .NET Framework. Τελικά όλα είναι θέμα trade offs. You win some, you loose some. Προσωπικά, προτιμώ τις δυνατότητες και την ευελιξία και ας χρειάζεται να διαβάσω. Εξάλλου, άπαξ και μπεις στην φιλοσοφία και αποκτήσεις ένα βασικό σύνολο γνώσεων στο .ΝΕΤ, μετά το ψάξιμο και το διάβασμα γίνονται όλο και πιο εύκολα.


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  31-01-2006, 11:54 9063 σε απάντηση της 9001

    Απ: Απο VB6 σε VB.net

    Διάβασα με προσοχή τις απαντήσεις
    Δεν λέει κανείς οτι .NET δεν είναι καλύτερο απλά πιστεύω οτι μερικά απλά πραματάκια για μερικούς δεν είναι τόσο απλά και για άλλους, και το αντίθετο.
    Προσωπικά θα ήθελα να ξέρω βασικές διαφορές μεταξύ VB6 και .ΝΕΤ
    και μάλιστα ψηφίζω αυτό το θέμα για τα DEVDAYS

    ΥΓ
    Προσωπικά γράφω κώδικα από το 1985
    Η πρώτη μου δουλειά ήταν να μεταφράσω μία εμπορική εφαρμογή απο MAINFRAME σε PC-286 !!!
    Παραδέχομαι ότι έχουν αλλαξει πάρα πολλά πράγματα και πιστεύω ότι και πάλι θα τα καταφέρουμε :)
    Χρειαζόμαστε την βοήθεια λοιπόν ενός του άλλου,άλωστε αυτός πιστεύω οτι είναι
    και ο σκοπός του SITE
    Φιλικά
    Γιώργος Μ.
    George Matzouranis
  •  10-07-2015, 18:44 77124 σε απάντηση της 9063

    Απ: Απο VB6 σε VB.net

    Γειά σας,

    Ψάχνω κάποιον να γνωρίζει καλά VB6, για συνεργασία,

    γράψτε μου εδώ [email protected] διότι μπήκα στο φόρουμ τυχαία (ψάχνοντας) και δεν είμαι εξοικειωμένη με τον τρόπο που δουλεύει και αν γράφω επιτυχώς.                                                

    Μαρία Π.                            

    Δημοσίευση στην κατηγορία:
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems