Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Σαββατόβραδο, ώρα για SQL Server

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò KelMan. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος PanPan στις 15-11-2010, 15:09. Υπάρχουν 21 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 2 (22 εγγραφές)   1 2 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  22-10-2010, 19:27 60656

    Σαββατόβραδο, ώρα για SQL Server

    Μερικοί το Σάββατο βράδυ το έχουν συνδυάσει με clubbing, άλλοι με έξοδο για φαϊ ή σινεμά. Υπάρχουν και κάποιοι άλλοι που το έχουν συνδυάσει με τον SQL Server.

    Αν το να βγείτε και να μπλέξετε με κίνηση, κόσμο, φασαρία και κακό service δεν σας συγκινεί, μπορείτε να παρακολουθήσετε το live meeting του Αντώνη Χατζηπαυλή, πάντοτε με θέμα τον SQL Server. Όπως λέει και ο ίδιος:

    Αναζητώντας τρόπους για να εκτονώσω την όρεξη μου για εκπαίδευση αποφάσισα να κάνω κάτι μιας και δεν βλέπω να γίνεται κάτι άλλο αυτό τον καιρό.

    Η ιδέα μου ήρθε έτσι ξαφνικά σήμερα το βράδυ ακούγοντας την βροχή να πέφτει.

    Σκέφτηκα ότι τώρα που χειμωνιάζει και οι περισσότεροι θα είμαστε χωμένοι μέσα στην ζεστασιά του σπιτιού μας τα βράδια του Σαββάτου να διοργανώσω εκπαιδευτικά live meetings με θέματα που αφορούν τον SQL Server (και Visual Studio άμα θέλετε).

    Το concept όπως το έχω σκεφτεί έχει ως εξής:

    Κάθε δεύτερο Σάββατο γύρω στις 23:00 το βράδυ που όλοι θα είστε χαλαροί μιας και θα έχετε βάλει τις πυτζάμες σας, τις παντόφλες σας, και τα παιδία για ύπνο να βρισκόμαστε ηλεκτρονικά και να σας κάνω εκπαίδευση πάνω στο θέμα το οποίο είτε θα έχω επιλέξει είτε θα μου έχετε προτείνει εσείς.

    Φυσικά όλα αυτά θα είναι δωρεάν και θα έχει διάρκεια περίπου 2 ώρες.

    Έτσι λοιπόν, αυτό το Σάββατο μπορείτε να βρείτε τον Αντώνη εδώ:

     

    Ημερομηνία & Ώρα : 23/10/2010 22:30 μμ

    Attendee URL: https://www.livemeeting.com/cc/mvp/join?id=WP7JZ9&role=attend&pw=s%26Dr5%29JWD

    Meeting ID: WP7JZ9

    Attendee Entry Code: s&Dr5)JWD

    Duration: 2 hours

     

     


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  22-10-2010, 19:30 60657 σε απάντηση της 60656

    Απ: Σαββατόβραδο, ώρα για SQL Server

    εγώ που ήμουνα και το πρώτο σάββατο να πω ότι το event ήτανε πολύ καλό και μάθαμε αρκετά πράγματα. Οπότε όσοι πιστοί προσέλθετε.

    Νικόλαος Καντζέλης
    BSc, MSc, MCAS, MCPD, MCITP, MCTS,MCP, MCT
    http://www.nksolutions.gr
    http://dotnetstories.wordpress.com
    http://weblogs.asp.net/dotnetstories
    http://forum.dotnetnuke.gr
  •  25-10-2010, 09:53 60667 σε απάντηση της 60657

    Απ: Σαββατόβραδο, ώρα για SQL Server

    Δηλαδή το επόμενο μάθημα θα γίνει στις 6 Νοεμβρίου?
  •  25-10-2010, 11:46 60669 σε απάντηση της 60667

    Απ: Σαββατόβραδο, ώρα για SQL Server

    Ναι θα είναι στις 6 Νοεμβρίου. Το άλλο σάββατο από ότι είπε ο αντώνης θα είναι σε ένα γάμο.
    Νικόλαος Καντζέλης
    BSc, MSc, MCAS, MCPD, MCITP, MCTS,MCP, MCT
    http://www.nksolutions.gr
    http://dotnetstories.wordpress.com
    http://weblogs.asp.net/dotnetstories
    http://forum.dotnetnuke.gr
  •  25-10-2010, 12:54 60670 σε απάντηση της 60669

    Απ: Σαββατόβραδο, ώρα για SQL Server

    Επόμενη συνάντηση 6/11/2010 22:30 μμ


    Antonios Chatzipavlis

  •  06-11-2010, 22:05 60808 σε απάντηση της 60670

    Απ: Σαββατόβραδο, ώρα για SQL Server

    Παρών
  •  07-11-2010, 13:59 60809 σε απάντηση της 60808

    Απ: Σαββατόβραδο, ώρα για SQL Server

    Ολοκληρώθηκε το τρίτο sql server staurday night event με θέμα το disaster/recovery.

    Ολοκληρώθηκε και το recording αυτού και μπορείτε να το βρείτε στο

    http://autoexec.gr/blogs/antonch/archive/2010/11/07/3rd-saturday-sql-nights.aspx

    ευχαριστούμε αντώνη.

    Νικόλαος Καντζέλης
    BSc, MSc, MCAS, MCPD, MCITP, MCTS,MCP, MCT
    http://www.nksolutions.gr
    http://dotnetstories.wordpress.com
    http://weblogs.asp.net/dotnetstories
    http://forum.dotnetnuke.gr
  •  12-11-2010, 15:11 60842 σε απάντηση της 60670

    Απ: Σαββατόβραδο, ώρα για SQL Server

    Συγχαρητηρια στον ομιλητη για την αξιεπαινη προσπαθεια.

    Αλλα....την επομενη φορα ελπιζω να προετοιμαστει καλυτερα.

    Απο disaster/recovery η παρουσιαση ειναι DISASTER.

    Παρακολουθησα μονο τα 25 πρωτα λεπτα...κ αναγκαστηκα να κλεισω την παρουσιαση:

    Συγγνωμη, αλλα καποια πραγματα ειναι ΤΡΑΓΙΚΑ:

    Στο simple recovery model μπορεις να γυρισεις στην στιγμη δημιουργιας ενος backup (δεν ειναι απαραιτητο να ειναι full backup μπορει να ειναι κ differential)


    Το bulk-logged λειτουργει οπως το Full με την εξαιρεση οτι καποιες ενεργειες στο bulk-logged μπορουν να καταγραφονται/logged minimally (εφοσον τηρουνται καποιες προυποθεσεις απαραιτητες για minimally logged operations):
    Compared to the full recovery model, which fully logs all transactions, the bulk-logged recovery model minimally logs bulk operations, although fully logging other transactions.

    Στα partial backups το παιχνιδι εχει χαθει ΕΝΤΕΛΩΣ:
    Συμφωνα με τον ομιλητη στον SQL Server 2005 τα partial backups ειναι μονο για read-only files (sic!!!)
    BOL 2005:
    A partial backup resembles a full database backup, but a partial backup does not contain all the filegroups.
    Instead, a partial backup contains all the data in the primary filegroup, every read/write filegroup, and any optionally-specified read-only files.
    Partial backups are useful whenever you want to exclude read-only filegroups.
    A partial backup of a read-only database contains only the primary filegroup.

    Στα transaction log backups πλεον η παρουσιαση γινεται ΑΝΥΠΟΦΟΡΗ :

    To transaction log backup παιρνει ΠΑΝΤΑ τις αλλαγες/την διαφορα/το delta απο το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ transaction log backup και ΜΟΝΟ (δεν εχει καμια σχεση με τα αλλα backups).
    eg.
    10:00 Full Backup
    11:00 Transaction log backup
    12:00 Differential Backup
    13:00 Full Backup
    14:00 Transaction log backup

    To transaction log backup στις 14:00 περιεχει ολες τις αλλαγες στην βαση που πραγματοποιηθηκαν απο τις 11:00 κ μετα.

    Εκτιμω την προσπαθεια του ομιλητη, αλλα η παρουσιαση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ, αντιθετως ειναι ΤΡΑΓΙΚΑ ΛΑΘΟΣ.

    Sorry dude, αλλα αυτο δεν ειναι επιπεδο MVP στον SQL Server. It just can't be.

     

     

  •  12-11-2010, 21:44 60844 σε απάντηση της 60842

    Απ: Σαββατόβραδο, ώρα για SQL Server

    Αγαπητέ φίλε,
    Σε ευχαριστώ για το γεγονός ότι επικροτείς την προσπάθεια μου και για το ότι είχες την διάθεση να παρακολουθήσεις τα πρώτα 25 λεπτά αυτής της τρίωρης (για την ακρίβεια 3 ώρες και 16 λεπτά) παρουσίασης μου.
    Πραγματικά λυπάμαι που θεωρείς  αυτή κόλαφο μου.
    Ας έρθουμε όμως στις τραγικότητες της παρουσίασης μου και στις δικές μου


    Αναφέρεις

    «Στο simple recovery model μπορεις να γυρισεις στην στιγμη δημιουργιας ενος backup (δεν ειναι απαραιτητο να ειναι full backup μπορει να ειναι κ differential)»

    Απαντώ

    Αυτό που λες είναι απολύτως σωστό. Στο 14:48 τις παρουσίασης μου το αναφέρω, και όντως δεν ανέφερα ότι κάνεις restore και differential εφόσον φυσικά το έχεις πάρει πριν. Αυτό οφείλετε στο γεγονός ότι ακόμα δεν είχα μιλήσει για τους τύπους του backup και από την εμπειρία μου γνωρίζω ότι όσοι είναι σε simple recovery model σπάνια για να μην πω καθόλου δεν παίρνουν differential backup. Ας θεωρήσουμε λοιπόν ότι είναι παράληψη μου. Αναρωτιέμαι όμως έτσι που το αναφέρεις, μιας και εγώ δεν ξέρω,  Πως μπορείς να κάνεις απευθείας restore to differential backup αν πρώτα δεν έχεις κάνεις restore to full?. Γιατί εγώ ξέρω ότι αν πας να κάνεις κάτι τέτοιο θα πάρεις  το παρακάτω error
    Msg 3118, Level 16, State 1 : The database "xxxx" does not exist. RESTORE can only create a database when restoring either a full backup or a file backup of the primary file.
    Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να γίνει πρώτα restore το full backup. Άρα γυρνάς στο τελευταίο full και εφόσον έχεις πάρει και differential τότε μπορείς να κάνεις και αυτό restore αρκεί να έχεις κάνει restore το full με norecovery.

    Αναφέρεις

    «Το bulk-logged λειτουργει οπως το Full με την εξαιρεση οτι καποιες ενεργειες στο bulk-logged μπορουν να καταγραφονται/logged minimally (εφοσον τηρουνται καποιες προυποθεσεις απαραιτητες για minimally logged operations):
    Compared to the full recovery model, which fully logs all transactions, the bulk-logged recovery model minimally logs bulk operations, although fully logging other transactions.»

    Απαντώ

    Στο slide το οποίο είναι ορατό κατά την στιγμή που μιλάω για τα θέμα αυτό στο 3ο sub-bullet του Bulk Logged γράφω «Reduces log space usage by using minimal logging for most bulk operations». Επίσης στο 15:00 μιλάω για  την διαφορά του full με το bulk-logged και εξηγώ πως αυτό γίνεται ( σε επίπεδο page για το full και extend για το bulk) και μάλιστα αναφέρω και παράδειγμα με την δημιουργία του index που είναι μια bulk διαδικασία έτσι δεν είναι ή κάνω λάθος;

    Αναφέρεις

    «Στα partial backups το παιχνιδι εχει χαθει ΕΝΤΕΛΩΣ:
    Συμφωνα με τον ομιλητη στον SQL Server 2005 τα partial backups ειναι μονο για read-only files (sic!!!)
    BOL 2005:
    A partial backup resembles a full database backup, but a partial backup does not contain all the filegroups.
    Instead, a partial backup contains all the data in the primary filegroup, every read/write filegroup, and any optionally-specified read-only files.
    Partial backups are useful whenever you want to exclude read-only filegroups.
    A partial backup of a read-only database contains only the primary filegroup.»

    Απαντώ

    Αντιγράφω από το επίσημο εκπαιδευτικό υλικό της Microsoft για το σεμινάριο 6231A με τίτλο Maintaining a Microsoft SQL Server 2008 Database και συγκεκριμένα από υλικό το οποίο υπάρχει στο CD που ο εκπαιδευόμενος παίρνει σαν εκπαιδευτικό υλικό.
    «Partial and differential partial backups were introduced in SQL Server 2005. These backups are designed to provide more flexibility for backing up databases that contain some read-only filegroups under the simple recovery model. However, these backups are supported by all recovery models.»

    Αναφέρεις

    «Στα transaction log backups πλεον η παρουσιαση γινεται ΑΝΥΠΟΦΟΡΗ :
    To transaction log backup παιρνει ΠΑΝΤΑ τις αλλαγες/την διαφορα/το delta απο το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ transaction log backup και ΜΟΝΟ (δεν εχει καμια σχεση με τα αλλα backups).
    eg.
    10:00 Full Backup
    11:00 Transaction log backup
    12:00 Differential Backup
    13:00 Full Backup
    14:00 Transaction log backup
    To transaction log backup στις 14:00 περιεχει ολες τις αλλαγες στην βαση που πραγματοποιηθηκαν απο τις 11:00 κ μετα.»

    Απαντώ

    Αντιγράφω πάλι από το επίσημο εκπαιδευτικό υλικό της Microsoft για το σεμινάριο 6231A.

    «Under the full recovery model or bulk-logged recovery model, regular transaction log backups (or log backups) are required. Each log backup covers the part of the transaction log that was active when the backup was created, and it includes all log records that were not backed up in a previous log backup. An uninterrupted sequence of log backups contains the complete log chain of the database, which is said to be unbroken. Under the full recovery model, and sometimes under the bulk-logged recovery model, an unbroken log chain lets you to restore the database to any point in time.»

    Πέρα από αυτό και θεωρώντας δεδομένο ότι εγώ δεν γνωρίζω θα σε παραπέμψω σε ένα άρθρο του Paul Randal ο οποίος δεν νομίζω ότι χρειάζεται συστάσεις και στο post με τίτλο
    A SQL Server DBA myth a day: (20/30) restarting a log backup chain requires a full database backup

    Αναφέρει τα παρακάτω
    This myth is one of the most common and I've come across very few people who know the truth.
    Myth #20: after breaking the log backup chain, a full database backup is required to restart it.
    FALSE
    A normal transaction log backup contains all the transaction log generated since the previous log backup (or since the first ever full backup if it's the first ever log backup for the database). There are various operations that will break the log backup chain - i.e. prevent SQL Server from being able to take another log backup until the chain is restarted. The list of such operations includes:
    • Switching from the FULL or BULK_LOGGED recovery models into the SIMPLE recovery model
    • Reverting from a database snapshot
    • Performing a BACKUP LOG using the WITH NO_LOG or WITH TRUNCATE_ONLY (which you can't do any more in SQL Server 2008 - yay!)

    Here's an example script that shows you what I mean:
    CREATE DATABASE LogChainTest;
    GO
    ALTER DATABASE LogChainTest SET RECOVERY FULL;
    GO
    BACKUP DATABASE LogChainTest TO DISK = 'C:\SQLskills\LogChainTest.bck' WITH INIT;
    GO
    BACKUP LOG LogChainTest TO DISK = 'C:\SQLskills\LogChainTest_log1.bck' WITH INIT;
    GO
    ALTER DATABASE LogChainTest SET RECOVERY SIMPLE;
    GO
    ALTER DATABASE LogChainTest SET RECOVERY FULL;
    GO
    Processed 152 pages for database 'LogChainTest', file 'LogChainTest' on file 1.
    Processed 1 pages for database 'LogChainTest', file 'LogChainTest_log' on file 1.
    BACKUP DATABASE successfully processed 153 pages in 0.088 seconds (14.242 MB/sec).
    Processed 2 pages for database 'LogChainTest', file 'LogChainTest_log' on file 1.
    BACKUP LOG successfully processed 2 pages in 0.033 seconds (0.341 MB/sec).

    I created a database, put it into the FULL recovery model, started the log backup chain, and then momentarily bounced it into the SIMPLE recovery model and back to FULL.
    Now if I try to take a log backup:

    BACKUP LOG LogChainTest TO DISK = 'C:\SQLskills\LogChainTest_log2.bck' WITH INIT;
    GO
    Msg 4214, Level 16, State 1, Line 1
    BACKUP LOG cannot be performed because there is no current database backup.
    Msg 3013, Level 16, State 1, Line 1
    BACKUP LOG is terminating abnormally.

    SQL Server knows that I performed an operation which means the next log backup will NOT contain all the log generated since the previous log backup, so it doesn't let  me do it.
    The myth says that a full database backup is required to restart the log backup chain. In reality, all I need is a data backup that bridges the LSN gap. A differential backup will do:

    BACKUP DATABASE LogChainTest TO DISK = 'C:\SQLskills\LogChainTest_Diff1.bck' WITH INIT, DIFFERENTIAL;
    GO
    BACKUP LOG LogChainTest TO DISK = 'C:\SQLskills\LogChainTest_log2.bck' WITH INIT;
    GO
    Processed 40 pages for database 'LogChainTest', file 'LogChainTest' on file 1.
    Processed 1 pages for database 'LogChainTest', file 'LogChainTest_log' on file 1.
    BACKUP DATABASE WITH DIFFERENTIAL successfully processed 41 pages in 0.083 seconds (4.040 MB/sec).
    Processed 1 pages for database 'LogChainTest', file 'LogChainTest_log' on file 1.
    BACKUP LOG successfully processed 1 pages in 0.010 seconds (0.768 MB/sec).

    This is really cool because you don't need to take a (potentially very large) full database backup to be able to continue with regular log backups.
    If you have a backup strategy that involves file or filegroup backups as well as database backups, you can even restart the log backup chain after a single file differential backup! Take note, however, that to be able to restore that database, you'd need to have a data backup of each portion of it that bridges the LSN gap (i.e. a file or filegroup full or differential backup) but that's more complicated than I want to go into in this post.

    Another myth bites the dust!

    Πέρα όμως από αυτό σου έχω και εγώ ένα δικό μου παράδειγμα

    create database demo
    go

    create table demo.dbo.t1 ( id int identity(1,1) primary key, data nvarchar(100))
    go

    insert into demo.dbo.t1 values ('record-1')
    go

    exec sp_addumpdevice 'disk','dev1','c:\temp\dev1.bak'
    go

    backup database demo to dev1 with description='full', init
    go

    insert into demo.dbo.t1 values ('record-2')
    go

    backup log demo to dev1 with description = 'tlog1'
    go

    insert into demo.dbo.t1 values ('record-3')
    go

    backup database demo to dev1 with differential, description = 'differential'
    go

    insert into demo.dbo.t1 values ('record-4')
    go

    backup log demo to dev1 with description = 'tlog2'
    go

    select * from demo.dbo.t1
    go

    Το οποίο βλέπεις έχει ένα full μετά ένα log κατόπιν ένα diff και τέλος πάλι ένα log backup.

    Αν έρθουμε να εκτελέσουμε την

    restore headeronly  from dev1
    go

    Θα πάρουμε ένα μεγάλο σε μήκος αποτέλεσμα που θα μας πει πολλά πράγματα αλλά το κόβω για να εστιάσω σε αυτά που μας αφορούν  έχουμε τα εξής

    BackupDescription Position DatabaseName FirstLSN                   LastLSN                   CheckpointLSN          DatabaseBackupLSN
    ---------------------- ---------  ------------------ -------------------------  ------------------------- -------------------------  -----------------
    full                       1          demo              23000000007700196 23000000015900001 23000000007700196 0
    tlog1                    2          demo              23000000007700196 23000000016800001 23000000007700196 23000000007700196
    differential            3          demo              23000000016900039 23000000018600001 23000000016900039 23000000007700196
    tlog2                    4          demo              23000000016800001 23000000018700001 23000000016900039 23000000007700196


    Εφόσον είμαστε στην θέση να ερμηνεύσουμε το παραπάνω αποτέλεσμα θα καταλάβουμε ότι ισχύει αυτό που είπα, αν και δεν νομίζω ότι χρειάζεται γιατί εύκολα βγαίνει σαν συμπέρασμα από τα λεγόμενα του Randal παραπάνω. Επίτηδες αναφέρω το filed DatabaseBackupLSN για να εξηγήσω ότι αυτό είναι πάντα το ίδιο καθώς η βάση μου είναι το full backup.


    Τέλος αν ίσχυε ο ισχυρισμός σου θα μπορούσα να κάνω restore χωρίς να εμπλέξω το differential backup.

    Φιλικά

    Υ.Γ. Εγώ έχω μάθει όταν κάνω σχόλια να τα κάνω με το όνομα μου από κάτω.


     


    Antonios Chatzipavlis

  •  12-11-2010, 23:12 60845 σε απάντηση της 60844

    Απ: Σαββατόβραδο, ώρα για SQL Server

    Ειναι τραγικο που αναφερεις το post του Paul Randal κ μαλιστα ως επιχειρημα υπερ οσων εχεις παρουσιασει.. Στην παρουσιαση, καθε φορα που σχεδιαζεις στο paint, αναφερεις οτι το transaction log backup περιεχει τα delta των δεδομενων απο το τελευταιο transaction log ή differential ή full backup (ιδιως στο σημειο που αναφερεις το COPY_ONLY) , ενω ,οπως φαινεται κ στο quote που εχεις κανει απο το post του Paul Randal :

    "A normal transaction log backup contains all the transaction log generated since the previous log backup (or since the first ever full backup if it's the first ever log backup for the database)"

    "Τέλος αν ίσχυε ο ισχυρισμός σου θα μπορούσα να κάνω restore χωρίς να εμπλέξω το differential backup."

    ΝΑΙ !!! ΦΥΣΙΚΑ κ αυτος ειναι ο ισχυρισμος μου, κ μπορεις να το δεις στην πραξη με τον παρακατω κωδικα

    --the code is from your example

    create database demo
    go
    
    create table demo.dbo.t1 ( id int identity(1,1) primary key, data nvarchar(100))
    go
    
    insert into demo.dbo.t1 values ('record-1')
    go
    
    exec sp_addumpdevice 'disk','dev1','c:\temp\dev1.bak'
    go
    
    backup database demo to dev1 with name='very first full backup', init
    go
    
    insert into demo.dbo.t1 values ('record-2')
    go
    
    backup log demo to dev1 with name = 'the first log backup'
    go
    
    insert into demo.dbo.t1 values ('record-3')
    go
    
    backup database demo to dev1 with differential, name = 'a differential'
    go
    
    insert into demo.dbo.t1 values ('record-4')
    go
    
    --get another full backup
    backup database demo to dev1 with name='second full backup'
    go
    
    insert into demo.dbo.t1 values ('record-5')
    go
    
    backup log demo to dev1 with name = 'second transaction log backup after a differential and a full'
    go
    
    select 'records in table before any restoration',* from demo.dbo.t1
    go
    
    
    --get contents of backup media
    restore headeronly from dev1
    
    --begin restoration, the differential backup is NOT used, the 2nd full backup is NOT used
    restore database demo from dev1 WITH REPLACE, NORECOVERY, FILE = 1 --file 1 is the very first full backup in the media
    restore database demo from dev1 WITH FILE = 2, NORECOVERY --file 2 is the first  log backup
    restore database demo from dev1 WITH FILE = 5, RECOVERY --file 5 is the second (and last) transaction log backup taken after a diff and a full 
    
    
    select 'after restoring the very first full and all subsequent log backups', * from demo.dbo.t1
    go
    Οσο για τα partial backups, αν απο το παρακατω 
    «Partial and differential partial backups were introduced in SQL Server 2005. These backups are designed to provide more flexibility for backing up databases that contain some read-only filegroups under the simple recovery model. However, these backups are supported by all recovery models.»

    αυτο που καταλαβαινεις ειναι οτι τα partial backups ειναι για να παιρνεις backup τα read-only filegroups τοτε προτεινω να διαβασεις λιγο περισσοτερο στα BOL.

    οσο για το ΥΓ , θα συνεχισω να γραφω με τον τροπο που επιλεγω, ανωνυμα ή επωνυμα.

    Η επωνυμια/ανωνυμια δεν εχει καμια σχεση με την αληθεια κ τα λαθη.

    Συνηθως, η καλυτερη κινηση οταν καποιος κανει λαθος ειναι να το παραδεχτει κ τιποτα παραπανω.

  •  13-11-2010, 02:09 60847 σε απάντηση της 60845

    Απ: Σαββατόβραδο, ώρα για SQL Server

    spaceman:
    Συνηθως, η καλυτερη κινηση οταν καποιος κανει λαθος ειναι να το παραδεχτει κ τιποτα παραπανω.

    Αγαπητέ spaceman,

    Κανονικά δεν θα επέτρεπα να γίνεται μια συζήτηση σε τέτοιους τόνους. Όμως, είναι η πρώτη φορά που βλέπω μέσα στο μέσα στο forum, μια τέτοια επίθεση σε επώνυμο πρόσωπο, και ιδίως όσο έχει να κάνει με το επίπεδο των γνώσεών του.

    • Γιατί αυτή η εχθρότητα;
    • Έχεις κάτι να χωρίσεις με τον κο Χατζηπαυλή;

    Προσωπικά πιστεύω, ότι άργησες λίγο να μας τα κάνεις τις παρατηρήσεις σου - έχει περάσει μια βδομάδα από την παρουσίαση. Και από τα λεγόμενά σου φαίνεται, ότι για να κρίνεις κάποιον για τις γνώσεις του, σου αρκούν 25 λεπτά, από μια παρουσίαση, που από ότι φαίνεται άκουγες με το ένα αυτί.

    • Ξέρεις, μπορείς να συζητήσεις τις ενστάσεις σου στα λεγόμενα της παρουσίασης, ήρεμα - δημοκρατία έχουμε στην Ελλάδα, έχουμε και εκλογές αύριο, δεν προσπαθούμε να κλείσουμε τα στόματα των ανθρώπων.
    • Μπορούμε να ακούσουμε αυτά που έχεις να πεις και συζητήσουμε τις διαφωνίες σου.

    Αν και θεωρώ ατυχείς τις παρατηρήσεις σου, μιας και ο ομιλητής δεν πήρε ποτέ τις θέσεις που αναφέρεις στο αρχικό μήνυμά σου, δεν θα κλειδώσω το θέμα αφήνοντας να συνεχιστεί η ανταλλαγή των απόψεων...

     

    George J.

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  13-11-2010, 03:25 60848 σε απάντηση της 60845

    Απ: Σαββατόβραδο, ώρα για SQL Server

    Spaceman.

    Διαβάζοντας τις παρατηρήσεις σου, καταλήγω σε μια σειρά από συμπεράσματα. Δεν αφορούν τον SQL , αφού είναι προφανές ότι αυτό είναι το τελευταίο με το
    οποίο ασχολείσαι, αλλά την ουσία του να συμμετέχεις σε μία κοινότητα και πολύ περισσότερο σε έναν γόνιμο διάλογο.

    Το πρώτο συμπέρασμα είναι ότι είσαι τρομερά βιαστικός αλλά και υπερβολικός στους χαρακτηρισμούς σου. Μπόρεσες να καταλάβεις ότι κάτι θα είναι “τραγικό”  και “disaster” (πολύ βαρύς χαρακτηρισμός) από τα πρώτα 25 λεπτά ενώ το σύνολο της παρουσίασης ήταν 3 ώρες και 20 λεπτά σχεδόν.

    Το δεύτερο είναι, πως εστιάζεις σε μια σειρά από θέματα στο πρώτο post  που περιορίζεις σε 2 στο δεύτερο τα οποία είναι προφανές  ότι είναι είτε δευτερευούσης σημασίας (partial) είτε υπό συνθήκες ισχύουν διαφορετικά πράγματα (το θέμα των transaction logs είναι διαφορετικό αν έχει ή όχι διαταραχθεί το chain των log backups).

    Συνεχίζοντας τα συμπεράσματα βλέπω πως ο στόχος της εκπαίδευσης του Αντώνη πετυχαίνει, αφού γίνεται πολύ σοβαρή ανάλυση γύρω από λεπτομέρειες ενός θέματος στο οποίοι οι πολλοί έχουν μαύρα μεσάνυχτα. Επίσης εσύ προσωπικά βελτιώνεσαι μεταξύ των δύο posts αν και έχεις ακόμη δρόμο, κυρίως γιατί εξηγείς διάφορα πράγματα όπως σου έρθει.

    Τελικό συμπέρασμα κρίνοντας από το ύφος και τις λέξεις που χρησιμοποιείς, είναι πως είσαι αγενής. Το αγενής είναι ο πιο επιεικής χαρακτηρισμός που επέλεξα μετά από πολύωρη σκέψη, αφού πρώτα κατέπνιξα δεκάδες άλλους που μου έρχονταν πιο εύκολα. Αγενής και κακοπροαίρετος. Αν είχες παρατηρήσεις που θα είχαν κάτι να προσθέσουν/διορθώσουν  γύρω από ένα τεχνικό θέμα, το ύφος σου τις κατέστησε άνευ σημασίας κακοπροαίρετα σχόλια.

    Κανείς MVP ή εκπαιδευτής δεν έχει το αλάθητο του πάπα, κάτι που δεν φαντάζομαι να διεκδικείς  ούτε εσύ. Οπότε όταν κάποιος κάνει ένα live meeting ή κάτι ανάλογο o βασικός στόχος είναι να μοιραστεί με άλλους την αγάπη του για ένα αντικείμενο και να προκαλέσει γόνιμη συζήτηση γύρω από αυτό.

    Να σου τονίσω δε ότι MVP δεν γίνεσαι  επειδή έχεις  «καταπιεί» το technet msdn , αλλά γιατί τα λίγα ή πολλά που ξέρεις είσαι πρόθυμος να τα μοιραστείς με την κοινότητα.

    Κλείνω λοιπόν τις σκέψεις μου με την άποψη, πως ο τρόπος σου δεν προσφέρει τίποτα ουσιαστικό  στην προαγωγή της γνώσης. Και παίρνοντας το θάρος απο τις χιλιάδες εργατοώρες και ξενύχτια που έχω ρίξει για τα τεχνικά communities εκτιμώ ότι κι εσυ ΔΕΝ έχεις να δώσεις κάτι στην κοινότητα.

    Έχοντας το θάρρος  να εκφράσω την γνώμη μου και όχι την απόλυτη κατοχή της αλήθειας και του σωστού,υπογράφω επώνυμα.

    Θανάσης Κλαδάκης

    Υ.Γ. συγνώμη από τους moderators του dotnetzone που γνωρίζω πως είναι εξαιρετικά ευγενείς, και δεν θέλω να τους φέρω σε δύσκολη θέση. Συγνώμη και  από τον Αντώνη που ανακατεύομαι στο θέμα.

  •  13-11-2010, 14:38 60854 σε απάντηση της 60848

    Απ: Σαββατόβραδο, ώρα για SQL Server

    Εγώ δεν θα υπερασπιστώ τον Αντώνη, νομίζω ότι δεν το έχει ανάγκη.  Δεν θα σταθώ καν στο αν έχει δίκιο ο ένας ή ο άλλος.  Θα απευθύνω μόνο κάποιες ερώτησεις στον spaceman:

    Εφόσον θεωρούσες ότι αυτά που έλεγε ο ομιλητής ήταν λάθος και συνεπώς υπήρχε τρομερή παραπληροφόρηση όλων μας, γιατί δεν έκανες κάποια ερώτηση ή παρατήρηση σε αυτά τα 25 λεπτά που ήταν μέσα ώστε να μας βοηθήσεις όλους να ενημερωθούμε σωστά;  Τελικά ενδιαφέρεσαι για την σωστή ενημέρωση των γύρω σου ή για την κατόπιν εορτής κριτική κάποιου;

    Ο Αντώνης αφιέρωσε τα Σαββατόβραδα του για να μας μάθει κάτι (ή να μας πει τραγικά ψέμματα όπως πιστεύεις).  Εσύ τι θα κάνεις για να μάθουμε σωστά;  Προσωπικά είμαι χρόνια στον χώρο και κάθε μέρα μαθαίνω κάτι νέο.  Άλλα από τον Αντώνη, άλλα από συναδέλφους, κάποια άλλα διαβάζοντας και ψάχοντας ώρες στο internet/msdn/technet.  Παρακολουθώ όποτε έχω χρόνο live meetings γιατί με ενδιαφέρει αυτό που κάνω.  Οι νεότεροι νομίζουν ότι ξέρω τα πάντα, πράγμα που φυσικά δεν ισχύει.  Ενίοτε μπορεί να πω κάτι που δεν είναι σωστό, νομίζω όλοι έχουμε κάνει λάθος.  Εκεί ο ΣΩΣΤΟΣ άνθρωπος, σηκώνεται και λέει την ώρα που μιλάω, Ιωάννα εδώ έχεις λάθος δεν είναι έτσι και με διορθώνει, το συζητάμε.  Δεν με αφήνει να λέω στους άλλους πράγματα που δεν ισχύουν και μετα στέλνει π.χ. email σε όλη την εταιρεία και λέει τι βλακείες καθόμουνα και έλεγα.  Έτσι δεν γίνεται δουλειά.

    Αν ήσουν συνάδελφος μου ένα είναι σίγουρο.  Αυτού του είδους η συμπεριφορά δεν θα είχε ποτέ αίσια αποτελέσματα.  Ότι κάνουμε θέλει συνεργασία και καλό κλίμα, όχι μαγκιές και εξυπνάδες.  Το μόνο που αποφέρουν οι μαγκιές, οι εξυπνάδες και η κακή διάθεση είναι ανάλωση χρόνου, εκνευρισμό, κακή συνεργασία και έλλειψη ποιότητας.

    Για το ηθικό του θέματος δεν έχω κάτι να πω, με κάλυψε ο κος. Κλαδάκης.

    Ιωάννα Εξηντάρη (επίσης επώνυμη)



    What people say behind your back is your standing in the community.
    Edward W. Howe
  •  13-11-2010, 19:27 60855 σε απάντηση της 60854

    Απ: Σαββατόβραδο, ώρα για SQL Server

    Κατ'αρχας, τον κυριο ομιλητη στην παρουσιαση ΔΕΝ τον γνωριζω, η παρουσιαση (το recording της παρουσιασης για την ακριβεια) ειναι η μονη φορα που ειδα (ηρθα σε επαφη με) το εργο του κ το πρωτο μου post σε αυτην την συζητηση εγινε με γνωμονα ενα μερος το περιεχομενου της παρουσιασης  κ μονο αυτο. Προσωπικη επιθεση σε καποιον που ουτε εχω ακουσει ουτε γνωριζω απο πριν θα ηταν αβασιμη, αδικαιολογητη κ τελειως ανουσια.

    25 λεπτα ειναι αρκετα για να βγαλει καποιος συμπερασμα για καποιον αλλο ? ΟΧΙ κ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ.

    25 λεπτα ειναι αρκετα για να βγαλει καποιος συμπερασμα για το περιεχομενο της παρουσιασης. ΝΑΙ , σε συνδυασμο με τις εμπειριες κ γνωσεις, ναι, ειναι αρκετο. Ιδιως οταν η πιο προσφατη κατασταση "πανικου", της οποιας ημουν μαρτυρας, οφειλοταν σε συναδελφο/συνεργατη που πρακτικα ΔΕΝ χρειαζοταν τα transaction log backups (εφοσον ειχε παρει differential κτλ) κ τα διεγραφε (για να εξοικονομησει χωρο) πριν εκτελεσθει το log redundancy schedule/job συμφωνα με την πολιτικη της εταιρειας/εργοδοτη.

    Ο κυριος akladakis κ η κυρια joannaex μπορουν να εκφερουν αποψη για μενα κατα το δοκουν, εχουν το αναφαιρετο δικαιωμα της κριτικης (εποικοδομητικης η μη), εικασιας (για το εργασιακο μου background), χαρακτηρισμου (με επιθετικους προσδιορισμους) και υποθετικων σεναριων. Αυτο ειναι το μεγαλειο της δημοκρατιας κ της ελευθεριας του λογου. Ενος λογου που εχει βαση κ λογικη.

    Κ ερχομαστε στο περιεχομενο των 25 πρωτων λεπτων της παρουσιασης, περιληπτικα:

    Οποιος νομιζει οτι τα recovery models επηρεαζουν την στρατηγικη μας στο τι backup θα παρουμε, ας σκεφτει οτι ειναι πιο λογικο, η στρατηγικη μας και το τι backup χρειαζομαστε (συμφωνα με την στρατηγικη μας) επηρεαζει/θετει το recovery model της βασης.

    Οποιος νομιζει οτι για να γινει restore μιας βασης, απαραιτητη προυποθεση ειναι η υπαρξη ενος FULL database backup (οπως το FULL οριζεται στην παρουσιαση), μπορει να διαβασει για Piece meal restores

    Οποιος νομιζει οτι το checkpoint κανει flush τις dirty data pages που δεν εχουν/συμμετεχουν σε active transaction μπορει να διαβασει το παρακατω:
    One common misconception about checkpoints is that they only write out pages with changes from committed transactions.
    This is not true—a checkpoint always writes out all dirty pages, regardless of whether the transaction that changed a page has committed or not.

    Οποιος νομιζει οτι οταν γινεται restore απο FULL backup ο index ειναι δημιουργημενος οταν τελειωνει το restore, ενω σε bulked-logged οταν τελειωσει το restore πρεπει να φαει στο κεφαλι την δημιουργια του index, μπορει να διαβασει το παρακατω:
    "Because the bulk_logged model minimally logs bulk operations, the operations can happen much faster than under the full recovery model.
    The trade-off comes during the log backup. Besides copying the contents of the transaction log to the backup media,
    SQL Server scans the MINLOG pages and backs up all the modified extents along with the transaction log.
    The database's log file stays small, but the log backup can be many times larger.
    So with the bulk_logged model, the log backup takes more time and can take up considerably more space than in the full recovery model.
    The time necessary to restore a log backup you made in the bulk_logged recovery model is comparable to the time to restore a log backup you made in the full recovery model.
    The operations don't need to be redone; the information necessary to recover all data and index structures is available in the log backup."

    Οποιος νομιζει οτι για μια βαση σε Simple recovery model μπορει να γινει restore ΜΟΝΟ στο σημειο δημιουργιας FULL backup, ας διαβασει για differential backups.

    Οποιος νομιζει οτι τα Partial backups ειναι για τα read-only filegroups στον 2005 κ στον 2008 μπορουν να χρησιμοποιηθουν και σε read-write filegroups, ας διαβασει BOL 2005, για partial backups.

    Οποιος νομιζει οτι τα transaction log backups αποθηκευουν τις αλλαγες απο το τελευταιο backup (οτι τυπου κ να ειναι αυτο), μπορει να διαβασει το παρακατω :
    A continuous sequence of log backups is called a log chain.
    A log chain starts with a full backup of the database.
    Usually, a new log chain is only started when the database is backed up for the first time or after the recovery model is switched from simple recovery to full or bulk-logged recovery.
    Unless you choose to overwrite existing backup sets when creating a full database backup, the existing log chain remains intact.
    With the log chain intact, you can restore your database from any full database backup in the media set, followed by all subsequent log backups up through your recovery point.
    The recovery point could be the end of the last log backup or a specific recovery point in any of the log backups.

    Τελος για οσους πιστευουν οτι disaster/recovery ειναι ο τροπος που παιρνουμε backup κ κανουμε restore τους προτεινω να "εφοδιαστουν" πριν χτυπησει η κακια/disaster στιγμη.

    Κλεινοντας, μια αναφορα στην πρωτη σελιδα του dotnetzone.gr

    "Καλώς ήλθατε στο dotNETZone!

    Το dotNETZone είναι μία κοινότητα για Έλληνες software developers, με εξειδίκευση στις πλατφόρμες και τεχνολογίες της Microsoft."

    κ μια στο ακρωνυμιο MVP = Most Valuable PROFESSIONAL

    Αναλογιστειτε την ΕΥΘYΝΗ κ την βαρυτητα κ πως αυτες οι εννοιες σχετιζονται/συνδεονται με το περιεχομενο που παρουσιαζεται, την γνωση που προσφερεται στους αναγνωστες κ τα μελη της ιστοσελιδας.

    Ειναι στην προσωπκη ευχερεια/ελευθερια του αναγνωστη να ερμηνευσει τα γραφομενα μου. Δεν πιστευω στο "κηρυγμα", στις "υποδειξεις" κ στους εκβιασμους (επωνυμους, ανωνυμους, υπαρκτους ή ανυποστατους).

    ----

    ps: για οσους επιμενουν να γραφουν επωνυμα κ να το τονιζουν, please feel free to do so. Ισως, αυτο σας εκφραζει, σας ευχαριστει, σας εξιταρει, σας αντιπροσωπευει ή οτιδηποτε αλλο. Δεν το κατακρινω κ δεν το αποδοκιμαζω απλα ΔΕΝ με ενδιαφερει. Δεν ζητησα ποτε απο κανενα να γραψει επωνυμα, ανωνυμα, με υπογραφη, με smileys ή .......  Το ονομα σας δεν σημαινει ΤΙΠΟΤΑ για εμενα, το να γνωριζω το ονομα σας ή οχι ειναι το ιδιο κ αυτο.

  •  13-11-2010, 19:58 60856 σε απάντηση της 60855

    Απ: Σαββατόβραδο, ώρα για SQL Server

    Έχεις δίκιο, δεν ξέρω γιατί μπερδευτήκαμε όλοι νομίζοντας ότι κάνεις επίθεση σε κάποιον που δεν γνωρίζεις.  Είναι προφανές ότι έχεις απόλυτο δίκιο και εγώ προσωπικά θέλω να ζητήσω ταπεινά συγνώμη που τόλμησα να σκεφτώ κάτι τέτοιο.

    Όπως είπε και ο κος. Κλαδάκης ο τρόπος σου έχει σοβαρό πρόβλημα όχι οι διαφωνίες σου.  Φυσικά αυτό δεν το καταλαβαίνεις και συνεχίζεις με τον ίδιο τόνο και ύφος.   Αν μη τι άλλο ο Αντώνης ξέρουμε ποιος είναι και στην εκτός φορουμ και live meeting ζωή του, εσύ ποιος είσαι δεν μας λες.  Είναι πολύ εύκολο να κρυβόμαστε πίσω από ένα nickname.

    Για να σε ακούν πρέπει να μάθεις και να ακούς.  Όσο για την ελευθερία του λόγου και τη δημοκρατία φυσικά έχεις δίκιο, γι'αυτό και επιτρέπουμε και στον κο. Πλεύρη να γράφει βιβλία και στην Χρυσή Αυγή να κατεβαίνει στις εκλογές.

    Α και παρεπιπτόντως, ο Αντώνης μιλούσε για SQL Server 2008, οπότε καλό είναι να κόβουμε το copy paste από το SQL Server 2000 Recovery models του MSDN.  Αν μη τι άλλο μπες στον κόπο να βρεις το αντίστοιχο για κάτι που δεν είναι 10 χρόνια πίσω.

    Ιωάννα.

    What people say behind your back is your standing in the community.
    Edward W. Howe
Σελίδα 1 από 2 (22 εγγραφές)   1 2 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems